Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor Sorunu ✔️ 2023 (Çözüldü)

İnstagram’da sizi takip etmeyenlerden gelen İnstagram mesaj istekleri görünmüyor sorunu neden olur ve nasıl çözülür bu yazıda anlatacağız. Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’da direct mesaj ile özel mesaj iletişimi kurulabiliyor. DM yardımı ile Hem takipçileriniz hem de sizi takip etmeyenler size mesaj gönderebilirler. Sizi takip etmeyen kişilerin mesajları ise mesaj isteği olarak görünecektir.

instagram mesaj istekleri görünmüyor
instagram mesaj istekleri görünmüyor

Instagram’da sizi takip etmeyen ancak mesaj gönderen kişilerin mesajları mesaj istekleri alanına düşer. Açmak istediğinizde ise kutucuğun sürekli dönerek açılmadığını görmeniz mümkün. Bu durumda mesaj geldiğini görürsünüz ancak kimden geldiğini göremezsiniz ve mesajı yanıtlayamazsınız.

Instagram Mesaj İstekleri Nasıl Görüntülenir?

İnstagram üzerinden arkadaşınız olmayan kişilerden size gelen mesajları görüntüleyebilirsiniz. Mesaj isteklerini görmek ve bu mesajları okumak için şu adımları takip edebilirsiniz:

İnstagram Mesaj İstekleri Nasıl Görüntülenir?
İnstagram Mesaj İstekleri Nasıl Görüntülenir?
 • Öncelikle İnstagram hesabınıza girin ve sağ üstteki DM işaretine tıklayın.
 • Burada size mesaj atan yeni kişiler varsa görüntülenecektir.
 • Mesajlara tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Geri çevir ya da izin ver seçeneğinden birini işaretleyebilirsiniz.
 • İzin ver demeniz halinde karşıdaki kişiye okundu bilgisi gider. Geri çevir derseniz de okundu bilgisi gitmeyecektir.

Tüm bu yöntemleri denediniz ancak sorun devam ediyorsa sizin için bir yöntem daha var:  Yukarıdaki şekilde ilerlediniz ancak İnstagram mesaj istekleri görünmüyor sorunu devam ediyorsa deneyebileceğiniz diğer bir yöntem şudur:

 • İnstagram uygulamasına girin ve DM mesaj ikonuna tıklayın.
 • Gizli mesaj varsa mavi bildirim olacaktır. İşte bu bildirime tıkladığınız zaman mesaj kutusuna yönlenirsiniz.
 • Buradan yeni mesajları göreceksiniz. Geri çevirebilir ya da izin vererek görüşmeye başlayabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Instagram Gizli Hesap Görme Uygulaması (Kapalı Hesapları Görme)

Instagram mesaj istekleri nereden görülür?
Instagram mesaj istekleri nereden görülür?

Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor Sorunu Çözümü

İnstagram mesaj istekleri görünmüyor sorunu ile karşılaşırsanız öncelikle basit kontrolleri yapmalısınız. Şu kontrolleri öncelikli olarak yapın:

 • O an internet çekmeyebilir, bağlantı gidebilir diye bağlantınızı kontrol edin, kesip yeniden bağlayın. Mobil ve wifi arasında değişim yaparak yeniden deneyin.
 • Arka planda çalışan çok sayıda uygulama varsa İnstagram kasabilir. Bu yüzden arka plandaki uygulamaları kapatın. Android Önbellek Temizleme yapmayı da deneyebilirsiniz.
 • İnstagram hesabınızdan çıkıp yeniden girmeyi deneyin.
 • Uygulamayı güncelleyin veya silip yeniden yükleyin.
 • Telefonu kapatıp açtıktan sonra yeniden İnstagram’a girerek mesajları açmayı deneyin.
 • Instagram’a web sitesi üzerinden girin. Mesaj istekleri görünmüyorsa genellikle site üzerinden görünebilir. Telefonda DM uygulaması üzerinde 1 istek yazdığında burada mesaj görülmüyor ise Instagram.com’a giderek burada istekleri görebilirsiniz.

Instagram Mesajları İsteklerini Kapatma

İnstagram mesaj istekleri görünmüyor sorunun çözümünü anlattıktan sonra isterseniz bu mesaj isteklerini nasıl kapatabileceğinizi de tarif edelim. Sizi takip eden ancak sizin takip etmediğiniz kişilerden gelen mesaj isteklerini engelleyebilirsiniz. Şu adımları takip edin:

Instagram mesaj isteklerini kapatma
Instagram mesaj isteklerini kapatma
 • instagram profiline girin.
 • Sağ üstteki üç çizgiye tıklayın ve ayarları seçin.
 • Gizlilik ve mesajlar şeklinde ilerleyin. Buradan mesaj ayarlarını değiştirebilirsiniz.
 • Diğer Kişiler başlığının altından İnstagram’daki diğer kişiler seçeneğini seçin.
 • İstekleri şuraya gönder başlığının altında mesaj istekleri ve istek alma şeklinde 2 seçenek sunulur. İstek alma seçeneğini işaretleyin.
Instagram mesaj istekleri görünmüyor ayarları
Instagram mesaj istekleri görünmüyor ayarları

Bundan sonra sadece karşılıklı olarak takip ettiğiniz kişiler size mesaj gönderebilir. Takip etmediğiniz kişiler tarafından size mesaj gönderilemez.

Mesaj isteklerini kapatma / açma
Mesaj isteklerini kapatma / açma

Hemen yukarıdaki ayarlardan İstek Alma olanı seçtiğinizde mesaj istekleri alınmayacaktır.

Instagram Mesaj İstekleri ile ilgili sıkça sorulan sorular;

Instagram mesaj ve mesaj istekleri ile ilgili pek çok soru alıyoruz. Bu soruların ve bu sorulara verdiğimiz kısa yanıtların bir listesini hemen aşağıda bulabilirsiniz. Sorular ve yanıtlar size yardımcı olabilir. Eğer sorularınızın yanıtını net olarak alamadıysanız aşağıdan yorum yaparak sorunuzu bize ve diğer üyelerimize iletebilirsiniz.

Instagram’da mesaj isteklerini kapatma işlemi nasıl yapılır?

Instagram mesaj isteklerini kapatmak için öncelikle profilinize girmelisiniz. Daha sonra sağ üstte bulunan hamburger ikon dediğimiz seçenekler ikonuna tıklayın. Ayarlar’a girin ve gizlilik ayarları bölümüne giriş yapın. Aşağıda bulunan mesaj ayarlarını görüntüleyin. Mesaj isteklerini kim için kapatacağınızı seçin. Detaylı anlatım bu içerik içerisinde yer alıyor. İçeriği detaylı okumanızı öneririz.

Instagram mesaj istekleri görünmüyor ise ne yapılmalı?

Instagram’daki mesaj istekleri görünmüyor ise öncelikle bunun sebepleri analiz edilmelidir. Mesaj istekleri birkaç sebepten dolayı görünmüyor olabilir.

 • Gönderilen mesajın süresi geçmiş olabilir.
 • Gönderen kişinin hesabı askıya alınmış olabilir.
 • Gönderilen mesaj spam olarak değerlendirilmiş olabilir.
 • Mesaj isteğiniz olmayabilir.
 • Gönderilen mesaj iptal edilmiş olabilir.

Hesabınızla ilgili olmayan durumlarda yapılacak bir işlem bulunmuyor. Fakat sizin hesabınızdan kaynaklanan mesaj isteklerinin görünmemesi durumunda;

 • hesabınızdan çıkış yapıp tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz
 • instagram uygulamanız güncel değilse güncelleyebilirsiniz
 • spam işlem yapıyorsanız yapmayı bırakabilirsiniz
 • birkaç arkadaşınızdan (sizi takip etmeyen birkaç hesaptan) size mesaj atmasını rica edebilirsiniz. Mesajlar düşüyor ise sorun hesabınızla ilgili değildir.

Instagram mesaj istekleri kayboldu. Sebebi nedir?

Mesaj istekleri birkaç farklı sebepte dolayı kaybolmuş olabilir. Bu sebepler bir önceki soruya yanıt olarak verildi. Ayrıca bu içerik içerisindeki bilgileri kullanarak kaybolan mesaj istekleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Instagram gizlenen istekler nereye gider?

Instagram’da gizlenen mesaj isteklerini istekler sayfasında görebilirsiniz. Mesaj istekleri başlıca istekler ve tüm istekler olarak iki farklı şekilde gösterilir. Mesaj istekleriniz varsayılan olarak başlıca istekleri gösterir.

Instagram gizlenen istekler nereye gider?
Instagram gizlenen istekler nereye gider?

Eğer başlıca isteklerin süresi dolmuşsa ya da herhangi bir şekilde tüm isteklere düşmüşse bu mesajları göremeyebilirsiniz. Tüm mesaj isteklerini görmek için mesaj istekleri sayfasındaki tüm istekler sekmesine geçiş yapın.

Instagram mesaj isteklerini herkese açma işlemi nasıl yapılır?

Instagram mesaj ayarlarında size istek gönderebilecek kişileri seçmeniz için ek ayarlara yer verilmiştir. Buradaki ayarları nerede bulacağınız ve nasıl kullanacağınız yukarıdaki bölümlerde anlatılmıştır. Bu yazıdaki tarifleri uygulayarak mesaj isteklerini herkese açabilir ya da kapatabilirsiniz.

Instagram mesaj istekleri kendiliğinden silinir mi?

Instagram mesaj isteklerinin başlıca ve tüm istekler olarak iki farklı yerde tutulduğunu söylemiştik. Eski mesajlar tüm istekler alanına düşerken yeni mesajlar başlıca istekler alanına düşebilir. Fakat bu mesajlar silinmez.

Eğer mesajı gönderen hesap spam ve benzeri nedenle kapanmışsa, gönderilen mesaj uygunsuz ise, gönderilen mesaj iptal edilmiş ise Instagram mesaj istekleri silinebilir.

Instagram mesaj istekleri ne zaman silinir?

Instagram mesaj istekleri başlıca ve tüm istekler olarak iki farklı yerde bulunuyor. Mesaj istekleri tüm mesaj istekleri alanına düşebilir. Fakat silinmezler. Başlıca istekler bölümündeki mesaj istekleri nispeten daha yeni mesajlardır.

Yorum yapın