Arayan Numara Yok Ne Demek? iPhone Bilinmeyen Numara

Arayan numara yok ifadesi iPhone telefonlarda sık sık karşılaşılan bir ifadedir. Siz telefona bakmadığınız zaman arama kayıtlarında böyle bir ifadeyle karşılaşabilirsiniz veya “Arayan Numara Yok” başlıklı biri sizi aramış ya da mesaj göndermiş olabilir. Bu gibi durumlarda sizi arayan kişinin telefon numarasını asla öğrenemez ve geriye arayamazsınız. Hal böyle olunca arayan numara yok ne demek sorusu akıllara gelir. Peki, arayan numara yok tam olarak ne anlama geliyor? Bu sorunun cevabını arıyorsanız doğru içerikte bulunuyorsunuz.

Arayan Numara Yok Ne Anlama Geliyor?
Arayan Numara Yok Ne Demek?

Arayan Numara Yok Ne Demek?

Arayan numara yok ifadesi, iPhone telefonlarda bilinmeyen numaraları ifade eder. Bir bilinmeyen numara aradığında iPhone telefonlar ‘arayan numara yok’ ifadesini kullanır. Bir diğer deyişle: arayanın numarası yok anlamını ifade eder.

iPhone’un tüm modellerinde karşılaşılan “Arayan Numara Yok” ifadesi bilinmeyen bir numara tarafından arandığınız anlamına gelmektedir. Bir kişi telefon numarasını gizleyerek sizi arayabilir ve bunun sonucunda sizin ekranınızda da bu ifade yer alır. Bu kişiyi geri aramanız veya numarasını öğrenebilmeniz maalesef mümkün değildir. Ayrıca birden fazla kişi farklı telefonlardan gizli olarak arama gerçekleştirse bile kimin kim olduğunu anlamanız imkansızdır.

Gizli numara ve bilinmeyen numara adına sahip bu aramalar telekomünikasyon firmalarının sunduğu özelliklerden dolayı kullanılabilmektedir. Bu yüzden herkes ücretsiz bir şekilde bu hizmeti kullanarak aramalar gerçekleştirebilir. Fakat günümüzde bu tür aramalar taciz gibi kötü amaçlar için kullanılabilmektedir. Neyse ki gizli numaralardan gelen aramaları engellemek mümkündür. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz bu konulara göz atabilirsiniz:

Siz de bu özelliği telefonunuzdan veya hat ayarlarınızdan aktif hale getirerek numaranızı göstermeden istediğiniz kişiyi arayabilirsiniz. Bu arama sonucunda karşı taraftaki kişi de sizi “Bilinmeyen Numara” ismiyle görecektir. Ve eğer karşıdaki kişi iPhone kullanıcısı ise aynı şekilde “arayan numara yok” ifadesini telefonunda görecektir.

Arayan Numara Yok Ne Anlama Geliyor?
Arayan Numara Yok Ne Demek?

Gizli Numaraları Engelleme (Bilinmeyen Numaralar)

Bilinmeyen numaralardan gelen aramaları almak istemiyorsanız yapabileceğiniz birkaç işlem bulunuyor. Böylece gizli numaralar bir daha size ulaşamayacak ve siz de böyle bir ifade ile karşı karşıya kalmayacaksınız. Hattınızı ve telefonunuzu gizli numaralara kapatmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Turkcell kullanıcısıysanız arama kısmına *253# yazarak gelen ekrana yes demeniz yeterlidir.
  • Vodafone kullanıcısıysanız Yanımda uygulamasında bulunan “Gizli Numara Engelle” servisini kullanabilir veya GIZLI AC yazıp 7046’ya mesaj gönderebilirsiniz.
  • Türk Telekom kullanıcısıysanız Türk Telekom Mobil uygulamasında “Gizli Numara Engelleme” menüsünü kullanabilir veya arama kısmına *253# yazabilirsiniz.
arayan numara yok ne demek
arayan numara yok ne demek

Bunun yanı sıra rehberinizde olmayan numaraların aramasını da engelleyebilirsiniz. Sadece gizliden ve özelden arayanların engellenmesi tam anlamı ile rahatsız edici aramaları engellediğiniz anlamına gelmez. Bu yüzden eğer rehberinizde olmayan numaraların aramasını engellemek ya da doğrudan meşgule atmak isterseniz rehberde olmayan numaraları engelleme adlı içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Benzer İçerikler:

Arayan Numara Yok

Dolandırıcıların pek çoğu sizi gizli ya da bilinmeyen numaralardan arayacaktır. Bu işlemleri yaparak olası dolandırıcılık saldırılarından da korunmuş olursunuz. Yakın zamanda yaygın şekilde görülen birkaç dolandırıcılık yöntemi bilinmeyen numaralardan arayarak insanları doladırıyor. Bu konuları da inceleyerek konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir ve kendinizi daha iyi koruyabilirsiniz.

Böylece gizli numaralardan aranmanız engellenmiş olur ve arama kayıtlarınızda böyle gibi bir ifade ile karşılaşmazsınız. İsterseniz daha sonra aynı işlemleri yaparak telefonunuzu gizli numaralara tekrar açabilirsiniz.

arayan numara yok ne demek
arayan numara yok ne demek

Arayan Numara Yok Bulma – Arayanı Bulma

Yukarıda belirttiğimiz gibi arayan numara yok ise bu numarayı görmek mümkün değildir. Numarayı görmediğimiz için numara sorgulama servisleri de bu numaranın kime ait olduğunu bulamayacaktır. Normal şartlarda numarayı görebildiğimiz zaman numaradan konum bulma işlemini dahi yapabiliyorken, numarayı görmediğimiz zamanlarda hiçbir işlem yapamıyoruz.

Arayan numara yok ile ilgili sıkça sorulan sorular:

Arayan numara yok ifadesi hakkında farklı operatörler ve farklı telefon modelleri ile ilgili pek çok soru bulunuyor. Kullanıcılarımız tarafından gelen bu soruların yanıtlarına bu bölümden ulaşabilir, yazı sonundaki yorum yap bölümünden konu hakkındaki kendi sorularınızı iletebilirsiniz.

iPhone arayan numara yok bulma

iPhone’da sıklıkla karşılaşılan bilinmeyen numaralardan gelen aramaları bulmak neredeyse imkansız. Eğer bu arayan sizi tekrar ararsa bu aramayı yanıtlayarak kim olduğunu bulmanız mümkün. Fakat teknik olarak gizli numaradan gelen bu aramanın kime ait olduğunu anlayamazsınız. Eğer anlayabiliyor olsaydınız bu aramanın adı gizli arama olamazdı.

Bunun yerine gizli aramaları engellemeyi deneyebilirsiniz.

iPhone arayan numara yok rehberde kayıtlı mı?

iPhone telefonlarda arayan numara yok ifadesi gizli aramalarda görünmektedir. Bu ifade telefonun “bilinmeyen numara” deme şeklidir. Yani rehberde kayıtlı olmayan bu aramalar aslında arayanın bilgisinin bulunmadığını ifade eder. Bu arayanlar rehberinizde bulunmazlar.

İlgili konu: Rehberde Kayıtlı Olmayan Numaraları Engelleme ✔️

iPhone arayan numara yok ne demek?

Gizli aramaya açık bir hat kullanıyorsanız sizi gizliden arayabilirler. Gizli aramalarda aramayı yapan kişinin numarası aranılan kişide görünmez. Bu aramaya gizli arama denir.

iPhone kullanan kişileri gizliden ararsanız arayan numaranın olmadığını ifade edecektir. Çağrı listesinde arayan bilgisi olmadığından arayan numara yok ifadesi belirecektir.

Arayan numara yok ve bilinmeyen numara farkı

iPhone’da gizli numaralardan gelen aramalar için çağrı listesinde ‘arayan numara yok’ ifadesi geçer. Bilinmeyen numara ile bu ifade arasında pek de fark yoktur. Her iki ifade de gizli aramalarda kullanılır. Bilinmeyen numara ifadesi sadece numara bilgisi teknik olarak alınamadığı zamanlarda da kullanabiliyor.

Bunun dışında temel bir fark bulunmuyor. Yani buradaki temel fark, numaranın arayan tarafından mı gizlendiği yoksa teknik bir sorun yüzünden mi gösterilemediği.

Arayan numara yok kayıtlı mı

Bu ifade rehberinizde kayıtlı birini temsil etmez. Arayan kişinin bilgilerine ulaşılamadığını temsil eder. Bu yüzden bu ifade rehberinizde kayıtlı bir kişi değildir.

Arayan numara yok engelleme

Gizliden arayan numaraların bilgisini almak için bir yöntem bulunmuyor. Fakat bu aramaları engellemek mümkün. Gizli aramaları engellemekle ilgili pek çok bilgi bulunuyor. Bu bilgilerin bir kısmında sitemizden ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında gizli aramaları engellemenizi tavsiye ederiz.

En iyi +8 Arama Engelleme Programı ✔️
Android Numara Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?
En iyi 10 Arayan Kim Uygulaması Android ✔️ iOS

Vodafone arayan numara yok

Arayan numara bilgisi gizli olduğunda Vodafone, Turkcell, Türk Telekom ve diğer operatörler için aynı ifade kullanılır. Eğer bilgisi olmayan aramaları kabul etmek istemiyorsanız gizli numaradan gelen aramaları engellemenizi öneririz.

iPhone arayan numara yok ve bilinmeyen numara farkı

Arama işleminde numara eğer arayan kişi tarafından bilinçli olarak gizlenmişse arayan numaranın olmadığı bilgisi verilir. Bilinmeyen numara ise rehberde olmayan numara olabilir. Numara bilgisi bir şekilde geliyordur fakat tanınmıyordur. Arayan numaranın olmadığı durumlarda numara bilgisi yoktur. iPhone’lar için temel fark budur.

Umarız içeriğimiz sayesinde gizli numaraların nasıl çalıştığını ve nasıl engellemeniz gerektiğini anlamışsınızdır. Bu ve benzeri içerikler için sitemizi takipte kalmayı unutmayın. Sonraki içeriklerde görüşmek üzere…

Yorum yapın