Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım? ✔️ 2023

İnstagram’da engellendiğimi nasıl anlarım diyenler için en kolay yolu o kişiyi giriş yapılmışken bir ortamda Instagram üzerinden aramaktır. Eğer aradığınız kişi aramada çıkmıyor ise engellenmiş olabilirsiniz. Ama sadece buna bakarak bunu anlamak mümkün değil.

Dünyanın en çok kullanılan platformlarından olan İnstagram, kimlerin bizimle iletişime geçmesini ya da kimlerin profilimizi görebileceğine karar vermemize izin verir. Sizi bulmasını ya da sizinle iletişime geçmesini istemediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz. İşte aynı şekilde siz de engellenmiş olabilirsiniz.

instagram engellendiğimi nasıl anlarım
instagram’da engellendiğimi nasıl anlarım

Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Instagram, kullanıcıları engellemeye izin vererek kendi güvenliğimizi sağlamamıza yardımcı oluyor. Her zaman kullanmadığımız bir özellik olsa da engelleme özelliği bazı durumlarda hayat kurtarabiliyor.

Hoş, fake hesaplar ile yine profilimiz incelenebiliyor ama gizli profil kullanıyor isek takibine izin vermediğimiz kullanıcılardan verilerimizi korumuş olabiliyoruz. Birilerini engellerken korunuyoruz evet. Peki biz engellenmiş isek? Bunu nasıl anlarız? Hepimiz bu sorunun cevabını arıyoruz.

İnstagram’da engellendiğini nasıl anlarsın sorusunun yanıtı aslında oldukça basittir. İnstagram hesabınıza giriş yapın ve sizi engelleyebileceğini düşündüğünüz kişiyi arayın. Eğer sizi engellediyse bu kullanıcıyı bulamayacaksanız. Ama engellemediyse profilini bulabilirsiniz. Takip isteği ya da mesaj gönderebilirsiniz.

Ancak profilini donduran ya da kapatan kişileri de bulamayacağınızı unutmayın. Dolayısıyla diğer bir kullanıcı hesabından da arama yapmayı deneyerek emin olabilirsiniz. Eğer bu hesap sizi engellemişse henüz hiç gönderi yok mesajını göreceksiniz. Ayrıca takipçisi, takip edenler ve gönderiler de sıfır olarak görünecektir. Karşınıza henüz hiç gönderi yok yazısı çıkacaktır.

Bunun dışında şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin username’i yani kullanıcı adını web tarayıcıya instagram.com/kullaniciadi şeklinde yazın ve sayfayı açın. Eğer sayfada sizi engellediğini düşündüğünüz kullanıcının bilgileri çıkıyor ise hesap aktiftir.
  • Aktif olduğunu öğrendiğimiz hesap aramalarımızda çıkmıyor ise büyük olasılık ile bizi engellemiştir. Yine de bu hesabın arkadaşlarını biliyorsak o kişilerin takip ettiği ve takipçilerine bakabiliriz. Eğer bu listede görmek istediğimiz kişiyi göremiyor isek bu kişinin bizi engellediğini anlıyoruz. Oldukça üzücü…

İnstagram Hikayede Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

instagram engellendiğimi nasıl anlarım
instagram engellendiğimi nasıl anlarım

Bazı kullanıcılar sizi tamamen engellemek yerine hikayelerini engelleyebilir. İnstagram hikayeleri silindiği için genellikle daha samimi şeyler paylaşılabilir. 2016 yılından beri İnstagram kullanıcıları hikaye paylaşmaktadır. Mesafeli olunan kişiler gibi bazı kişilerden hikaye gizlenmek isteyebilir. Hikayeden engellenmeniz halinde hem hikaye akışında hem de profiline girdiğinizde atılan hikayeyi görmeyeceksiniz. Sabitlenen hikayeler de aynı şekilde görüntülenemeyecektir.

Diğer bir yöntem ise İnstagram yakın arkadaşlar listesi oluşturmak ve hikayeyi sadece onlara özel olarak ayarlamaktır. Bu durumda diğer kişiler hikayeden engellenecektir.

Hikayede sizi engelleyen kişileri görmek için 2 yöntem vardır:

  1. En kolay yol bir başka hesaptan o profile ait hikayeye bakmaktır. Diğer hesaptan görüp kendi hesabınızdan göremiyorsanız sizi hikayeden engellemiştir.
  2. Diğer yol ise hikayede sabitleme özelliği sayesinde öğrenmedir. Daha önce bu kişinin profiline girdiğinizde öne çıkanlar başlığını görüyorsanız ve artık göremediyseniz sizi hikayeden engellemiştir.

İnstagram hikayede engellendiğimi nasıl anlarım diyenler için kullanılacak yöntemler bunlardır.

Instagram yakın arkadaş listesi oluşturmak için profilinize girin ve sağ üst kısımdaki 3 çizgiye tıklayın. Açılan bölümden yakın arkadaşlar seçin. İlk kez liste oluşturacaksanız başla diyerek devam edin.

instagram engellendiğimi nasıl anlarım
instagram engellendiğimi nasıl anlarım

Liste tamamsa en alttaki liste oluştur seçeneği ile kaydedin. Eğer siz bir başkasının yakın arkadaşlar listesinde yer alıyorsanız eklediği hikayeleri yeşil çerçeveli olarak görürsünüz.

instagram engellendiğimi nasıl anlarım
instagram engellendiğimi nasıl anlarım

Instagram Hikaye Engelleme Nasıl Yapılır?

İnstagram’da engellendiğini anlama sonrasında eğer siz de hikayelerinizi bazılarından gizlemek isterseniz şu şekilde yapabilirsiniz. Öncelikle hesabınıza girerek sağ üst köşeden ayarlara gidin. Gizlilik kategorisini seçin ve hikaye seçeneğine tıklayın. Hikaye kontrolleri diyerek ilerleyin ve hikayeyi gizle diyerek devam edin. Kimlerden gizleneceğini seçin.

Yorum yapın