Google, yapay zeka ile üretilen içerik hakkında ne düşünüyor?

Yapay zekanın hayatımızın neredeyse her noktasında var olduğunu ya da olacağını pek çoğumuz biliyoruz. İçerik üretiminde de oldukça büyük fayda sağlayan yapay zekanın kullanımı gittikçe yaygınlaşırken, Google’ın yapay zeka ile üretilen içerikler hakkında neler düşündüğüne yakından bir göz atalım.

Google’ın yıllardır izlemiş olduğu sıralama politikaları gittikçe gelişiyor. Her ne kadar içerik üreticiler olarak pek çok sıralama sorunu yaşıyor olsak da bazı konularda da Google sıralama algoritmalarının hakkını vermek gerekiyor. Özellikle yapay zeka ile oluşturulan içeriğin nasıl ele alındığını ve değerlendirildiğini görünce bu söylediğimi daha iyi anlayacaksınız.

08 Şubat 2023 tarihinde yayınlanan bir Google Blog Gönderisi‘nde Google, yapay zeka ile üretilen içerik hakkındaki düşüncelerini bizlerle paylaştı. Bu gönderide asıl konu içeriğin sağladığı fayda. İşlenen konular arasında SPAM ve otomasyon içerik üretme detaylarına da değiniliyor.

Yayınlanan gönderide Google’ın sıralama faktörlerini belirlerken içeriğin kim tarafından nasıl ve neden üretildiğini anlıyoruz. Kim, Nasıl ve Neden soruları Google’ın sıralama faktörlerinde kullandığı sorulardan en temel olanları. Eğer yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir içerik varsa içeriği oluşturanın yapay zeka olması Google için bir sorun değil. (Orijinal blog gönderisine göre)

Bu nedenle Yapay Zeka ile üretilen içeriğin Google nezdinde bir zararı yok. Fakat buradaki kritik şu:

İçeriğin tamamen faydalı olması, güvenilir kaynaktan yayınlanıyor olması ve SPAM olmaması gerekiyor. Eğer bir içerik üretim otomasyonu oluşturursanız Google bunu anlıyor ve SPAM olarak nitelendiriyor. Eğer yapay zeka destekli içerik üretimi yapıyorsanız ve editör müdahalesi ile içeriği gerçekten zenginleştirerek faydalı hale getiriyorsanız Google bu konuda size karşı çıkmıyor. Bu tür içerikleri diğer içeriklerden ayırmıyor.

Eğer yapay zeka kullanarak son kullanıcıya hitap edecek, fayda sağlayacak, intihal içermeyen özgün fikirlerin izini taşıyan içerikler üretiyorsanız Google’ın gözünde eksi puan almayacaksınız. Google, içeriğin tamamen özgün ve faydalı olmasına çok özen gösteriyor. Hayatın her alanında kullanılan yapay zekayı içerik üretmede kullanmak Google için bir sorun değil. İyi bir sıralama için şartları karşılayan içerik ne ile üretilmiş olursa olsun Google’ın gözünde değerli.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın