Instagram’dan Para Kazanmak için +7 Etkili Yöntem ✔️ 2023

Instagran’dan para kazanmak özellikle günümüzdeki ekonomik sorunların artış göstermesiyle önemli hale gelen konularda biri oldu. İnternetten para kazanmak, ek gelir elde etmek ve Sosyal medya üzerinden kazanç elde etmekle ilgilenen pek çok kişinin gündeminde olan Instagram’dan para kazanmak için bilmeniz gerekenleri bu yazıda anlatıyoruz…

İnternetten para kazanmanın bir kolu sosyal medya üzerinden gelir elde etmektir. Sosyal medya siteleri arasında popüler olan Instagram üzerinden gelir elde etmek son derece mümkün. Instagram’dan para kazanmak için öncelikle bilmeniz gereken bazı bilgiler var. Bu bilgileri edinerek Instagram üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Instagram'dan Para Kazanmak için gerekenler

Pek çok Influencer Instagram üzerinden farklı şekillerde gelir elde etmektedir. Bu gelir modellerinin bir listesi içeriğimizde yer alıyor. Size en uygun gelir modelini seçerek çalışmalara başlayabilirsiniz.

Instagram’dan Para Kazanmak için gerekenler

Instagram hesabınızdan para kazanmak için birkaç şartı yerine getiriyor olmanız gerekiyor. Bu şartları bilirseniz, şartlarınızı değiştirebilirsiniz. Para kazanmak için bir Instagram hesabının sahip olması gereken tüm özellikleri yakından inceleyelim.

Instagram’dan en çok para kazanan fenomenler;

Instagram’dan para kazanan ve gelir elde eden pek çok ünlü ve fenomen isim bulunur. Milyonlara hitap eden bu hesaplar için çeşitli gelir modelleri vardır. Çeşitli sponsorluk anlaşmaları ve reklam çalışmaları ile GQ’nun haberine göre en çok kazanan Instagram fenomenleri ve kazançları şu şekilde; (Sponsorlu gönderi başına ücret)

Instagram'dan Para Kazanmak için gerekenler
 • Kendall Jenner: 1,053,000 Dolar
 • Justin Bieber: 1,112,000 Dolar
 • Beyonce Kowles: 1,147,000 Dolar
 • Lionel Messi: 1,169,000 Dolar
 • Kim Kardashian 1,419,000 Dolar
 • Selena Gomez: 1,468,000 Dolar
 • Kylie Jenner: 1,494,000 Dolar
 • Ariana Grande: 1,510,000 Dolar
 • Dwayne (The Rock) Johnson: 1,523,000 Dolar
 • Cristiano Ronaldo: 1,604,000 Dolar

Milyonlarca takipçisi olan bu ünlülerin Instagram profillerinde bir gönderi yayınlatmanın aşağı yukarı ücreti bu şekilde. Veriler 2021 yılının son zamanlarını kapsamaktadır. Bugün bu değerler çok daha yüksek olacaktır.

Instagram Gelir – Kazanç Çeşitleri;

Instagram Gelir - Kazanç Çeşitleri;

Instagram’dan para kazanmanın pek çok yolu ve çeşidi var. Siz hangi yolu tercih etmek istediğinize karar vererek para kazanmaya başlayabilirsiniz. Instagram’da para kazanmanızı sağlayan en az 7 yöntem vardır. Bu yöntemler ise şöyledir;

 • Sponsorlu içerik yayınlama
 • İşletme oluşturma ve hizmet satışı
 • Ürün satışı
 • Rozet Kazanma
 • Video içi reklamlara izin verme
 • Instagram hesabının satışı
 • Çekiliş organize etme

Bu yöntemler Instagram üzerinden gelir elde etmek için en çok kullanılan para kazanma yöntemleridir. Instagram hesabınızdan gelir elde etmek için bu başlıkları yakından incelemeniz gerekir.

Sponsorlu İçerik Yayınlayarak Instagram’dan Para Kazanın!

Instagram’da dolaşırken takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarını sık sık görürsünüz. Bu kişiler bazen ürün ya da hizmetleri tanıtan paylaşımlar yaparlar. Ya da doğal bir paylaşım içerisinde bir ürünü kullanırken o ürünü önerdiklerine denk gelirsiniz.

Sponsorlu İçerik Yayınlayarak Instagram'dan Para Kazanın!

Bu gibi durumlar Influencer’ların sponsorlu çalışmalarının en güzel örnekleridir. Yayınlanan içeriğin bir bölümünde yer alan ürün ya da hizmetin tanıtımı sponsorluk olarak adlandırılabilir.

Firmalar ürün ya da hizmetlerini tanıtmanız için size sponsorluk teklifi edebilir. Ya da tam tersi siz içeriğiniz ile alakalı, hedef kitleniz ile ilgilenebilecek firmalara ulaşarak onlardan size sponsor olmasını sağlayabilirsiniz.

Para Kazandıran Uygulamalar ✔️ 20 Uygulama ₺ $ €

İlgini Çekebilir

Bu sayede hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek ürünleri ve hizmetleri paylaşımlarınızda tanıtarak para kazanabilirsiniz. Ayrıca takipçileriniz bu ürün ya da hizmetten faydalanarak bu süreçten memnun kalabilir. Size sponsor olan firma da ürün satışlarından gelir elde edeceği için Win Win mantığı ile herkes kazanmış olur.

İşletme oluşturarak hizmet satışı ile para kazanın!

Instagram’da para kazanmanın bir diğer yolu da ürün ya da hizmetlerinizi Instagram üzerinden tanıtmak ve satışını yapmaktır. Fiziksel ya da dijital fark etmeksizin ürün ya da hizmet satıyor iseniz Instagram sizin için iyi bir pazar olabilir.

İşletme oluşturarak hizmet satışı ile para kazanın!

Hedef kitlenizi Instagram’da bulup onlara ulaşmak ve sayfanızı fark etmelerini sağlamanız Instagram’dan para kazanmanızı sağlar. Pek çok marka Instagram’da hem satış yapmakta hem de paylaşım yaparak kendi takipçi kitlesine hitap etmektedir. Bu markalar gibi kendi markanızı oluşturarak kıyafet, yazılım, tasarım, tüyo ya da benzeri şeyler satarak gelir elde edebilirsiniz.

Instagram’da işletme oluşturmak için işletmeniz olması gerekmez. Sadece ürün ya da hizmetiniz var ise bunu tanıtmak için Instagram’a katılacağınızı unutmayın. Influencer’lar ile sponsorluk anlaşması yaparak daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu iş için başlarda ciddi miktarlarda yatırım yapmak gerebilir. Sektöre göre çok küçük yatırım tutarları ile de iyi satış oranlarına ulaşılabilir.

Ürün satarak Instagram’dan para kazanın!

Instagram’da para kazanmanın bir diğer yolu da ürün satmaktır. Satabileceğinizi düşündüğünüz ürünleri Instagram üzerinde satışa çıkarabilirsiniz. Instagram Mağaza özelliğini de aktif ederek Instagram üzerinden E-Ticaret yapabilirsiniz.

Ürün satarak instagram'dan para kazanmak

Satmayı düşündüğünüz ya da satabileceğiniz ürünler varsa Instagram sizin için iyi bir mecra olabilir. Ürünlerinizi alacak kişilerle ilgili çeşitli analizler yaparak ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Rozet kazanarak Instagram’dan para kazanın!

Instagram’da bazı rozetler ücretli olarak satılır. Bu rozetler canlı yayınlarda harcamak için satın alınır. Eğer Instagram’da belirli bir takipçi sayısına sahipseniz bu takipçilere çeşitli yayınlar yaparak gelir elde edebilirsiniz.

Rozet kazanarak Instagram'dan para kazanın!

Canlı yayının açtığınızda izleyiciler size kalp emojilerinin yanı sıra farklı emoji ve rozetler de gönderebilir. Bu rozetlerin her biri ücretlidir. Yani size rozet gönderiliyor ise bu rozetlerin ederi kadar ücret alırsınız. Tiktok’tan esinlenen bu özellik gelir ortaklığı politikasına dayanmaktadır.

Canlı yayınlarınızın katılımcısı, kalitesi ve konusu ne kadar iyi olursa o kadar çok para kazanabilirsiniz. Takipçileriniz gerçekten size destek vermek istediğinde bu rozetlerden oldukça cömert sayılarda gönderirler ve sizi maddi olarak desteklerler.

Instagram Rozet Ücretleri;

 • Tek kalp içeren rozetler: 0.99 Dolar
 • İki kalp içeren rozetler: 1.99 dolar
 • Üç kalp içeren rozetler: 4.99 dolar

Video içi reklamlarla para kazanın!

YouTube’da dolaşırken pek çok reklama rast gelmişsinizdir. Bu reklamlar kısa bir süre öncesine kadar sadece kanal sahipleri tarafından kabul edilebiliyordu. Fakat bugün hemen her videoda reklam bulunuyor. Video öncesi, video ortası ve video sonunda reklam göstererek para kazanmanın bir benzeri Instagram’da da mevcut.

Video içi reklamlarla instagram'dan para kazanmak

Videolarınızın arasında reklamların gösterilmesine izin vermek için bir dizi ayar yapmanız gerekebilir. Bu ayarları yaptıktan sonra Instagram Business kullanıcıları (Markalar) bu alanlarda reklam gösterebiliyor. Buradan elde edilen reklam gelirlerinin %55’i sizin hesabınız aktarılmaktadır.

Instagram For Business

Bura çalışma için üretilen içeriklerin oldukça popüler hesaplarda üretilmesi iyi olur. Birkaç bin takipçili düşük etkileşimli hesabınız var ise diğer yöntemleri denemenizi öneririz. Hesabınız daha çok etkileşim aldığında ise bu yöntem ile 2-4 arası etkileyici ve dikkat çekici videolar paylaşarak para kazanabilirsiniz.

Instagram hesapları satarak para kazanın!

Instagram hesap açma, büyütme ve markalaştırma alanında giriş seviyesi tecrübeye ve yeteneğe mi sahipsiniz? O zaman Instagram hesapları açarak ve satarak para kazanabilirsiniz.

Instagram hesapları satarak instagram'dan para kazanmak

Bu yazıyı okuyan Instagram’dan para kazanma arzusu olan kişilerin bir kısmı nereden nasıl başlayacağını bilmiyor. Onlara bir katalog sunarak fikir verilebilir. Örneğin bir komedi sayfası yönetebiliyor olan herkese komedi için açılmış birkaç bin takipçiden oluşan bir hesap satabilirsiniz. Bu satıştan gelir elde edebilirsiniz.

Hesabı sizden satın alan kişi ilgili hesabı kendi bilgi birikimine göre geliştirir ve paylaşım yapmaya devam eder. İlgili hesap kendisinin yatırımı olmuş olur. Bu durumda her iki taraf da gelir elde edebilir. Bugün çeşitli şekillerde Instagram hesabı satan pek çok kişi ciddi gelirler elde etmektedir.

Çekiliş düzenleyerek para kazanın!

Instagram’da çekiliş düzenleyerek milyonlarca lira kazanan fenomenler bulunuyor. Siz başlangıçta birkaç yüz ya da birkaç bin TL gelir elde edebilirsiniz. Fakat hesabınızın hatırı sayılır ölçüde büyümesi gerekiyor.

Çekiliş düzenleyerek instagram'dan para kazanmak

Zaten idare edecek düzeyde bir Instagram hesabınız varsa, hesabınızla ilgilenebilecek sayfalar ya da kurumlarla iletişime geçerek çekiliş organize edebilirsiniz. Bu çekilişin hediyelerini sponsorlarınızdan temin edebilirsiniz.

Çekilişlerin amacı takipçi sayısını ve erişim oranlarını arttırmaktır. Instagram üzerinde büyümek isteyen kişilere ulaşarak çekilişinize sponsor olmalarını teklif edebilirsiniz.

Çekilişi iyi organize ederseniz hem sponsorlarınız kazanır hem siz hem de takipçiler. Piyasada pek çok sahte çekiliş bulunuyor. (Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı Tehlikesi İçin Tavsiyeler ✔️)

Çekiliş hakkında daha fazla içeriğe göz atarak bu konudaki bilginizi arttırabilirsiniz:

Instagram’dan Para Kazanmak için en etkili yöntemler

Instagram’dan para kazanmanın yollarını sizinle paylaştığımız bu yazının sonuna geldik. Umarız Instagram üzerinden gelir elde etmenin püf noktalarını teoride de olsa öğrenmişsinizdir.

Instagram’da para kazanmak için hesabınızın belli düzeyde etkileşime sahip olması gerekiyor. Instagram takipçi sayınızı arttırarak daha fazla kullanıcıya erişebileceğiniz bir gerçek. Bunun için organik ya da inorganik yöntemler bulunsa da bizler her zaman organik yollarla büyümenizi tavsiye ediyoruz.

Diğer Instagram içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın