PUK Kodu Sorgulama ve Öğrenme (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom)

SIM kartınıza ait PUK kodu sorgulama işlemini farklı hatlar için farklı şekillerde yapabilirsiniz. Bu yazıda sizlere PUK kodu öğrenme hakkında çeşitli bilgiler veriyor olacağız. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, Bimcell ve PUK kodu olan diğer SIM kartların PUK kodlarının nasıl öğrenildiğini hep birlikte öğrenelim.

PUK Kodu Nedir?

Genellikle 4 ya da 8 haneli olan ve SIM kartların 4 haneli PIN kodları unutulduğunda PIN kodunu sıfırlamak için kullanılan sıfırlama koduna PUK kodu denir. Bir SIM kartın PIN kodunu unuttuğumuzda eğer PUK kodunu biliyorsak bu PIN kodunu sıfırlayabiliriz. PUK kodu böyle durumlarda oldukça gereklidir.

SIM kartların PUK kodları çoğunlukla 8 hanelidir. Bu kod en fazla 10 kere yanlış girilebilir. 10 kereden fazla yanlış deneme yapıldığında SIM kartı bloke olur ve kullanılamaz. Böyle durumlarda hattın yeniden çıkarılması gerekir.

PUK Kodu Öğrenme – Turkcell

Turkcell hat kullanan kişilerin PUK kodunu öğrenmeleri oldukça basittir. Turkcell’in resmi web sitesine gidip kullanıcı hesabınıza giriş yaparak “İşlem Merkezi”ne giriş yapın. Burada bulunan Ayarlarım sekmesi altında bulunan PUK Numaram ayarı sizin için PUK numarası öğrenme bölümüdür. Bu alandan PUK Kodu öğrenme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

PUK Kodu Öğrenme - Turkcell

Turkcell’in online işlemler uygulamasını indirerek de PUK Kodu öğrenme işlemini hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerini arayarak da PUK kodu öğrenme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

PUK Kodu Öğrenme – Vodafone

Vodafone kullanıcıları PUK Kodu sorgulamak için vodafone.com.tr adresini kullanabiliyorlar. Puk kodu sorgulama aracı sayesinde TC kimlik numarası, telefon numarası ve doğum tarihi ile PUK kodu sorgulaması yapılabiliyor.

PUK Kodu Öğrenme - Vodafone

Aynı zamanda SIM kart numarası ile de Puk kodu sorgulama yapılabiliyor. Vodafone müşteri hizmetlerini arayarak da puk kodu sorgulama ve öğrenme işlemlerinizi halledebilirsiniz.

PUK Kodu Öğrenme – Türk Telekom

Türk Telekom kullanıcıları da diğer operatörlerin puk kodunu öğrenmesi gibi müşteri hizmetlerini arayarak puk kodu sorgulaması yapabilirler.

PUK Kodu Öğrenme - Türk Telekom

Bunun yanı sıra online işlemler uygulaması ve Türk Telekom web sitesi üzerinden sorgulama yapabilirler.

PUK Kodu Öğrenme – Bimcell

Bimcell kullanıcıları da Puk kodu sorgulaması yapmak istediğinde kendi müşteri hizmetlerini arayabilirler. Bimcell müşteri hizmetlerini 551’i tuşlayarak arayabilirsiniz. Bimcell hattınızdan yapabileceğiniz bu aramalar sayesinde PUK kodu öğrenme gibi işlerinizi halledebilirsiniz.

PUK Kodu Öğrenme - Bimcell

Eğer Bimcell dışında bir hattan arama yapmayı düşünüyorsanız 444 4 551 nolu hattı aramanız gerekir. Bu Bimcell müşteri hattına bağlanarak Puk kodu sorgulaması yapabilirsiniz.

E-Devlet ile PUK Kodu Öğrenme

E-Devlet üzerinden PUK kodu sorgulama işleminizi gerçekleştirmeniz için bir araç bulunmuyor. Fakat T.C. kimlik kartı pin kodu sorgulama aracı Puk kodu sorgulama aracı ile çokça karıştırılıyor.

E-Devlet ile PUK Kodu Öğrenme

E-Devlet üzerinde bulunan bu hizmet yeni kimlik kartlarının pin kodlarını sorgulamak için yayınlanmıştır. Telefonunuzdaki SIM kartının PUK kodunu sorgulamak için kullanılmaz.

T.C. ile PUK Kodu Öğrenme

T.C. ile Puk kodu öğrenmenin en kolay yolu müşteri hizmetlerine bağlanmaktır. İlgili operatörün müşteri hizmetlerine bağlanarak PUK kodunuzu T.C. numaranız ile öğrenebilirsiniz. İlgili sorgulamalar sırasında güvenlik için sorulan sorulardan birisi de T.C. kimlik numaranızdır.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın