Türk Telekom Gizliye Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Türk Telekom gizliye kapatma, kim olduğunu belli etmemek adına gizliden aramayı tercih eden ve rahatsızlık yaratan kişilere karşı bir önem almak adına uygulanan bir işlemdir. Kim olduğunun belli olmaması sebebiyle daha özgür ve düşüncesiz davranan insanlara engel olma aşamasında önemli bir görev üstlenmektedir.

Türk Telekom Gizliye Kapatma
Türk Telekom Gizliye Kapatma

Bakıldığında birçok firma ve yapının, cep telefonu numaralarını depoladığı ve sonrasında ilgili olabileceğini düşündüğü kişilere sattığı konusunda genel bir düşünce bulunmaktadır. İnsanlar gün içerisinde sık sık reklam amacıyla aranmaktadır. Böyle durumlarda rahatsızlık duyulmaktadır. Bu rahatsızlığın sonucunda da şikâyetlerin sayısında artış meydana gelmiştir. Bu artış, beraberinde farklı taktiklere yönelimler yaşanmasına sebep olmaktadır. İnsanlara rahatsızlık verdiği için şikâyet edilen firmalar gizli arama yöntemini tercih etmektedir. Gizli şekilde gelen aramalar direkt olarak kullanıcıyı rahatsız etmekte ve Türk Telekom gizliye kapatma gibi yollara başvurmak zorunda kalınmaktadır.

Türk Telekom Gizliye Kapatma – 1. Yöntem

İlgisi olmadığı halde sıklıkla tanıtım ve ürün satma gibi amaçlarla aranan kullanıcılar rahatsızlık duymaktadır. Rahatsızlığın sonucunda artan şikâyetler farklı taktiklere yönelimi mecbur kılmaktadır. Böylesi bir mecburiyet sebebiyle gizli numara üzerinden arama yapmalar artmaktadır. Gizli numara üzerinden yalnızca firmalar değil bireysel kullanıcılar da arama yapmaktadır. Bazı kullanıcılar numara sallayarak, bazı kullanıcılar ise herhangi bir yerden numarayı bularak insanları rahatsız etmektedir. Tüm amacı insanlara rahatsızlık vermek ve saygısızlık yapmak olan bu kullanıcılara karşı bir tedbir almak mümkündür. Bunun için Türk Telekom gizliye kapatma işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu işlem aşağıda belirtildiği şekilde gerçekleşmektedir.

Türk Telekom Gizli Aramaya Kapatma
Türk Telekom Gizli Aramaya Kapatma
  • Cep telefonunuzun arama menüsünü açınız.
  • Arama kısmına *253# yazarak arama yapınız.

İlgini Çekebilir: Özel Numara Kapatma Türk Telekom için Nasıl Yapılır?

İşlem gerçekleştirildiğinde gizli numara üzerinden arama yapmak isteyen kişiye “bu numara gizli aramalara kapalıdır” şeklinde bir uyarı verilecektir. Böylelikle kişi sizi rahatsız etmekten vazgeçecektir. Kim olduğunu belli etmeyen, insanları rahatsız eden gizli aramalar her kullanıcı tarafından mutlaka kapatılmalıdır. İnsanların huzurunu bozmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Sizinle görüşmek isteyen kişiler numarasını da kendi ismini de gizlememelidir. Ancak bu şekilde sağlıklı bir iletişim kurulabilecektir.

Türk Telekom Gizli Aramaya Kapatma – 2. Yöntem

Gizli numara üzerinden arama yapan kişinin amacı oldukça önemlidir. Bazen arkadaşını işletmek, sonucunda gülmesine sebep olacak biçimde aramalar gerçekleştirilebilmektedir. Bu aramalar kişilerin mutlu olmasına da sebep olmaktadır. Fakat bazı durumlarda da çekilmez bir hal alabilmektedir. Niyeti kötü olan, numara sahibini rahatsızlık etmek için gerçekleştirilen aramalar sinir bozabilmektedir. Durum böyle olunca da mecburen Türk Telekom gizliye kapatma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlem aşağıda belirtildiği şekilde gerçekleşmektedir.

Türk Telekom Gizli Aramaya Kapatma
Türk Telekom Gizli Aramaya Kapatma
  • Türk Telekom Online İşlemler uygulamasını açınız.
  • Daha Fazla isimli seçeneğe tıklayınız.
  • Ekranı aşağıya kaydırınız ve Ayarlar kısmına tıklayınız.
  • Ekranı yeniden aşağıya kaydırınız.
  • Çağrı Ayarları başlığı içerisindeki “Gizli Numara Engelleme” seçeneğini aktif ediniz.

Türk Telekom Gizliye Kapatma – 3. Yöntem

Belli belirsiz zamanlarda gelen gizli aramalara engel olabilmek adına pratik şekilde uygulanabilecek iki yöntem belirtilmiştir. İlk olarak ifade edilen yöntem birçok kullanıcı için daha pratik olmasına rağmen bazen sorun yaşatabilmektedir. İlk yöntemde sorun yaşadığı için ikinci yöntemi uygulamak zorunda kalan kullanıcılar olabilmektedir. Bu kullanıcılar arasında ise akıllı cep telefonuna sahip olmadığı için Online İşlemler uygulamasına erişim sağlayamayan olabilmektedir. Böyle bir durumda ise alternatif bir yönteme daha ihtiyaç duyulmaktadır. Türk Telekom gizliye kapatma konusunda alternatif olan üçüncü yöntem şu şekildedir:

Türk Telekom Gizli Aramaya Kapatma
Türk Telekom Gizli Aramaya Kapatma
  • 444 1 444 numaralı müşteri hizmetlerini arayınız.
  • Çağrı ayarlarının yapıldığı bölüme bağlanmak için gerekli tuşlamayı yapınız.
  • Müşteri temsilcisine ulaştıktan sonra numaranızı gizli aramalara kapatmak istediğinizi iletiniz.

Müşteri temsilcisi sizden onay aldıktan sonra işleminizi gerçekleştirecektir. Böylelikle sizi rahatsız ettiğini düşündüğünüz gizli aramalardan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Yorum yapın