Türk Telekom Numara Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? ✔️ 2023

Türk Telekom numara değiştirme, kullanmakta olduğu telefon numarasından memnun olmayan veya çeşitli sebeplerden dolayı değiştirme zorunluluğu hisseden kullanıcıların rahatlıkla gerçekleştirebilmesi hedeflenen bir işlemdir. Numara değişikliği işlemlerinde operatör firması tarafından ek ücret alındığından dolayı kolaylıkla gerçekleştirilebilmesine olanak sağlanmaktadır.

Türk Telekom Gizliye Kapatma
Türk Telekom Numara Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

İnsanlar, zaman zaman pek de güvenilir olmayan kişilerle telefon numaralarını paylaşmak zorunda kalabilmektedir. Gerek zorunlu bir iletişim için olsun gerek yeni tanışma aşamasında olsun, telefon numaraları paylaşılmaktadır. İlerleyen süreçte ise bu durum pişmanlıkların yaşanmasına, keşke ile başlayan cümlelerin kurulmasına sebep olmaktadır.

Güvenilmez ve kötü niyetli olduğu düşünülen bir kişiyle paylaşılan numaranın kullanılmaya devam etmesi ilerleyen günlerde sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu tarz sorunlardan etkilenmemek adına Türk Telekom numara değiştirme işlemini gerçekleştirmek istenmektedir.

Türk Telekom Numara Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde internet sitelerine üye olmak için girilen telefon numarası gibi bilgilerin para karşılığı satıldığına yönelik haberlerin sayısı artmaktadır. Her gün farklı bir numara tarafından tanıtım ve ürün satma amacıyla yapılan çağrılara bakıldığında bu haberlerin doğru olma ihtimali yükselmektedir.

Türk Telekom Numara Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefon numarasının izinsiz şekilde yayılması her ne kadar yasal olmasa da gizli bir şekilde gerçekleşmektedir. Telefon numarasını satarak gelir elde eden internet siteleri, sebep oldukları rahatsızlıkların farkında olmadan hayatlarına devam etmektedir.

Numarası yayılan kullanıcılar ise Türk Telekom numara değiştirme gibi işlemleri yapmak zorunda kalabilmektedir. Kullanmakta olduğu cep telefonu numarasını Türk Telekom internet sitesi üzerinden değiştirmek isteyen kullanıcıların izlemesi gereken adımlar şunlardır:

  • İnternet tarayıcınızı kullanarak turktelekom.com.tr adresine giriniz.
  • Öncelikle üst kısımdaki “Online İşlemler” seçeneğine, sonrasında ise “Bireysel” seçeneğine tıklayınız.
  • Telefonunuz mesajlar bölümünden ŞİFRE yazarak 9520’ye SMS gönderiniz.
  • SMS sonucunda gelen şifreyi, görüntülemiş olduğunuz “Bireysel Müşteri Girişi” sayfasındaki ilgili yere giriniz.
  • Şifrenin üst kısmındaki kutucuğa telefon numaranızı da girdikten sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
  • Giriş yapıldıktan sonra açılan sayfanın sol kısmındaki menüden “Abonelik ve Hat İşlemlerim” seçeneğine tıklayınız.
  • Tıkladıktan sonra ekstra olarak açılan seçeneklerden “Numara Değişikliği” seçeneğine tıklayınız.
  • Numara değişikliği hakkında ekrana gelen bilgilendirmeleri okuduktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayınız.
  • Sonrasında açılan sayfada telefon numarasının değişikliğine yönelik olarak seçenekler sunulacaktır. Sunulan seçenekler daha önceden numaranın son dört hanesine alternatif sunarken, şu sıralar yalnızca ilk üç hanesine alternatif sunmaktadır. Sunulan alternatiflerden herhangi birini seçtikten sonra “Devam Et” butonuna tıklayınız.

Türk Telekom numara değiştirme konusu kapsamında sunulan alternatifler arasından herhangi bir seçim yapmadan “Devam Et” butonuna tıklamanız durumunda sistem tarafından rastgele bir seçenek tercih edilecektir. Ve tercih edilen seçenek sizin yeni numaranızı belirleyecektir. Size sunulan alternatifleri beğenmemeniz durumunda hiçbir işlem yapmadan sayfayı kapatabilme şansınız bulunmaktadır. Bu durumda numara değişikliği gerçekleşmeyecektir.

Türk Telekom Numara Değiştirme – Alternatif Çözümler

Telefon numarasında değişiklik yapmak isteyen ve bu işlemi Türk Telekom’un internet sitesi üzerinden gerçekleştiremeyen kullanıcılar için alternatif çözümler bulunmaktadır. Herhangi bir zahmete girmeden, uzaktan işlemini gerçekleştirmek isteyenler için müşteri hizmetleri destek vermektedir. Türk Telekom mobil müşteri hizmetlerine ulaşmak için 444 1 444 numaralı telefonun aranması gerekmektedir. Müşteri hizmetleri temsilcisi Türk Telekom numara değiştirme konusunda gerekli bilgileri verecektir.

Türk Telekom Numara Değiştirme – Alternatif Çözümler

İlgini Çekebilir: Türk Telekom Numara Gizleme Nasıl Yapılır?

Müşteri temsilcisi aracılığıyla telefon numarası değişikliğinin gerçekleştirilememesi durumunda ise Türk Telekom yetkili mağazalarına gitmek gerekmektedir. Mağazadaki görevliler numara değişikliği konusunda yardımcı olacaktır.

Telefon numaranızı sim kart değişikliği yapmadan bir başka telefon numarası aşağıdaki kanallardan değiştirebilirsiniz.

1. www.turktelekom.com.tr üzerinden Online İşlemler menüsü üzerinden değişiklik sağlayabilirsiniz.

2. Türk Telekom Grup Mağazaları’mızı ziyaret edebilirsiniz.

3. 444 1 444 Türk Telekom Mobil Müşteri Hizmetleri’ni arayabilirsiniz.

Numara değişikliği konusunda internet sitesi, müşteri hizmetleri veya yetkili mağaza üzerinden alınan hizmetler ücrete tabiidir. Numara değişikliği için faturalı hat sahipleri 24,99 TL, faturasız hat sahipleri ise 24,99 TL ücret ödemek durumundadır.

Faturalı hat sahiplerinin ücretleri faturalarından, faturasız hat sahiplerinin ücretleri ise bakiyelerinden tahsil edilmektedir. Elde edilecek yeni telefon numarası için sim kart değişikliğine gerek bulunmamaktadır. Hali hazırda kullanılan sim karta yeni numara tanımlanmaktadır.

Bunun dışında ise eski numara için verilen otomatik ödeme talimatının yenilenmesi gerekmektedir. Kullanılan banka veya farklı ödeme yöntemi tarafından numara değişikliği otomatik olarak tespit edilemeyeceği için böyle bir zorunluluk doğmaktadır.

Türk Telekom numara değiştirme ile ilgili sıkça sorulan sorular;

Türk Telekom ve diğer operatörlerin kullanıcıları numaralarını değiştirmek isteyebiliyor. Numaranın son dört hanesini değiştirmek ya da tamamını değiştirmek isteyen kullanıcıların yapması gereken bir dizi işlem bulunuyor. Bu işlemleri bu içerik içerisinde özetlemiştik. Şimdi ise numara değiştirme ile ilgili en çok gelen sorulara verdiğimiz kısa yanıtları inceleyeceğiz.

Sizin de konu hakkında soru, görüş ve öneriniz var ise sayfa sonundan yorum yapmayı ihmal etmeyin.

Türk Telekom numaranın son 4 hanesini değiştirme işlemi nasıl yapılır?

Türk Telekom numaranızın son 4 hanesini eğer yeni alacağınız numara müsait ise değiştirebilirsiniz. Örnek olarak, 0555 555 55 55 olan numaranızı 0555 555 66 66 olarak değiştirmek istediğinizde bu numaranın müsait olması gerekiyor. Bu numara başkasında değilse ya da aktif değilse kullanılabilir.

Numaranızı değiştirmek için ise içeriğimizdeki bilgileri kullanabilirsiniz.


Türk Telekom numara değiştirme olmuyor ise ne yapılmalı?

Herhangi bir numara değiştirme sorunu yaşıyor iseniz en doğru çözüm müşteri hizmetlerine bağlanmaktır.


Numaranın son 4 hanesini değiştirme işlemi zor mudur?

Numaranızın son 4 hanesini değiştirmeniz teknik olarak zor değildir. Eğer yeni numara müsait ise eski numaranızı değiştirebilirsiniz. Birkaç teknik prosedürün ardından SIM kartınızı değiştirmeden numaranızı değiştirebilirsiniz.


Türk Telekom numara seçme imkanı sunuyor mu?

Evet, yeni alacağınız numarayı Türk Telekom online işlemler sayfasında kendiniz belirtebiliyorsunuz. Fakat numaranın müsait olması gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Başkası tarafından kullanılan ve müsait olmayan numaralar size verilmeyecektir.


Türk Telekom numara sonu değiştirme işlemi nasıl yapılır?

Türk Telekom çağrı merkezini arayarak ya da online işlemler merkezini ziyaret ederek numara sonu değiştirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın içerisinde bu konu ile ilgili detaylar yer alıyor.


Türk Telekom Online İşlemler numara değiştirme imkanı sunar mı?

Evet, Türk Telekom online işlemler ile numara değiştirme işlemlerinizi 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz. İşlemler için gerekli ücreti ödemeniz ve yeni numaranın müsait olması gerekmektedir.


Bedava / Ücretsiz Numara değiştirme mümkün mü?

Hayır, Türk Telekom numara değiştirme işleminin ücreti bulunur. Bu ücret ise yazımızın detay kısmında yer almaktadır. Faturalı ve faturasız hatlar için Türk Telekom numara değiştirme ücreti farklılık gösterebilir.


Türk Telekom numara değiştirme ücreti ne kadar?

Türk Telekom’da numara değiştirmenin ücreti her sene güncellenmektedir. 2022 yılı içerisinde Türk Telekom faturalı ve faturasız numara değiştirme ücreti 24,99 TL olarak belirlenmiştir.


Türk Telekom ile ilgili daha fazla içerik;

Yorum yapın