A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı Dikkat!

İlk olarak 2019 yılının sonlarına doğru görülen A101 hediye çeki dolandırıcılığı 2023 yılında da görülmeye başladı. Uzun zamandır aldığımız geri bildirimlere göre sosyal medya hesapları ele geçiren bazı kişi ya da kişiler bu hesapların içinde ekli olan kişilere mesaj gönderiyor ve A101 hediye çeki  dolandırıcılığı yapmak için çeşitli yollara başvuruyor.

a101 Hediye Çekilişi Dolandırıcılığı Nedir?

WhatsApp ve benzeri uygulamalar üzerinden gönderilen sahte a101 hediye çeki mesajları için kullanılan genel bir ifadedir. Kendisini A101 gibi gösteren kişi ya da kişiler Hediye Çeki gibi görünen mesaj göndererek insanları dolandırmayı hedefler. Aslında bu mesaj tamamen sahtedir ve mesajı alan kişiyi dolandırmak öncelikli hedeftir.

A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı Tuzağına Düşmeyin!

Bizzat şahit olduğumuz bir dolandırıcılık olan A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı 2023 yılında da karşımıza çıkmaya başladı. Dönemsel olarak piyasaya çıkan bu dolandırıcılık türü sosyal medya üzerinden gelen bir tanıdık mesajı ile başlıyor. Daha sonra sizin o kişinin sorularına ve taleplerine yanıt vermeniz ile dolandırıcılık süreci tamamlanmış oluyor. Zaman ve operatöre göre dolandırıcılığın tutarı değişiyor.

A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı 2022
A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı 2023

Sosyal medya, WhatsApp ve mail üzerinden gelen bu mesajlara dikkat edin!

Tanıdığınız ya da tanımadığınız birinin göndermiş olduğu A101 hediye çeki mesajlarına itibar etmeyin ve bu mesajları öncelikle görmezden gelin. Eğer hesap sahibini tanıyor iseniz cep telefonundan onu arayın ve bu mesajı aldığınızı ve kendi hesabının tehlikede olduğunu söyleyin. Hesabının şifresini değiştirsin ve iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirsin. Şifre kırma yöntemleri yazımızı okuyarak şifrelerin nasıl kırıldığını öğrenebilir ve şifrenizi daha güvenli oluşturabilirsiniz. İnternette güvende olmanın yolları içeriğimizi okuyarak sosyal ağ ve telefon – bilgisayar güvenliğinizi de sağlayabilirsiniz.

A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı
A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı

Hemen yukarıdaki mesajı aldığınızda yapılması gerekenleri yaptığınızda dolandırıcılık bir sonraki aşamaya geçemeyecektir. Fakat biz bir sonraki aşamaya geçmiş gibi bu dolandırıcılık senaryosunu sizlere açıkça anlatacağız. Siz de kendinizi ve çevrenizdeki bu saldırılardan ve dolandırıcılıklardan daha iyi koruyabileceksiniz.

Eğer bu mesaja resimdeki gibi dönüş yapıp telefon numaranıza gelen kodu onaylarsanız hesabınıza çeşitli oyunlarda dijital para ya da bakiye olarak kullanılabilen bazı ögeler satın almış olursunuz. Örneğin Pubg oyununda 1000 UC satın almış olursunuz. Bunun ücreti 400-500 TL gibi olabilir. Fiyatlarını ve oyun terimlerini pek bilmesem de bir kişiden 400 TL para çekildiğini biliyorum. Özellikle şu zamanda 400 TL’nin yok yere telefon faturanıza yansımasını istemezsiniz değil mi? O zaman hemen aşağıdaki talimatları izleyin…

Mobil Ödeme Kapatma talebinde bulunun!

Telefon numaranızı ele geçiren saldırganlar telefonunuza bir mesaj gönderecek ya da telefonunuzdan bir mesaj göndermenizi talep edecek. Her iki yolla telefonunuzdan bir alışveriş onayı alacak ve 400-500 TL para çekecekler. Bunu engellemek için öncelikle bu parayı çekme özelliğini devre dışı bırakmamız gerekiyor. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Turkcell Kullanıcıları: 

 • Telefonunuzun mesaj yazma yerine girin
 • MOBILODEMEKAPAMA yazın ve 5522‘ye gönderin.

Vodafone Kullanıcıları:

 • Telefonunuzun mesaj yazma yerine girin
 • MOBILODEME KAPAT yazın ve 7878‘e gönderin.

Türk Telekom Kullanıcıları:

 • Telefonunuzun mesaj yazma yerine girin
 • MOBILODEME IPTAL yazın ve 5555‘e gönderin.

Öneri: Dört haneli numaralara mesaj gönderme hakkında daha fazla bilgi alın.

Hemen yukarıdaki işlemleri yaparak mobil ödeme özelliğini kapatabilirsiniz. Bunu yaparak çocuklarınızın sizden habersiz oyun içinde karakter ve skill satın almasını da engelleyebilirsiniz. Bazen çocuklarınız faturanıza oyun harcamaları yansıtıyor ise bu özelliği kapatarak bu soruna da çözüm bulmuş olursunuz.

Mobil Ödemenizi kapatmadığınızda ve bu A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı ile karşılaştığınızda hesabınızın mail adresi değişecektir. Instagram üzerinde saldırıya uğramış bir hesap şu şekilde olacaktır:

A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı
A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı

Hesabın mail adresi gördüğünüz gibi değiştirilmiş. İçindeki telefon numarasına ise para çekmek için talep gönderilmiş. Eğer mobil ödeme kapalı ise bu işlem faturanıza yansımayacaktır. Eğer mobil ödemeniz açık ise mesaja onay verdiğinizde 400-500 TL kadar ek borç ödersiniz. Gelen mesajın örneği ise hemen aşağıdadır.

A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı
A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı

Eğer yukarıdaki mesaj onay soran bir mesaj olsaydı ve kullanıcı bu mesaja onay verseydi hattından 400-500 TL gibi bir tutar tahsil edilecekti. Bu tutar ise dolandırıcıların nakit paraya çevirebileceği oyun paraları satan servislere aktarılacaktı.

A101 Dolandırıcılığı WhatsApp ile yeniden gündemde! ❌

Dolandırıcılar WhatsApp üzerinden hediye çeki göndererek telefon numaranızı girmenizi sağlıyor. WhatsApp üzerinden gelen a101 hediye çeki mesajlarına kesinlikle itibar etmeyin ve bu linklere tıklamayın. Eğer linke tıklamışsanız hemen geri kapatın. Kesinlikle cep telefon numaranızı yazmayın ve herhangi bir işlemi onaylamayın. Direkt olarak numarayı engelleyin ve yakın çevrenize bu paylaşımı göndererek onların da bilgilenmesini, önlem almasını sağlayın.

Dolandırıldıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Öncelikle bu tür bir dolandırıcılık ile karşılaştığınızda siber suçlar birimine ya da savcılığa başvuruda bulunmalısınız. Operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak bu konuda destek alamazsınız. Telefonu açan müşteri destek personelleri sadece sizlere bilgi vermek ve yetkilerince işlem yapmakla görevliler. Bu durum onları aştığı için doğruca savcılığa gitmeniz ve bu dolandırıcılığı ihbar etmeniz gerekmektedir. Savcılık kararı ile hesabınızdan tahsil edilen tutarın hangi kaynaklara gittiğini, o kaynaklardan da kimlerin hesaplarına geçtiği incelenir ve uçtan uca bir araştırma yapılır.

Araştırma sonucunda illaki bu işi yapan kişiler yakalanır. Unutmayın ki çekirge bir sıçrar, iki sıçrar. Üçüncüsü de siz olmaya çalışın. Sizde yakalansınlar. Zaten geçen yılın sonunda bu saldırıları savcılığa bildirselerdi bu tür dolandırıcılıklar tekrar karşımıza çıkmayacaktı. Bu dolandırıcılığa maruz kalan kişiler, bu durumu savcılığa bildirmeliler. Toplumsal bir sorumluluk olduğunu lütfen unutmayın.

a101 hediye çeki dolandırıcılığı WhatsApp 2023

Bu dolandırıcılık sürekli olarak karşımıza çıktığı için sürekli olarak içeriğimizi güncelliyoruz. a101 hediye çeki dolandırıcılığı WhatsApp üzerinden 2023 yılında da gönderilmeye başladı. Özellikle Nisan 2023’nin ikinci haftasında tekrar bu mesajı gönderen saldırganlar aynı senaryoyu trendyol.com için de kullanıyor. A101 ve bim için hediye çeki iddiası ile telefonunuzdan para çeken bu dolandırıcılara kesinlikle inanmayın ve linklere tıklamayın. Linke tıklayan kişilere ise bu içeriği gönderin ki daha fazla insana zarar veremesinler.

Sosyal Medya Hesabınız Ele Geçirildi İse…

Eğer sosyal medya hesabınız ele geçirildi ise hesabınızın ele geçirildiğini ilgili sosyal medya sitesinin destek ekibine yazın ve gönderin. Hangi sosyal medyayı kullanıyor iseniz oraya destek talebinde bulunmalısınız. Eğer cep telefon numaranız ile şifre sıfırlama yapabiliyor iseniz şifreyi sıfırlamayı talep edebilirsiniz.

Yazının başında iki yazı tavsiye etmiştim. Şifre kırma ve internette güvende olmanın yolları adlı bu iki yazımızı okuyarak internette çok daha güvende olabilirsiniz. Bu yazıdaki talimatları tamamı ile uygulayan insanların hesaplarını ele geçirmek neredeyse imkansızdır. Bu tür içerikleri sizlerin güvenliği için gönüllü olarak üretiyoruz. Sitemizi bu tür bilgilerden mahrum kalmamak için takip etmenizi tavsiye ederiz. Güvenli internet için çorbada bizim de tuzumuz bulunsun. Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.

💡 Güncelleme: Bu dolandırıcılık yönteminin aynısı trendyol için yapılıyor. Bu konudaki gelişmeleri trendyol hediye çekilişi dolandırıcılığı başlıklı içerikten takip edebilirsiniz. Mutlaka bu içeriğe göz atın. Karşınıza bu tür linkler geldiğinde bilinçli olmanızda fayda var.

A101 hediye çeki dolandırıcılığı ile ilgili sorular

Pek çok kişinin gündeminde olan A101 hediye çeki dolandırıcılığı hakkında pek çok soru ve cevap bulunuyor. Bu soru ve cevapları bu alanda sizler için listeliyoruz. Kendi sorularınıza yanıt bulamadıysanız sayfanın sonundan yorum yapabilirsiniz.

A101 Hediye çeki 1000 TL Dolandırıcılığı

Dolandırıcıların yeni yöntemlerinden biri de A101 hediye çeki demiştik. Bu içerikte dolandırıcılık hakkındaki tüm detaylara yer verdik. İlgili bilgileri içerikten edinebilirsiniz.

A101 1000 TL hediye çeki vermiyor. Eğer bir gün böyle bir hediye çeki verirse bu bilgiyi resmi kaynaklardan doğrulamanız gerekir. A101’in resmi web sitesinden ya da mağazalardan bu bilgiyi teyit etmeniz ve detaylarını öğrenmeniz gerekir.

Bunun dışında sosyal medyadan, WhatsApp ve Instagram gibi sitelerden gelen hediye çeki mesajlarına itibar etmemeniz gerekir.

A101 Hediye çeki dolandırıcılığı 2023

2023 yılında da hız kesmeden devam eden bu dolandırıcılık maalesef tuzağa düşen kişi sayısının fazla olması sebebi ile devam ediyor. Kötü niyetli kişiler bu tür dolandırıcılık numaralarına kanan insanlar oldukça asla durmayacaktır.

Bu yüzden özellikle sosyal medyadan gelen hediye çeki mesajlarına itibar etmemekte fayda var. Tüm hediye çeklerini resmi kaynaklardan doğrulamanız gerekir.

A101 hediye çeki dolandırıcılığı Instagram

Instagram üzerinden gelen a101 hediye çeki mesajları dolandırıcıların göndermiş olduğu mesajlardır. Instagram üzerinden resmi duyurular mesaj yolu ile yapılmaz. a101 resmi Instagram hesabı üzerinden bu tür bilgileri takip edebilirsiniz. Başka hesaplar sizi yanıltabilir ya da dolandırabilir.

A101 promosyon 1000 TL doğru mu?

A101 bu tür promosyonları resmi kanalları üzerinden duyurmadıkça bu tür iddialar doğru değildir. Sizi dolandırmak için böyle senaryolar uyduran dolandırıcıların oyununa gelmeyin. A101 promosyon 1000 TL doğru değildir.

A101 hediye çeki Faturalı Hat şart mı?

Faturalı hat kullanıcılarının telefonlarına bir mesaj gönderilir. Bu mesaj ile bir abonelik üzerinden ödeme yaptırılır. Genellikle bu ücret ortalama 500 TL’dir. Hediye çeki onayı adı altında yapılan tüm bu işlemler dolandırıcılar tarafından geliştirilen bir yöntemdir.

Faturalı hatlar üzerinden yapılan bu işlem faturanıza 500-1000 TL gibi tutarlar yansıtır ve 1000 TL hediye çeki almak isterken faturanızda 1000 TL ek kullanım bedeli görebilirsiniz. Mobil hat üzerinden SMS onayı ile hediye çeki yapmayın.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

“A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı Dikkat!” üzerine 46 yorum

 1. Ben de sadece A101’den gelen kodu söyledim tebrikler 1100 TL hediye çeki dedi şifre yazıp 9520 ye yolla sonra bana şifreyi söyle dedi bunu yapmadım tabiki ama a101 ile ilgili bir sıkıntı olur mu acaba bilgisi olan var mı

  Cevapla
 2. Savcılıkta görüşürüz Ozaman dedi bende kimin güçü kime yeterse dedim bişey yazmadı bi sorun olurmu

  Cevapla
 3. Arkadaşım instagramdan yazdı A101 hediye çeki var diye numaramı istedi verdim sonra watsapptan yazdı 2,3 tane kod yolladı 7000 S yaz gibisinden gelen kodu bana at diye attım kazandın dedi sonra kart numaranı at parayı aktaralım diyince atmadım anladım çayma bedeli olacak 8850 tl dedi hesabına yansır atmazsan dedi bi sorun olurmu acaba

  Cevapla
  • operatörünüzü arayıp yakın zamanda bir abonelik satın alıp almadığınızı kontrol ettirin. abonelik yapılmış ise iptal ettirin. kredi kart bilgilerinizi ve diğer bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. mesajı size gönderen arkadaşınız değil. hep aynı numarayı kullanarak binlerce insanı kandırıyorlar. maalesef çok kişi kanıyor.

   gerçek arkadaşınız böyle bir şeyi istese bile arayarak teyit alın. sesini duyun. sadece ikinizin bilebileceği sorular sorun.

   Cevapla
 4. Merhaba anneme de bir tanıdığından mesaj gelmiş numarasını vermiş a101 den kod gelmiş onu da vermiş sonra doğum tarihini istemiş onu da vermiş hangi banka olduğunu sormuş söylemiş tc sini istediğinde vermemiş acaba bir sorun çıkar mı dolandırılır mı

  Cevapla
 5. Bende kodu onayladım para kestiler onu mecbur oduycez de sonrasında sizin dediğiniz gibi mobil ödemeyi kapattım daha sonra sinda almasınlar diye alamazlar demi kapattığım için bjdaha para

  Cevapla
 6. Bana da bir arkadaşım böyle birşey yazdı numaramı istedi verdim ama gelen onay kodunu kendisine göndermedim saçma birşeyler olduğunu sezdim. Artık linke bile gerek duymadan onay kodları ile işlerini halledebiliyorlar sanırım. Sadece telefon numaram ile birşey yapabileceklerini sanmıyorum. Yada umuyorum.

  Cevapla
 7. iyi gunler bugün yakın arkadaşım dan whatsapp üzerinden A101 hediye çeki diye bir mesaj geldi bende link açtım üç soru hakkınız var diye bir kutu oyunu çıktı 1000 lira hediye çeki kazandınız yazdı ama ben ondan sonra kapattım her hangi birine mesajı göndermedim telefon numarası yazmadım kod girmedim banka hesabıma ulaşabilirler mi hattım faturasız ilk yaptığım şey mobil ödeme servisini iptal ettim ikinci olarakta whatsapp şifresini iki adımda doğrulama yaptım her hangi bir sorun olurmu yardımcı olurmusunuz hayırlı ramazanlar diliyorum

  Cevapla
  • herhangi bir işlem yapmadığınız için sorun olmayacaktır. sadece linke tıklamışsınız bu genelde sorun olmuyor. ama başkasına gönderip işlem yapsaydınız sorun olurdu.

   Cevapla
   • Bilgi verdiğiniz icin teşekkür ederim watsapp tan yakın arkadaşıma sms yoluyla mesaj gönderdim a101 linki senmi gönderdim dedim evet ben gönderdim dedi kendisini uyardım tekrar teşekkür ederim hayırlı ramazanlar diliyorum😊😊

    Cevapla
 8. Linkte 4 tane soru soruyor ve en sonunda 20 kişiye mesaj göndermemizi istiyor. Mesajı gönderdikten sonra bir kod istiyor güvenlik kodu gibi kendisi karışık harfler veriyor ve bizden bu kodu girmemizi istiyor. Ama kod girme yerine tıkladığımızda yeni bir sayfada yeni bir anket açıyor ve ingilizce dilinde bu şekilde bunların hepsini yaptım. İp adresime ulaşabilirler mi? Kendi cihazımı uzaktan kontrol edip banka hesaplarıma ulaşabilirler mi? Ya da başka ne yapabilirler? Çok korkuyorum yardımıcı olabilir misiniz?

  Cevapla
  • yazının sonundaki önerileri uygulamanızı öneririz.
   ip adresi ile telefona erişmek çok düşük bir ihtimal. sanıldığı kadar basit bir işlem değil. buradaki saldırı daha çok reklam tıklatma ve mobil ödeme ile hattınızdan ödeme almaya dayalı.

   Cevapla
 9. Merhabalar, ben bugün bu linke tıkladım ve herşeyi yaptım. Bu dolandırıcılar banka hesabıma ulaşabilirler mi?

  Cevapla
 10. Sadece linke tıkladım.. herhangi bir numara falan girmedim..adımı da yazmadım ve herhangi bir onay kodu onaylamadım.. linke tıklayıp hediye seçeneklerini seçtim ve kazandınız dedi..devamını ilerlemedim..bi sıkıntı olur mu acaba

  Cevapla
 11. Ben sadece telefon numaramı girdim fakat son adıma basmadım yani kod onaylamadım telefon numaramdan işlem yapabilirler mi

  Cevapla
  • onay vermediyseniz sorun olmaması gerekiyor fakat yine de operatörünüzü arayıp bilgi almanızda fayda var.
   lütfen tek yorum gönderin. 2. ve üzeri yorumları göremiyoruz. diğerlerinin de yardım hakkına saygı duymanızı rica ederiz.

   Cevapla
 12. Ben sadece telefon numaramı girdim fakat son adıma basmadım yani kod onayladım telefon numaramdan işlem yapabilirler mi

  Cevapla
 13. 101 çekinin magduruyum watsaptan biri yolladı bana bende herkeze yollamistim numara girmedim ama biseu olur mu

  Cevapla
 14. Bende a 101 dolandırıcı magduruyum telefon numaramı yazdım ama kod göndermedim bı sıkıntı olur mu

  Cevapla
  • numarayı yazıp gönder tuşuna basmadıysanız bir sorun olacağını düşünmüyorum. yine de bu tür formlara numara yazmamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

   Cevapla
 15. Maalesef İçişleri bakanlığımız bu sahtekarlara ağır cezalar tanzim Edip cezalandirmiyor inşallah en kısa zamanda ağır yasalar hırsızlara ve bu internet telefon dolandırıcılığı yapanları n önüne geçerler

  Cevapla
  • biz işin ucundan tutup bir nebze insanları bilgilendirmek için çaba gösteriyoruz. tabii ki son sözü yine kullanıcılar söylüyor. bu tür güvenlik içeriklerini yaymanızı ve kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızı öneriyoruz. kendi yakın çevrenizi bilinçlendirmek, saldırı ve maddi kayıplardan önce yapabileceğiniz tek şey. sonrasında çözüm bulunamıyor maalesef.

   Cevapla
 16. Linke tıkladım anketi doldurdum En sona kadar gittim Ip adresim alınmışmıdır? Telefonun Ip adresini değiştirmelimiyim lütfen bilgi verirmisiniz. En son bölümde Ip falan yazıyordu çünkü lütfen hemen dönüş sağlarmısınız

  Cevapla
  • Formda kişisel verileriniz yer almıyor ise IP adresiniz ile çok bir saldırı seçenekleri yok. Hücreselden bağlanıyor iseniz uçak modunu açıp kapatın yeni IP alırsınız. Form kısmına girilen veriler çok önemli. Özellikle sosyal ağ şifreleri girmeyin. Telefon numaranızı yazmayın.

   Cevapla
 17. Merhaba,babamın fatura hattı üzerinden 450 tl çekmişler annemin kartınının fotoğrafını attık,durumu hemen fark edince fotoğrafı geri aldım ama emin değiliz.Kartı nasıl iptal edebiliyoruz acaba bilgi alabilir miyim?

  Cevapla
 18. Instagram kadar dandik bir mecra görmedim. Hesabı kurtarmak için hiç bir seçenek sunmuyor. Annemi kandırarak kendi email adreslerini girdirmişler. Ne bir kurtarma adımı var, ne yardım sayfalarında bahsettiği şekilde “bu telefona veya emaile artık erişimim yok” gibi bir şey var. Hotmail hesabımızı eski bilgilerimizi girerek kurtarma şansımız oldu ama Instagram için bildiğiniz bir çözüm var mı?

  Cevapla

Yorum yapın