Başlangıç Oyun Rust Sistem Gereksinimleri – Rust Oyunu

Rust Sistem Gereksinimleri – Rust Oyunu

0

Facepunch Studios tarafından piyasaya çıkarılan Rust oyunu, kullanıcı sayısını gün geçtikçe arttırmaya devam eden bir oyundur. 11 Aralık 2013 ‘te Mac, Windows ve Linux platformlarında sürümleri güncellenmiştirç Hala da zaman zaman güncelleme almaya devam eden bir oyundur. Yedi yıldır piyasada olan Rust, özellikle Twitch kanalı sayesinde popüler olmuştur. Bu kanallar sayesinde oyunu gören, inceleyen ve indiren kişi sayısı inanılmaz yükselmiş ve Rust yedi yıl sonra müthiş bir kitleye sahip olmuştur. Peki Rust’ın hikayesi nedir? Nasıl oynanır? Rust sistem gereksinimleri nelerdir? Hepsini sizler için yazımızda derledik.

Rust Sistem Gereksinimleri - Rust Oyunu
Rust Sistem Gereksinimleri – Rust Oyunu

Rust, bir hayatta kalma oyunudur. Oyunun hikayesinde; hayatta kalabilmek için açlık, susuzluk ve soğuk hava gibi engellerin üstesinden gelebilmek yer alır. Bunun için ateş yakıp, kendinize barınak kurmalısınız. Et için hayvanları öldürüp bununla da beslenme ihtiyacınızı karşılamanız gerekiyor. Bu zorlukların dışında diğer oyuncularla da hayat mücadelesi vermek zorundasınız. Diğer oyuncularla ittifak kurarak, başkalarına karşı savaşma şansınız da var. Böylece takımınızı güçlü tutabilirsiniz. Rust oyununda, oyuncular da sunucu kurabilmektedir. Yani, arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz bir sunucu kurarak rahatsız edilmeden savaşabilirsiniz. Ek olarak, uluslararası sunucular da bulunmakta. Burada hayatta kalma şansınız daha zor olsa da oynayarak kendinizi deneyebilirsiniz.

Rust Sistem Gereksinimleri – Rust Oyunu

Oyunun başlangıcında, karakterimizin elinde yalnızca bir taş oluyor ve yapmamız gereken ilk şey odun ve taş bulmak. Elde ettiğimiz odun ve taşları kullanarak taştan bir balta hazırlamamız gerekiyor. Böylelikle kendimizi savunacak bir aletimiz oluyor. Bu balta ile yabani hayvanları daha hızlı ve etkili bir şekilde öldürebiliyoruz, tabi kurt ve ayı gibi nispeten daha güçlü olan hayvanlar hariç. Sonrasında, etrafı biraz tarayarak kendimize kaynak aramalıyız.

Etkileyici grafikleri ile Rust oyunu
Etkileyici grafikleri ile Rust oyunu

Tavuk, geyik ve domuz gibi hayvanlar öldürülmesi kolay olduğundan, bunları gördükçe taş baltamızı kullanarak onları öldürmeli ve yemek elde etmeliyiz. Aynı zamanda öldürdüğümüz hayvanların derileri de bizim için kullanılabilir bir kaynaktır. Bu derilerden kendimize kıyafet yapabiliyoruz. Sonrasında ise kendimizi koruyabilmek adına barınak inşa etmek zorundayız. İnşa ettiğimiz barınak hem korunaklı hem de gizli olmalıdır. Aksi takdirde diğer oyuncular barınakları fark ederek, eşyalarımızı çalabilirler. Rust oyun sunucusu ne kadar kalabalık olursa, hayatta kalmak da bizler için o derece zor olmaktadır. Dolayısıyla dikkatli ve gizli bir şekilde hareket etmeliyiz.

Rust Minimum Sistem Gereksinimleri

Rust minimum sistem gereksinimleri şu şekilde olmaktadır;

 • İşletim Sistemi:  Windows 7 64 bits
 • İşlemci: Intel Core i7-3770 @ 3.40GHz / AMD FX-9590 Eight-Core
 • RAM: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 670 / Radeon R9 280
 • Gerekli Depolama Alanı: 20 GB
 • DirectX: 11
Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri
Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri

Rust Önerilen Sistem Gereksinimleri

Rust önerilen sistem gereksinimleri ise şöyle sıralanabilir;

 • İşletim Sistemi: Windows 10 64bit
 • İşlemci: Intel Core i7-4690K / AMD Ryzen 5 1600
 • RAM: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: GTX 980 / R9 Fury
 • Gerekli Depolama Alanı: 20 GB
 • DirectX: 12
Rust Oyunu
Rust Oyunu

Rust, son derece gerçekçi bir oyun. Özellikle bu yönüyle oyuncuları kendine bağlamayı başardı. Oyun ilk piyasaya çıktığında, zombi karakterleri de içeriyordu fakat yapımcılar tamamen vahşi yaşam şartlarına odaklı kalmak istedikleri için bu karakterleri çıkardılar. Hayvan öldürerek elde ettiğiniz eti çiğ yerseniz, karakterin midesi bulanmaya başlıyor. Soğuk havada kıyafetsiz dışarıda olmanız kurumunda karakter üşümeye başlıyor hatta bu donarak ölüme bile yol açabiliyor. Aynı zamanda Rust, Türkçe seslendirme ve altyazı desteğine de sahip. Bu, oyunu daha tercih edilebilir kılıyor. Steam’de genelde indirimli satışlarını bulabilirsiniz.

Siz de vahşi yaşamda hayatta kalabilme becerinizi ölçmek isterseniz, cihazınızın sistem gereksinimlerini kontrol ederek vakit kaybetmeden kendinizi bu dünyaya atabilirsiniz. Merak ettiğiniz oyunlar hakkında detaylı bilgiler için sitemize göz atabilirsiniz.

Diğer oyunların sistem gereksinimlerini görmek için aşağıdaki ilgili bağlantılara tıklayabilirsiniz:

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!