Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Silme ✔️ 2023

Instagram hesabı nasıl silinir? Instagram hesabınızı silmek istiyorsanız, Instagram’ın web arayüzünü incelediğiniz zaman karşınıza yalnızca hesabınızı geçici olarak kapatmanızı sağlayacak bir seçenek çıkacaktır. Hesabınızı tamamen silmek için gizli bağlantıyı biliyor olmanız gerekir.

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?
Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Detaylar

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, Instagram üzerinden hesap ayarları ile ilgili iki seçeneği inceleyeceğiz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki; Instagram’ın mobil uygulamasında hesabınızı tamamen silmeniz ya da geçici olarak kapatmanıza imkan sağlayan bir seçenek yok. Hesabınızı silmeniz ya da geçici olarak kapatmanız için Instagram’ın web arayüzünü kullanmalısınız. Peki, arayüz kullanarak bu işlemleri nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Gelin, hep birlikte inceleyelim.

Instagram Web Arayüzü ile Geçici Olarak Hesap Kapatma

Instagram hesabınızı geçici olarak kapatmak istiyorsanız, aşağıda yer verdiğimiz bilgileri adım adım takip etmeniz gerekmektedir.

 • Tarayıcınızı açarak instagram.com’a girin.
 • Hesabınıza giriş yapın.
 • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan profil fotoğrafına tıklayın.
 • Adınızın yanında bulunan ‘’Profili Düzenle’’ye tıklayın.
 • Hesabımı geçici olarak kapat bağlantı biraz daha aşağıda yer alacaktır. Bağlantıyı bulmak için sayfayı kaydırın ve bağlantıya tıklayın. Geçici Hesap Kapatma Linki
 • Uygulama, sizden hesabınızı kapatma nedeni isteyecektir. Kapatma nedeniz seçerek şifrenizi girin. Ardından ‘’Hesabı Geçici Olarak Kapat’’ seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza ‘’Evet’’ seçeneği çıkacak, sonrasında bu seçeneğe tıklayın. Bu işlemden sonra hesabınız devre dışı kalacak ve tekrar etkinleştirmediğiniz müddetçe profiliniz, fotoğraflarınız, kısacası size dair hiçbir şey görünmeyecektir.

Instagram Web Arayüzü ile Kalıcı Olarak Hesap Kapatma

Instagram hesabınızı kalıcı olarak kapatmak istiyorsanız, aşağıda yer verdiğimiz bilgileri adım adım takip etmeniz gerekmektedir.

Instagram hesap silme
 • Tarayıcınızı açarak şu bağlantıya girin: https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ bağlantısına gidin.
 • Hesabınıza giriş yapın.
 • Uygulama sizden hesabınızı kapatma nedeninizi isteyecek, seçerek şifrenizi girin ve ‘’Hesabımı Kalıcı Olarak Sil’’ seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelecek ‘’Tamam’’ seçeneğine tıklayın.

Bu işlemleri adım adım takip ettikten sonra hesabınızı tamamen silmiş olacaksınız. Kalıcı olarak kapatılan hesabın, geri yüklenmesi mümkün değildir. Bu nedenle, tüm kontrollerinizi sağladıktan sonra hesabınızı kalıcı olarak kapatmanızı tavsiye ederiz.

Instagram Hesabı Tekrar Nasıl Etkinleştirilir?

Hesabınızı kalıcı olarak kapatmadığınız sürece tekrar etkinleştirebilirsiniz. Geçici olarak kapattığınız hesabınızı etkinleştirebilmeniz için Instagram mobil uygulamasını ya da instagram.com adresindeki Web arayüzünü kullanarak, geçici olarak kapattığınız hesabınıza giriş yapmanız halinde hesabınızı tekrar etkinleştirebilirsiniz.

NOT: Eğer dondurulmuş bir instagram hesabına erişmede sorun yaşıyor iseniz Instagram dondurulmuş hesabı yeniden açma sorunu 0başlıklı yazımızı incelemeniz önerilir.

Instagram, geçici olarak kapattığınız hesabınızı belirli bir süre geçse dahi tamamen silmemektedir. Geçici olarak kapattığınız bir hesabınız varsa ve unuttuysanız, hesabınız silinmeyecektir. Ancak Instagram, hesabınızı geçici olarak kapattıktan hemen sonra tekrar etkinleştirmek istediğiniz takdirde, size bu izni vermeyecektir. Geçici olarak kapatılan Instagram hesabını açabilmeniz için birkaç saat beklemeniz gerekmektedir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın