Laragon Nedir? Laragon İndir – Laragon Kullanımı

Web geliştiriciler, kodlarını derlemek, çalıştırmak ve gerçek zamanlı test etmek için pek çok araca ihtiyaç duyar. Kod yazmak için kullanılan metin editörleri de bu araçlara örnektir. Fakat tek başına metin editörleri yeterli değildir. Kodların çalışması için bir yerel sunucuya da ihtiyaç duyabiliriz. Laragon ise bu yerel sunucu yazılımlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bizler, her yerel sunucu için bir yazı yayınlamadık. Laragon’u yazmaya layık kılan şey nedir? Hep birlikte bu yazıda öğreneceğiz…

Laragon
Laragon Nedir

Laragon Nedir?

Laragon, yüksek performanslı geliştirme ortamı sunan modern ve güçlü bir yerel geliştirme yazılımıdır. Xampp, Ampps, WampServer gibi rakipleri bulunur. Web geliştiricilerin olmazsa olmazları arasında olan yerel geliştirme (localhost) ortamlarını en iyi şekilde oluşturmanıza yarayan müthiş bir araçtır. Rakiplerinden farkı ise hatalardan olabildiğince arındırılmış olmasıdır. “Laragon nedir” sorusuna belki de verilecek en iyi yanıtlar, Laragon’un rakipleri ile farklarından ve üstünlüklerinden beslenecektir.

Neden Laragon?

Bildiğiniz gibi Xampp ve WampServer yaygın olarak kullanılan yerel geliştirme ortamlarıdır. Sektörün bu iki localhost programına alışmış olması Laragon için dezavantaj sayılabilirdi. Fakat Laragon, rakiplerinin hatalarından arınmış, daha esnek ve daha hızlı bir host ortamı sunmak için mesai harcamış. Bu yüzden Xampp ve WampServer’ın size yaşatmış olduğu yaygın sorunları (windows port çakışması, veritabanı vb.) yaşatmaması bile onu daha tercih edilesi bir yerel sunucu programı yapıyor.

Laragon
Laragon

Laragon’un en sevilen özelliklerinden bir tanesi özel URL adresleri oluşturma özelliğidir. Pek çok yerel sunucu yazılımı http://localhost/projeadi/ URL yapısı ile çalışmanıza sebep olacak yapılandırmalar içerir. Fakat Laragon, URL özelleştirmeye imkan verdiği için projenizi adres çubuğunda projeadi.com gibi çalıştırabilmenizi sağlar. Sadece bu özellik bile projenizi gerçek bir sunucuya taşırken ek veritabanı sorguları ve düzenlemeleri yapmanıza engel olarak daha hızlı bir canlıya alma süreci deneyimlemenizi sağlar.

Hızlı Bir Yerel Sunucu

Laragon, rakiplerini geride bırakmak için performansın son derece önemli olduğunun da farkında. Sadece kararlılık tek başına yeterli değil. Bu yüzden performans da oldukça önemli. Düşük donanım özelliklerine sahip notebook’larda bile oldukça iyi performans gösteren Laragon’un çekirdeği sadece 4MB kadar RAM tüketiyor. Oldukça inanılmaz değil mi?

Tek Tıklama ile Kurulumlar Yapın!

Laragon
Kolay Proje Yönetimi

Laragon ile pek çok PHP uzantısını ve içerik yönetim sistemini (WordPress Gibi) kolaylıkla kurabilirsiniz. Sadece WordPress’in tek tıklama ile kurulabiliyor olması bile, sizi düzenli olarak WordPress kuruyor iseniz yoğun bir mesaiden kurtaracaktır. Projelerinizin teslim sürecini, kurulum işlemlerini hızlandırarak kısaltabilirsiniz.

Projenizi Paylaşıp Görüşler Alın!

Laragon
Tek Tıkla Proje Paylaşımı

Yeni bir projenin takdir alması motivasyon açısından oldukça önemli. Peki, daha önce web projelerinizi arkadaşlarınıza ya da müşterilerinize nasıl gösteriyordunuz? Ekran videosu çekerek mi? Resimler göndererek mi? Bilgisayarınızı onların yanına götürerek ya da uzak masaüstü bağlantısı vererek mi? Diğer yerel sunucu programlarını localhostta ağa açmak için bile bir dizi işlem yapmak gerekiyor. Fakat Laragon bu konuda bize büyük kolaylık sağlıyor.

Laragon İndir

Madem o kadar anlattık, heyecan uyandırdık, indirme bağlantılarını da verelim değil mi? Laragon’u indirmek için öncelikle hangisini indireceğinize karar vermelisiniz. Tam sürüm Laragon mu? Yoksa Lite Laragon Mu? Ya da taşınabilir Laragon mu?

Hemen yukarıdaki versiyonlardan birini seçerek Laragon’u ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 32 Bit için burayı tıklayın.

Laragon Kullanımı

Laragon
Laragon

Laragon kullanımı, Laragon’un arayüzünü incelediğinizde anlayacağınız üzere son derece kolay ve pratiktir. Sezgisel arayüz ve evrensel program ikonları ile sade bir arayüze sahip olan Laragon, son derece kolay bir kullanıma sahiptir. Programı kurup başlattığınızda sadece veritabanı ve apache başlatarak projelerinize start verebilirsiniz. Proje demişken; projelerinizde CodeIgniter 4 kullanmak istiyorsanız bu konuda yazmış olduğumuz birkaç yazı bulunuyor. Değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Web geliştiricilerin işini kolaylaştıracak araçlar hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız sitemizi derinlemesine inceleyebilirsiniz. Eksik olduğunu düşündüğünüz içerikleri yorum yaparak bizlere bildirebilirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere…

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın