Yasaklı Sitelere Giriş Yapma Yöntemleri ✔️ 2023

Yasaklı sitelere giriş yapmak bazı durumlarda gerekli olabiliyor. Özellikle ülkemizdeki erişim sorunu yaşanan sitelere erişmek bazı zamanlarda daha da önemli bir hal alıyor. Bu yazıda sizler için yasaklı sitelere giriş yapmak için kullanılan yöntemlerden bahsedeceğiz. Bu yöntemler sayesinde yasaklı sitelere giriş yapmak mümkün olacak ve diğer tüm engelli sitelere giriş yapabiliyor olacaksınız.

Yasaklı Sitelere Giriş Yapma Yöntemleri
Yasaklı Sitelere Giriş Yapma Yöntemleri

Yasaklı sitelere giriş yapma yöntemleri nelerdir?

Pek çok siteye pek çok nedenle erişim sorunları yaşanabilir. Erişim kısıtlaması genellikle cinsel içerikli sitelere uygulanır. Bu sitelerin yanı sıra yasa dışı bahis, kumar gibi sitelere de erişim kısıtlaması getirilir. BTK tarafından engellenen bu sitelerin ortak özellikleri, Türkiye Cumhuriyeti yasalarından bir veya birkaçına aykırı geliyor olmalarıdır.

Her ne sebepten engellenmiş olursa olsun bu sitelere erişmek bazı yöntemler ile mümkündür. Yasaklı sitelere giriş yapmak için kullanılan yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • VPN Programları kullanmak,
  • Tünel siteleri kullanmak,
  • DNS hizmeti kullanmak,
  • Sanal sunucu kullanmak.

Bu yöntemler temelde aynı görevi üstleniyormuş gibi görünse de özünde farklı yöntemlerdir. Fakat bir noktada bu hizmetlerin görevi aynıdır. Eğer erişim sorunu yaşadığınız bir siteye erişmek istiyorsanız, erişim sorununa sebep olan kısma bir çözüm üretmelisiniz.

BTK tarafından erişime kapatılan sitelerin IP blokları ve DNS hizmetleri tarafından engellendiğini bilmek bize bu yolda önemli bir fayda sağlayacak. Eğer siteler DNS üzerinden engelleniyor ise DNS değişikliği yapmak yasaklı sitelere erişmemizi sağlayabilir. Eğer IP bloklarımız engellenmiş ise IP bloklarımızı değiştirmek erişim engeli yaşanan sitelere erişmemizi mümkün kılabilir.

DNS servisleri kullanarak hızlı ve güvenli DNS değişikliği yapabilir ve DNS üzerinden engellenmiş / yasaklanmış sitelere girebiliriz. DNS ve DNS hizmetleri hakkında yayınlamış olduğumuz bu içeriklere göz atabilirsiniz:

VPN programları ile yasaklı sitelere giriş yapmak

vpn programı kullanarak yasaklı sitelere erişebilirsiniz
vpn programı kullanarak yasaklı sitelere erişebilirsiniz

En yaygın yasaklı sitelere giriş yöntemi VPN programlarıdır. Pek çoğumuzun bildiği üzere VPN programları, kendi VPN sunucularına bağlanarak bizi bu sunucu üzerinden internete çıkarır. Böylece biz ilgili VPN sunucusu üzerinden istediğimiz siteye erişebiliriz. Genellikle VPN sunucuları pek çok erişim engelinden etkilenmemektedir. Bu sayede hemen her siteye özgürce erişilebilir.

Güvenli bağlantı için güvenilir VPN programlarını tercih etmekte fayda var. Temelde bunun iki yolu bulunuyor. İster açık kaynak olan Open VPN ile kendi VPN sunucunuzu kurun. İster yasaklı sitelere giriş programları içerisinden kendinize en uygun olan VPN programını seçin. Tercih tamamen sizin. Open VPN ile kendi VPN sunucunuzu kurmanızı tavsiye ederim.

Tünel siteleri kullanarak yasaklı sitelere erişmek

Tünel siteleri kullanarak yasaklı sitelere erişebilirsiniz
Tünel siteleri kullanarak yasaklı sitelere erişebilirsiniz

Oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan tünel siteleri, yasaklı sitelere giriş yaparken kullandığımız yöntemlerden biri. Site içinde site tekniği ile bir siteden başka bir siteye bağlanmanıza yardımcı olan tünel siteleri, istediğiniz ve erişmekte zorlandığınız sitelere erişmenizi mümkün kılar.

Bu sitelere birkaç örnek;

  • Ktunnel
  • Vtunnel
  • Dtunnel

Tünel sitelerine erişmekte sorun yaşanabiliyor. Bu yüzden son zamanlarda bu yöntemin popülerliği azalmış durumda. Yine de çalışan tünel siteleri mevcut. Bu siteler ile yasaklı sitelere giriş halen mümkün kılınmakta.

DNS hizmeti kullanarak yasaklı sitelere giriş

DNS hizmeti kullanarak yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz
DNS hizmeti kullanımı

Belirli bir bölgenin kullandığı DNS servislerinden erişilemeyen sitelere erişmenin yollarından biri DNS adresi değiştirmektir. DNS adresinizi değiştirmek çok kolaydır. Android, iOS ve Windows için DNS değiştirme sorgusu ile pek çok sonuca ulaşabilirsiniz. Bu konuda DNS nasıl değiştirilir sorusu üzerinde durmayacağım.

Pek çok erişim sorunu yaşayan site DNS filtresine takıldığı için erişilemez. Sunucuya talepte bulunan istemcilerin DNS servisleri içerisinde güvenlik duvarı kuralları bulunur. Bu kurallardan bir tanesi webfilter‘dır. Web sayfalarını filtreleyen bu güvenlik katmanı, ilgili DNS servislerini kullanan aygıtlardan, bahsi geçen sitelere erişilmesini engeller. DNS servisinin değiştirilmesi yasaklı sitelere girişi mümkün kılar.

Sanal sunucu kullanarak yasaklı sitelere giriş

Sanal sunucu kullanarak yasaklı sitelere giriş
Sanal sunucu kullanımı

Mevcut internet sağlacınızın, dns servisinizin ya da donanımınızın bazı sitelere erişim sorunu yaşıyor olması son derece muhtemel. Bu gibi durumlarda uzak masaüstü bağlantısı ile erişim sorunu olmayan bir cihaza bağlanarak erişemediğiniz sitelere erişebilirsiniz. İncele: Uzaktan Bağlanma Programı

Bu yöntemin çalışması için bağlanacak bir cihaza ihtiyacınız var. Sanal sunucu olarak adlandırılan ve bağlantı kurulacak olan cihaz, genellikle Windows işletim sistemine sahiptir. Ve genellikle bu tür hizmetler yurt dışından sağlanır. Yani Türkiye’de erişim sorunu yaşayan bir kişi, Londra lokasyon sanal sunucuya bağlanarak istediği siteye erişebilir. Çünkü Londra ve benzeri konumlarda pek çok siteye erişim mümkündür. (Türkiye’de erişim kısıtlaması olan siteler)

Eğer bulunduğunuz ağda güvenlik duvarı belirli bir siteye erişmenizi engelliyor ise herhangi bir uzak makineye bağlanarak istediğiniz siteye erişebilirsiniz. Fakat güvenlik duvarında RDP protokolleri engellenmiş ise bağlantıyı gerçekleştiremezsiniz. Bu gibi durumlarda diğer üç yöntemden birini tercih etmek gerekebilir. Mevcut ağınız yasaklı sitelere girişinizi engellemek için yapılandırılmış ise bu tür sitelere erişmeniz neredeyse imkansızdır.

Yasaklı sitelere giriş yapmak gerekli midir?

yasaklı sitelere giriş

Yasaklı site kavramı genelde pek telaffuz edilmiyor. Genelde bu ifade kullanıldığında akla cinsel içerikli siteler geliyor. Halbuki durum bundan çok farklı. Her ne sebeple olursa olsun erişim engeli bulunan bir siteye erişmek bütün sorumluluğu kabul etmek anlamına gelir. Bazı sitelerin yasaklanmalarında rol oynayan güçlü ve haklı sebepler bulunmaktadır. Yasaklı sitelere erişmeye çalışırken kullanıcı verilerinizin emniyette olduğuna emin olmanızı tavsiye ederiz. Bakınız: İnternette Güvende Olmanın 14 Yolu

Alternatif Bonus Yöntem

Eğer bir bilgisayardan ya da akıllı telefondan herhangi bir yasaklı siteye erişemiyor iseniz bu yasağın kaynağı güvenlik duvarı olabilir. Eğer güvenlik duvarı kaynaklı bir engel sorunu yaşıyor iseniz internet kaynağınızı değiştirmenizde fayda var.

Örneğin işyerindeki bilgisayarınızda bağlandığınız internet size erişim engeli uyguluyor ise bağlandığınız interneti değiştirerek erişim engelini kaldırabilirsiniz. Akıllı telefonunuzdan mobil erişim noktası ile internet paylaşımı yaparak telefonunuzdaki interneti bilgisayarınıza paylaşabilir ve engelsiz şekilde internete çıkabilirsiniz. Tabii ki bu yöntem BTK engelini aşmayacaktır. Sadece bulunduğunuz ağdaki güvenlik duvarı kurallarından etkilenmemenizi sağlayacaktır.

Bu gibi alternatif yöntemler ile yasaklı sitelere giriş yapmak mümkündür. Farklı engel durumlarında daha farklı çözüm yöntemleri denemek gerekebilir. Böyle bir durumda olduğunuzu düşünüyorsanız aşağıdaki kısımdan yorum yaparak beraber fikir yürütmemizi sağlayabilirsiniz.

Yasaklı sitelere giriş ile ilgili sıkça sorulan sorular

Yasaklı sitelere giriş yapmak için pek çok yöntem bulunur. Bu yöntemlerle ilgili sorulan sıkça sorulan sorulara doğru yanıtlar verilmelidir. Sizin için en uygun yasaklı sitelere girme yöntemlerini bulmak bu alandaki soruları ve yanıtları inceleyebilirsiniz. Kendi sorularınıza en yakın olan soruların yanıtları işinize yarayabilir.

VPN Kurmadan yasaklı sitelere giriş yapmak mümkün mü?

VPN programları yardımı ile yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz. Farklı VPN Programları farklı özellikler içerir. Temelde hepsi aynı görevi üstlenir. Gizlilik, hız ve ücret konusunda temel farkları bulunur.

Proxy site nedir?

Vekil sunucular olarak adlandırılan Proxy’lerin mantığı ile çalışan Proxy site, sizin talebinizi alır ve kendi özel ağını kullanarak bağlantı kurar. Örnekle, siz webdeyazilim.com’a erişmek için bir proxy site kullanırsanız bu sitenin network bilgilerini kullanarak sitemizi ziyaret edersiniz. Kendi bilgileriniz yerine proxy sitenin bilgilerini kullanarak sitemizdeki içeriği tüketmiş olursunuz.

Yasaklı sitelere giriş yapabilmek için anonim olmak ve yasakların dahil olmadığı bölgelerden bağlantı kurmak gerekir.

Bilgisayardan yasaklı sitelere giriş nasıl yapılır?

Bilgisayarınızdan yasaklı sitelere girmek için birden fazla yöntem bulunur. En yaygın olarak kullanılan yöntemler VPN programları, DNS ve tünel siteleridir.

VPN Programları size sanal bir ağ oluşturur. Bu ağ programın özelliklerine göre şekillendirilebilir. Yasakların uygulandığı sitelerdeki yasak filtresinin dışında kalmanızı ve site içeriğini tüketmenizi sağlarlar.

Ktunnel Proxy güvenli midir?

Ktunnel gibi proxy siteleri %100 güvenli demek de yanlış olur %100 güvenli değil demek de. Eğer kişisel bilgilerinizi girmeyecekseniz bu tür siteleri kullanabilirsiniz. Her ihtimale karşı bu gibi siteler üzerinden kullanıcı bilgilerinizi, ödeme bilgilerinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.

Wifi üzerinden yasaklı sitelere giriş yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Wifi üzerinden yasaklı sitelere girebilmek için VPN Programı kullanıyor olmanız gerekir. WiFi ağına bağlandığınızda VPN servisiniz de bu ağı kullanır. Bu sayede ağınızı sanallaştırarak yasakların ve engellerin dışında kalmanızı sağlar.

Yasaklı sitelere giriş tüneli önerir misiniz?

En çok kullanılan tünel sitelerinden biri proxysite.com olarak karşımıza çıkıyor. Bu tünel sitesinin yanı sıra dtunnel.net de sıklıkla tercih edilmektedir. Bu giriş tünellerinin yanı sıra ktunnel, vtunnel gibi sitelerin adı da anılır. Fakat en yaygın kullanıma sahip olanları ilk sıradakilerdir.

VPN ile giriş nasıl yapılıyor?

VPN sanal ve özel bir ağdır. Virtual private network’ün kısaltması olan VPN, Türkçe’ye sanal özel ağ olarak çevrilir. Mevcut ağınızdan bağlandığınız bu özel ağdan daha farklı ağ bilgileri ile internete çıkarsınız.

Yani, mavi olarak girdiğiniz bir odadan yeşil ya da daha farklı bir renk ile çıkarsınız. Bu da mavilerin giremeyeceği her yere girebileceğiniz anlamına gelir.

Dtunnel güvenli midir?

Dtunnel sitesi sadece tünel sitedir. Herhangi bir bilginizi paylaşmanızı istemez. Fakat Dtunnel içerisinde açtığınız siteler için bunu söylemek pek de mümkün değildir. Bu tür durumlarda

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın