Instagram Mavi Tik Alma Tavsiyeleri – Mavi Tik ✔️ 2023

İnstagram mavi tik alma, bir hesabın güvenilirliğinin anlaşılabilmesi için dikkate alınan önemli hususlar arasında yer almaktadır. İnstagram’a yapılan başvuru sonucu alınan mavi tik, hesabın doğrulama aşamasından geçtiği için güvenilir olduğunu ifade etmektedir. Güvenilirlik konusu, kullanıcısının eylemlerine bağlı olsa da hesap sahibinin sahte bir kimlik taşımadığını kesin olarak ifade etmektedir.

Instagram Mavi Tik Alma Yöntemleri
Instagram Mavi Tik Alma Yöntemleri

Sosyal medya hesapları arasında birçok sahte hesabın yer aldığı bilinmektedir. Gerçek kimliğini gizleyen ve sahte bir hesap oluşturan kişilerin, güvenlik konusunda endişe yarattığı görülebilmektedir. Bu endişeyi ortadan kaldırmak, İnstagram’ı daha güvenilir kılmak adına geliştirilen bazı özellikler bulunmaktadır.

Bu özelliklerin başında mavi tik gelmektedir. Mavi tik özelliği sayesinde, iletişime geçilecek bir hesabın gerçek kimliğe sahip olduğu anlaşılabilmektedir. Böylelikle bireysel ve kurumsal hesaplarla gerçekleştirilen iletişimin ya da ticaretin güvenilirliği konusundaki soru işaretleri ortadan kalkmaktadır. Bu sebepten ötürü birçok kullanıcı kimliğini doğrulayarak İnstagram mavi tik alma işlemini gerçekleştirmek istemektedir.

İnstagram Mavi Tik Nedir? Ne işe Yarar?

İnstagram mavi tik özelliği, hesabın doğrulanmış bir hesap olduğunu ifade etmektedir. İnstagram platformu üzerinde sahte hesaplarla gerçekleştiren kullanımların önüne geçilmesini hedeflemektedir. Bakıldığında bir doğrulama yöntemi olarak görülse de herkes tarafından kullanılabilmesine yani olumlu sonuçlanmasına izin verilmemektedir.

Bunun en önemli sebebi, önemli kişilerin ve markaların hesaplarının taklit edilmesidir. Taklit edilmesi durumunda önemli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir e-ticaret sitesine ait olduğu ifade edilerek açılan sahte bir İnstagram hesabı, kişilerin kredi kartı bilgilerinin çalınmasına varan sonuçlar doğurabilmektedir.

Böylelikle kullanıcılara önemli ölçüde zararlar vermektedir. Kullanıcıların bu ölçüde zararlar görmemesi ve olumsuz etkilenmemesi adına İnstagram mavi tik alma özelliği geliştirilmiştir. Bu özellik sayesinde sahte olan ve bazı hesapları taklit etme yoluyla insanları yanıltan hesapların hedefine ulaşamamasını sağlamaktadır.

Mavi tik sahibi olan bir hesap, güvenilir olduğunu göstermesinin yanında bir prestij de sağlamaktadır. Mavi tik sahibi olan bir hesaptan gelen takip istekleri ve mesajlar daha fazla dikkat çekmektedir. Bir ayrıcalık tanır nitelikte olduğu düşünülmektedir.

Böylelikle gönderilen mesajlara daha kolay cevap alınması sağlanmaktadır. Bu bağlamda bakıldığında insanların algısını olumlu yönde etkilediği görülebilmektedir. Bunun dışında ise İnstagram yönetimi tarafından da ayrıcalıklar elde edilebilmektedir. Özellikle yeni geliştirilen ve tüm kullanıcıların hizmetine sunulması hedeflenen özellikler, ilk olarak mavi tik sahibi olan hesaplara sunulmaktadır.

Bu hesaplardan alınan geri dönüşler neticesinde ise özelliğin hizmete sunumu konusunda kesin karara varılmaktadır. Test grubu olarak görülen mavi tikli hesaplar, olumsuz yönde geri dönüşlerde bulunursa özellik yeniden gözden geçirilmektedir.

İnstagram Mavi Tik Alma – Kriterler

Bir instagram hesabının mavi tik alabilmesi için belirli kriterlere uyuyor olması gerekmektedir. Kriterlere uymayan hesapların hiçbir şekilde mavi tik alabilmesi mümkün olmamaktadır. Uyulması gereken kriterler kısaca şu şekildedir:

 • Özgün bir hesap olmalıdır. Başka bir hesabı taklit etmemelidir.
 • Gerçek bir kişinin veya markanın hesabı olmalıdır. Gerçek bir kişi veya marka olduğunun kanıtlayacak belgelere sahip olmalıdır.
 • Paylaşımları dikkat çekmelidir. Diğer instagram kullanıcılarının beğenisini kazanması ve sıklıkla aratılması gerekmektedir.
 • Hesap bilgilerinin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir. Gerçek kişi veya marka olduğunu kanıtlamak adına gönderilen belgelerle, hesap bilgilerinin örtüşmesi gerekmektedir.
 • Paylaşılan gönderilen önemli çoğunluğunun özgün olması gerekmektedir. Farklı hesapların önceden paylaştığı görsellerin ağırlıkta olmaması gerekmektedir.

Belirtilen bu kriterlere sahip olmayan hesapların İnstagram mavi tik alma işlemini uyguladıktan sonra olumlu sonuç alması pek de mümkün görülmektedir. Kriterlere sahip olsa dahi olumlu sonuç alamayan birçok hesap bulunmaktadır.

İnstagram Mavi Tik Alma – Mavi Tik Nasıl Alınır?

İnstagram mavi tik alma hususunda yapılacak olan başvuru yalnızca mobil uygulama aracılığıyla yapılabilmektedir. İnstagram internet sitesi üzerinden böyle bir başvuru yapılabilmesi mümkün değildir. Mobil uygulama kullanılarak aşağıda ifade edildiği şekilde yapılabilmektedir.

 • İnstagram mobil uygulamasını açmalısınız.
 • Öncelikle hesabınıza, sonrasında ise profil sayfanıza girmelisiniz.
 • Profil sayfasındaki üç çizgi simgesine tıkladıktan sonra Ayarlar kısmına tıklamalısınız.
 • Hesap isimli kategoriye girmelisiniz.
 • Sayfanın alt sıralarında yer alan “Doğrulama İste” kısmına tıklamalısınız.
 • Adı soyadı, bilinen adı ve kategori kısımlarını doldurmalısınız.
 • Sonrasında hesap sahibinin kimliğini veya markanın tescil belgesini fotoğraf olarak eklemelisiniz.
 • Ekledikten sonra “Gönder” butonuna basmalısınız.

Instagram Mavi Tik Almak İçin Gerekenler;

Daha önce de belirttiğimiz gibi doğrulanmış profil rozeti yani mavi tik, her başvuru için onaylanmaz. Neye göre onay aldığını daha iyi bilirseniz bu bilgi doğrultusunda hesabınızı başvuruya hazır hale getirebilirsiniz. Bunun hiç kolay olmayacağını ifade etmekte fayda var.

1. Organik Takipçi Sayısı

Kişisel Instagram hesabınıza mavi tik almak istiyorsanız öncelikle organik olarak takipçi sayınızı aylar boyunca yükseltmeniz gerekir. Birden çekilişe katılıp ya da takipçi satın alıp hesabınızı 2.000 takipçiden 200.000 takipçiye getirmeniz mavi tik alacağınız anlamına gelmez. Mavi tik almak için hesabınızın etkileşiminden daha önemli kriterler var.

2. Dijital Dünyadaki Kimlik

Instagram hesabınıza mavi tik almak için dijital dünyada tanınıyor olmanız gerekiyor. Özellikle çok fazla araştırılan hesaplar dijital dünyadaki kimliklerinin kitlelere hitap ettiği mesajını kolaylıkla verebiliyor. Örneğin therock kullanıcısı için sadece Amerika’da Google üzerinden 22.000’den fazla arama yapılıyor. Instagram üzerinde +228 milyon takipçisi olan bu hesabın kaç milyon kere Instagram üzerinde arandığını siz düşünün.

therock
therock

Tabii ki bir therock olamayız. Ama Instagram doğrulama servisinin bu hesabın neyine bakarak doğruladığını bilebilirsek kendi Instagram hesabımıza da mavi tik alabiliriz. Hesabımızın haber sitelerinde ve otoriter sitelerde bağlantısının bulunması çok önemli.

Herhangi bir haber sitesinde adınızın ya da Instagram hesabınızın geçmesi çok fayda sağlamayacaktır. Türkiye’nin en büyük haber siteleri ve medya platformlarından kendi adınıza ya da marka adınıza yaptıracağınız haberler içerisinden hesabınıza ait paylaşımları ekletirseniz 6 ay gibi bir süre içerisinde bu haberler yerine oturmaya başlar.

Haberler yayınlatmak ile mavi tik alınmıyor. Sadece gerekli işlemlerden bir tanesini yapmış oluyoruz haber yayınlatarak. Bunun dışında bazı otoriter sitelerde de var olmak gerekiyor. Bu sitelerden biri de WikiPedia.

the rock wikipedia google
the rock wikipedia google

Hemen yukarıdaki görselde gördüğünüz alanda çıkan biyografi kartı Google’ın WikiPedia için ayırmış olduğu bir zengin kart alanı. Bu alanda adınızın çıkması sizin tanınan bir kişi olduğunuzu gösteriyor. Hakkında bilgi edinilmek istenen biri olduğunuz ise Google’da adınızın çok aratılıyor olmasından anlaşılıyor.

Ayrıca bu kısımda adınızın ve resimlerinizin çıkması için WikiPedia’da adınıza yazılmış bir makalenin ya da sayfanın olması gerekiyor. Bunu sağlamak da Instagram mavi tik alma yolunda önemli yol kat etmenizi sağlıyor.

Buna benzer pek çok otoriter sitede adınızla ve Instagram hesabınızla ilgili yer alan her türlü bilgi mavi tik almanızı kolaylaştıracaktır.

3. Etkileşim Oranı

instagram mavi tik almak için etkileşim oranınızı arttırın
instagram mavi tik almak için etkileşim oranınızı arttırın

Hesabınızın etkileşim oranı Instagram için mavi tik kriterlerinin önemli bir parçasıdır. Etkileşimi yüksek hesapların mavi tik alması muhtemeldir. Fakat erişim oranı tek başına yeterli değildir.

Bunu defalarca kere söylüyoruz ki sadece etkileşim ile mavi tik alınabileceğini düşünmeyin. Buradaki üç maddeyi tam anlamı ile karşıladığınızda minimum 6 ay sabretmeniz gerekiyor. Bu çalışmaların oturması için zaman şart.

4. İçerik Kalitesi

mavi tik almak için içeriklerinizin kalitesine özen gösterin
mavi tik almak için içeriklerinizin kalitesine özen gösterin

Instagram büyük bir şirket. Büyük müşteri kitlesine sahip bir şirket. Paylaşım yapıp içerik üreten kişiler de Instagram çözüm ortakları. Günümüzde Influencer olarak adlandırılan bu kişiler / hesaplar, Instagram’ın resmi çözüm ortakları. Vergisini ödeyen, fatura kesen bu resmi çözüm ortaklarının diğer hesaplardan farklı görünmesi gerekir. Bu farklılık ise içeriklerin özgünlüğü ve kalitesi ile sağlanabilir.

Birbirinin içeriklerini paylaşan Influencer gördünüz mü? Elbette birkaç tane görmüşsünüzdür. 7 milyon olup da rozet alamayan hesaplar varken 15 bin takipçisi olup da Instagram mavi tik ile doğrulanmış hesap sahipleri var. Bizim amacımız Instagram mavi tik alma ise kesinlikle içeriklerimizin özgün ve kaliteli olması gerekiyor. Sadece ilk 3 maddedekileri yaparak mavi tik alamayabiliriz. Bu bir süreç ve bu süreçte ne gerekiyor ise yapmak gerekiyor.

Tüm bu süreci sabır ile tamamlayın ve başvurunuzu yapın. Eğer ret cevabı alırsanız bu işlemleri daha sıkı çalışarak tekrar yapın ve birkaç ay daha bekleyin. “Belki onaylanır” ümidi ile tekrar tekrar deneme yapmanız gerekmiyor. Karşı tarafta işleyen bir sistem var. Bu sistemi kandırmak yerine kuralına göre oynamak en iyisi.

Diğer Instagram İçeriklerimize de göz atmak isteyebilirsiniz: 

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın