Başlangıç Mobil Cihazlar Türk Telekom Numara Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türk Telekom Numara Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

0

Türk Telekom numara değiştirme, kullanmakta olduğu telefon numarasından memnun olmayan veya çeşitli sebeplerden dolayı değiştirme zorunluluğu hisseden kullanıcıların rahatlıkla gerçekleştirebilmesi hedeflenen bir işlemdir. Numara değişikliği işlemlerinde operatör firması tarafından ek ücret alındığından dolayı kolaylıkla gerçekleştirilebilmesine olanak sağlanmaktadır.

Türk Telekom Gizliye Kapatma
Türk Telekom Numara Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

İnsanlar, zaman zaman pek de güvenilir olmayan kişilerle telefon numaralarını paylaşmak zorunda kalabilmektedir. Gerek zorunlu bir iletişim için olsun gerek yeni tanışma aşamasında olsun, telefon numaraları paylaşılmaktadır. İlerleyen süreçte ise bu durum pişmanlıkların yaşanmasına, keşke ile başlayan cümlelerin kurulmasına sebep olmaktadır. Güvenilmez ve kötü niyetli olduğu düşünülen bir kişiyle paylaşılan numaranın kullanılmaya devam etmesi ilerleyen günlerde sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu tarz sorunlardan etkilenmemek adına Türk Telekom numara değiştirme işlemini gerçekleştirmek istenmektedir.

Türk Telekom Numara Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde internet sitelerine üye olmak için girilen telefon numarası gibi bilgilerin para karşılığı satıldığına yönelik haberlerin sayısı artmaktadır. Her gün farklı bir numara tarafından tanıtım ve ürün satma amacıyla yapılan çağrılara bakıldığında bu haberlerin doğru olma ihtimali yükselmektedir. Telefon numarasının izinsiz şekilde yayılması her ne kadar yasal olmasa da gizli bir şekilde gerçekleşmektedir. Telefon numarasını satarak gelir elde eden internet siteleri, sebep oldukları rahatsızlıkların farkında olmadan hayatlarına devam etmektedir. Numarası yayılan kullanıcılar ise Türk Telekom numara değiştirme gibi işlemleri yapmak zorunda kalabilmektedir. Kullanmakta olduğu cep telefonu numarasını Türk Telekom internet sitesi üzerinden değiştirmek isteyen kullanıcıların izlemesi gereken adımlar şunlardır:

  • İnternet tarayıcınızı kullanarak turktelekom.com.tr adresine giriniz.
  • Öncelikle üst kısımdaki “Online İşlemler” seçeneğine, sonrasında ise “Bireysel” seçeneğine tıklayınız.
  • Telefonunuz mesajlar bölümünden ŞİFRE yazarak 9520’ye SMS gönderiniz.
  • SMS sonucunda gelen şifreyi, görüntülemiş olduğunuz “Bireysel Müşteri Girişi” sayfasındaki ilgili yere giriniz.
  • Şifrenin üst kısmındaki kutucuğa telefon numaranızı da girdikten sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
  • Giriş yapıldıktan sonra açılan sayfanın sol kısmındaki menüden “Abonelik ve Hat İşlemlerim” seçeneğine tıklayınız.
  • Tıkladıktan sonra ekstra olarak açılan seçeneklerden “Numara Değişikliği” seçeneğine tıklayınız.
  • Numara değişikliği hakkında ekrana gelen bilgilendirmeleri okuduktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayınız.
  • Sonrasında açılan sayfada telefon numarasının değişikliğine yönelik olarak seçenekler sunulacaktır. Sunulan seçenekler daha önceden numaranın son dört hanesine alternatif sunarken, şu sıralar yalnızca ilk üç hanesine alternatif sunmaktadır. Sunulan alternatiflerden herhangi birini seçtikten sonra “Devam Et” butonuna tıklayınız.

Türk Telekom numara değiştirme konusu kapsamında sunulan alternatifler arasından herhangi bir seçim yapmadan “Devam Et” butonuna tıklamanız durumunda sistem tarafından rastgele bir seçenek tercih edilecektir. Ve tercih edilen seçenek sizin yeni numaranızı belirleyecektir. Size sunulan alternatifleri beğenmemeniz durumunda hiçbir işlem yapmadan sayfayı kapatabilme şansınız bulunmaktadır. Bu durumda numara değişikliği gerçekleşmeyecektir.

Türk Telekom Numara Değiştirme – Alternatif Çözümler

Telefon numarasında değişiklik yapmak isteyen ve bu işlemi Türk Telekom’un internet sitesi üzerinden gerçekleştiremeyen kullanıcılar için alternatif çözümler bulunmaktadır. Herhangi bir zahmete girmeden, uzaktan işlemini gerçekleştirmek isteyenler için müşteri hizmetleri destek vermektedir. Türk Telekom mobil müşteri hizmetlerine ulaşmak için 444 1 444 numaralı telefonun aranması gerekmektedir. Müşteri hizmetleri temsilcisi Türk Telekom numara değiştirme konusunda gerekli bilgileri verecektir.

İlgini Çekebilir: Türk Telekom Numara Gizleme Nasıl Yapılır?

Müşteri temsilcisi aracılığıyla telefon numarası değişikliğinin gerçekleştirilememesi durumunda ise Türk Telekom yetkili mağazalarına gitmek gerekmektedir. Mağazadaki görevliler numara değişikliği konusunda yardımcı olacaktır. Numara değişikliği konusunda internet sitesi, müşteri hizmetleri veya yetkili mağaza üzerinden alınan hizmetler ücrete tabiidir. Numara değişikliği için faturalı hat sahipleri 24,50 TL, faturasız hat sahipleri ise 20 TL ücret ödemek durumundadır. Faturalı hat sahiplerinin ücretleri faturalarından, faturasız hat sahiplerinin ücretleri ise bakiyelerinden tahsil edilmektedir. Elde edilecek yeni telefon numarası için sim kart değişikliğine gerek bulunmamaktadır. Hali hazırda kullanılan sim karta yeni numara tanımlanmaktadır. Bunun dışında ise eski numara için verilen otomatik ödeme talimatının yenilenmesi gerekmektedir. Kullanılan banka veya farklı ödeme yöntemi tarafından numara değişikliği otomatik olarak tespit edilemeyeceği için böyle bir zorunluluk doğmaktadır.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!