Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı Tehlikesi İçin Tavsiyeler ✔️ 2023

Son zamanlarda hemen herkesin ya katıldığı ya da denk geldiği Instagram çekilişleri günden güne yayılmaya devam ediyor. Çekilişlere ilgi bu denli büyük olunca yapılan çekilişlerde verilen hediyeler de bir o kadar büyük oluyor. Ev bile hediye edeni gördükten sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim ve insanları bir nebze bilinçlendirmek istedim. Instagram çekiliş dolandırıcılığı ve Instagram çekiliş dolandırıldığı karşısında dikkatli olmak için neler yapılabileceği hakkında konuşmaya başlayalım…

Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı Karşısında Dikkatli Olun!

Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı
Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı

Instagram çekilişi sektör haline geldikten sonra milyonluk sayfalar büyük çekilişler yapmaya başladı. Gerçekten büyük olan sayfalar ve büyük gibi gösterilip sözde fenomen hesaplar ile bu çekilişler çok farklı boyutlara taşındı. Sektör haline gelen Instagram çekilişleri milyon liralık ciroya ulaşabiliyor. Kazanç bu kadar büyük olunca katılımcı da bu kadar fazla oluyor. Hem bu kadar katılımcının hem de bu kadar kazancın olduğu bir ortamda dolandırıcıların türememesi işten bile değil.

Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı hakkında pek çok detay var. Dolandırıcıların en çok kullandıkları yöntemleri bilmek gerekiyor. Instagram çekiliş dolandırıcılarının en çok kullandığı yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Ücret talep edip ortadan kaybolması
 • Vaat edilen ürünlerin çekiliş kazananlarına gönderilmemesi
 • Vaat edilen takipçinin tamamlanması için eksik kalan takipçi sayısının bot ile tamamlanması
 • Tüm takipçilerin bot olarak gönderilmesi
 • Çekilişin bot ile şişirilmiş hesaplardan yapılması

Yukarıdaki maddelerdeki durum pek çok çekilişte vardır. Çekiliş sahipleri kesinlikle inkar ettikleri bu durumları sizden gizlemek için çekilişleri büyük hesaplardan yapar. Bu hesaplar öncelikle bot ile büyütülmüştür. 800.000 Takipçisi olan bir hesabın 3 bin gönderi beğenisi var ise bu hesap bot ile kasılmıştır.

Bir hesabın bot olduğunu nasıl anlarız?

Bir Instagram hesabının bot ile kasılıp kasılmadığını anlamak için öncelikle bot hesabın ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bot hesaplar, bilgisayar programları yardımı ile belirli bir düzene göre oluşturulan suni hesaplardır. Gerçek insanlar ile hiçbir ilişkisi olmayan bu hesaplar sadece verilen görevleri yapmak için kullanılır. Bir hesabı takip etmek, bir gönderiyi beğenmek ve bir videoyu izlemek bu görevlerden bazılarıdır. Gönderileriniz ve profiliniz için sayılar ile oynamaya yarayan bot hesapların kullanımı oldukça zararlıdır.

Bot hesapların ortak özellikleri;

 • Profil resmi olmaz
 • Profil resmi kalitesiz ve alakasız olur
 • Profil resmi ile paylaştığı tek resim aynı olur
 • Profil resmi ile paylaştığı tek resim aynı olur ve paylaştığı tek resim de bulunduğunuz ay ya da geçen ay içinde paylaşılmış olur
 • Hesapta 1-10 arası resim olur. (Bazen daha fazla olur), hesabı takip eden birkaç bot hesap olur ve hesabın takip ettiği hesaplar yüzlerce olur. Yani bir bot hesap yüzlerce kişiyi takip eder.
 • Hesabın hiç etkileşimi olmaz. Fotoğraflarına yorum gelmemiştir. Arkadaşları vs. etkileşime geçmiyordur.
 • Takip ettiği kişiler katıldığınız çekiliş hesaplarını takip ediyordur. Çekilişe katılmamışlardır. Çekilişe katılmadan sizi takip etmeleri anlamsızdır.
 • Kullanıcı adları yazılım tarafından belirli bir kurala göre oluşturulduğu için genelde sayı içerir. burak3875, burak4385636, ahmet374893 gibi.

Yukarıdaki tanımlara uyan her hesap bot olmayacağından çekilişi düzenleyen kişiler size karşı bunu kullanabilir. Fakat size gerçek takipçi sözü veren bu kişilere pabuç bırakmayın. Siz gerçek ve organik takipçi istiyorken size binlerce bu şekilde takipçi gelmesi art niyetli bir davranıştır. Bir ya da iki adet bu şekilde takipçi gelebilir. Bu kabul edilebilir fakat binlercesi böyle ise buna inanmak için üst düzey çaba harcamak gerekir.

Sözde Uzmanlardan Hizmet Almayın

Instagram bünyesinde çalışan binlerce mühendis bulunuyor. Bu konuda uzmanlık eğitimi almamış kişilerin bile kendini “uzman” olarak tanımlayıp sosyal medya uzmanlığı yaptıklarını iddia etmelerine aşırı karşıyım. Ülkemizde elinizi sallasanız bir şeylerin uzmanlarına değiyor ve ne hikmetse bu uzmanlık bir kurum ya da kuruluş tarafından değil de bireylerin kendilerine kendileri tarafından verilmiş oluyor. Hal böyle olunca dijital pazarlama ve sosyal medya kavramlarından son derece uzak olan insanlarımız bu kişilere itibar edip sosyal medya hesaplarını emanet ediyor.

Bu hesaplara girip birkaç paylaşım yapıp birkaç butona tıklama ile reklam vermeyi öğrenen bu kişiler hemen kendi profillerine “Social Media Manager, Social Media Specialist, Sosyal Medya Uzmanı, Sosyal Medya Yöneticisi” gibi ibareler ekliyor. Sırf bu durum yüzünden kendi profilimdeki belgesi olan bu ibareleri kaldırmayı düşünüyorum. Belki de siz bu yazıyı okurken çoktan kaldırmış olurum…

Hele şu “ben bu işi yıllardır yapıyorum” cular yok mu… Zaten Instagram 2010 yılında yayınlandı. Hadi sen 1 yıl sonra haberdar oldun diyelim. Çekiliş 2014 den beri olsa 7 yıldır bu işi yapıyorsun. Ben 2010’dan beri Facebook’da ürün ve hizmet tanıtıyorum. Ben böyle bir cümleyi kuramadım hiç. Bu iş zaten 7-8 yaşında. O günlerde üyeliği olan insanlar “ben bu işi yıllardır yapıyorum” diyerek sektör hakkında hiç bilgisi olmayan insanlara caka satıyor.

Sözde Uzmanlar Binlerce Instagram Mühendisinden Daha Üstün Olur Mu?

Bu kişilerin yapmış olduğu çekilişler sonucunda son derece masum olan ve hiç bir şeyden haberi olmayan katılımcı firmaların hesapları bot ile doluyor. Bünyesinde binlerce mühendis çalıştıran Instagram ise bu bot hesapları er ya da geç algılayıp bu hesapları kapatıyor. Bu hesapların etkileşime geçtiği hesapları incelemeye alıp özel bir filtreden geçiriyor. Bot takipçi alıp hesabınızın Instagram tarafından kapatılmamış olması hesabınızın yarın bir gün en ufak bir hatada kapatılmayacağı anlamına gelmiyor.

Önerilen İçerik: Instagram kaybolan mesaj nedir nasıl kullanılır?

Genelde en çok yapılan hata burada karşımıza çıkıyor. Çekilişe katılan firmalar gelen takipçi ile önce mest oluyor. 5 bin olan takipçisi bir haftada 25 bin olunca insan hali ile mutlu oluyor. Fakat bu göz boyamalara aldanmamak gerekiyor. Gelen çekiliş takipçisinin çekilişten sonra geri gideceği bir gerçek. Bu takipçilerin sayısı yeterli olmadığı durumlarda bu sayı bot hesaplar ile telafi ediliyor. Kim size bir çekilişten kaç takipçi geleceğinin garantisini verebilir ki? Tabii ki de dolandırıcılar. Bir çekilişe kaç kişinin katılıp kaçının sizi takip edeceği bilgisini nereden nasıl alıyorlar ben şahsen bilmiyorum. Instagram’da reklam yayınlarken bütçeniz ve erişim sayınız tahmini değerler ile gösterilir ve bu değerler çok yüksek aralıklara sahiptir.

Instagram çekiliş dolandırıcılığı yapan bu kişiler size neredeyse net sayılar verirler ve çekiliş yaptıkları hesaplardan çekiliş gönderilerini yayınladıkları anda hesabınızı bot ile doldururlar. Gerisini de gerçek katılımcılara bırakırlar. Çekiliş anında size örneğin 1000 takipçi gelir ve sonrası yavaş yavaş artmaya başlar. Çekiliş 3-5 gün sürer. Bu geçen sürece bot hesaplar yavaş yavaş kapanmaya başlar.

Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı En Çok Ne Şekilde Karşımıza Çıkar?

Instagram çekiliş dolandırıcılığı karşımıza pek çok şekilde çıkabilir. Bu dolandırıcılık türlerine karşı dikkatli olarak Instagram çekiliş dolandırıcılarına karşı kendinizi ve hesabınızı koruyabilirsiniz.

Ücret Alıp Ortadan Kaybolma;

Instagram çekilişi yapacaklarını söyleyen dolandırıcılar, hesabınıza DM göndererek size bazı çekilişler hakkında bilgi verir. Birkaç fenomen ile yapılacağı iddia edilen çekilişte size garanti takipçi sayısı verilir. Örneğin 15-25 Bin takipçi gelecek vaatleri ile sizden 100-2000 TL aralığında ücret talep edilir. Siz ödemeyi gönderdiğinizde bu kişiler ortadan kaybolur ve olan paranıza olur. En kötüsü bu değildir. Keşke giden sadece para olsa…

Vaat edilen ürünlerin çekiliş kazananlarına gönderilmemesi;

En çok karşılaşılan durumlardan birisi çekilişin şeffaf olmaması ve kazananlara gerçekten hediyelerin gönderilip gönderilmediğinin bilinmiyor olmasıdır. Çekilişe katılanların şeffaf olmayan sonuçlar karşısında hırs ve nefret ile sizi takipten çıkardığını düşünün. Son hatırladığı ve bilinçaltına işlenmiş olan isim sizin Instagram hesabınızdaki isminiz olacak. Yani markanız olacak. Sizi bu tür çekilişlerde gördükçe vaatlerini yerine getirmeyen bir dolandırıcı olarak anacaklar. Kaldı ki insanlarımız siz gerçek bir çekiliş organize edip şeffaf bir açıklama yaptıktan sonra ürünleri sahiplerine ulaştırdığınıza bile inanmayıp sizi yalancılık ile suçlayabiliyor.

Bu durumda siz hem çekilişe katılırken ödediğiniz paradan hem de hesabınızın ve markanızın markasının zedelenmesinden dolayı zarara uğruyorsunuz.

Vaat edilen takipçilerin gelmemesi ve garanti edilen sayıya ulaşmak için bot takipçi gönderilmesi;

En sık yaşanan bir diğer sorun da garanti edilen takipçi sayısının çekilişe ilgi gösterilememesinden dolayı gönderilemiyor olmasıdır. Bu durumda çekilişi organize eden dolandırıcılar size vaat ettikleri takipçi sayılarını göndermiş olmak için bot takipçi gönderirler. 15 bin garanti verdiklerinde size 7 bin takipçi gelmiş ise 8 bin kadar da bot gönderirler ve emek verip tamamen organik büyüttüğünüz hesabınızın içine büyük oranda bot girmiş olur. Bot takipçi uzun vadede hesabınızın Instagram yönetimi karşısında itibarsızlaşmasına sebep olur. En ufak bir hatanızda zaten izlemede olduğunuz için hesabınız kapanabilir. Günün birinde bu başınıza geldiğinde zamanında bot takipçi aldığınızdan olduğu aklınızın ucundan bile geçmez. Yapay zekayı kandırmak insan kandırmaya benzemez…

Buna bağlı olarak bazen tüm takipçiler de bot olarak gönderilebiliyor. Çekiliş ile hiç uğraşmadan sizden aldıkları paranın belki yüzde birine bot takipçi alıp hesabınıza gönderen dolandırıcılar, bazı durumlarda tüm takipçileri bot olarak gönderebiliyor. Ve bot takipçi nasıl anlaşılır bilmiyor iseniz gelen bu takipçilere inanarak çekilişten gerçek takipçi elde ettiğinizi sanabilirsiniz.

Gelen Takipçinin Tamamen Çekiliş Kitlesi Olması

Instagram çekiliş dolandırıcılarının çekiliş paketlerini satarken söylediği yalanlardan birisi de “tamamen aktif kitle” olarak karşımıza çıkar. Bu hesapların kesinlikle bot olmadığını, aksine tamamen gerçek ve aktif kitle olduğunu iddia ederler. Fakat Instagram’da milyonlarca çekiliş hesabı bulunmaktadır. Bu hesaplar sadece çekilişe katılmak için açılmıştır. Dondurulan Instagram hesabını kapatma başlıklı yazımda onbinlerce insan kapanan hesabını nasıl açabileceğini sormak için bana Instagram’dan mesaj gönderdi. Peki kapalı olan hesaplarını nasıl açabileceklerini bana hangi Instagram hesabı ile sordular? Tabii ki fake hesapları ile…

Türkiye’de insanlar birbirlerini stalklamak için sahte hesaplar açıyorlar. Sadece stalk için değil artık çekiliş için de bu hesapları kullanıyorlar. Ya da sadece çekilişlere katılmak için bu hesapları oluşturuyorlar. Sonuç olarak hiç bir değeri olmayan ve bottan farksız, pasif, asla kullanılmayan bu hesaplardan on binlercesi sizi takip etmeye başlıyor. Ve siz bu hesaplar sizi takip ediyor diye “tamamı gerçek ve aktif” kitle ödemesi yapıyorsunuz. Tamamı çekiliş kitlesi ya da yetmediği yerde bot basılan bir hizmet için ödeme yapan var mı aranızda?

Çekilişin bot ile kasılmış ve şişirilmiş hesaplardan yapılması;

En ama en sık yapılan aldatmacalardan biri ise çekilişlerin sözde fenomen hesaplardan yapılıyor olmasıdır. Bu hesapları teknik olarak analiz etmeyi bilmeyen çekiliş katılımcı firmaları, bu hesapların günden güne takipçi kaybettiğini ve bot ile şişirildiğini anlamıyor. Onlar anlamıyor diye dolandırıcılar da o hesapları alıcılara fenomen olarak tanıtıyor. 1 milyon takipçisi olan bir hesabın gönderi beğenileri 5 bin, video izlenmeleri 15 bin civarında. Yüzde 0,015 dönüşüm değerine sahip tamamen çöp diye tabir edilen hesaplardan size çekiliş satıyorlar. Çekilişe katılacağı söylenen hesaplar genelde böyle olduğu için bu hesapların önceden analiz edilmesi gerekiyor. Teknik analizi belki başka bir yazıda detaylı olarak ele alırım. Tabii ki talep olur ise.

Çekilişe katılacağı iddia edilen hesapların çekilişe katılmaması ya da destek vermemesi;

Çekilişe katılacağı iddia edilen fenomen hesaplar genelde çekilişlerin başında, ortasında ya da sonunda görülmezler. Çekilişi organize eden kişi size bir infografik gösterir. En tepesinde genelde bir araba,  bir ev, bir motor ya da telefon gibi popüler çekiliş unsurları olur. Daha alt kısımlarda çekilişe katılacağı iddia edilen ünlü hesapları ya da fenomen hesapları olur. Bu listede 10-50 kadar hesap görülür fakat çekilişe genelde 1-2 hesap katılır. Onlar da genelde etkileşimi en düşük olanlar olur. Bot ile şişirilmiş bir fenomenin başlattığı çekilişin ne kadar erişim alacağını öngörmek zor. Ama ne kadar erişim alamayacağını tahmin etmek o kadar da zor değil.

Instagram Çekilişine katılırken nelere dikkat edilmeli?

Bu yazıda Instagram çekiliş dolandırıcılığı hakkında karşılaştığım ve araştırdığım pek çok bilgiye yer vermeye çalıştım. Çekilişin risklerinden haberdar olup en azından ne yaptığınızı bilerek çekilişe katılmanız, hiç bir şey bilmeden hesabınızın kapatılmasından daha iyi. En azından sorumluluklarınızın farkında olup riskleri anladıktan sonra istediğiniz çekilişe katılabilirsiniz. Bu sizin en doğal hakkınız. Fakat yine de hangi çekilişlere katılmalı ve katıldığımız çekilişlerde nelere dikkat etmeliyiz derseniz şu şekilde özet geçebilirim;

Çekiliş hizmeti aldığınız kişi ya da kişiler daha önce hangi çekilişleri yapmışlar bunu öğrenmek gerekir. Yaptığı çekilişlerde hangi hesaplara ne kadar sayıda takipçi göndermişler bunların raporlarını size sunuyorlar mı sunabiliyorlar mı buna bakmak gerekiyor. Bazıları “müşteri gizliliği” adı altında size rapor sunmuyor. Mükemmel derecede etik olan bir sektörde mükemmel derecede etik bir hareket doğrusu. Size rapor sunamayan çekiliş sonucunda da rapor sunamaz. Ne size takipçi raporu ne de katılımcılara kazanan raporu sunamayacaklardır. Bu kişilerden uzak durmanızda fayda var.

Ah Bu Aracılar!

Yeri gelmişken aracılardan da bahsedelim. Büyük bir çekiliş düşünün. Örneğin Tağrı Çaner, beş yüz tane araba veriyor olsun. Bu çekilişe katılan 70 tane ana sponsor olduğunu varsayalım. Bu 70 hesaptan 3 tanesi size çekiliş satan kişilere çekiliş satan kişiler. Onlar ana sponsor olmak için 30 bin TL kadar ödeme yapıyor. Tabii 1 Milyon takipçi gelecek ya…

Çekilişe ana sponsor yaptıkları bu hesapta yeni çekilişler düzenliyorlar. 1 milyonluk ana çekilişten gelen kitle bu hesaplar içindeki çekilişler ile başka hesaplara dağıtılıyor. O başka hesaplar ise sizin ödeme yaptığınız aracı kişilerin çekilişleri. Yani Tağrı beyin hesabından ana sponsora, ana sponsordan size satış yapan “sosyal medya uzmanı” ya da onun çırağı olan “sosyal medya uzmanı”ndan size aktarılıyor.

Zaten aktif olmayan bu Instagram kitlesi size gelene kadar 50 kere vasıfsızlaşıyor. Sonuç olarak aracıların size satmış olduğu takipçiler sadece ve sadece çekiliş kitlesi oluyor. Haklarını yemeyelim, arada üç beş tane gerçek insan geliyor. Artık ekonomik durumlardan dolayı 300 kişiyi takip edip 500 gönderiyi beğenen bu kişiler, bölüm sonuna gelene kadar neler çekiyor orası onların bileceği iş.

Fakat size geldiklerinde ne bir alışveriş yapmaya, ne de bir şeyler beğenmeye mecalleri kalmıyor. Sonra da çekiliş bitince tüm takip ettiklerini sıfırlayıp bir sonraki çekilişe katılıyorlar. Siz de verdiğiniz para ile kalmış oluyorsunuz.

Rapor Sunmayan Kişilerden Çekiliş Almayın!

Rapor demişken, çekilişi organize eden kişi ya da kişiler size kesinlikle rapor sunuyor olmalı. Rapor her işte her müşteriye sunulabilir. Rapor sunmak müşteriye değer verildiğini gösterir.

Müşteriden önce kendi işine değer verdiğini gösterir. Size ya da işine saygısı olmayan kişilerden değil çekiliş hizmeti, herhangi bir hizmet almak doğru değildir. Bu yüzden çekiliş öncesinde, çekiliş sırasında ve sonrasında ne kadar ücrete nelere sahip olduğunuz bilgisini anlık olarak size rapor ediyor olmaları çok önemli.

Ayrıca çekilişlere katılan hesaplardaki değişiklikler, problemler ya da yolunda gitmeyen diğer durumlarda size bunun bilgisi veriliyor olmalı. Üzeri örtülüyor olmamalı.

Bu konuda ünlülerin de onlarca mesaj aldığını ve katılımcılara teklif ettikleri tutarın 30.000 TL’yi bulduğunu daha önce Hakkı Alkan’ın yüklemiş olduğu bir videodan öğrenmiştik. İlgili videoyu şuraya bırakıyorum. Çok faydalı olduğu için bu yazının içerisine eklemek istiyorum. Hakkı abi, görürsen lütfen bir mesaj gönder 🙂 Video için teşekkürler.

Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı

Çekilişin ana amacı takipçi kazanmak. Bu yüzden eğer sunulabiliyor ise daha önce hangi hesaba hangi çekiliş ile ne kadar takipçi gönderildiği analiz edilmeli. Bu sayede incelenen hesapların erişim ve etkileşim raporları çıkarılarak girilecek çekiliş hakkında fikir sahibi olunabilir.

Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı
Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı

Bu gibi konularda bilgi sahibi olduktan sonra Instagram çekiliş dolandırıcılığı karşısında daha çok şansınız olacak ve dolandırıcılara paranızı kaptırmayacaksınız. Ne kadar insanı bu konuda bilinçlendirebilirsek o kadar iyi. Bu yüzden bu yazıyı çevrenize ulaşacak şekilde paylaşmanızı rica ediyorum. Daha fazla insanın dolandırılmasını engellemek adına hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız.

Tüm uyarılara rağmen bu tür çekilişlere katılıyor iseniz hesaplarınızın bir gün en ufak bir hatanız sebebi ile kapatılabileceğini lütfen unutmayın. Konu hakkında soru, görüş ve önerileriniz var ise yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

“Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı Tehlikesi İçin Tavsiyeler ✔️ 2023” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba bugün bende dolandirildim.ceo telefonu çekilişine katılmış kızım kazandınız demiş.pemde verilen hesab apara gonderdim452 TL sonra bana 1100 daha göndermem gerektiğini gümrük kayıt ücreti olduğunu söyledi bende param yok iade edin o zaman dedim iade edersek 8500 TL icra göndermek zorunda kalırız dediler.😄sırf kızım bize inansın diye bunu yaptım.cunku yaşı daha 12ileride kim bilir nelerle karşılaşacak.tedirginligim şundan ben dekont ve adres bilgisi gönderdim.bilgilerimden yola çıkarak sahte icra gonderirlermi diye korkuyorum.tuketici heyetine başvuracağım yarın.ama icra canımı sıktı yapabilirler mi böyle birşey.bana birde fatura göndermişler görseniz faturayı zaten belli dolandırıcı olduğu

  Cevapla
  • merhaba, keşke hiç paranızı kaptırmasanız ama olan olmuş. herhangi bir şekilde iletişime geçip para göndermeyin. elinizdeki tüm evrak ve belgeleri kayıtları numaraları polise verin. ifadenizi mutlaka vererek suç duyurusunda bulunun. insanlar sesini çıkarmadığı için bu kişiler çoğalıyor. herkes üzerine düşeni yapıp şikayetçi olmalıdır. kişisel bilgilerinizi de paylaşmamaya özen gösterin. küçüğün internet kullanımını da denetleyebilirsiniz.

   Cevapla
 2. Merhaba bende dolandırılıcam sanırım
  Bunları şikayet edebileceğimiz yada hakkından gelebilecek bir şikayet yeri var mı

  Cevapla
  • Bu tür kişiler genelde forumlar üzerinden müşteri çekmeye çalışır. Müşterilerini ise çekilişlerinde şeffaf olduklarını iddia ederek kazanırlar ve forumlardaki profillerine özen gösterirler. Dürüst satıcı gibi ifadeleri olur. ilgili forumlarda çekilişi düzenleyen kişileri bulabilirseniz şikayet konusu açabilirsiniz. Çekilişi düzenleyen kişilere ulaşmanın yöntemi, çekilişin katıldığı çekiliş hesabının izini sürmek. Tabii bu teorik bilgileri araştırma ile pratiğe dökmeniz gerekiyor. Maalesef her bir hesabın izini sürecek vakti bulamıyoruz.

   Noter onayı olmayan çekilişlere katılmanızı önermeyiz. “Zaten bir hakkınız bulunmuyor” algısına sahip bu kişiler. Hakkınız yok ise hakkınızı da arayamazsınız düşüncesindeler. Katılmamak en iyisi.

   Cevapla
  • hesaplar için “bu dolandırıcı, bu dolandırıcı değil” gibi bir ifade kullanamayız. Noter onaylı yapılmayan çekilişleri tasvip etmiyoruz. Çekiliş hediyelerini göndermeyen çok fazla çekiliş hesabı var.

   Cevapla

Yorum yapın