Minecraft Sistem Gereksinimleri – Minecraft Oyun

2011 tarihinde Alexej Person tarafından geliştirilmiş, Mojang stüdyo tarafından yayımlanmıştır.  2014 tarihinde Microsoft satın almıştır. İstediğiniz alanlara gidip istediğiniz yerleri değiştirme imkânınız olan bir sandbox oyunudur. Yani oyuncuya verilen maddelerden istenilen şey inşa edilebilmektedir. En ünlü sandbox  oyunu Minecraft’tır. Serbest dünya ve hayatta kalma oyunudur. Windows, Platstation 3, Play Station 4, Nintendo Switch gibi pek çok platformda oynamaktadır. Minecraft, yaşamak için bir düzen kurma oyunudur. Bu oyunu oynamak için ise Minecraft sistem gereksinimleri tam olarak bilinmeli, buna göre hareket edilmelidir.

Minecraft Sistem Gereksinimleri - Minecraft Oyun
Minecraft Sistem Gereksinimleri – Minecraft Oyun

Minecraft ilk sürümünden itibaren güncellenmeye devam etmiştir. Minecraft sistem gereksinimleri özelliklerine uygun bir bilgisayar ile yüksek performans sağlanmaktadır. Ya da cihaz özellikleri uygun değilse, bazı donanım özellikleri değiştirilebilir.

Minecraft Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10
 • İşlemci: Intel Core i5-4690
 • RAM: 8GB
 • Ekran Kartı: AMD Radeon R7 360
 • Gerekli Depolama Alanı: 4GB
 • OpenGL: 1.4+
 • Direct X Versiyonu: Directx 9
Minecraft Minimum Sistem Gereksinimleri
Minecraft Minimum Sistem Gereksinimleri

Minecraft Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7
 • İşlemci: Intel Core i3-3210 @ 3.20GHz / AMD A8-7600 APU
 • RAM: 2GB
 • Ekran Kartı: GeForce GT 440 / Radeon HD 7650A
 • Gerekli Depolama Alanı: 1GB
 • OpenGL: 1.4+
 • Direct X Versiyonu: Directx 9

Minecraft Oyun Özellikleri

Minecraft oyununda 5 adet oyun çeşidi vardır.

 • Hayatta Kalma Modu: Oyuncular hayatta kalmak için kaynaklar toplar, yapılar inşa eder. Bu modda amaç keşif yapmak, eğlemek ve hayatta kalabilmektir.
 • Zorlayıcı Mod: Bu modda oyuncu ölmüş olursa, tekrar doğamaz, yalnızca dünyayı izler. Oyuncular oyunu yerel ağda paylaşır ise gammemod/survival komutu ile oyuncu yeniden doğar.
 • Yaratıcı Mod: Oyun içerisindeki her çeşit malzeme kullanılabilir. Bariyer, boşluk blokları gibi yapıları yalnızca kod ile alabilir.
 • Macera Modu: Bu modda, hayatta kalma modunda olduğu gibi açlık ve can barları bulunur. Oyuncular macera modunda eşya kıramaz.
 • İzleyici Modu: Oyuncu sürekli uçar ve olayları izler. Dünya ile etkileşimi yoktur.
Muhteşem grafikler
Muhteşem grafikler

Oyuncuların dışında hareket eden tüm varlıklar yaratıklardır ve 7 çeşittir. Oyuncular, açlık çubuğu tamamen boşalınca eğer zor oyun düzeyinde değillerse ölmezler. Oyunda çeşitli boyutlar vardır. Madenin çıktığı, oyuncuların doğması gereken Overworld; orman, vadi, delta, taşlar ve kumun olduğu Nether boyutu vardır. Bunların dışında Ender boyutunda End taşı vardır. Ender Ejderha ve ender böcekleri bu boyuttadır.

Minecraft normalde 13 yaş ve üzeri için tasarlansa da, oyunun basitliği sebebi ile daha küçük yaş çocuklar da oynayabilmektedir. Minecraft en son sürüm 21w19a’dır. Bloklarla bir dünya tasarlayıp onun üzerine oyun kurulması ile her yaş grubu tarafında sevilen bir oyun olmuştur.

Minecraft sistem gereksinimleri ile uygun bir cihazda iyi bir performansta çalışacaktır. Ücretsiz deneme sürümleri Playstore ve AppStore’da mevcuttur. Minecraft son güncellenmesinin 2021 senesinde yapılacağı belirtilmiştir.

Birbirinden özel karakterler...
Birbirinden özel karakterler…

Oyuncular diğer oyuncular ile aktif diyalog kurabilmektedir. Açlıkla ya da oyun içerisindeki yaratıklarla mücadele edilir. Oyun içerisinde logolarla tasarım yapmak çocuk için geliştiricidir ama yaratıklar çıktığında onları öldürmek zorunda kalmak, şiddet unsuru içerdiğinden çocuklar için bazı riskler barındırır.

Ebeveynlerin her oyun için geçerli olmak üzere, oyunun ayrıntıları ile ilgili  bilgi sahibi olmaları ve çocuklarını kontrol altında tutmaları gerekir. Minecraft aslında biraz yaşam kesitidir, hayatımızı idame ettirmek için çalışmak zorunda olmamız gibi. Çocukların sosyalleşmesi anlamında yararlı bir oyundur. Çünkü oyuncu gruplar iletişim halindedir.

Oyunda bazı canlıları öfkelendirmemek için çaba gösterilir. Yaşantımızda da gergin bir ortamı  sakinleştirmek gibi. Oyun içerisinde aşama aşama gelen görevleri yerine getirmek, hayat içerisinde de bir plân program dahilinde yaptığımız çalışmalar ile bağdaştırılabilir. Çocuklar legoların renkli dünyasında, yeni şeyler öğrenme fırsatı bulacaktır.

Sandbox, hayatta kalma oyunlarından hoşlanıyorsanız, mücadeleci, yaratıcı bir yönünüz var ise, Minecraft oyununu size tavsiye ederiz.

Diğer oyunların sistem gereksinimlerini görmek için aşağıdaki ilgili bağlantılara tıklayabilirsiniz:

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın