Instagram’da Bugün Aktif Ne Demek? ✔️ 2023

Instagram, kullanıcıların çevrimiçi bilgisini görmemize uzun zamandır izin veriyor. Fakat saniyelik olarak son görülme şeklinde çevrimiçi bilgisi vermediği için Instagram’da bugün aktif ifadesini kullanarak bilgi veriyor. Bu içerikte ise Instagram’da Bugün Aktif Ne Demek sorusunu ele alacağız ve bu sorunun ne anlama geldiğini inceleyeceğiz.

Instagram'da Bugün Aktif Ne Demek
Instagram’da Bugün Aktif Ne Demek

Instagram’da Bugün Aktif Ne Demek? Instagram’da Bugün Aktif Ne Anlama Geliyor?

Instagram kullanıcıları, takip ettiği kişilerin çevrimiçi olup olmadığını hep merak etmiştir. Diğer sosyal medya platformlarından alışkın olduğumuz çevrimiçi olma durumu, Instagram üzerinde de kullanıma sunulmuştu.

Tam anlamı ile tüm sosyal medya platformlarına hakim olmayanların pek çoğu Instagram DM üzerinde Bugün Aktif ifadesinin ne olduğunu sorgular oldu. Aslında bu sorunun cevabı son derece basit olsa da detaylı şekilde açıklamakta fayda var.

Instagram'da Bugün Aktif Ne Demek?
Instagram’da Bugün Aktif Ne Demek?

WhatsApp uygulamasında mesajlaşılan bir kişinin uygulama içerisinde olup olmadığı bilgisi gerçek zamanlı olarak bizlere gösteriliyor. Yani mesajlaştığımız kişi eğer uygulama içerisinde aktif ise bizler “çevrimiçi” ifadesini görüyor ve bu durumdan haberdar oluyoruz.

Eğer karşıdaki kişinin son görülmesi açık ise en son ne zaman aktif olduğu bilgisini de görebiliyoruz. Bu özellik Facebook’da da böyle. Fakat Instagram, gerçek zamanlı olarak kullanıcıların en son ne zaman girdiği bilgisi yerine sadece yeşil bir ikon ile çevrimiçi oldukları bilgisini bizlere iletiyor. Bizim çevrimiçi olduğumuz bilgisini de başkalarına aynı ifade ile gösteriyor.

Instagram’da Bugün Aktif Ne Demek?

WhatsApp uygulamasının aksine Instagram, son görülme bilgisinin tam bilgisini saat olarak değil de gün olarak veriyor. Gün olarak verilen son görülme ya da çevrimiçi bilgisi ise “Instagram’da Bugün Aktif” olarak ifade ediliyor. Bu ifade, kişinin gün içerisinde Instagram’a giriş yaptığını ve gün içerisinde Instagram’da çevrimiçi olduğunu bizimle paylaşıyor. Bu ifadeyi gördüğümüz tüm profillerin gün içerisinde Instagram kullandığını ve bu kişinin aktif bir kullanıcı olduğunu anlayabiliyoruz.

Instagram'da Bugün Aktif Ne Demek
Instagram’da Bugün Aktif Ne Demek

Sürekli mesajlaştığımız ve etkileşimde bulunduğumuz kişinin gün içerisinde çevrimiçi olup olmadığını elbette bilebiliriz. Özellikle stalkladığımız birinin gün içinde uygulamayı kullanıp kullanmadığı bilgisini elde etmek bazı durumlarda oldukça önemli olabiliyor.

Gün içerisinde çevrimdışı olmuş kişiler için Instagram’da bugün aktif ibaresi geçiyor iken aynı anda uygulamayı kullanıyor olan kişiler de çevrimiçi olarak görüntülenir. Çevrimiçi olan birini mesajlar listesinde yeşil bir ikon ile görüntüleriz. Bu da ilgili kişinin uygulama içerisinde aktif olduğunu gösterir.

Instagram'da Bugün Aktif Ne Demek
Instagram’da Bugün Aktif Ne Demek

Çevrimiçi olarak görünmek istemeyen pek çok kişi Instagram Plus uygulamasını tercih etmektedir. Bu uygulama Instagram’ın modlanmış yani gayrı resmi olarak geliştirilmiş halidir. Dolayısı ile Instagram’da olmayan özellikleri barındırır.

Örneğin çevrimiçi olsanız bile çevrimdışı görünme, hikayeleri ve canlı yayınları gizlice görüntüleme, mesajları görüldü olmadan okuma, takip etmeyenleri görme ve pek çok özelliğe erişme gibi imkanlar sunan bu uygulamayı sitemizden temin edebilirsiniz. Detaylar için Instagram Plus APK İndir içeriğimize göz atabilirsiniz.

Instagram’da Bugün Aktif Ne Demek hakkında sıkça sorulan sorular;

Instagram kullanan ziyaretçilerimizin bu konu hakkındaki sıkça sorduğu soruları sizler için derledik. Bu sorular sizin sorularınıza da yanıt veriyor olabilir. Eğer soruları ya da yanıtları yeterli bulmadıysanız yorum yaparak destek talep edebilirsiniz.

Instagram’da Bugün aktif ne demek?

Instagram, WhatsApp çevrimiçi özelliği gibi anlık olarak kullanıcıların mesaj içerisinde olup olmadığını göstermez. Fakat kullanıcının Instagram’a yakın zaman içerisinde olduğunu gösterir. Bunu da “Instagram’da Bugün aktif” ifadesi ile gösterir. Ve kullanıcıların isimlerinin yanına yeşil çevrimiçi ikonu ekler. Bu sayede ilgili kullanıcının Instagram’da olduğunu anlarız.

Instagram bugün aktif nasıl yapılır?

Instagram’da bugün aktif özelliğini açmak için hareket durumu ayarlarının yapılması gerekir:

  • Instagram uygulamasında Ayarlar sayfasına gidin (Profilinize gidip sağ üst köşedeki hamburger ikonuna dokunun en üstten Ayarlar’a dokunun)
  • Gizlilik ayarlarına girin
  • Hareket Durumu’na dokunun
  • Hareket Durumunu Göster özelliğini aktif edin.
  • Çevrimiçi olma özelliğini kapatmak için bu ayarı pasif hale getirin.
instagram çevrimiçi kapatma
Instagram > Ayarlar’a gidin
instagram çevrimiçi kapatma
Gizlilik ayarlarında Hareket Durumu ayarlarına gidin
instagram çevrimiçi kapatma
Hareket durumunu göster ayarını aktif ya da pasif hale getirin.

Instagram son görülme kapatma işlemi nasıl yapılır?

Bir önceki başlıkta bu özelliğin nasıl açıldığını görmüştük. Buradaki resimlerin sonuncusunda Hareket Durumunu Göster özelliği bulunuyor ve resimde görüldüğü üzere pasif konumda. Ayarlar bu şekilde iken başkalarının çevrimiçi olup olmadığını göremezsiniz. Onlar da sizin çevrimiçi olup olmadığınızı göremez.

Instagram son görülme kaç gün sürer?

Son görülme 24 saat içerisinde raporlanıyor. Yani 24 saatten ilerisi raporlanmıyor. Son görülme raporlama zaman dilimi ise şu şekilde:

  • Dün aktifti
  • Bugün aktif
  • X dakika önce aktifti
  • X saat önce aktifti

Dolayısı ile Instagram son görülme 24 saat sürer.

Instagram 3 gün önce aktifti bilgisi görünür mü?

Hayır, görünmez. Bir önceki soruya verdiğimiz yanıt burada da geçerlidir. Son görülme süresi 24 saattir.

Instagram 2 gün önce aktifti bilgisi görünür mü?

Hayır, görünmez. Bir önceki soruya verdiğimiz yanıt burada da geçerlidir. Son görülme süresi 24 saattir.

Instagram’a uzun süre girmeyince son görülme görülür mü?

Hayır, görünmez. Bir önceki soruya verdiğimiz yanıt burada da geçerlidir. Son görülme süresi 24 saattir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın