Instagram İşlem Engellendi Hatası Çözümü

Instagram’da paylaşım yapmak istediğinizde Instagram işlem engellendi hatası ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bu hata özellikle aynı gün birden fazla paylaşım yapmak isteyen kişilerde görülmektedir. Instagram’ı oldukça aktif kullananlar bu hatayı daha sık görecektir. Peki, hata neden kaynaklanır, nasıl çözülür?

instagram işlem engellendi sorunu çözümü
instagram işlem engellendi sorunu çözümü

Instagram Bu İşlem Engellendi Hatası Neden Olur?

Instagram’da fotoğraf ya da video paylaşmak istediğinizde “ bu işlem engellendi, lütfen daha sonra tekrar deneyin” hatası görebilirsiniz. O an yapmak istediğiniz işlemi yapamazsınız. Gönderiyi düzenleme, değiştirme o aşamada mümkün değildir.

İnstagramda işlem engellendi ne demek diyenler için kısaca açıklama yapmak gerekir ise: yapmak istediğiniz işleme izin vermemesi durumudur. İşte bunun sebebi genellikle İnstagram algoritması tarafından yapılan spam testleridir. Çok fazla paylaşım yapan hesaplar spam olarak algılanabilirler. Kötü amaçlı kullanıcılar bu şekilde İnstagram robot ya da botları tarafından engellenecektir. Eğer bu uyarıyı sıklıkla görüyorsanız hesabınız spam olarak algılanıp kapatılabilir.

İnstagram bu işlem engellendi hatası almamak için aşağıdaki işlemleri yapmamaya dikkat edin:

 • Paylaşım yaparken otomatik zamanlama ayarı yapmayın.
 • Çok fazla kişiye takip isteği gönderiyorsanız ve bunların çoğu kabul etmiyorsa spam olarak algılanabilir.
 • Gün boyunca zaman aralıklarını ayarlamadan çok sık paylaşım yapıyor olabilirsiniz.
 • Paylaşımlarınızda ilgisiz ve yanlış hashtag kullanıyor olabilirsiniz.
 • İnstagram hesabınızdaki takipçi sayısını arttırmak için sahte beğeni, yorum ve takipçi alma hizmeti kullanmış olabilirsiniz.
 • Telefondaki diğer uygulamaların İnstagram’a erişmesine izin vermiş olabilirsiniz.

Yukarıdaki saydığımız maddeler İnstagram tarafından hesabınızın spam olarak algılanmasına neden olur. Hem sizin hem de diğer kullanıcıların güvenliği için hesabınız bazı işlemlere kapatılabilir.

İlgini çekebilir: Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Instagram İşlem Engellendi Hatası Çözümü

İnstagram işlem engellendi hatası verildiği zaman gönderi üzerinde bir süre işlem yapmanız engellenir. Aslında bu uyarı hesabınızı kullanırken daha dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. Bu hatayla karşılaşmamak için aslında yukarıda saydığımız hataya neden olan davranışlardan kaçınmanız gerekir.

İnstagram işlem engellendi hatası çözümü için şu adımları takip edin:

 1. Hata ekranı çıktığında altta yer alan “sorun bildir” butonuna tıklayın. Hesabınızın profiline girerek ayarları açın. Burada yardım kısmında da sorun bildir seçeneği sunulur. Burada kısa bir şekilde sorunu açıklayın. Söz konusu engelin yersiz olduğunu, hesabın kişisel hesabınız olup spam olmadığını açıklayın ve gönderin.
 2. Diğer bir aşama olarak telefonunuzun ayarlarından uygulamalara gidin ve İnstagramı seçerek önbelleği temizleyin.
 3. Telefona bağlı olan internet kaynağını wifi / mobil veri olarak değiştirin.
 4. İnstagram uygulamanızı güncelleyebilir veya silip yeniden indirebilirsiniz.
 5. Hesabınızın spam olarak algılanmasına neden olan yukarıda saydığımız davranışlardan kaçının. Hesabı yoğun kullanma, otomatik paylaşım yapma gibi işlemlere biraz ara verin.
 6. Spam değil gerçek kişi olduğunuzu belirtmek için arkadaşlarınızın gönderilerini beğenin, yorum yağın ve hikayeleri izlemeye çalışın. Sıradan bir kullanıcı profili gibi görünmeye çalışmalısınız.
 7. Eğer profesyonel hesap kullanıyor iseniz kişisel hesaba geçip yeniden eski hesaba dönebilirsiniz.
 8. Eğer hesabınıza erişimi olan uygulama olduğunu düşünüyorsanız şifrenizi değiştirin ve uygulama erişimlerini kaldırın.

Yorum yapın