Başlangıç Sosyal Medya Instagram Hesap Kurtarma Yöntemleri – Hesabınızı Geri Almanın Yolları

Instagram Hesap Kurtarma Yöntemleri – Hesabınızı Geri Almanın Yolları

0

Instagram hesapları genellikle bahis ve çeşitli illegal reklam yapan kişiler-çeteler tarafından hedef alınmaktadır. Organik takipçiye sahip hesaplar çeşitli yöntemlerle çalınır ve kişinin hesabından herkesin göreceği şekilde hikaye veya gönderi paylaşım yapılır. Diğer yandan, Instagram hesabınıza girememeniz hesabınızın çalındığı anlamına da gelmeyebilir.

Instagram Hesap Kurtarma
Instagram Hesap Kurtarma

Hesabı çalınan kişilerin hesaplarının çalındığına kesin olarak kanaat getirmesi durumda en kısa sürede savcılığa gitmesi önemlidir. Çalınan hesaplardan genellikle illegal işlemler yapıldığı için kişi savcılıkta şikayet dilekçesi oluşturmaz ise ilgili paylaşımları kendisinin yaptığı düşünülebilir.

Instagram Hesabının Çalındığı Nasıl Anlaşılır?

Instagram Hesabının Çalındığı Nasıl Anlaşılır?
Instagram Hesabının Çalındığı Nasıl Anlaşılır?

Hesabın çalındığını anlamının çok basit bir yolu bulunmaktadır. Hesaba kullanıcı ve şifre girildiği halde “Girdiğin kullanıcı adı bir hesaba ait değil” uyarısı bulunuyorsa bu hesabın çalındığına veya Instagram tarafından silindiği anlamına gelmektedir. Kullanıcı adı veya şifrenin hatalı girilmesi durumunda bu uyarı değil, “Üzgünüz, şifren yanlıştı. Lütfen şifreni dikkatlice kontrol et.” Uyarısı ekrana gelmektedir.

Instagram herhangi bir hesabı silmeden önce uyarıda bulunur. Bu uyarı hem uygulama üzerinden hem de mail yoluyla hesap sahibine bildirilmektedir. Hesabınızın çalınıp çalınmadığını anlamanın bir diğer yolu da mail adresinizdeki mailleri kontrol etmektir. Hesabı çalan kişiler genellikle mail hesabını da değiştirmektedir ve bu durumda bilgi maili eski e-posta adresine gelmektedir.

Kullanıcıların Yaptığı Hatalar

Hesaplarını çaldıran kullanıcılar genellikle sahte link ve e-postalara tıklayarak hesaplarını çaldırmaktadır. Bu yönteme de “pishing” yani oltalama yöntemi adı verilmektedir. Bu yöntem birçok hacker tarafından kullanılmaktadır ve birçok deneyimsiz kullanıcı da anlık bir hatalarından dolayı bu linklere tıklayarak bilgilerini karşı tarafa göndermektedir. Detaylı bilgi için Şifre Kırma Yöntemleri içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Bu alanda yazılmış en iyi içeriklerden biri de internette güvende olmanın yolları konumuzdur. Bu iki konuyu mutlaka inceleyin ve kişisel hesaplarınızı koruma altına alın.

Hesabın çalınmasının bir diğer sebebi de Instagram uygulamalarıdır. Takipçi vadeden siteler veya uygulamaların birçoğu virüs içermekte ve kullanıcıların Instagram şifresini hedeflemektedir. Yine sosyal mühendislik adı verilen yöntem de hackerlar tarafından kullanılmaktadır. Hacker DM veya diğer yollarla kullanıcıya ulaşarak onu istediği şekilde yönlendirir ve bu yönlendirmenin sonunda kişi bir hata yaparak şifresini karşı tarafın eline vermiş olur. Benzeri bir sorun olan Instagram A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı ile de cep telefonunuzdan +500 TL gibi tutarlarda harcama yapılabiliyor. Dikkatli olmakta fayda var…

Instagram Hesap Kurtarma Kesin Çözüm

Hesap kurmak için mail adresiniz kilit rol oynamaktadır. Instagram’a giriş yapamıyorsanız “Şifreni mi Unuttun?” seçeneğine tıklayın. E-posta, kullanıcı adı veya cep telefonunuzu girerek şifre sıfırlama bilgisi almanız gerekmektedir. E-posta yazarsanız şifre sıfırlama maili e-postanıza gelecektir. E-postanıza girerek kolaylıkla şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Cep telefonunuzu yazarsanız da şifre sıfırlama linki cep telefonunuza gelecektir.

Hesabı çalan hackerlar genellikle e-posta hesabını da değiştirmektedir. Mail değiştirildiğinde sizin sahip olduğunuz maile bildirim gelmektedir. Bu bildirime tıklayarak “hesabınızı güvene al” yada “değişikliği geri al” linkine tıklayın ve aşağıdaki resimdeki gibi bir alanla karşılaşacaksınız.

Instagram Hesap Kurtarma Kesin Çözüm
Instagram Hesap Kurtarma Kesin Çözüm

Bu alanda yer alan bilgiler doğruysa “Evet, Doğru” değilse de “Hayır, Hesabımı Güvene Al” butonuna tıklamalısınız. Eğer hackerlar cep telefonunuzu ve mail adresinizi de değiştirdiyse ki (genellikle böyle yapmaktadırlar) bu noktada yapacak çok bir seçeneğiniz kalmamaktadır.

Instagram Hesap Kurtarma Linki

Son yöntem ise aşağıdaki linke tıklayarak işlem yapmaktır. Gerçek isim ve soy isminizi, e-posta adresinizi, Instagram kullanıcı adınızı, cep telefon numaranızı ve en aşağıdaki açıklama kısmını çok iyi doldurmalısınız. Bilgilerin herhangi birinin hatalı girilmesi durumunda hesabınızı geri alamazsınız. Yine bu formu dolduran kişilerin de birçoğu Instagram politikalarından dolayı hesaplarını geri alamamıştır.

Instagram Hesap Kurtarma Linki 2021

Hesabınızı geri aldıktan sonra iki faktörlü doğrulama sistemini aktifleştirmeniz gerekmektedir. Çalınan hesapların kısa süre içerisinde tekrardan çalınma riski olduğu için iki faktörlü doğrulama sistemi en kısa sürede aktifleştirilmelidir. Bu sistem aktifleştirildiğinde cep telefonuna onay gelmeden giriş işlemi yapılamamaktadır.

Instagram Silinen Hesabı Kurtarma

Hesabınız Instagram tarafından silindiyse yapmanız gereken aşağıda paylaştığımız linke tıklayarak adımları takip etmektir.

Instagram silinen hesabı kurtarma linki 2021

Bu linke tıkladıktan sonra hesabınız bir işletmeyi veya ürünü temsil etmiyorsa “Hayır” seçeneğini işaretleyin. Nüfus cüzdanınızda yazan adınızı ve soyadınızı girin. En son kullandığınız güncel e-posta adresini girin ve ülke yerine de Türkiye yazın. Bu bilgilerle formu doldurduktan sonra birkaç gün içerisinde Instagram tarafından bir mail gönderilecektir.

Size gönderilen sayıları boş bir A4 kağıdına yazın ve kağıtta kodlar da gözükecek şekilde selfie çekin ve ilgili maile bu fotoğrafı yükleyerek yanıtlayın. 48 saat içerisinde Instagram’dan gelen yeni maile tıklayarak yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!