Türk Telekom İnternet Ayarları Nasıl Yapılır? ✔️ 2023

Türk Telekom internet ayarları, mobil internet kullanımlarında sık sık bağlantı kesilmeleri ve hız düşüşleri yaşayan kullanıcıların ilk olarak değiştirmek istedikleri ayarlardandır. Ayarların değiştirilmesi durumunda yaşanan bu aksaklıkların ortadan kalkacağı düşünülmektedir.

Türk Telekom Gizliye Kapatma
Türk Telekom İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?

Cep telefonlarında mobil veri aracılığıyla kullanılan internetin sık sık kesintiye uğramasının ve düşük hızlar sunmasının operatör kaynaklı sorunları olabileceği gibi internet ayarlarından kaynaklı sorunları da olabilmektedir. İnternet ayarlarında istem dışı olarak yapılan değişiklikler bu tarz sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Kullanılan internet paketi veya operatörden kaynaklanan bir durum olmadığının anlaşılması üzerine internet ayarlarında değişiklikler yapılması gerekmektedir. Bazı cep telefonu modellerinde operatör şirketlerinin internet ayarlarına direkt olarak ulaşılabilirken bazılarında manuel olarak eklemek gerekebilmektedir. Bu durumda da Türk Telekom internet ayarı nasıl yapılır tarzında bilgi edinme amaçlı araştırmalar yapılmaktadır.

Türk Telekom İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?

Cep telefonu veya operatör değişikliği yapıldığında internet ayarlarının da değiştirilmesi, kullanılacak olan yeni operatöre uygun biçimde düzenlenmesi gerekmektedir. Gerekli düzenlemelerin yapılmaması durumunda internet bağlantısının sağlanamayacaktır. İnternet bağlantısı sağlansa bile eski ayarlar olabileceği için bağlantıda kopmalar ve hız düşüşleri meydana gelebilecektir. Bu sebepten ötürü operatörün güncel internet ayarlarının yapılması gerekmektedir. Kendisine daha uygun olduğu için Türk Telekom operatörünü tercih eden kişiler, Türk Telekom internet ayarları için şunları yapmalıdır:

İnternet Ayarları
İnternet Ayarları
 • Cep telefonunuzun mesajlar bölümünden AYAR yazarak 9999’a SMS gönderiniz. Gönderdikten sonra SMS, MMS ve İnternet ayarları cep telefonunuza mesaj yoluyla gelecektir.
İnternet Ayarları
İnternet Ayarları
 • Yalnızca internet ayarlarını almak için INTERNET AYAR yazarak 5555’e SMS gönderiniz. Gönderdikten sonra internet ayarları cep telefonunuza mesaj yoluyla gelecektir.
 • Cep telefonunuza gelen ayarların telefonunuza eklenmesi aşamasında bir PIN kodu talebinde bulunulursa 500 ya da 5000 olarak girmeniz yeterli olacaktır.

İnternet ayarları ile ilgili düzenlemelerin hatasız bir şekilde yapılabilmesi için cep telefonu modelinizin Türk Telekom tarafından doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Türk Telekom tarafından cep telefonu modelinizin tespit edilememesi durumunda internet ayarlarınız gelmeyecektir. Böyle bir durumla karşılaşılması durumunda Türk Telekom internet ayarı için mobil uygulamalardan yardım alabilir, dilerseniz ayarları manuel olarak yapabilirsiniz.

Türk Telekom İnternet Ayarları – Android

Android işletim sistemine sahip bir cep telefonunda kullanılan Türk Telekom mobil hattı için internet ayarları aşağıda belirtildiği şekilde yapılabilmektedir.

İnternet Ayarları
İnternet Ayarları
 • Cep telefonunuzun “Ayarlar” menüsünü açınız.
 • Sonrasında “Bağlantılar” veya “Mobil Ağlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Ulaştığınız sayfada yer alan “Erişim Noktası Adları” seçeneğine tıklayınız.
 • Sonrasında “Yeni APN” veya “Ekle” ismindeki kısma tıklayınız.
 • Ekrana gelen “Erişim noktasını düzenle” sayfasındaki boş alanları şu şekilde doldurunuz:

Erişim Noktası Ayarları:

 • İsim: Türk Telekom İnternet
 • APN: internet
 • MCC: 286
 • MNC: 03
 • APN Türü: default

Belirtilen alanların dışında kalanların hiçbirine dokunmayınız. Hatasız bir şekilde alanları doldurduktan sonra ayarlarınızı kaydediniz. Sonrasında ise cep telefonunuzu kapatıp yeniden açınız. Telefonunuz yeniden açıldıktan sonra internet bağlantınız sağlanacaktır.

Türk Telekom İnternet Ayarları – IOS

Kullandığınız cep telefonu IOS işletim sistemine sahipse Android işletim sistemine göre daha kolay bir şekilde internet ayarlarınızı yapabilmeniz mümkündür. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

İnternet Ayarları
İnternet Ayarları – Vodafone Turkcell Türk Telekom için ayarlar Aynıdır
 • Cep telefonunuzun “Ayarlar” menüsünü açınız.
 • Hücresel” kısmına giriniz.
 • Hücresel Veri Yolu” kısmını kullanarak hücresel verinizi açınız.
 • Sonrasında “Hücresel” sayfasında yer alan “Seçenekler” kısmına tıklayınız.
 • Devamında “Hücresel Veri Ağı” isimli sayfada yer alan “APN” kısmını “internet” olarak değiştiriniz.

İlgini Çekebilir: Türk Telekom İnternet Şifresi Değiştirme Yöntemi

Belirtilen değişikliği yaptıktan sonra cep telefonunuzu kapatıp açarak ayarlarınızın etkinleşmesini sağlayınız. Telefonunuz yeniden açıldıktan sonra yaptığınız değişiklikler devreye girecek ve internet bağlantınız sağlanacaktır.

Türk Telekom İnternet Ayarları – APN Settings Uygulaması

Akıllı cep telefonlarında yapılacak her değişikliğin olumlu ve olumsuz anlamda önemli ölçüde etkileri olmaktadır. Bazı kullanıcılar hatalı yapılacak değişiklikler sonucunda yaşanabilecek olumsuzluklardan dolayı çekimser davranmaktadır. Bu sebepten ötürü kendilerinin manuel olarak gerçekleştireceği ayarlamalardan uzak durarak bir uygulama aracılığıyla Türk Telekom internet ayarı düzenlemelerini yapmak istemektedir. Bunun için tercih edilebilecek olan APN Settings uygulaması şu şekilde kullanılmaktadır:

 • Cep telefonunuzun Google Play Store uygulamasını açınız.
 • Arama kısmına “APN Settings” yazarak “Androizen” isimli firma tarafından geliştirilen uygulamayı indiriniz.
 • Uygulamayı açınız.
 • Uygulama direkt olarak kullandığınız operatörü tanıyacak ve ana ekranında internet ayarlarını sunacaktır.
 • Herhangi bir aksilik durumunda sol kısımdaki üç çizgiye tıklayarak “All” sekmesini açınız.
 • Sekme açıldıktan sonra dünya üzerindeki tüm operatörlerin APN ayarları listelenecektir. Sağ üst kısımdaki arama butonunu kullanarak kendi operatörünüzün ayarlarına ulaşmanız mümkündür.

Türk Telekom kullanıcılarının internet ayarlarını alması için bu içeriği oluşturduk. İnternet ayarlarını yapılandırmak zaman zaman farklı yöntemler ile mümkün olabiliyor. Bu durumda en doğru bilgi internet servis sağlayıcısının ve mobil operatörün resmi sitesinden yardım almaktır. Güncellenen telefonlar ve işletim sistemleri, bu tür ayarların uygulanmasının her zaman aynı yöntemlere bağlı olmadığını gösterir. Bu yüzden her zaman en güncel bilginin servis sağlayıcı resmi sitesinden alınması tavsiye edilir.

Diğer Türk Telekom içeriklerimizi buradan inceleyebilirsiniz: 

Yorum yapın