GTA 4 Sistem Gereksinimleri – Donanım Özellikleri

Grand Theft Auto olarak bilinen GTA 4 oyunu; serinin üç boyutlu dünyaya geçişinin grafiksel ve fiziksel etkileşimine bağlı olarak, en gerçekçi oyun deneyimini sunmaktadır. En güzel karakterlere ve hikâye kurgusuna sahip olan bu oyunda, senaryo gereği takip edilen görevlerin dışında birçok alternatif işlemler de bulunmaktadır. Tüm dünyanın beğenerek oynadığı oyun için, GTA 4 sistem gereksinimleri için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

GTA 4 Sistem Gereksinimleri - Donanım Özellikleri
GTA 4 Sistem Gereksinimleri – Donanım Özellikleri

Grand Theft Auto serisinin dokuzuncu oyunu olan GTA 4, açık uçlu aksiyon- macera kategorisinde bulunan bir video oyunudur. 2008 yılında piyasaya sürülen oyun, Xbox 360 ve PlayStation3 için geliştirilmiştir. Bu oyun kurgusal bir şehir olan ve GTA 3 de ilk defa kullanılan Liberty City’de geçmektedir.

Oyunda, Doğu Avrupa’da meydana gelen bir savaşta gazi olan Sırp uyruklu Niko Bellic adında birinin kimliği üstlenilmektedir. Amerikan rüyasını yaşamak için ABD’ye gelen Niko; çete yapılanmalarına, suçlara ve yolsuzluklara karışmıştır. Serideki oyunlar, içinde çevrimiçi çok oyunculu mod ve tek oyunculu modu desteklemesinin yanı sıra GTA 4, 15 farklı oyun türünü bünyesinde barındıran ilk oyundur. GTA 4’ün geliştiricisi Rockstar North olmakla birlikte yapımcısı Rockstar Games’tir. Bu oyunun, donma ve kasma yapmadan oynanabilmesi için GTA 4 sistem gereksinimleri pc ve laptop özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir.

GTA 4 Oyununun Donanım Gelişmeleri

GTA serisinin vazgeçilmez özelliklerinden biri; oyun içerisinde çok fazla diyalog bulunmasıdır. Diğer yandan araç sürüşü esnasında radyo kanallarının varlığı ve çok sayıda şarkı bulundurması yine GTA serisine özgü bir özelliktir. Tüm bu durumların üzerine grafikler ve ses efektleri de eklenince, oyun dataları ile birlikte boyutlar artış göstermektedir. Bu durumun farkına varan Rockstar North, GTA 4 sistem gereksinimleri maksimum sabit disk alanını 16 GB olarak belirtmektedir. İlk çıktığı zamanlarda 15 GB disk alanına ihtiyaç duyulan bu oyunda, güncelleştirmelerle birlikte 16 GB disk alanı her bilgisayar tarafından sağlanabilecek bir düzeydir.

GTA 4 Önerilen Sistem Gereksinimleri
GTA 4 Önerilen Sistem Gereksinimleri

GTA 4 oyunu 4 çekirdekli ilk nesil Core i7 işlemcisine sahip bilgisayarlarda oyun severleri ile buluşmaktadır. 2008 yılında piyasaya sunulan bu oyunun sistem gereksinimlerinde AMD Athlon X 2 64 2.4 GHz ya da Intel Core 2 Duo 1.8 GHz modelleri 256 MB VRAM’li ATI Radeon X1900 ekran kartı ya da 256 MB VRAM’li NVIDIA GeForce 7900 ekran kartına sahip olması önerilmiştir.

Oyunun ilk çıktığı dönemler düşünüldüğünde bu donanımlarla oyunu çalıştırmak bir hayli zor olmuştur. GTA 4 sistem gereksinimleri bakımından incelendiğinde işlemci ile birlikte ekran kartına ciddi bir oranda bağımlı olduğu görülmektedir.

Günümüzde oyuncu bilgisayarlarının ortaya çıkmasıyla birlikte tüm güçlü donanım bileşenlerinin desteklendiği bu oyun, oyun severler tarafından rahat bir şekilde oynanabilmektedir.

GTA 4 Minimum Sistem Gereksinimleri
GTA 4 Minimum Sistem Gereksinimleri

GTA 4 Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri

Gün geçtikçe daha da fazla vazgeçilmez bir oyun haline gelen GTA 4, çıktığı ilk günden itibaren sevilerek oynanmaya devam eden bir oyundur. Oyun severleri kendisine bağımlı bir hale getiren bu oyunun sistem gereksinimleri; GTA 4 sistem gereksinimleri önerilen ve minimum olmak üzere iki farklı şekle sahiptir.

Grand Theft Auto 4 minimum sistem gereksinimleri şunlardır;

 • İşletim sistemi: Windows Vista/ Windows XP
 • İşlemci: AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4600+/ Intel Core2 Duo E4300 @ 1.80GHz
 • RAM: 1.5 GB
 • Ekran Kartı: Radeon HD 4870/ GeForce 7900 GT
 • Gerekli Depolama Alanı: 16 GB depolama alanı
 • DirectX: Direct 9
GTA 4
GTA 4

GTA 4 Önerilen sistem gereksinimleri şunlardır:

 • İşletim Sistemi: Windows Vista/ Windows XP
 • İşlemci: AMD Phenom 8450 Triple-Core/ Intel Core2 Quad Q6600 @ 2.40GHz
 • RAM: 2 GB
 • Ekran Kartı: Radeon HD 3870/ GeForce 8600 GT
 • Gerekli Depolama Alanı: 18 GB
 • DirectX: Directx 9

Görüldüğü üzere GTA 4 oyunu hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Benzer konularda bilgi sahibi olmak için sitemizdeki diğer yazılara da bir göz atabilirsiniz.

Diğer oyunların sistem gereksinimlerini görmek için aşağıdaki ilgili bağlantılara tıklayabilirsiniz:

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın