Gta 5 Sistem Gereksinimleri – Donanım Gereksinimleri

Bu yazımızda sizlerle Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayımlanan ve piyasayı adeta kasıp kavuran Grand Theft Auto yani GTA 5 sistem gereksinimleri ve hikayesine göz atacağız. Rockstar Games’ in oldukça uzun aralarla çıkarttığı Grand Theft Auto yani GTA’nın 7 serilik oyunlarının sonuncusu olan GTA 5 oldukça büyük ses getirdi.

GTA 5 Sistem Gereksinimleri
GTA 5 Sistem Gereksinimleri

GTA serilerine bakıldığında gerçeğe en yakın olan ve oyun severler tarafından adeta bir tutku haline gelen oyunumuz; araç sürüş mekanikleri, yürüme, koşma, tırmanma ve daha birçok özelliğini gerçeğe olduğundan fazla benzetmeyi başarmıştır. Bu başarısı ile oyuncuların gönlünde taht kurmayı başarmıştır. Bu saydığımız özellikler beraberinde bazı sistem gereksinimleri de getirmektedir. GTA 5 sistem gereksinimleri çoğu GTA hayranlarını üzse de sistem gereksinimlerine uyan bilgisayarları olanlar için ise bir o kadar keyif vericidir.

Oldukça küçük detayları ile oyuncuların kalbini çelen GTA; karakterin psikoloğa gittiğinde o gün neler yaşadığını anlatması, trafiği kilitlediğinizde diğer şoförlerin bağırışlarının yükselmesi, oyunun içinde internete bağlanabilme, aracın kapısı açıldığında iç aydınlıkların açılmasına kadar daha birçok ufak detayları ile gerçek hayata oldukça yaklaştığını söyleyebiliriz.

GTA 5 İ Kaldıracak Minimum Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

GTA 5 İ Kaldıracak Minimum Sistem Gereksinimleri
GTA 5 İ Kaldıracak Minimum Sistem Gereksinimleri

Oyunun boyutu gelen güncellemeler ile değişmekte olup ilk çıktığında oyunun ihtiyaç duyduğu depolama alanı 80 GB iken şu anda 120-140 GB arasında değişkenlik göstermektedir. Öncelikle bu denli gerçeğe yakın bir oyun için fazlaca alan, yüksek ekran kartı ve yeteri kadar ram bulunmalıdır. Altta sizler için hazırladığımız sistem gereksinimleri yer almaktadır. GTA 5 Sistem gereksinimleri nelerdir sorusunun cevabı şu şekilde olmaktadır;

GTA 5 Minimum Sistem Gereksinimleri;

 • İşletim Sistemi: Windows 7 veya üzeri
 • İşlemci: İntel Core 2 Quad, Q6600
 • RAM: 4 GB
 • Ekran kartı: NVIDIA 9800 GT 1 GB
 • DirectX: DirectX 10 destekli
 • Gerekli Depolama Alanı: 80 GB

Şeklinde belirtilmiştir. Yukarıda belirtilenler minimum sistem gereksinimleri, yani oyunu çalıştırabilmek ve oynayabilmek için gereken minimum özelliklerdir. Bu özelliklere sahip bilgisayarlarda oyun minimum verim ile oynanır. Fakat bilgisayarınızın özellikleri aşağıda verildiği gibi önerilen sistem gereksinimlerine sahip ise oyun gayet verimli ve akıcı çalışır. Önerilen sistem gereksinimleri oyun firması tarafından belirlenir ve oyuncunun yüksek verimde oyun oynamasını hedeflemektedir. Önerilen sistem gereksinimlerinin de değişiklik gösterdiğini belirterek, bu sistem gereksinimleri aşağıda belirtildiği gibidir;

GTA 5 Önerilen Sistem Gereksinimleri
GTA 5 Önerilen Sistem Gereksinimleri

GTA 5 Önerilen Sistem Gereksinimleri;

 • İşletim Sistemi: Windows 7 ve üstü
 • İşlemci: Intel Core İ5 3470, Q6600
 • RAM: 8 GB
 • Ekran kartı: NVIDIA GTX 660 2 GB
 • DirectX: DirectX 10 destekli
 • Gerekli Depolama Alanı: 80 GB

GTA 5’i Özel Kılan Özellikleri Nelerdir?

Ultra gerçekçi oyunumuzun aslında 3 ana karakteri bulunmakta ve oyuncunun bu üç karakter arasında geçiş yapmasına olanak sağlanmaktadır. Bu sayede olayları üç farklı kişinin gözünden oynayabiliyorsunuz. Oyun 2004’te yaşanan bir banka soygunu ile başlar ve olaylar bu soygundan sonra gelişir. Gta 5 mods ile yapılabilecekler ise uçsuz bucaksızdır. Modlar ile istenilen hayvana dönüşebilme, aracın gücü vesaire gibi şeyleri yükseltme gibi pek çok imkânı, oyun bizlere sunmaktadır.

GTA 5 (V)
GTA 5 (V)

Sürüş mekaniklerinden yukarıda da bahsetmiştik, aracın tork, beygir gücü, yakıt türünü, motor hacmi ve çekiş türünü dahi her şey düşünülmüş durumda. Gta 5 hileleri kullanarak aracınızın çekişini, torkunu değiştirebilir ve aklınıza gelebilecek her türlü şeyi arabaya uygulayabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda GTA 5’ten ve sistem gereksinimlerinden bahsettik. Umarım fayda sağlayabilmişizdir.

Diğer sistem gereksinimleri içeriklerimize göz atarak farklı oyunların donanım gereksinimleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Diğer oyunların sistem gereksinimlerini görmek için aşağıdaki ilgili bağlantılara tıklayabilirsiniz:

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın