Ana sayfa Web Geliştirme Sitelerinizi yerel sunucu (localhost) üzerinde çalıştırmanın yolları

Sitelerinizi yerel sunucu (localhost) üzerinde çalıştırmanın yolları

0

Yerel Sunucu Localhostta Site Çalıştırma Rehberi | Web site tasarımları yapmak artık birçok kardeşimizin hedefine girmiş durumda. İlgi büyük olunca merak edilen konular da haliyle artış gösteriyor. Bu yazıda  web dosyalarınızı test edebileceğiniz yerel bir sunucu kullanma imkanı veren ve bir hosting hesabına bağlı olmadan site hazırlayabileceğiniz birkaç araçtan bahsedeceğim.

Yerel Sunucu Localhostta Site Çalıştırma

Localhost , istemci ve yayıncının aynı cihaz üzerindeki aktivitesidir. Kendi bilgisayarınızı hem ziyaretçi olarak hemde yayıncı olarak aynı anda kullanabildiğiniz sistemdir localhost. Hem sitenizin dosyalarını çalıştırmanıza imkan verir ki bu sayede sitenizi yapım aşamasında sadece siz görür test edersiniz. Hem de test sırasında sitenizi incelerken diğer yandan düzenlemeler yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızda localhost bulundurmanız, web tasarım işlemlerini daha rahat gerçekleştirmenizi sağlar. Html gibi tarayıcılarda önizlenebilen bir dilde site yapmayacaksanız localhost kullanmanız neredeyse şarttır. Hem ücretsiz hemde hızlı site düzenleme imkanı localhost sayesinde tanınmıştır. Php tabanlı bir sitenin index.php dosyasını çalıştırdığınızda sitenin çalışmasını bekleyemezsiniz. Localhost yok ise dosyanızı bir kod editörü ile açıp düzenlersiniz fakat önizleme yapma şansını sadece sunucu özerinde bulabilirsiniz. Bunun için bir hosting hesabı alır onu da bir domaine bağlarsınız ve testlerinizi gerçekteştirirsiniz. Sadece test için bu kadar zahmete girmeye gerek yok. Bilgisayarınıza localhost kurduğunuzda gerekli ayarlamalardan sonra index.php dosya yolunu tarayıcınıza girdiğinizde siteniz yayındaymış gibi karşınıza gelecektir.

Localhost mantığını çat pat anladığınıza göre sizin ihtiyacınız var mı yok mu  bir düşünün. Eğer ihtiyacınız var ise aşağıda localhost yazılımlarını ve hakkında kısa bilgileri bulabilirsiniz.

XAMPP

Yerel Sunucu Localhostta Site Çalıştırma

XAMPP, localhost kurmak için benimde tercih ettiğim gelişmiş bir yazılımdır. İçerisinde işinize yarayacak pek çok araç mevcut. Sadece bir kere kurulumunu yapıp yıllarca testlerimi burada yaptım. Bu yüzden kararlılık konusunda şüphelerim olmadı ve beni yarı yolda bırakmadı. Xampp programını indirmek için buraya tıklayın ve kendi sitesinde ufak bir tura çıkın…

Windows Server IIS

IIS, windows işletim sistemli bilgisayarınızda zaten mevcuttur. Fakat bunu aktif etmeniz gerekir. Bilgisayarınızın içerisinde var olan windows localhost’unu kullanarak asp yada diğer dillerdeki projelerinizi geliştirebilirsiniz. Benim kullandığım diğer yazılımlar ile fazla sayıda port ve girdi çakıştırdığı için ben tercih etmiyorum. Fakat windows fanı arkadarşlarımız var ise yine de haberdar etmek isterim. Windows iis aktif etme adımları için buraya tıklayın ve ilgili konudaki yönergeleri takip edin.

WampServer

Wamp server, benim pek kullanma gereksinimi duymadığım ama yine de çok bilinen ve kullanıldığını duyduğum localhost servislerinden birisidir. Xampp gibi web projelerinizi localhost ortamında test etmenizi sağlar. Kullanmadığım için hakkında daha fazla bilgi veremem fakat varlığından haberdar olmanız için listede yeri olsun istedim. Wamp programını da buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Localhost hakkında genel bilgi edinmenizi amaçladığım bu yazıda , localhost terimlerini ve ne işe yaradığını anlatmaya çalıştım. Bunun yanı sıra windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda zaten var olan ve aktif edilmesi gereken IIS ve diğer localhost yazılımlarından bahsettim. Umarım merak eden arkadaşlara faydalı olmuştur. Konu yakkındaki soru görüş ve önerilerinizi lütfen yorum olarak bildiriniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!