PTT Ramazan Hediyesi Dolandırıcılığı

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte bu aya özel dolandırıcılık haberleri yayılmaya başladı. Her sene olduğu gibi dolandırıcılılar bu sene de PTT Ramazan Hediyesi adı altında dolandırıcılık faaliyetlerini yürütmeye devam ediyor. Haberimizde PTT Ramazan hediyesi dolandırıcılığı hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz. Lütfen tüm bölümleri eksiksiz okuyun.

ptt ramazan hediyesi dolandırıcılığı
ptt ramazan hediyesi dolandırıcılığı mesajı whatsapp

Bu sayfayı basit ve detaylı olarak iki farklı şekilde yayınlıyoruz. Basit bilgiler bölümünde kısa ve sade ifadeler ile PTT Ramazan hediyesi dolandırıcılığını anlatacağız. Detaylı bölümünde ise PTT Ramazan hediyesi dolandırıcılığı hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Basit Anlatım

PTT Ramazan Hediyesi Dolandırıcılığı Nedir?

Dolandırıcılar pek çok resmi kurumun adını kullanarak dolandırma girişiminde bulunabiliyor. Bu kurumlardan biri de PTT. PTT’nin adını kullanarak Ramazan Hediyesi dağıtılıyormuş görüntüsü verilen bir sayfa ile bazı bilgileriniz alınıyor. Bu bilgiler daha sonra çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerinde kullanılıyor.

WhatsApp ya da diğer kanallardan size gelen bir PTT Ramazan Hediyesi mesajı varsa ve bu mesaj bir link (URL) içeriyorsa, büyük ihtimalle PTT Ramazan Hediyesi dolandırıcılığına maruz kalıyorsunuz demektir. Bu mesaj geldiğinde kesinlikle tıklamayın. Sebebi ve diğer detaylar yazının devamında anlatılıyor…


Bilgilerin alınmasının yanı sıra cep telefonu hattınız çeşitli servislere abone yapılıyor. Aylık ödemeli bu aboneliklerde sizin hattınızdan sürekli olarak ödeme çekiliyor. Bu ödemenin tutarı ise faturanıza yansıyor.

Kontörlü hatlar için de tüm kontörün (TL bakiyesinin) harcanması söz konusu olabiliyor. Yani hattı faturalı olan ve kontörlü olan diye bir ayrım yok. Herkes bu dolandırıcılıktan nasibini alabiliyor.

PTT Ramazan Hediyesi Gerçek mi?

PTT ve diğer kurumların bu tür duyuruları kendi resmi web sitelerinden yapması gerekiyor. Fakat bu dolandırıcılık mesajları sizin WhatsApp hattınıza geliyor. Mesajın içerisindeki link ise sahte. Tüm bu ipuçlarını birleştirdiğimizde PTT Ramazan Hediyesi mesajının gerçek olmadığını kolaylıkla anlayabiliyoruz. Bu tür mesajlara kesinlikle tıklamayın.

PTT Ramazan Hediyesi Mesajı Gelince Ne Yapılmalı?

Bu mesaj geldiğinde kesinlikle tıklamayın. Eğer tıklamışsanız WhatsApp ya da başka bir kanaldan bu sayfayı paylaşmayın. Çünkü size hediye verme bahanesi ile bu sayfayı 10 15 kişiye gönderin diyor olacak. Siz hediye kazanacağınızı zannederek bu sayfayı tanıdıklarınıza gönderirseniz onların da dolandırılmasına sebep olursunuz. Bu yüzden kesinlikle bu linke tıklamayın, tıklarsanız da kimseye bu sayfayı göndermeyin.

Bir diğer konu ise kişisel bilgileriniz. Kişisel bilgilerinizi asla bu sayfaya yazmayın, göndermeyin. Telefon numaranız, adres bilgileriniz, kredi kartı bilgileriniz, kimlik bilgileriniz gibi bilgileri asla bu sayfaya yazmayın. Aksi halde daha büyük mağduriyetler ile karşılaşabilirsiniz.

Detaylı Anlatım

PTT Ramazan Hediyesi Dolandırıcılığı Detayları

Bu tür dolandırıcılık yöntemlerini daha iyi anlamak ve hem kendinizi hem sevdiklerinizi koruyabilmeniz için daha detaylı bir anlatım ile bu bölümü hazırladık. PTT Ramazan Hediyesi Dolandırıcılığı nedir nasıl yapılır gibi soruların yanıtını bulmak için bundan sonraki bölümü dikkatle inceleyin!

İlk olarak daha öncesinde yayınlamış olduğumuz benzeri dolandırıcılık haberlerine göz atarak bu tür dolandırma senaryoları hakkında detaylı bilgi edinmenizi tavsiye ederiz. Lütfen bu içerikleri inceleyin:

Yukarıdaki çeşitli dolandırıcılık senaryolarını inceledikten sonra artık PTT Ramazan Hediyesi Dolandırıcılığı hakkında da oldukça faydalı bilgilere sahip olacaksınız.

PTT Ramazan Hediyesi Dolandırıcılığı Nasıl İşliyor?

Özellikle günümüzde ülkemizdeki ekonomik daralmanın ve enflasyonun getirdiği maddi zorluklar insanların daha ucuz ve mümkünse bedava olan hizmetleri araştırmasına sebep oluyor. PTT Ramazan Hediyesi Dolandırıcılığı da tam bu zaafiyeti istismar eden bir dolandırıcılık türü. Maddi zorluk içerisindeki Türk halkına gönderilen bu mesaja tıklama oranı yüksek olacaktır. Çünkü herkes ücretsiz Ramazan hediyesi kazanmak istiyor. Durumu çok iyi olan kişiler bu mesajlara belki tıklamayabilir. Fakat maddi durumu zayıf olan kişiler en azından ‘bu neymiş’ diyerek mesaja tıklıyor.

Peki, mesaja tıklayınca neler oluyor?

Bu linke tıklamayan kullanıcılar linke tıklayınca ne olacağını merak ediyor olabilir. Bu yüzden sizin yerinize webdeyazilim.com ekibi olarak bu linki derinlemesine araştıracağız. Ve linke tıklayınca neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

ptt ramazan hediyesi dolandırıcılığı
ptt ramazan hediyesi dolandırıcılığı

İlk olarak yukarıdaki gibi WhatsApp üzerinden gelmiş olan linke tıklıyoruz.

İlk olarak karşımıza birkaç soru çıkarıyorlar. Bu soruları ne şekilde cevapladığınız önemli değil. Sadece herhangi birine basmanız yeterli oluyor. Sonraki aşamaya geçebilmeniz için herhangi bir engel olmaması lazım çünkü. Böylece en son aşamaya gidip istedikleri şeyi onlara verebilesiniz.

Soruları hızlıca işaretleyerek geçiyoruz.

Soruları hızlıca işaretleyerek geçiyoruz.

Soruları hızlıca işaretleyerek geçiyoruz.

Soruları yanıtladıktan sonra bize çekiliş hakkı kazandığımızı gösteren bir gösterim yapılıyor.

Madem çekiliş hakkı kazandık, biz de arkadaki kutuları tek tek seçmeye başlıyoruz. Birinin içinden para çıkıyor. Hiç şaşmaz 🙂

Hediyeyi almak için bizden 5 gruba ya da 20 arkadaşa mesaj göndermemiz isteniyor. Buraya kadar gelmiş iseniz asla bu mesajı başkasına göndermeyin. Zaten bu mesajı başkasına gönderip gönderemediğinizi anlayamazlar. Bu bugünkü WhatsApp sürümü ile mümkün değil.

Resimdeki WhatsApp butonuna tıklayarak mesajı WhatsApp kişilerimize göndermiş gibi yapıyoruz. (Fakat asla göndermiyoruz)

Sistem zaten göndermediğimizi anlayacak kadar yetenekli değil. “WhatsApp açılsın mı” penceresini kapatıyoruz. WhatsApp’ı açarak bu mesajı birine göndermeye gerek yok. Sadece WhatsApp butonuna tıklayıp uyarıyı kapatmak yeterli.

Bu işlemi sürekli yaptıkça yukarıda gördüğünüz gibi sarı alanın içerisindeki loading bar dediğimiz yükleme çubuğu ilerliyor. Burayı tamamlayana kadar işlemi tekrar ediyoruz. (WhatsApp butonuna tıklıyoruz.)

Ve sonunda nihai amaçlarını görüyoruz. Bu final sayfasında bu dolandırıcılığın asıl amacını görebiliriz. Bu sayfadan 3 – 5 tane tasarlamış olabilirler. Yani bu saldırının birden çok amacı olabilir.

Yukarıdaki resimde kayıt işlemini tamamlayın butonunda reklam kodu var. Bu botuna tıklanıldığında yeni sekmede sürekli olarak reklam açılıyor. Siz reklam açtıkça bu dolandırıcılar para kazanıyor.

Hemen aşağısında bulunan Download butonunun kendisi zaten reklam. Oradaki butonun tamamı aslında reklam. Bu yüzden diğer butona da tıklasanız buraya da tıklasanız reklama tıklamak zorundasınız. Kaydı tamamlamak için buraya tıklayacağınızı bilerek böyle bir tasarım yapmışlar.


Linke tıklayınca neler olacağını bir nebze görmüş olduk. Sonuç olarak PTT Ramazan Hediyesi adı altında gönderilen bu mesajlar tamamen sahtedir. Bu tür dolandırıcılık numaralarına kanmamak için webdeyazilim.com ailesi olarak yayınlamış olduğumuz bu sayfayı eşinize dostunuza gönderebilirsiniz. Bu mesajı size gönderen birileri var ise özellikle bu sayfayı kendisine gönderin ki kendisi de bilgilensin.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın