Başlangıç Güvenlik A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı Yeniden Gündemde!

A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı Yeniden Gündemde!

0

İlk olarak 2019 yılının sonlarına doğru görülen A101 hediye çeki dolandırıcılığı 2021 yılında da görülmeye başladı. Uzun zamandır aldığımız geri bildirimlere göre sosyal medya hesapları ele geçiren bazı kişi ya da kişiler bu hesapların içinde ekli olan kişilere mesaj gönderiyor ve A101 hediye çeki  dolandırıcılığı yapmak için çeşitli yollara başvuruyor.

A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı Tuzağına Düşmeyin!

Bizzat şahit olduğumuz bir dolandırıcılık olan A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı 2021 yılında da karşımıza çıkmaya başladı. Dönemsel olarak piyasaya çıkan bu dolandırıcılık türü sosyal medya üzerinden gelen bir tanıdık mesajı ile başlıyor. Daha sonra sizin o kişinin sorularına ve taleplerine yanıt vermeniz ile dolandırıcılık süreci tamamlanmış oluyor. Zaman ve operatöre göre dolandırıcılığın tutarı değişiyor.

A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı 2020
A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı 202101000000000000100000000000000000000000000000000000000000000

Sosyal medya ve mail üzerinden gelen bu mesajlara dikkat edin!

Tanıdığınız ya da tanımadığınız birinin göndermiş olduğu A101 hediye çeki mesajlarına itibar etmeyin ve bu mesajları öncelikle görmezden gelin. Eğer hesap sahibini tanıyor iseniz cep telefonundan onu arayın ve bu mesajı aldığınızı ve kendi hesabının tehlikede olduğunu söyleyin. Hesabının şifresini değiştirsin ve iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirsin. Şifre kırma yöntemleri yazımızı okuyarak şifrelerin nasıl kırıldığını öğrenebilir ve şifrenizi daha güvenli oluşturabilirsiniz. İnternette güvende olmanın yolları içeriğimizi okuyarak sosyal ağ ve telefon – bilgisayar güvenliğinizi de sağlayabilirsiniz.

A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı
A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı

Hemen yukarıdaki mesajı aldığınızda yapılması gerekenleri yaptığınızda dolandırıcılık bir sonraki aşamaya geçemeyecektir. Fakat biz bir sonraki aşamaya geçmiş gibi bu dolandırıcılık senaryosunu sizlere açıkça anlatacağız. Siz de kendinizi ve çevrenizdeki bu saldırılardan ve dolandırıcılıklardan daha iyi koruyabileceksiniz.

Eğer bu mesaja resimdeki gibi dönüş yapıp telefon numaranıza gelen kodu onaylarsanız hesabınıza çeşitli oyunlarda dijital para ya da bakiye olarak kullanılabilen bazı ögeler satın almış olursunuz. Örneğin Pubg oyununda 1000 UC satın almış olursunuz. Bunun ücreti 400-500 TL gibi olabilir. Fiyatlarını ve oyun terimlerini pek bilmesem de bir kişiden 400 TL para çekildiğini biliyorum. Özellikle şu zamanda 400 TL’nin yok yere telefon faturanıza yansımasını istemezsiniz değil mi? O zaman hemen aşağıdaki talimatları izleyin…

Mobil Ödeme Kapatma talebinde bulunun!

Telefon numaranızı ele geçiren saldırganlar telefonunuza bir mesaj gönderecek ya da telefonunuzdan bir mesaj göndermenizi talep edecek. Her iki yolla telefonunuzdan bir alışveriş onayı alacak ve 400-500 TL para çekecekler. Bunu engellemek için öncelikle bu parayı çekme özelliğini devre dışı bırakmamız gerekiyor. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Turkcell Kullanıcıları: 

  • Telefonunuzun mesaj yazma yerine girin
  • MOBILODEMEKAPAMA yazın ve 5522’ye gönderin.

Vodafone Kullanıcıları:

  • Telefonunuzun mesaj yazma yerine girin
  • MOBILODEME KAPAT yazın ve 7878’e gönderin.

Türk Telekom Kullanıcıları:

  • Telefonunuzun mesaj yazma yerine girin
  • MOBILODEME IPTAL yazın ve 5555’e gönderin.

Öneri: Dört haneli numaralara mesaj gönderme hakkında daha fazla bilgi alın.

Hemen yukarıdaki işlemleri yaparak mobil ödeme özelliğini kapatabilirsiniz. Bunu yaparak çocuklarınızın sizden habersiz oyun içinde karakter ve skill satın almasını da engelleyebilirsiniz. Bazen çocuklarınız faturanıza oyun harcamaları yansıtıyor ise bu özelliği kapatarak bu soruna da çözüm bulmuş olursunuz.

Mobil Ödemenizi kapatmadığınızda ve bu A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı ile karşılaştığınızda hesabınızın mail adresi değişecektir. Instagram üzerinde saldırıya uğramış bir hesap şu şekilde olacaktır:

A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı
A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı

Hesabın mail adresi gördüğünüz gibi değiştirilmiş. İçindeki telefon numarasına ise para çekmek için talep gönderilmiş. Eğer mobil ödeme kapalı ise bu işlem faturanıza yansımayacaktır. Eğer mobil ödemeniz açık ise mesaja onay verdiğinizde 400-500 TL kadar ek borç ödersiniz. Gelen mesajın örneği ise hemen aşağıdadır.

A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı
A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı

Eğer yukarıdaki mesaj onay soran bir mesaj olsaydı ve kullanıcı bu mesaja onay verseydi hattından 400-500 TL gibi bir tutar tahsil edilecekti. Bu tutar ise dolandırıcıların nakit paraya çevirebileceği oyun paraları satan servislere aktarılacaktı.

Dolandırıldıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Öncelikle bu tür bir dolandırıcılık ile karşılaştığınızda siber suçlar birimine ya da savcılığa başvuruda bulunmalısınız. Operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak bu konuda destek alamazsınız. Telefonu açan müşteri destek personelleri sadece sizlere bilgi vermek ve yetkilerince işlem yapmakla görevliler. Bu durum onları aştığı için doğruca savcılığa gitmeniz ve bu dolandırıcılığı ihbar etmeniz gerekmektedir. Savcılık kararı ile hesabınızdan tahsil edilen tutarın hangi kaynaklara gittiğini, o kaynaklardan da kimlerin hesaplarına geçtiği incelenir ve uçtan uca bir araştırma yapılır.

Araştırma sonucunda illaki bu işi yapan kişiler yakalanır. Unutmayın ki çekirge bir sıçrar, iki sıçrar. Üçüncüsü de siz olmaya çalışın. Sizde yakalansınlar. Zaten geçen yılın sonunda bu saldırıları savcılığa bildirselerdi bu tür dolandırıcılıklar tekrar karşımıza çıkmayacaktı. Bu dolandırıcılığa maruz kalan kişiler, bu durumu savcılığa bildirmeliler. Toplumsal bir sorumluluk olduğunu lütfen unutmayın.

Sosyal Medya Hesabınız Ele Geçirildi İse…

Eğer sosyal medya hesabınız ele geçirildi ise hesabınızın ele geçirildiğini ilgili sosyal medya sitesinin destek ekibine yazın ve gönderin. Hangi sosyal medyayı kullanıyor iseniz oraya destek talebinde bulunmalısınız. Eğer cep telefon numaranız ile şifre sıfırlama yapabiliyor iseniz şifreyi sıfırlamayı talep edebilirsiniz.

Yazının başında iki yazı tavsiye etmiştim. Şifre kırma ve internette güvende olmanın yolları adlı bu iki yazımızı okuyarak internette çok daha güvende olabilirsiniz. Bu yazıdaki talimatları tamamı ile uygulayan insanların hesaplarını ele geçirmek neredeyse imkansızdır. Bu tür içerikleri sizlerin güvenliği için gönüllü olarak üretiyoruz. Sitemizi bu tür bilgilerden mahrum kalmamak için takip etmenizi tavsiye ederiz. Güvenli internet için çorbada bizim de tuzumuz bulunsun. Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.

İnceleme
A101 Hediye Çeki Dolandırıcılığı
Önceki İçerikiPhone Ön Kamera Ters Çekiyor (Tüm Yeni Çözümler)
Sonraki İçerikEn iyi anime siteleri – 2021 | Anime Severlere Özel
Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!