Kripto Para Bitcoin
Haber

Bilgisayar Donanım Satışları Kripto Para Yüzünden Arttı!

Son zamanların en gündemde konularından biri kripto paralar. Özellikle BTC (Bitcoin) ve ETH (ethereum) geçtiğimiz günlerde kendi rekorlarını kırdılar. Akabinde birkaç gün içinde büyük düşüşe geçtiler. Al-Sat yapan kripto para yatırımcıları kısa vadede kâr ederken bir kesim ise zarar etti. Her yatırım aracında kâr ve zarar gözlemlemek mümkün. Bu denli canlanan kripto para piyasası yatırımcıların listesine girmeye devam ediyor. Al Sat dışında kripto para üreterek de kazanç elde etmek mümkün.

Kripto Para Bitcoin
Kripto Para Bitcoin

Bilindiği gibi kripto paraların üretimini yapmak mümkün. Madencilik adı verilen bu işin oldukça çalışanı var. Dünya çapında on binlerce BTC madenleri bulunuyor. Pek çok güçlü donanım ile BTC kazımı yapan bu madenler, dünya üzerindeki Bitcoin’leri ve Bitcoin hacmini oluşturuyor. Ayrıca bu Blockchain teknolojisine güç veriyor. Katılımcıların artmış olması da gün geçtikçe bu sistemin gücüne güç katıyor.

Donanım Satışları ve Fiyat Artıyor!

Bilgisayarlarda hatta tablet ve akıllı telefonlarda kripto madenciliği yapmak mümkün. Özellikle Amazon AWS gibi hizmetlerde de donanım kiralayıp kripto madenciliği yapılabiliyor. Fakat asıl madencilik işlemleri çok daha güçlü donanımlar ile yapılıyor. Örneğin en son model ekran kartları ve sadece madencilik için üretilen madencilik cihazları gibi.

Kripto Para Bitcoin
Kripto Para Bitcoin

Özellikle bilgisayar donanımlarının fiyatları, canlanan kripto para borsasına bağlı olarak artış gösteriyor. Eskiden sadece gelişen oyun sektörüne endeksli olarak büyüyen donanım üretimi, şimdilerde kripto para madenciliği ile ilgili de büyüme gösteriyor. Pazardaki talep artınca üretim de artıyor. Fakat bu artış sadece donanımda değil fiyatta da gözlemleniyor. İlgili ürünlerin fiyatları %100 seviyelerine kadar artmış durumda.

Bir ekran kartı ile sadece oyun oynandığı dönemlerde ekran kartı 2.000 TL civarında iken, bu ekran kartı ile kripto para madenciliği yapılabiliyor olduğu zamanlarda ekran kartının fiyatı 2.500 TL civarlarına çıkıyor. Çok üst seviye ekran kartlarında da bu fark daha da fazla olarak karşımıza çıkıyor.

Ekran kartları sadece grafik işlerini yapmak için değil, hash çözümlemek için de kullanıldığı için kazanç kapısı haline geldi. Bu sebeple ekran kartları aynı donanım maliyetine sahip olsalar da daha farklı satış fiyatları ile karşımıza çıkmaya devam ediyorlar.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.