Ana sayfa Güvenlik Başkasının Instagram hesabı nasıl KAPATILIR

Başkasının Instagram hesabı nasıl KAPATILIR

0

Başkasının Instagram hesabı nasıl KAPATILIR sorusu son zamanların en çok tarafımıza iletilen sorularından biri. İnsanlar çeşitli  sebeplerden ötürü başkalarının instagram hesaplarını kapatmak isteyebiliyorlar. Her ne kadar bir çoğunun sebebini anlayamıyor olsak da bazı noktalarda Başkasının Instagram hesabını kapatmak gerekebiliyor. Bu yazıda sizlere Başkasının Instagram hesabı nasıl kapatılır sorusuna cevap veriyor olacağız.

Başkasının Instagram hesabı nasıl KAPATILIR
Başkasının Instagram hesabı nasıl KAPATILIR

Başkasının Instagram hesabı nasıl KAPATILIR?

Öncelikle başkasının instagram hesabını kapatmanın sebeplerini inceleyelim. Eğer başkası olarak tanımladığınız hesabın gerçekten kapatılması gerektiğini düşünüyor iseniz ve mantıklı bir dayanağınız var ise hesabı kapatmak mümkün. Fakat o kadar da kolay değil.

Başkasının Instagram hesabını kapatabilmek için öncelikle geçerli bir gerekçenizin olması gerekiyor. Kime göre geçerli? Tabii ki Instagram ekibine göre geçerli…

Instagram ekibi, günde yüzbinlerce belki milyonlarca talebi inceliyorlar. Bu incelemeler sonucunda bir karara varıyorlar. Sizin gerekçeniz gerçekten o kişinin hesabının kapatılmasını gerektirecek bir gerekçe ise ilgili hesabın kapatılması için işlem başlatılıyor. Eğer sizin gerekçeniz Instagram ekibinin ilgisini çekmez ise hesabın kapatılmasını sağlayamıyorsunuz.

Bunlara göre kapatılmasını istediğiniz hesabın gerçekten kapanmasını sağlayacak gerekçeler bulup bulamadığınıza bakmanız gerekiyor. Eğer hesabın kapatılması için bir gerekçe bulamıyorsanız o hesabı kapatmak için Instagram ekibinin dışında bir karar mercine başvurmanız gerekiyor. Peki nedir o merci?

Tabii ki algoritmalar. Evet. Kapatılmasını talep ettiğiniz hesapların önce algoritmalar tarafından değerlendirildiğini büyük ihtimalle biliyorsunuzdur. Instagram ekibinin görmesini istediğiniz bildirimleri öncelikle algoritmalar görür. Algoritmalar bu talepleri belirli kurallara göre işleyip Instagram ekibine aktarır. Instagram ekibi algoritmaların yönlendirmesine göre talepleri inceler. Eğer Instagram ekibinin taleplerinizi görmesine gerek kalmadan işlem yapılır ise hedef kişinin Instagram hesabı kapatılabilir.

Peki bu nasıl mümkün olur?

Öncelikle algoritmaların asla affetmediği bir hata var. Eğer bir hesap telif haklarına sahip olmadan telif hakları ile korunan bir içeriği paylaşıyor ise kesinlikle o hesabı kapatabilirsiniz. Örneğin, kapatmak istediğiniz hesap bir butik hesabı olsun. Bu hesap Adidas’ın sahte ya da gerçek fark etmez bir ürününü ticari olarak paylaşmış olsun. Algoritmalar genelde bu paylaşımı otomatik olarak algılar ve hesaba yaptırım uygular. Fakat bazı durumlarda içerik içerisinden ürün logosunu ayrıştıramaz ve işlem yapamaz.

Bu durumda algoritmayı manuel tetiklemeye zorlamak gerekir. Bunu yapmak için paylaşımı Instagram ekibine göndermek yeterli olur. Bu sayede paylaşım, algoritma tarafından tekrar analiz edilecek ve bu kez detaylı analiz sonucunda logoyu Instagram ekibine ulaşmadan ayrıştırabilecektir. Sonrasında ise hesabı telif haklarından dolayı kapatacak ve bir daha açmayacaktır.

Instagram Akış Yenilenemedi Hatası Nasıl Çözülür?
Başkasının Instagram hesabı nasıl KAPATILIR

Başkasının Instagram hesabı nasıl KAPATILIR

En zor geri alınan Instagram hesapları telif sebebi ile kapatılan Instagram hesaplarıdır. Dondurulan bir Instagram hesabının tekrar açılmaması durumunda Instagram dondurulmuş hesabı yeniden açma başlıklı içeriğimize gidin ve oradaki yönergeleri takip edin.

Eğer kapanmasını istediğiniz hesabın telif haklarını ihlal eden bir paylaşımı yok ise ne yapılabilir?

Kapatılmasını istediğiniz Instagram hesabının telif sebebi ile kapatılamayacağını anladığınızda yapmanız gereken şey o hesabı yoğun bir şekilde şikayet etmektir. Her hesabı şikayet ederken kullandığınız gerekçe algoritma ya da Instagram ekibi tarafından kabul edilirse hesap kapatılır. Bu yöntem de genellikle kullanılır. Fakat diğer yöntemler gibi garanti değildir. Zaten dijital dünyada garanti diye bir kavram bulunmaz.

Özetle:

  • Başkasının Instagram hesabı nasıl kapatılır sorusunu kendinize soruyor iseniz şu maddeleri bilmeniz gerekiyor:
  • Hedef kişinin teliften ceza yemesini sağlamalısınız. Bu yüzden hesabında telifli bir paylaşım olması gerekir.
  • Hedef kişinin hesabını toplu şekilde şikayet edip bildirmek durumundasınız. Eğer şikayet sebepleriniz mantıklı bulunur ise hedef kişinin Instagram hesabı kapatılır.

Bir diğer unsur ise hesabın şifresini kırmaya çalışmaktır. Her şifresini kırabilirseniz hesabı kapatabilirsiniz. Detaylı bilgi için şifre kırma yöntemleri içeriğimizi okuyabilirsiniz. Eğer değil şifre kırmak, bilgisayarın B’sinden anlamıyor iseniz başkalarının hesaplarını kapatmaya yeltenmeyin. Bu işi yaptığını söyleyen kişilere de paranızı kaptırmayın. Eğer hesabını kapatmak istediğiniz kişi bir suç işlemiş ise siber suçlara şikayet edip hakkınızı yasal yollardan arayın. Haksız yere kimsenin hesabını kapatmaya çalışmayın.

Başkasının Instagram hesabı nasıl KAPATILIR başlıklı yazıdaki bilgiler yönlendirme niteliği taşımaz. Sadece herhangi bir Instagram hesabının ne şartlar altında kapatılabileceğini tarif eder. Herhangi bir ifadeyi yanlış anlayan kişilerin yapacağı işlemler kişilerin kendilerini sorumlu tutar. İçerik sahibi bu konuda asla sorumluluk kabul etmez.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!