Instagram Siyah Yapma Yöntemi ile Karanlık Modu Aktif Edin!

Instagram siyah yapma ile artık kullanıcılar Instagram’ı siyah arka planda kullanabiliyor. Ancak bunun için kullandığınız telefonun işletim sistemi sürümünün karanlık mod ile uyumlu olması gerekiyor. Eğer cihazınız karanlık modda kullanılamıyorsa Instagram’ı da siyah arka planda kullanamayacaksınız. Bunu anlamak için telefonunuzun ayarlar kısmına giderek karanlık mod araması yapabilirsiniz. Karanlık mod ayarı varsa Instagram’ı da gece modunda kullanabileceksiniz demektir.

Instagram siyah yapma yöntemi
Instagram siyah yapma yöntemi

Android Cihazlar İçin İnstagramı Siyah Yapma

Android işletim sistemi kullanılan cihazlarınızda Instagram’ı karanlık modda kullanabilmek için öncelikle Instagram’ın beta sürümüne katılmalısınız. Bunun için Google Play Store’a girerek sol üstte bulunan 3 çizgiye dokunmalısınız. Ardından uygulamalarım ve oyunlarım içerisinden Instagram’ı bulmalısınız. Instagram uygulamasının açıklamalar kısmının en altına kadar sayfayı indirerek beta sürümüne katıl seçeneğine dokunabilirsiniz. Bu işlem en fazla 20 dakika kadar sürecektir. Yüklemenin ardından Instagram uygulamasını bularak güncelleme yapmalısınız.

Güncelleme ile birlikte Instagram karanlık mod uyumlu bir hale geldi. Bu aşamadan sonra telefonunuzun ayarlar kısmına giderek karanlık modu telefonunuz için aktif hale getirmelisiniz. Genellikle ayarlar sekmesinin içerisinde yer alan ekran ayarları içerisinde bu özellik mevcuttur. Eğer burada bulamazsanız ayarlar içerisindeki arama çubuğundan karanlık mod ya da gece modu şeklinde aramalar yaparak da bulabilirsiniz. Gece modu özelliğini aktifleştirdikten sonra Instagram da karanlık modda kullanılabilir.

İlgini çekebilir: Instagram Tanınmış Kişi Nasıl Yapılır?

IOS Cihazlar İçin Instagram Karanlık Modu

IOS 13 ve daha yüksek bir sürümün mevcut olduğu akıllı telefonlarda Instagram için karanlık modu aktif edebilirsiniz. Bunun için öncelikle telefonunuzun ayarlar menüsünü açın. Ardından ekran ve parlaklık ayarları sekmesine dokunun. Bu menü içerisinde yer alan koyu mod seçeneğini aktifleştirin. Artık Instagram’ı açarak karanlık modda kullanmaya başlayabilirsiniz. Karanlık modu kapatmak isterseniz tek yapmanız gereken koyu mod yerine açık modu seçmek olacaktır.

Instagram karanlık modu nasıl yapılır sorusunun yanı sıra neden yapıldığı konusuna da açıklık getirmek gerekiyor. Karanlık modun dünya genelinde trend olmasının en önemli nedenlerinden birisi gözleri daha az yormasıdır. Özellikle akşam saatlerinde karanlık moda geçilmesi gözlerin yoğun ışığa maruz kalmasını engelliyor. Böylelikle göz sağlığı korunmuş oluyor. İkinci önemli neden ise pil tüketiminin daha tasarruflu olmasıdır. Akıllı cihazların pillerinin çok çabuk bitmesi en çok şikayet edilen konulardan birisi. Şarj ömrünü bir nebze olsun uzatabilmek adına karanlık modun kullanımı da yaygınlaşmıştır.

Son olarak İnstagram siyah yapma halinde daha estetik göründüğünü düşünenler de mevcuttur. Giderek yaygınlaşan bu teknoloji trendi için üretici firmalar da harekete geçmekte ve cihazları karanlık moda uyumlu bir şekilde üretmektedir. Sizler de yukarıdaki yöntemleri uygulayarak cihazınızın karanlık moda uyumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sonrasında bahsettiğimiz adımları takip ederek Instagram’ı karanlık modda kullanmaya başlayabilirsiniz. Sosyal medyada geçireceğiniz uzun süreler sonunda artık, gözleriniz kendilerini daha az yorgun hissedecek. Telefon şarjınız da eskiye kıyasla daha uzun gitmiş olacak.

Yorum yapın