Mücevher Fotoğrafçılığı & Altın Takı Fotoğrafları

Altın takı sektöründe altın takı fotoğrafları çok önemlidir. Mücevher fotoğrafçılığı da bu ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır. Detaylı, parlak, canlı renkler içeren mücevher fotoğrafları ayrıca retouch (rötuş) edilerek nihai sonuca ulaşır.

Mücevher sektöründe en önemli işlerden birisi de Mücevher Fotoğrafçılığıdır. Oldukça maliyetli, zor ve bir o kadar da zevkli olabilen Mücevher Fotoğrafçılığı, profesyonel ekip, personel ve ekipmanlarla yapılmalıdır. Bu yazıda Mücevher Fotoğrafçılığı ve Photoshop ile mücevher rötuş işlemi hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir.

Konu yoğun ilgi gördüğü için sürekli olarak güncelliyorum. Güncelleme tarihini içerik başındaki meta alanından kontrol edebilirsiniz.

mücevher fotoğrafçılığı
mücevher fotoğrafçılığı ve altın takı fotoğraf çekimi

Mücevher Fotoğrafçılığı Nedir? 

Mücevher Fotoğrafçılığı, değerli takıların, yani mücevherlerin fotoğrafının çekim, rötuş ve reslim sürecini temsil eder. Kuyum sektörü için olmazsa olmaz bir hizmet olan mücevher fotoğrafçılığı profesyonel ekip ve ekipman ile yapılmalıdır. Altın takı fotoğrafları pek çok fotoğrafçılık türüne göre daha detaylı, karmaşık ve kazançlı olabilir.

Mücevher Fotoğrafçılığı için Ekipmanları

mücevher fotoğrafçılığı ekipmanları
mücevher fotoğrafçılığı ekipmanları

Mücevher Fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken pek çok madde vardır. Bu maddelerin en başında bu iş için en uygun ekipmanların kullanılması gelir. Mücevher fotoğrafçılığı için en uygun fotoğraf makinesi yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebilen makinelerdir. Yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekebilmesi fotoğrafların çekildikten sonra daha kolay işlenmesini ve daha kaliteli fotoğraflar elde edilmesini sağlar. Ayrıca baskı boyutu yeterli fotoğraflar elde etmek için yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraf makineleri tercih edilmelidir.

Mücevher fotoğrafçılığı için olmazsa olmaz donanımlardan birisi de tripod (üç ayak) olarak bilinir. Özellikle yakın detayların alınması sırasında elde çekilemeyecek kadar hassas çekim tekniği gerekir. Deklanşöre dokunulduğunda makinenin elde hareket etmemesi mümkün değildir. Makro fotoğraflarda fotoğrafın hareketsiz olarak çekilmesini üç ayaklar sağlamaktadır. Üç ayak üzerine konumlandırılan fotoğraf makinesi, çekilecek ürüne göre ayarlanır ve kumanda ile deklanşör tetiklenir. (Ya da zamanlayıcı kullanılır) Bu sayede makine ve ürün titremeden keskin ve detaylı olarak mücevher fotoğrafı çekilmiş olur.

mücevher fotoğrafçılığı ekipmanları
mücevher fotoğrafçılığı ekipmanları

Fotoğraf makinesi kadar önemli olan bir diğer konu ise lenstir. Fotoğraf makinesini görüntüleri işleyen beyin olarak adlandırabiliriz. Bu durumda gözler lens olacaktır. Lensler ne kadar iyi olursa yani gözlerimiz ne kadar sağlıklı olursa beyne yani fotoğraf makinesine o kadar kaliteli fotoğraf yani görüntü iletilir. Gerisi ise beyne yani fotoğraf makinesine kalır. Sonraki işlemler ise fotoğrafın işlenmesidir. Bu bağlamda, fotoğraf kalitesini ve keskinliğini doğrudan etkileyen lensler özenle seçilmedir.

Genelde mücevher fotoğrafçılığı için 100mm ya da 60mm makro lens kullanılır. Bu durum özel koşullarda değişiklik gösterebilir. Takım halinde mücevher fotoğrafı çekilecek ise geniş açılı prime lensler tercih edilebilir.

Fotoğraf makinesi ve lens seçiminden sonra aydınlatma için de ayrıca yatırım yapmak faydalı olacaktır. Bildiğimiz üzere fotoğraf ışıktır. Işığın süresi, oranı ve rengi fotoğrafı oluşturur. Işığı yönetmek için ise iyi bir aydınlatma kullanmak gerekir.

mücevher fotoğrafçılığı

Son olarak mücevher fotoğrafı çekmek için lightbox tarzı ürün çekim çadırları kullanılmalıdır. Özellikle dekupaj işini oldukça kolaylaştıran ürün çekim çadırları mücevher fotoğrafçılığın vazgeçilmezleri arasındadır. Ürün çekim çadırlarının yanı sıra fotoğrafın daha geniş konulara yayıldığı durumlarda kullanılabilecek detaylar da listeye dahil edilebilir. Çiçek, saksı, prüzsüz taşlar, renkli kumlar gibi objeler ile fotoğrafa daha çok detay verebilmek adına bazı objeler de listeye dahil edilmelidir.

Mücevher Fotoğrafları Çekim Teknikleri

Mücevher fotoğrafları çekmek için pek çok teknik kullanılır. Beyaz zemin üzerine mücevher yerleştirilir ve ışık ayarlanır. Makinenin live view özelliği sayesinde fotoğrafı çekmeden önce önizleyebiliyoruz. Bu özellik sayesinde hatalı çekim sayısını en aza indiriyor ve vakitten tasarruf ediyoruz.

mücevher fotoğrafçılığı
mücevher fotoğrafçılığı

Aydınlatma ayarlarından sonra eğer çekilecek ürün farklı açılarda konumlanacak ise bal mumu ya da heykel yardımı ile istenilen şekle getirilmeli  ve çekim bu şekilde yapılmalıdır. Örneğin: yüzükleri dik konumlandırmak için yüzüğün montür (pırlanta ya da taş dışındaki tüm yüzük yapısı) altına bal mumu sürülebilir. Çok  az bal mumu ile yüzük dik olarak konumlandırılabilir.

Özellikle yakın çekimlerde makinenin sallanmaması için tripod ve zamanlayıcı (ya da kumanda) kullanılmalıdır. Mücevherin fotoğrafı çekilirken en sık yaşanan sorunlardan biri fotoğrafın ya da ürünün sadece bir bölümünün netlenmesi diğer alanların flu olması durumudur. Fotoğraftaki ürünün tamamının net çıkması için diyafram bıçaklarına müdahale etmek gerekir. F değeri olarak geçen bu ayar ile diyafram bıçaklarına istenilen oranda kapattıktan sonra fotoğraflarda daha fazla netleme derinliği elde edilmiş olur.

mücevher fotoğrafçılığı
mücevher fotoğrafçılığı

Diyafram değerini ne kadar düşürürsek fotoğrafa o kadar ışık girer. Ne kadar ışık girerse o kadar enstantane hızı elde ederiz. Ayrıca diyafram bıçakları ne kadar açık ise o kadar az sığ alan derinliği elde edilir. Tabii bu durum yakın çekimlerde lens ile objenin arasındaki mesafenin az olmasına bağlıdır. Odak uzaklığı ve diyafram açıklığı netleme ve sığ alan derinliği konusunda oldukça önemlidir.

Net Mücevher Fotoğrafları Çekmek

Mücevherin tamamını net çekmek için nadiren de olsa kullanılan bir yöntem daha bulunuyor. Bu yöntem zahmetli ve fazla vakit alıyor olsa da oldukça iyi sonuçlar çıkarmaya yarayabiliyor. Odak istifleme (Focus Stacking) olarak bilinen bu yöntem ile mücevher odaklanır. Lense en yakın nokta odaklandıktan sonra çekilecek kare sayısı, netleme sıklığı ve diyafram değeri ayarlanır. Fotoğraf makinesi belirlenen diyafram değerinde belirlenen kadar fotoğraf çeker. Her bir fotoğraf çekişinde bir noktayı odaklar. Seçilen sayı kadar farklı mesafeyi odakladıktan sonra çekim sonlanır.

mücevher fotoğrafçılığı
mücevher fotoğrafçılığı

Bu çekimler ise Photoshop gibi arayüzlerde tek bir fotoğraf haline getirilir. Odaklanan alanlar alınarak tek resim haline dönüştürülür. Bu sayede tüm noktalar netlenmiş olur. Mücevher tüm detayları ile resmedilmiş olur.

Her ne kadar her noktasını netlediğimiz bir fotoğraf elde etmiş olsak da bu fotoğrafın temizlenmesi ve daha güzel hale getirilmesi gerekir. İşte burada Photoshop Mücevher Rötuş (Retouch) işlemi devreye girer…

Photoshop Mücevher Rötuş (Retouch)

mücevher fotoğrafçılığı
mücevher fotoğrafçılığı

Çekilmiş olan halihazırda mücevher resimleriniz var ise Mücevher Rötuş hizmeti alabileceğiniz yerli ve yabancı firmalar bulunuyor. Bu resimleri en vasat hali ile alıp mükemmel düzeye getiren işlem yani rötuş, profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Mücevherin tüm detaylarını ortaya çıkarmak için bir çok teknik kullanılır.

Bu teknikler rötuş yapan kişiye göre değişiklik gösterir. Kimisi montür (yüzüğün taşsız kısmına verilen isim) yüzeyini fırça ile gradient bir geçişle kaplar. Kimisi metal yüzeyi dağıtarak yansıtma oranını düşürür ve daha fazla mat görüntü  elde ederek kusurları gizler. Kendine has teknikleri olan mücevher rötuşu yapan kişiler de bulunmaktadır. Her birinin amacı ise mücevheri reklam dünyasına hazırlamak ve iyi bir sunum sergilemektir.Sadece hazırda bulunan resimleri değil yeni çektiğiniz resimleri de rötuşlamanız gerekebilir. Özellikle mücevher çekimlerinde kullanılan makro lensler, ürün üzerinde gözle görülmeyen pürüzleri ortaya çıkaracaktır. Bu pürüzleri gidermek için de PhotoShop rötuş işlemi gerçekleştirilmelidir.

En iyi 7 Fotoğraf Kolaj Uygulaması ✔️

İlginizi Çekebilir

Fotoğrafın son hali bilgisayar ortamında düzenlendikten sonra gözle görülür oranda iyileştirilmiş olacaktır. Bu yazıda mücevher fotoğrafçılığı ve donanımları hakkında yüzeysel bilgilere yer verdim. Herhangi bir başlığın detaylı halde incelenmesi talebi gelirse bu talebi değerlendireceğimden emin olabilirsiniz.

Mücevher Fotoğrafı Çekim Ücretleri 2023

Oldukça niş bir sektör olan mücevher fotoğrafçılığı için ücretler ajanstan ajansa ve kişiden kişiye göre değişmektedir. Mücevher fotoğraflarının çekilmesi, rötuş edilmesi ve işlenmesi farklı iş süreçleridir. Bu da ücretin oldukça değişken olmasına neden olur. Kabaca mücevher fotoğrafçılığı ücretlerinden bahsetmek gerekirse:

 • Düz ve sade alyans modelleri ortalama 2 dolar
 • Basit kolye modelleri ortalama 2.5 dolar
 • Tam tur taşlı ve detaylı yüzükler ortalama 3.5 dolar
 • Daha detaylı pırlantalı Tamtur yüzükler ortalama 5 dolar
 • Çok fazla detayı olan, uğraştıran farklı tasarımlar ise ortalama 10 dolar

Bu fotoğraf ücretleri son derece değişkendir. Her biri bir adet fotoğraf için talep edilen ortalama ücrettir. Mücevher fotoğrafçılığı hizmetlerinde arka plan kaldırma, gölgelendirme, jpg, png, tiff gibi formatlarda dosya teslimi, parlaklık ayarı, renk ayarı, boyutlandırma ve dekupe (zemin kaldırma, arkaplan silme) gibi işlemler standarttır ve alacağınız hizmette fiyata dahildir.

Fakat şu işlemler ek ücrete tabii olabilir:

 • Dekupe/Kesim
 • Küçük elmas/değerli taş cilası
 • Büyük elmas/değerli taş cilası
 • Toz ve çizik giderme
 • Parlatma ve yeniden boyama
 • Ürün yeniden şekillendirme
 • Taş ve parça değişimi
 • Merge (5 çekim birleştirme)
 • Dekupe/Kesim (+30 Kenar)
 • Maden renklendirmesi
 • Model üzerinde rötuş
 • Bir modele takı yerleştirme

Sonuç olarak takı türüne, adete, firmaların fiyat politikasına göre değişen mücevher fotoğrafçılığı ve altın takı fotoğraf ücretleri değişkendir. Ortalama fiyatlar yukarıdaki gibidir.

Güncelleme 22.07.2023

Konuya beklediğimden daha fazla ilgi gelmesi ve sektördeki bazı dengelerin değişmesinden dolayı yeni bir içerik üretmeye karar verdim. Bu içeriği yayınladığımda bağlantısını buraya ekleyeceğim. Öncesinde birkaç konudan bahsetmek istiyorum:

mücevher fotoğraf çekimi ve rötuş (işleme)
mücevher fotoğraf çekimi ve rötuş (işleme)

Bu alanda hizmet veren oldukça az kuruluş var. Bu kuruluşlar ise ülkenin her yerine dağılmış durumda değil. Yani kolay ulaşılabilir ajanslar değiller. Bu neden önemli? Mücevherleri ilgili ajansa göndermek, fotoğraflarını ve ürünlerin kendisini almak oldukça güç. Hem maliyetli, hem meşakkatli hem de güvenli değil. Tüm bunlar bir araya gelince birkaç seçenek kalıyor.

Bu durumda ya fotoğrafı kendimiz çekmeliyiz ama rötuş bilen birileri işlemeli, ya hem kendimiz çekip kendimiz işlemeliyiz, ya da ürünleri bir şekilde ajansa ya da kişiye ulaştırmalı ya da götürmeliyiz. Bunların her biri çeşitli oranlarda riskli, maliyetli ya da sorunlu süreçler.

Mankenli ya da mankensiz olarak çekilmesini istediğiniz mücevherleriniz var ise bu konuda sizin için neler yapılması gerektiğini ücretsiz olarak konuşabiliriz. Fikir yürütmek için sizden ücret talep etmeyeceğim. Sadece bana Instagram ya da aşağıdaki yorum bölümünden ulaşmanız yeterli. Sonrasında eğer danışmanlık ya da fotoğraf işleme konusunda profesyonel desteğe ihtiyacınız olur ise bu konuda da neler yapabileceğimize bakabileceğiz.

mücevher fotoğraf çekimi ve rötuş (işleme)
mücevher fotoğraf çekimi ve rötuş (işleme)

Merak edenler için; 2012 yılından bu yana dijital pazarlama, web teknolojileri, grafik tasarım- fotoğrafçılık ve e-ticaret ile ilgileniyorum. Tüm bunları tek bir noktada birleştirdiğim E-Ticaret yöneticiliğini ise 2015 yılından bu yana severek yapmaya devam ediyorum. Kuyumculuk ve Mücevher konusunda +3 yıllık deneyimim mevcut. Fotoğraf çekme kabiliyetimi sektöre uyarladığım kısım ise tam olarak burası oldu.

Demek istediğim, sadece bir fotoğrafçı sizin sorunlarınızı anlayamaz, ön göremez. Sektörün içinde aktif olarak görev alan biri fotoğrafların hani ışık değerleri ile, hangi açılardan, hangi sayıda çekilmesi gerektiğini bilir. Bunların nasıl işlenmesi gerektiğini, nasıl kaydedilmesi gerektiğini, ne düzene göre ilerlemesi gerektiğini de bilir. Böyle biri ile çalıştığınızda hem zamandan tasarruf edersiniz, hem yapılması olası yüzlerce hatadan soyutlanırsınız, hem de ekonomik olarak tasarruf edersiniz.

Bu yüzden herhangi bir konuda desteğe ihtiyacınız olduğunda çekinmeden benimle iletişime geçin. Hiç bir şey yapamıyor isek tanışmış oluruz. Aynı hayallerin peşinden koşan insanları bulmak zordur. Sevgiyle kalın…

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

“Mücevher Fotoğrafçılığı & Altın Takı Fotoğrafları” üzerine 7 yorum

 1. düğün fotoğrafçılığı yapıyordum ve bir mücevher mağazasının fotoğrafçı aradığını duydum. yapabilirim diye gittim birkaç gün uğraştım fakat altın fotoğrafları çekmek çok başka bir işmiş. altının rengini doğru yansıtmak, kirleri temizlemek, çizikleri temizlemek, hatta ürüne müdahale ederek daha da güzel görünmesini sağlamak gerekiyor. bunlar da yetmiyor keskin ve kaliteli görseller sunmanız gerekiyor. mücevher fotoğrafçılığı uzmanlık gerektiren bir dal.

  Cevapla
 2. Merhaba, mücevher fotoğrafçılığı ile ilgili ürünleri mağazadan çıkarmadan çözüm arıyorum. İyi bir grafikerimiz oldu. Ancak çekimde yetersiziz, önerilerinize açığız.

  Cevapla
  • Grafiker grafik oluşturmada iyidir. Fakat fotoğrafın son halini resmi çekmeden önce görmesi gerekir. Bu da fotoğrafçıda bulunan bir özelliktir. Grafikerler genellikle bu iş için öğrenmeye müsait kimselerdir. Fakat başlangıçta yeterli olamazlar. Çünkü fotoğrafçılık ile mücevher fotoğrafçılığı ayrı konulardır. Grafik ile fotoğraf ise daha ayrı konulardır.

   Eğer öğrenmeye istekli bir grafiker ise fotoğraf çekme konusunda kendini geliştirmeli ve Photoshop üzerinde son resmi elde etmeyi öğrenmelidir. Bu da ancak sürekli kendini geliştirme ile mümkündür.

   Cevapla
   • Mailden bildirim bekliyordum cevabınız için nedense, meğer hemen buraya yazmışsınız, teşekkür ederim. Grafikerimiz alanında çok iyi ancak farklı şehirde. Dolayısıyla fotoğraf konusunda iş bana düşüyor. Makinemiz canon, biraz eski bir slr, EOS 600 D. 50mm lensimiz var, vaktiniz varsa sizinle kısa bir görüşebilirsek sevinirim.

    Cevapla
 3. Yemek fotoğrafçılığı hakkında da detaylı bilgilendirme yapabilir misiniz? Youtube, udemy gibi yerlerde istediğim bilgileri tam olarak alamıyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  Cevapla

Yorum yapın