Sahibinden GET Dolandırıcılığı Tuzağına Düşmeyin! ✔️ 2023

Sahibinden GET Dolandırıcılığı kurbanları maalesef ki gün geçtikçe artıyor. Dolandırıcılar yeni yöntemlerle insanları dolandırmaya devam ediyor. Bir süredir var olan Sahibinden GET dolandırıcılığı hakkındaki tüm gerçekleri sizinle paylaşıyoruz.

UYARI: Başlamadan önce, lütfen bu sayfayı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Etrafınızdaki insanları dolandırmalarına engel olun. Biz kendi çevremizi sürekli bu içerikleri paylaşarak bir nebze koruyoruz. Siz de bu içerikleri kendi tanıdıklarınızla paylaşarak onların dolandırılamalarına engel olabilirsiniz.

Sahibinden GET Dolandırıcılığı Nedir?

Sahibinden.com pek çoğumuzun bildiği bir site. Alıcı ile satıcıyı buluşturan bu platformda güvenli ödeme sistemi olarak tanımlanabilecek bir ödeme sistemi bulunuyor. Bu sistemin adına GET deniyor.

Sahibinden GET sisteminde alıcı, parayı GET sistemine aktarıyor. Satıcının ürünü alıcıya kargolaması, alıcının ürünü teslim alıp eğer sorun yok ise Sahibinden GET sistemi üzerinden işlemi onaylaması sonrasında ise GET havuzunda bulunan para satıcıya gönderiliyor.

Havuz sistemi olarak nitelendirilebilecek olan bu sistem sahibinden.com kullanıcılarını korumak için geliştirilmişti. Fakat dolandırıcılar bu durumu fırsata çevirip GET sistemini taklit etmeye başladı. Dolandırıcılar bazı ürünleri piyasanın çok altında satışa çıkarmış gibi yaparak insanları dolandırıyor.

Ödemeyi de sahibinden.com güvenli ödeme sistemi gibi gösterdiği sahte siteler üzerinden alıyorlar. Daha önce yazarlarımızdan @burak-durmus bu konuda sahibinden.com ekibini Twitter üzerinden bilgilendirmişti. Maalesef dolandırılma vakaları halen devam ediyor. Biz de Twitter üzerinden bildirmek yerine tekrar bildiğimiz yoldan ilerlemeye karar verdik.

Daha önceki Tweeti buradan inceleyebilirsiniz;

Ön bilgileri verdikten sonra yeni dolandırıcılık yöntemi hakkındaki detayları paylaşalım.

Dolandırıcı AdıTolga Celiker
Dolandırıcı Numara+90 539 453 70 12
Dolandırıcı Adres 1ilanyerimax.com
Dolandırıcı Adres 2maxilanpazari.com
Dolandırıcılık TürüSahibinden GET
Sahibinden GET Dolandırıcılığı Detayları
sahibinden get dolandırıcılığı
sahibinden get dolandırıcılığı

İlk olarak yukarıdaki resmi inceleyelim. Facebook’da ve Instagram’da dolanırken karşımıza böyle bir reklam çıkıyor. Reklamda HP Gaming Pavilion Laptop GTX1660Ti 16GB RAM gibi bir notebook ismi görülüyor. Ayrıca bu ürüne ait bir resim ve bir açıklama var. Paylaşımı yapan kişi ise sözde Tolga Celiker adında biri.

Bu örneğimizde I7 9.nesil bir gaming laptop 3000-4000 lira aşağısına satıldığını görüyoruz. Ürün Antalyada bulunuyor gibi gösterilmiş. Görerek teslim almak istediğim zaman GET* ile gönderiyoruz depoda bulunuyor. Güvenle alış veriş yapabilirsiniz gibi bir cümle ile karşılaşıyorsunuz.

Bu fiyata bu bilgisayarın olmacağını herkes bilemez evet. Ama bedava peynirin sadece fare kapanında olacağını herkesin bilmesi gerekiyor.

sahibinden get dolandırıcılığı
whatsapp konuşmaları

Dolandırıcı ile sizler için bir görüşme gerçekleştirdik ve ürüne müşteri olmaya çalıştık. Arkadaşlar sağolsunlar bizimle güzelce ilgilendiler. 🙂

Bu sitenin ne kadar doğru güvenilir olduğunu anlamak için biraz araştırma yaptığımda ürün satıcısının siteye 2019 senesinde kayıt olduğunu gördüm. Daha sonra whois.com dan domain sorgusu yaptığımda sitenin 1 hafta önce yani 17.05.2022 tarihinde açıldığını gördüm. Tekrar satıcı ile iletişime geçip nasıl 2 sene önce kayıt olabildiğini sorduğumda her hangi bir cevap alamadım.

sahibinden get ile dolandırıcılık
bize gönderilen sahte siteye bakıyoruz
sahibinden get ile dolandırıcılık
siteyi analiz ediyoruz ve yeni açıldığını görüyoruz
sahibinden get ile dolandırıcılık
bu durumu kendilere bildiriyoruz ve yanıt alamıyoruz

Yukarıdaki resimlerde gördüğünüz üzere bize gönderilen site normal bir siteye benziyor. Fakat site geçen haftalarda dolandırıcılık maksadı ile açılmış. Kendilerine bu bilgileri gönderdiğimizde bize yanıt bile vermediler. Keşke verselerdi…

Bu aşamada eğer biz dolandırıcı olduklarını anladığımızı hissettirmesek bize sahte ödeme sayfası atacaklardı. Bu sayfada iban bilgileri olacaktı. Sizden havale ya da kredi kartı yöntemi ile ödeme talep edeceklerdi.

Bu tür durumlarda kesinlikle ödeme yapmayın. Kesinlikle bu tür ilanlara itibar etmeyin. Kesinlikle 1000 lira olduğunu bildiğiniz bir ürünü 800 liraya görünce inanmayın. Araştırın, soruşturun ve resmi adresler, numaralar üzerinden ilerleyin.

Daha fazla buna benzer içerik tüketerek benzeri dolandırıcılık yöntemlerini görün:

Genel anlamda internet aleminde daha güvende olmak için ise bu içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Sahibinden GET Nedir?

Sahibinden GET hakkında resmi bilgilere erişin.

Sahibinden GET ve Param Güvende hakkında sıkça sorulan sorular

Sahibinden GET ödeme sistemi ile ilgili pek çok soru soruluyor. Param güvende ve Sahibinden GET ödeme sistemi ile ilgili en çok merak edilenler;

Param Güvende Nedir?

Param Güvende, alıcı ve satıcıların güvenle alışveriş yapmalarını sağlayan sahibinden.com hizmetidir. Alıcı bir ürünü satın aldıktan sonra ürün tutarı sahibinden.com çözüm ortağı olan ödeme kuruluşu hesabında tutulur. İşlem başarılı olarak tamamlandıktan sonra ürün tutarı satıcıya aktarılır.

Sahibinden GET ile Param Güvende Farkı Nedir?

Sahibinden GET Güvenli e-ticaret kısaltmasıdır. Param güvende ile aynı amaca hizmet etmektedir. Param güvende ile sahibinden GET arasında bariz bir fark bulunmaz.

Sahibinden GET Dolandırıldım ne yapmalıyım?

Sahibinden GET dolandırıcılığı ile dolandırıldıysanız en yakın polis merkezine giderek suç duyurusunda bulunmalısınız. Elinizdeki tüm delilleri emniyet güçleri ile paylaşmalısınız.

Sahibinden Param Güvende Güvenilir mi?

Sahibinden Param Güvende hesabına aktarılan paranız sipariş işleminiz tamamlanana kadar orada durur. Eğer ürünü beğenirseniz ve siparişi onaylarsanız paranız satıcıya aktarılır. Eğer üründe sorun varsa iade süreci başlatırsınız. Paranız Sahibinden Param Güvende hesabından tekrar size aktarılır. Paranız böylece sahibinden.com güvencesinde size tekrar ulaşır.

Param Güvende Dolandırıcılığı nedir?

Param güvende ödeme sistemini taklit eden sahte ilan siteleri ile yapılan bir tür dolandırıcılıktır.

Sahibinden GET Güvenli mi?

Sahibinden GET sistemi güvenlidir. Ödemeyi satıcıya değil sahibinden.com havuzuna yapmanızı sağlar. Böylece satın aldığınız ürün ilan detaylarındaki gibi gelmezse iade imkanınız olur ve paranızı tekrar sahibinden.com’dan isteyebilirsiniz.

Sahibinden sitesinden bir ürün alırken yüz yüze görüşme imkanınız varsa ürünü görerek, kontrol ederek almanızı tavsiye ederiz. Ödemeyi ise üründen emin olduktan sonra yapmanız önemli. Ürün satarken ise ürününüzü olabildiğince elden satmayı ya da gerçek sahibinden GET özelliğini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Hem alıcı hem de satıcı için çeşitli riskler bulunur. Bu riskler GET sistemi ile bir nebze ortadan kaldırılmaya çalışılır. Fakat sahibinden.com GET sadece resmi sitesinde çalışır. sahibinden.com domaini (alan adı) üzerinden yapılacak işlemler güvenlidir. Fakat sahte sitelerde bulunan dolandırıcılık yöntemlerinden korunmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Photo of author

Furkan Büyükçiftçi

Akdenizin hakkı verilmemiş şehri Kahramanmaraş aşığı bir yazılımcı. 9 senedir telekomünikasyon işletmelerinde çalışmaktayım. Cep telefonlarının donanımları ve yazılımları hakkında uzman seviyesine yükselmiş bir donanımlı işçi.

“Sahibinden GET Dolandırıcılığı Tuzağına Düşmeyin! ✔️ 2023” üzerine bir yorum

  1. Yavaş yavaş izindeyim bunun şimdi mustafa erhan,mustafa erhan demir isimlerini kullanıyor
    bunun konularını ben açtım(ismimden de belli oluyor ) zaten form sitelerinde az kaldı yakalanmasına
    KeremBey

    Cevapla

Yorum yapın