Sitelerinizi yerel sunucu (localhost) üzerinde çalıştırmanın yolları

Yerel Sunucu Localhostta Site Çalıştırma Rehberi | Web site tasarımları yapmak isteyen kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İlgi büyük olunca merak edilen konular da haliyle artış gösteriyor. Bu yazıda websitelerinizi test edebileceğiniz yerel bir sunucu kullanma imkanı veren ve bir hosting hesabına bağlı olmadan site hazırlayabileceğiniz birkaç araçtan bahsedeceğim.

Yerel Sunucu Localhostta Site Çalıştırma

Localhost , istemci ve sunucunun aynı cihaz üzerinde çalışabildiği bir yapıdır. Kendi bilgisayarınızı hem ziyaretçi olarak hemde yayıncı server olarak aynı anda kullanabildiğiniz sistemdir localhost. Localhost sayesinde sitenizi yayına almadan sadece kendi göreceğiniz şekilde test ortamında çalıştırırsınız. Tasarımlarınız bitmeden yayınlamazsınız. Sürekli olarak sunucu ile dosya alışverişinde bulunmadan tüm işlerinizi bilgisayarınızın ve ağınızın içinde halledebilirsiniz.

Bilgisayarınızda localhost bulundurmanız, web tasarım işlemlerini daha rahat gerçekleştirmenizi sağlar. Tarayıcılarda yorumlanabilen bir dile sahip (HTML gibi) site yapmayacaksanız localhost kullanmanız neredeyse şarttır. Hem ücretsiz hem de hızlı site düzenleme imkanı localhost sayesinde tanınmıştır.

Eğer bilgisayarınızda localhost kurulu değilse veya yapılandırılmamışsa PHP gibi dosyalarınızı çalıştıramayacaksınız.

Localhost yok ise dosyanızı bir kod editörü ile açıp düzenlersiniz fakat önizleme yapamazsınız. Bunun için bir hosting alır onu da bir domaine bağlarsınız ve testlerinizi gerçekleştirirsiniz. Yani siteyi canlıya alırsınız.

Sadece test için bu kadar zahmete girmeye gerek yok. Bilgisayarınıza localhost kurduğunuzda gerekli ayarlamalardan sonra index.php dosya yolunu tarayıcınıza girdiğinizde siteniz yayındaymış gibi karşınıza gelecektir. Tabii site dosyalarınızın www klasörü içerisinde olması şart.

Localhost mantığını çat pat anladığınıza göre sizin ihtiyacınız var mı yok mu  bir düşünün. Eğer ihtiyacınız var ise aşağıdan kendinize en uygun localhost programını seçebilirsiniz.

Yerel Sunucu Localhostta Site Çalıştırma

XAMPP, localhost kurmak için benim de tercih ettiğim gelişmiş bir yazılımdır. İçerisinde işinize yarayacak pek çok araç mevcut. Sadece bir kere kurulumunu yapıp yıllarca testlerimi burada yaptım. Bu yüzden kararlılık konusunda şüphelerim olmadı ve beni yarı yolda bırakmadı. Xampp programını indirmek için buraya tıklayın ve kendi sitesinde ufak bir tura çıkın…

IIS, windows işletim sistemli bilgisayarınızda zaten mevcuttur. Fakat bunu aktif etmeniz gerekir. Bilgisayarınızın içerisinde var olan windows localhost’unu kullanarak asp yada diğer dillerdeki projelerinizi geliştirebilirsiniz. Benim kullandığım diğer yazılımlar ile fazla sayıda port ve girdi çakıştırdığı için ben tercih etmiyorum. Fakat windows fanı arkadaşlarımız var ise yine de haberdar etmek isterim.

Wamp server, benim pek kullanma gereksinimi duymadığım ama yine de çok bilinen ve kullanıldığını duyduğum localhost servislerinden birisidir. Xampp gibi web projelerinizi localhost ortamında test etmenizi sağlar. Kullanmadığım için hakkında daha fazla bilgi veremem fakat varlığından haberdar olmanız için listede yeri olsun istedim. Wamp programını da buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Localhost hakkında genel bilgi edinmenizi amaçladığım bu yazıda , localhost terimlerini ve ne işe yaradığını anlatmaya çalıştım. Bunun yanı sıra windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda zaten var olan ve aktif edilmesi gereken IIS ve diğer localhost yazılımlarından bahsettim. Umarım merak eden arkadaşlara faydalı olmuştur. Konu hakkındaki soru görüş ve önerilerinizi lütfen yorum olarak bildiriniz.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın