İnstagram Takip Engeli Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

İnstagram takip engeli kaldırma isteğinde olan kullanıcıların kısa bir zaman içerisinde Instagram tarafından belirlenen takip gönderme limitini aştığı anlaşılmaktadır. Belirlenen limitlerin aşılması durumunda bir cezalandırmaya gidilmesi son derece normal karşılanmaktadır. Bu hususta bir limit söz konusu olduğunu bilmeyen kullanıcılar, daha dikkatli davranmak üzere takip engelinin kaldırılmasını istemektedir.

instagram takip engeli kaldırma
instagram takip engeli kaldırma

İnstagram, kullanıcılarının huzur ve güvenliğini sağlama noktasında sorumluluk duygusuna yönelik olarak hareket etmektedir. Diğer kullanıcılara zarar verebilecek, olumsuz etkilenmelerine sebep olabilecek her türlü eylemden uzak durulmasını ifade etmektedir. Uzak durmayan kullanıcıları ise belirli metotlar çerçevesinde cezalandırmaktadır. Takip isteği gönderme hususunda engellenen hesaplar da bu kapsama girmektedir. Yoğun şekilde gönderilen takip isteklerinin olumsuzluklar yaratabileceği düşüncesiyle engellenmesi sağlanmaktadır. Bu engellemenin haksız yere olduğunu düşünen veya pişmanlık duyan kullanıcılar, İnstagram takip engeli kaldırma işlemini uygulamak durumunda kalmaktadır.

İnstagram Takip Engeli Kaldırma

İnstagram, takip isteği gönderme hususunda kısa süreli engellemeler yapmaktadır. Genel itibariyle engellemeler 48 saat içerisinde kaldırılmaktadır. Kaldırılan engelin ardından aynı eyleme devam edilmesi durumunda ise engelleme süresinde artış yaşanabilmektedir. Kullanıcının bu engelleme durumundan ders almaması üzerine sürenin daha da artması son derece yerinde bir karar olarak görülmektedir. İlk defa böyle bir engel alan ve bu konuda bir limit olduğunu bilmeyen kullanıcılar için çeşitli yöntemler sonucundan İnstagram takip engeli kaldırma mümkündür. Bunun için uygulanması gereken ilk yöntem şu şekildedir:

 • İnstagram mobil uygulamanızı açınız.
 • Hesabınıza giriş yapınız.
 • Uygulama üzerinden profil sayfanıza giriniz.
 • Üst kısımdaki üç çizgiye sonrasında ise “Ayarlar” kısmına tıklayınız.
 • Ayarlar” penceresi içerisinden “Yardım” kısmına tıklayınız.
 • “Yardım” penceresi içerisinden “Sorun Bildir” seçeneğine tıklayınız.
 • Sonrasında açılan menüden tekrar “Sorun Bildir” seçeneğine tıklayınız.
 • Yaşadığınız sorunu detaylarıyla yazınız. Kullandığınız dilin sade ve anlaşılır olmasına dikkat ediniz. Böyle bir limitin varlığından haberdar olmadığınızı, bir daha aynı hatayı yapmayacağınızı ifade ediniz.
 • Açıklayıcı biçimde yazdığınız metni “Gönder” butonuna tıklayarak yollayınız.
instagram
instagram

Eğer böyle bir engelle ilk defa karşılaşıyorsanız 24 saat içerisinde İnstagram takip engeli kaldırma gerçekleşecektir. Eğer daha önce de karşılaşmış olmanıza rağmen aynı hatayı tekrar yapıyorsanız, incelemeyi yapan kişinin inisiyatifine göre olumlu bir sonuç alabilmeniz mümkündür. Bu sebepten ötürü yazdığınız metnin içeriği son derece önemlidir.

İnstagram Takip Engeli Kaldırma – Alternatif Yöntem

İnstagram limitlerini ihlal eden, kısa süre içerisinde çok fazla takip isteği gönderen kullanıcılar için alternatif bir yöntem daha bulunmaktadır. Bu yöntem, çoğu zaman olumsuz sonuçlansa da olumlu sonuçlandığı zamanlar da olabilmektedir. İnstagram’ın hangi kriterleri dikkate aldığı tam olarak bilinmediğinden dolayı bazı hesaplarda olumlu sonuçlar doğurabilmektedir. Yöntem şöyle uygulanmaktadır:

 • İnstagram mobil uygulamanızı açınız.
 • Hesabınıza giriş yapınız.
 • Profil sayfanıza, devamında ise üç çizgiyi kullanarak “Ayarlar” menüsüne giriniz.
 • Ayarlar” menüsünden “Güvenlik” kısmına giriniz.
 • Sonrasında ise “Giriş Hareketleri” kısmına giriniz.
 • “Giriş yaptığın yerler” başlığı altındaki tüm cihazlardan tek tek çıkış yapınız.
 • Sonrasında “Şu an aktif” yazan cihazdan da çıkış yapınız.
 • Devamında telefonunuzun tüm internet bağlantılarını(Wi-fi + Mobil veri) kapatınız. Mümkünse uçak moduna da alınız.
 • Sonrasında ise uçak modunu kapatınız. Ve mobil verinizi kullanarak İnstagram uygulamasından hesabınıza giriniz.

İlgini Çekebilir: İnstagram Profil Fotoğrafı İndirme Yöntemleri

Hesabınıza bu yolla giriş yaptığınızda Instagram takip engeli kaldırma işlemi yüksek ihtimalle gerçekleşecektir. Herhangi bir kullanıcıya istek göndererek gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol edebilirsiniz. İfade edilen alternatif yöntemle de başarılı sonuç alınamaması durumunda engelin kalkması için gerekli sürenin tamamlanmasını beklemeniz gerekecektir. İlk defa böyle bir hataya düşmeniz durumunda takip engeliniz 24 ila 48 saat içerisinde kaldırılacaktır. Daha önce takip engeli almanıza rağmen hatanızı tekrarlamanız durumunda ise bu sürede artış yaşanacaktır. Takip engeli konusunda tanımlanan süreye ulaşmak mümkün değildir. Bu hususta belirtilen süreler, aynı sorunla karşılaşan diğer kullanıcılardan alınan geri dönüşler dikkate alınarak ifade edilmektedir.

instagram
instagram

İnstagram takip engeli sorunu ile karşılaştığınızda bunun bir uyarı olduğunu bilmenizde de ayrıca fayda var. Instagram, spam olarak algılanan işlemlerin bir kaydını tutar ve sürekli olarak limitlere takılan hesapların otoritelerini düşürür. Bu hesapların değerleri normal hesaplara nazaran çok daha düşük olur. Basit bir şikayette kapanabilen bu hesapların parola sıfırlama işlemlerinde de sorunlarla karşılaşabildiği görülmektedir. Parola sıfırlama bağlantısının gelmemesi ya da geç gelmesi gibi pek çok sorun aslında bu tür hesapların spam filtresine takılmış olmasından kaynaklanır. Çok sayıda takip isteği göndermeden önce bu tür durumları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın