Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım? ✔️ 2023

Siber zorbalığın günden güne arttığı bu zamanlarda Instagram hesaplarının ele geçirilmesi, hesap sahiplerinin mağdur olmasına yol açıyor. Instagram hesabım çalındı, nasıl geri alırım? gibi sorular yönelten ziyaretçilerimiz için özel olarak yazdığımız bu yazıda sizlere, çalınan Instagram hesabını geri alma hakkında bilgiler vereceğiz. Diğer yandan hesabınızı güvende tutmanın yolları ile ilgili bazı tüyoları da yine yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

Instagram Hesabım Çalındı
Instagram Hesabım Çalındı

Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma

Çalınan ya da ele geçirilen Instagram hesabını geri almanın pek çok yolu var. Bu yollar her zaman sonuç vermeyebilir. Sonuç vermemesinin sebebi ise hesabınızı iyi şekilde koruyamamış olmanızdır. Çünkü Instagram ve diğer sosyal ağ siteleri, hesapların güvenliğini belirli bir noktaya kadar sağlar. Bu noktadan sonrası ise kullanıcının elindedir. Yani, hesap güvenliğinizin bir bölümünü sağlamak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Bu yüzden, çalınan ya da ele geçirilen Instagram hesabınızı, kullanıcı düzeyinde hata sebebi ile geri alamayabilirsiniz. Fakat hemen endişelenmeyin! Elinizi çabuk tutarsanız hesabınızı geri almanız son derece muhtemel.

Instagram Hesabım Çalındı!

Çalınan ya da ele geçirilen Instagram hesabını geri almanın yollarından bahsetmeden önce, Instagram hesabınızı geri alabilmek için bir şeyi bilmek gerekiyor. Hesaba erişebiliyor musunuz yoksa erişemiyor musunuz? Her iki seçenek için de hesap kurtarma işlemleri için yapılması gerekenleri anlatacağız.

Instagram Hesabım Çalındı
Instagram Hesabım Çalındı

Erişemediğimiz Instagram Hesabımızı Nasıl Geri Alırız?

Çalınan Instagram hesabımıza hala erişimimiz yok ise, hesaba giremiyor isek yapmamız gereken bazı işlemler bulunuyor. Bu işlemler basit olarak şöyle ifade ediliyor:

E-Posta Hesabınızı Kontrol Edin:

E-posta hesabınızı kontrol edin. [email protected] adresinden e-posta adresinizin değiştirildiğine dair mail almışsanız bu değişikliği geri al linkine tıklayın ve hesabınıza yeniden bu mail adresinizi tanımlayın. E-posta, telefon numarası ve şifre değiştirilmiş ise giriş bağlantısı talep ederek hesaba erişin ve değişen bilgilerinizi eski haline getirmeyi deneyin.

Cep Telefonunuz İle Şifre Sıfırlamayı Deneyin!

Instagram giriş sayfasına giderek çalınan instagram hesabınızı geri alabilirsiniz. Giriş yapma sayfasında “parolamı sıfırla” bağlantısına tıklayarak cep telefonunuza erişim kodu gönderebilirsiniz. Bu kod ile mevcut şifrenizi sıfırlayıp bu yazının diğer bölümündeki değişiklikleri yapabilir ve hesabınızı kurtarabilirsiniz.

İlgini Çekebilir: Başkasının Instagram hesabı nasıl KAPATILIR

Bağlı Facebook Hesabı ile Instagram Hesabınızı Kurtarın!

Eğer Instagram hesabınıza bağlı bir Facebook hesabınız var ise hesabınızı geri alabilirsiniz. Bunu yapmak için Instagram hesabınıza Facebook adresiniz ile giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Facebook’a Oturum açmış bir web browser ya da akıllı telefon üzerinden Instagram’a giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Facebook ile giriş yaptığınızda hesap ayarlarınıza erişebileceksiniz. Eriştiğiniz hesabın güvenlik ayarların tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Kimlik Doğrulaması ile Hesabınızı Kurtarın!

Eğer tüm bu yöntemler işer yaramıyor ise hesabınızı tekrar almak için kimlik doğrulaması ile hesabınızı kurtarmayı deneyin.

Destek talebinizi gönderdikten sonra Facebook’un Destek Ekibi’nden kimliğinizi doğrulamamıza yardımcı olmanızı isteyen bir otomatik yanıt e-postası almanız gerekir. Sizden aşağıdakilerden biri veya her ikisi birden istenebilir:

 • Size gönderdiğimiz kodun el yazısıyla yazıldığı bir kağıdı tutarken çekilmiş bir fotoğrafınız.
 • Kaydolduğunuz e-posta adresi veya telefon numarası ve kaydolurken kullandığınız cihaz türü (ör. iPhone, Android, iPad, diğer).
Instagram Hesabım Çalındı
Instagram Hesabım Çalındı

Kimliğinizi doğrulamamıza yardımcı olacak bilgileri gönderdiğinizde hesabınızı kurtarma talimatlarını Instagram’a vermiş olduğunuz güvenli e-posta adresine göndereceklerdir.

Eğer Hesabınıza erişemiyor iseniz vakit kaybetmeden Instagram ekibine destek talebi göndermelisiniz. Instagram ekibine mobil uygulamanız üzerinden destek talebi göndermek için şu yöntemleri kullanmanız gerekir:

Android’de:

 1. Giriş ekranında Giriş Yap kısmı altında Giriş yapmayla ilgili yardım al seçeneğine dokunun.
 2. Hesabınızla ilişkili kullanıcı adını, e-posta adresini veya telefon numarasını girin ve ardından Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? seçeneğine dokunun. Birden fazla Instagram hesabınız varsa ilk olarak giriş yapma konusunda sorun yaşadığınız hesabı seçmeniz ve ardından talimatları izlemeniz gerektiğini aklınızda bulundurun.
 3. Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? seçeneğine dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin.
 4. E-posta adresinizi veya telefon numaranızı seçin ve ardından Güvenlik Kodu Gönder‘e dokunun.
 5. Bir güvenlik kodu almazsanız Güvenlik Kodu Gönder kısmında Bu e-posta adresine veya telefon numarasına erişemiyorum‘a dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin.

iPhone’da:

 1. Giriş bağlantısı ekranında Giriş Bağlantısı Gönder kısmında Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? seçeneğine dokunun. E-posta adresinizi veya telefon numaranızı seçin ve ardından Güvenlik Kodu Gönder‘e dokunun.
 2. Bir güvenlik kodu almazsanız Güvenlik Kodu Gönder kısmında Bu e-posta adresine veya telefon numarasına erişemiyorum‘a dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin.

Hesaba erişemediğiniz durumlarda bir an önce E-Posta hesabınızı kontrol etmeniz ve yapılan E-Posta değişikliklerini geri almanız gerekir. Eğer bunu yapamıyor iseniz Instagram ekibine destek talebi göndermeniz ve sabırla beklemeniz gerekir.

Erişebildiğimiz Instagram Hesabımızı Nasıl Geri Alırız?

Hesabımızdan henüz çıkış yapmamış isek fakat hesabımızın şifresinin kırıldığını fark etmişsek yani Instagram hesabım çalındı diyebiliyor isek, yapmamız gereken bazı şeyler bulunuyor. Hesabımızı bir an önce güvenli hale getirmek için yapmamız gerekenler tam olarak şöyle:

 • Hesabımızın mevcut şifresini değiştirmeliyiz
 • Eğer şifreyi hatırlamıyor isek parola sıfırlama talebinde bulunup E-Posta ya da cep telefon numaramıza kod göndererek şifremizi sıfırlamalıyız
 • Cep telefon numaramız hesabımıza tanımlı değilse telefon numaramızı hesabımıza tanımlamalıyız. Arkasından iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirmeliyiz.
 • Hesap ayarlarımıza giderek E-Posta ve Cep telefon numara bilgilerimizin doğru olduğunu teyit etmeliyiz
 • Hesap Merkezi’ne giderek tanımadığımız hesapları listeden kaldırmalıyız
 • Ayarlar > İzin verilen uygulamalar bölümünden izin verdiğimiz ve bilmediğimiz uygulamaların erişimlerini kaldırmalıyız
 • Mümkünse tüm bu işlemlerden sonra Tüm Cihazlardan Çıkış Yap özelliğini kullanarak tüm hesaplardan çıkış yapmalıyız.

Tüm bunlar, erişimimiz olan Instagram hesabını geri almak içindir. Instagram hesabım çalındı diyerek hesabına erişim sorunu yaşamaya devam ediyor iseniz yazının daha önceki kısmındaki yönergeleri takip etmeniz gerekir.

Yalnızca sizin erişebildiğiniz güvenli bir e-posta adresi girdiğinizden emin olun. Talebinizi gönderdikten sonra sıradaki adımlar için Instagram‘dan bir e-posta alacaksınız.

Instagram Hesabım Çalındı Sorununa Genel Çözümler

Hesabınızın şifresinin nasıl kırıldığını öğrenmek istiyorsanız şifre kırma yöntemleri hakkında bilgi almanızı tavsiye ederim. Ayrıca internette güvende olmanın yolları hakkında bilgi edinerek sonraki sosyal medya ve diğer hesaplarınızın güvenliğini nasıl sağlayabileceğinizi daha iyi anlayabilirsiniz. Bu sayfadaki bilgiler ile umarız çalınan Instagram hesabınızı geri alabilirsiniz.

Diğer Instagram içeriklerimiz:

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın