Valheim Sistem Gereksinimleri – Donanım Özellikleri

2021 yılında piyasaya çıkan Valheim, Survivor (Hayatta Kalma) kategorisinde yer alan bir bilgisayar oyunu. Bu yıl çıkmasına rağmen satış rekorları kıran Valheim, oyuncuların büyük bir çoğunluğu tarafından beğenildi. Bu yazımızda ise Valheim Sistem Gereksinimleri nelerdir ve oyunu oynamak için gerekli donanım özellikleri nasıl sağlanır, gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Valheim Sistem Gereksinimleri
Valheim Sistem Gereksinimleri

Survivor oyunu olan Valheim’in anlık oyuncu sayısı 500 binin üzerinde. Steam üzerinden satın alabileceğiniz oyunun fiyatı 32 TL. Fiyatının da ucuz olması sebebiyle tercih edilen Valheim, online oyun sıralamasında CS:Go oyununun hemen ardından ikinci sırada yer alıyor. Oyun klasik Survivor oyunlarından farklı olarak Viking teması içeriyor.

Kripto para madenciliği sebebiyle oyuncuların yeni nesil ekran kartlarına ulaşması zorlaşmış durumda. Bunun farkında olan bazı oyun üreticileri ise grafik kalitesi ultra oyun yapmak yerine Valheim gibi orta ölçekli grafiklere sahip oyunlar üretiyorlar. Survivor oyunları arasında en düşük grafik özelliğine sahip oyunlar arasında ise Valheim geliyor. Valheim oyununun sevilmesinin temel sebebi ise Viking temasının oyunda başarıyla uygulanması. Hayatta kalma, rol yapma ve aksiyon içeren bu oyunda çağ atlama özelliği de bulunuyor.

Valheim Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşlemci: 2,6 GHz Intel Dual Core veya Çift Çekirdek AMD
  • Bellek: 4 GB DDR3 RAM
  • Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 500 ve üzeri
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 1 GB HDD

Valheim Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

  • İşlemci: i5 5. Nesil (3,0 GHz) veya AMD FX 6100 ve üzeri
  • Bellek: 8 GB DDR3 RAM
  • Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 970 veya R7 270
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 1 GB HDD
Valheim Donanım Özellikleri
Valheim Donanım Özellikleri

Minimum sistem gereksinimleri ve tavsiye edilen sistem gereksinimlerine baktığımızda, oyunu oynamak için çok yüksek donanım özelliklerine sahip bir bilgisayar gerekmiyor. 8 GB DDR3 RAM gereksinimi hali hazırda her bilgisayarda olması gereken RAM bellekten fazlası değil. İşlemci gereksinimi de çok fazla değil çünkü i5 5. Nesil bir işlemci oyunu oynamak için yeterli seviyede.

Ekran kartı gereksinimine baktığımızda ise, GTX 970 ekran kartı 2013 yılında üretilen ve üretimi olmayan eski bir ekran kartı. 4 GB 256 bit özelliğe sahip bu kartın muadili olarak R7 470 ekran kartı kullanılabilir. Dolar kurunun yüksek olması ve kripto para madenciliği sebebiyle ekran kartı fiyatlarının fazla olmasına rağmen R7 470 şuanda 1600 TL’ye satılmaktadır. İkinci el fiyatı ise 1000 TL’nin altında olan bu kart ile Valheim oyunu en yüksek grafiklerde oynanabilir.

Grafiklerden tasarruf yaparak Valheim oyununu 5 yıl önce satın alınan bir laptopla bile oynayabilirsiniz. 5500 TL’ye satılan sıfır bir laptop (notebook) Valheim oyunu için yeterli olacaktır. Yine ikinci el piyasasında 3500 TL’nin üzerinde olan her laptop oyunu oynamak için yeterli seviyededir.

Diğer oyunların sistem gereksinimlerini görmek için aşağıdaki ilgili bağlantılara tıklayabilirsiniz:

Yorum yapın