Instagram Hesap Çalma Yöntemleri
Haber, Sosyal Medya

Instagram Hesap Çalma Yöntemleri: Dikkat! ✔️ 2022

Son zamanlarda çalınan Instagram hesaplarının ardı arkası kesilmiyor. Bu hesapların çalınmasında kullanılan yöntemler genellikle aynıdır. Bu yöntemleri bilmek daha güvenli bir Instagram deneyimi yaşamanıza yardımcı olur. Instagram hesap çalma yöntemlerini, fake site anlama yollarını, hesap çalma suçu ve hesap çalma linki hakkındaki bilgilere bu içerikten ulaşabileceksiniz.

Instagram hesap çalma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak Instagram’da daha güvenli gezinmenizi sağlar. Bir hesabın nasıl ele geçirildiğini bilmek o hesabı korumanız için gerekli bilgiyi sağlar. Daha önce şifre kırma yöntemleri ve internette güvende olmanın yolları hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Bu içerikleri de okuyarak çok daha güvenli ortamda internet deneyimi yaşayabilirsiniz.

Instagram Hesap Çalma Yöntemleri

Instagram hesaplarını ele geçirmenin birden fazla yöntemi bulunur. Instagram hesap güvenliğinizi sağlamak için bu yöntemlerin her birini biliyor olmanız gerekir.

Hesabınıza karşı yapılacak saldırı girişimlerini bertaraf etmek için bu yöntemleri biliyor olmak sandığınızdan çok daha fazla işinize yarayacaktır. Instagram çalmak için kullanılan yöntemler şu başlıklar altında incelenir:

  • Phishing
  • Brute Force
  • Şifre Sıfırlama (E-Posta Telefon zaafiyeti)
  • Keylogger

Bu yöntemler pek çok farklı senaryo ile birlikte kullanılır. Bu senaryolara ise Sosyal Mühendislik adı verilir. Sosyal mühendislik, hedef kişinin linke tıklamasını ya da şifresini size göndermesini mümkün kılma çabasıdır.

Birisinden şifresini istediğinizde vermeyecektir. Fakat örneğin, şifresini girebileceği bir sayfayı birebir tasarlayıp kendisine uygun bir hikaye ile gönderdiğinizde linke tıklayıp giriş sayfası zannederek şifresini girecektir. Bu şifre size ulaştığında hack gerçekleşmiş olur.

2 aşamalı doğrrulama

Phishing Yöntemi ile Instagram Hesap Çalma

Phishing saldırı türünde sahte Instagram giriş sayfası tasarlanarak bir sunucuya yüklenir ve bir site hazırlanır. Bu sitenin linki kurbana bir hikaye eşliğinde gönderilir. Örneğin “A101 hediye çeki kazandınız, linke tıklayın kuponu alın.” Gibi.

Bu linkin hedefe (hesabı çalınacak kişiye) gönderilmesi olta atmak olarak adlandırılır. Oltalama adı verilen bu yöntem Phishing olarak da bilinir. Hakkında pek çok içerik ve dokümana ulaşmak kolaydır. (Phishing Nedir?)

Instagram Hesap Kurtarma ✔️ Hesabı Geri Alma

İlgini Çekebilir

Sahte Instagram giriş sayfası tasarlanarak yapılan bu saldırıda kullanıcının şifresi girmesi beklenir. Böyle bir link aldığınızda herhangi şekilde şifre girmemelisiniz. Şifrenizi sadece Instagram.com adresi üzerinden girmeniz gerekir. Ayrıca resmi Instagram uygulaması üzerinden güvenle giriş yapabilirsiniz. (Telefon ve bilgisayarınızın temiz olması şartı ile)

Brute Force Yöntemi ile Instagram Hesap Çalma

Şifreler deneme yanılma yolu ile kırılabilir. Kaba kuvvet saldırısı (deneme yanılma) olarak bilinen Brute Force saldırıları çok fazla parola deneyerek şifrenizi kırmaya çalışmayı hedefler.

123456 gibi bir şifreniz varsa Brute Force saldırısı ile çok rahat bir şekilde kırılabilir. Instagram hesabınız böyle basit bir şifre ile kesinlikle çalınacaktır. Bu yüzden güçlü şifreler kullanmanızı öneriyoruz.

Örnek Şifre: KBU%5f*={qC3Rsb4

güçlü şifreler oluşturun

Böyle karmaşık şifreler makineler tarafından deneme yanılma yöntemi ile yüzyıllar sonra çözülebilecek güçlüktedir. (Günümüz teknolojisi ile)

Şifre Sıfırlama Yöntemi ile Instagram Hesap Çalma

Instagram hesabınızı çalmak isteyen biri şifremi unuttum bağlantısına tıklayarak sizin hesabınıza ait parolayı kendi hesabıymış gibi sıfırlayabilir. Eğer e-posta güvenliğinizi sağlamadıysanız ve ilgili E-Posta adresi saldırganın eline geçmişse parola sıfırlama talebinde bulunabilir.

Bu durumda yeni parola için mail adresinize bir link gönderir. E-Posta hesabınıza erişiminiz yoksa bu girişimden haberiniz dahi olmaz. Fakat 2 aşamalı doğrulamayı hesabınız için açmışsanız E-Posta ile şifre sıfırlansa bile telefon numarası ile doğrulama yapmak gerekir.

Telefon numarası ile doğrulama şifre sıfırlansa bile sizin hesabınızı koruyacaktır. Bu yüzden daha güvenli bir Instagram deneyimi için mutlaka SMS doğrulaması (2 aşamalı doğrulama) yapın.

Keylogger Yöntemi ile Instagram Hesap Çalma

Bilgisayarda her tuş vuruşunu kaydeden bir yazılım olduğunda her türlü şifreniz ele geçirilir. Sadece şifre değil mesajlar da ele geçirilir. Telefonda pek çok ayarı engelleyen ve pek çok özelliği takip edebilen virüslere Trojan deniyor.

Bu virüslerin hazırlandığı ve organize edildiği araçlara ise RAT deniyor. Android RAT konumuza giderek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Telefonunuzdaki her hareketi takip eden bu programları bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmemeniz en doğrusu. Bu dosyanın virüs olduğunu elbette ki bilemezsiniz. Fakat güveli internet kullanımı için güvenilir kaynaklardan dosya indirmenizi tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram hesap güvenliği hakkında pek çok detay bulunur. Hesapların güvenliğini sağlamanın en iyi yollarından biri Instagram hesaplarının nasıl çalındığını ve ele geçirildiğini bilmektir. Böylece saldırganların kullandığı yöntemlere karşı önlem alınabilir. Instagram hesap çalma konusunda sıkça sorulan birkaç soruyu sizler için yanıtlıyoruz.

Kendi sorularınız için lütfen sayfanın sonundaki yorum alanını kullanarak sorularınızı iletin.

Instagram Hesap Çalma Fake Site ile nasıl yapılıyor?

Phishing adı verilen yöntem ile kurban hesaba bir link gönderilir. Bu linke tıklayan kullanıcı Instagram giriş sayfası gibi görünen bir sayfaya yönlendirilir.
Bu sayfa sahte bir Instagram giriş sayfasıdır. Buraya girilen bilgiler saldırgana gider. Bu yönteme oltalama yani Phishing yöntemi denir. Instagram dahil pek çok site üzerinden Phishing yöntemi ile şifre çalınmaktadır.

Instagram Hesap Çalma Suçu nedir?

Madde 243- (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.
(2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.
(3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
(4) (Ek: 24/3/2016-6698/30 md.) Bir bilişim sisteminin kendi içinde veya bilişim sistemleri arasında gerçekleşen veri nakillerini, sisteme girmeksizin teknik araçlarla hukuka aykırı olarak izleyen kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme başlıklı
Madde 244- (1) Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.
(4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

Instagram Hesap Çalma Linki güvenli midir?

Instagram hesaplarını ele geçirmek için kullanabileceğiniz bir araç bulunmaz. Özellikle Instagram hesaplarını ele geçireceğini iddia eden online sitelerden uzak durmakta fayda var. Bu tür siteler sizi kandırmak için açılmış sitelerdir. Bu yüzden bu linkler güvenli değildir.
Hesabınızı ele geçirmek için size gönderilmiş maillere ve mesajlara dikkatli bakmanız gerekir. Bu tür Phishing saldırıları güvenli değildir. Bu linkleri hazırlamak istediğinizde (Saldırgan olarak) size karşı da tehlike oluşur. Bu tür işleri yaptığını iddia eden siteler genellikle SCAM’dir. (işe yaramaz)

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[2 kişinin oyu: 5]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.