Başlangıç Güvenlik Instagram’da Beni Engelleyenlerin Engelini Kaldırmak Mümkün Mü?

Instagram’da Beni Engelleyenlerin Engelini Kaldırmak Mümkün Mü?

0

+2 milyarın üzerinde kullanıcısı olan Instagram günden güne büyümeye devam ediyor. Kullanımının tüm dünyada ve ülkemizde artmış olması ile özel koşullar meydana gelebiliyor. Bu özel koşullara bağlı olarak başkasının instagram hesabını kapatmak ne kadar mümkün merak edilebiliyor. Bu konuda daha önce bir yazı yayınlamıştık. Bu sefer de instagram’da beni engelleyenlerin engelini kaldırma mümkün mü sorusu üzerinde duracağız…

instagram'da beni engelleyenlerin engelini kaldırma
instagram’da beni engelleyenlerin engelini kaldırma

Instagram’da Beni Engelleyenlerin Engelini Kaldırma

Instagram’da sizi engelleyen birinin engelini kaldırmak oldukça sık araştırılan bir konu. Kullanıcılar pek çok sebepten dolayı birbirilerini engelliyor ve bu engeli bir süre sonra kaldırmak istiyor. Fakat karşı tarafın da kendini engellemiş olması durumun seyrini değiştiriyor. Bazı durumlarda tek taraflı engellemelerin kaldırıldığını biliyoruz.

Öncelikle kendi engellediğimiz kullanıcıların hesaplarındaki engeli kaldırmak için şu yöntemleri uygulamamız gerekiyor:

iPhone için Instagram Engel Kaldırma;

 • Profilinize gidin,
 • Sağ üstte bulunan hamburger menü ikonuna dokunun,
 • Ayarlar’a girin,
 • Gizlilik ayarlarına girin,
 • En aşağıda bulunan Engellenen Hesaplar bölümüne girin.

Bu yolu izleyerek iPhone telefonunuzda Instagram uygulaması üzerinden engellemiş olduğunuz kişilerin engelini kaldırabilirsiniz.

Android İçin Instagram Engel Kaldırma;

 • Profilinize gidin,
 • Sağ üstte bulunan hamburger menü ikonuna dokunun,
 • Ayarlar’a girin,
 • Gizlilik ayarlarına girin,
 • En aşağıda bulunan Engellenen Hesaplar bölümüne girin.

Bu yolu izleyerek Android telefonunuzda Instagram uygulaması üzerinden engellemiş olduğunuz kişilerin engelini kaldırabilirsiniz.

Bu şekilde engelini kaldırdığınız kişilerin de sizi engelli listesinden çıkarabileceğini bilmeniz gerekiyor. Instagram uygulaması güncellendikçe hataları da ortadan kalkıyor. Önceki sürümlerde eğer sizin engellediğiniz bir kullanıcı sizi engellemiş ise engelini kaldıramıyordunuz. Aynı şekilde karşı taraf da sizin engelinizi kaldıramıyordu. Karşılıklı olarak engel kaldıramama sorunu son güncellemeler ile çözülmüş oldu.

Instagram’da sizi engelleyen birinin bu engeli kaldırmasını istiyorsanız şunları deneyebilirsiniz;

 • Engellemenizi kaldırmasını istediğiniz kişi sizin hesabınızda engellenmiş ise engelini kaldırın,
 • Karşı tarafa başka bir hesap üzerinden mesaj gönderip hesabınızın engellemesini kaldırmasını rica edin. (Bu da bir seçenek)

Eğer karşı tarafın telefonu sizde olsaydı telefonunu izinsiz kullanıp kendi engelini kaldırır mıydınız? Bunu yapmak için karşı tarafın telefonuna erişim sağlamanız gerektiğini bildiğinizi düşünüyorum. Ama herhangi birinin telefonuna erişim sağlamak yasa dışı ve etik değildir. Bu yüzden sizi Instagram’dan engelleyen kişilerin bu engelini kaldırmanın yasal bir yöntemi yoktur. Zaten olsaydı sizin de birilerini engelleyemiyor olmanız gerekirdi. Çünkü kimse kimseyi engelleyemezdi.

Fakat tüm bunların aksine yasa dışı yöntemler ile başkasının Instagram hesabına erişip kendinizi engelli listesinden çıkarmanız da mümkün. Eğer bu etik olmayan yöntemi yapmaya karar vermişseniz bu sizin sorumluluğunuzdadır ve karşı tarafın size açacağı davaları peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

NOT: Takipçi Analizi uygulaması ile sizi engelleyen kullanıcıların bir listesini bulabilirsiniz. Bu tür uygulamalara giriş yaparken hesabınıza erişim verdiğinizi asla unutmayın!

Eğer sizin hesabınıza birinin girmesini istemiyor ve sizin engellediğiniz hesapların engelini kaldırmasını istemiyorsanız bunu karşı tarafa da yapmamalısınız. Bu tür işlemler genellikle Android RAT uygulamaları ile yapılıyor. Ayrıca şifre kırma teknikleri ile hesapların şifreleri kırılabiliyor. Tüm bunlardan korunmak için internette güvende olmanın yollarını iyi bilmeniz gerekiyor. Kullanıcı verilerinin önemi hakkında da araştırma yaparak hem kendi verilerinizin hem de başka insanların verilerinin gizliliğine daha çok hakim olabilirsiniz.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!