Başlangıç Önerilen En iyi ekran videosu çekme programları | Ekran Videosu Alma

En iyi ekran videosu çekme programları | Ekran Videosu Alma

19

En iyi ekran videosu çekme programları kullanım amacınıza göre farklılık gösterebilir. Ekran videosu alma yöntemleri ve programları sayesinde bu işlemi son derece kolay şekilde yapabilirsiniz. Yazımızda ekran videosu alma teknikleri hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar yer alıyor.

Ekran videosu çekme programları seçerken nelere dikkat edilmeli?

Ekran videosu çeken programlar oldukça fazla. Bu kadar çeşit varken hangisinin size uygun olduğunu anlamak için öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

Oyun videoları çekip bunları kurgulayıp Youtube kanalınıza yükleyip hayranlarınızla mı buluşturmak istiyorsunuz? O halde maksimum FPS değerinde ekran kaydı alabilen ve mümkünse gereksiz yerleri kendi oynatıcısı ile kesebilen, kalite kaybı olmadan görüntüleri size teslim edebilen bir program seçmeniz gerekecek.

Bilgisayarda bazı yetenekleriniz var ve bunları göstermek için ekran videosu kaydetme programı arıyorsunuz. Sadece ekranda yaptığınız işlemleri kayda alıp yine Youtube kanalınızda yayınlamak istiyorsunuz. O halde 24fps/sn değerinde yeterli çözünürlükte ekran kaydı yapan programlar işinizi çözecektir.

Bir de sadece ekranını kaydetmek isteyenler var. “Sadece ekranımı kayıt etsin kurgu çok önemli değil sadece benim gördüklerimi istediğim insanlar da görsün” diyen insanlar için de en basit ve kolay kullanıma sahip programları önereceğiz.

En İyi Ekran Videosu Çekme Programları

Ekran kaydı alma programlarını hemen aşağıda listeledik. Bu video çekme programları ücretli ve ücretsiz sürümlere sahip. Demo sürümlerde genelde video içerisinde filigran beliriyor. Ücretli sürümlerde ise herhangi bir filigranlı reklam bulunmuyor. Ücretli ve ücretsiz ürün değerlendirmesi yaparken ilk bu bilgileri bilmeniz faydalı olacaktır.


1. Camtasia

ekran videosu çekme programları


Ülkemizde en çok kullanılan ekran videosu kaydetme programlarından birisidir. Bir çok videoda logosunu görmüşüzdür. Ya da aranızdan bir kaçınız kesinlikle bu programı kullanma fırsatı bulmuştur. Ekran videoları alıp akabinde kolaylıkla kurgulayabildiğiniz güzide bir program olan camtasia, kodekleri ile rakiplerini yıllardır zorluyor. Büyük ölçekli videolar çıkarmanızı sağlayan Camtasia, kodekleri sayesinde çok düşük boyutlu videolar çıkarabiliyor…


2. iSpring Free Cam

ekran videosu çekme programları


iSpring Free Cam, profesyonel video dersleri ve e-Öğrenim sunumları oluşturmak için eksiksiz bir dizi özellik sunar. Tüm ekranınızın, ekranın seçilen bir alanının veya tek bir pencerenin kaydını yapmanızı sağlar. Video dersinizi daha bilgilendirici hale getirmek için mikrofonunuzla kolayca bir ses kaydı yapabilirsiniz. Programlarınızın ve uygulamalarınızın seslerini kaydedebilir veya videonuza arka plan müziği ekleyebilirsiniz. iSpring Free Cam, en iyi ekran videosu alma programlarından biri olarak biliniyor.


3. Screencast O Matic

ekran videosu çekme programları


Dünya üzerinde 9 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan Screencast O Matic, genellikle eğitim sektöründe kullanılıyor. Eğitim seminerlerindeki sunumlar bu program ile oluşturuluyor. Ekran kayıtlarının sonrasında montaj ve kurgu işlerini de iyi yapıyor olması bu programı bu listeye dahil etmemizde etken unsur olmuştur. Screencast O Matic, en iyi ekran videosu alma programlarından biri olarak biliniyor.


4. Icecream Screen Recorder

ekran videosu çekme programları

Ekranınızın herhangi bir bölümünü ekran görüntüsü yada video dosyası olarak almanızı sağlayan ücretsiz araç Icecream Screen Recorder ile tanışın. Bu sezgisel ve kullanımı kolay yazılım çeşitli araç seçenekleri ve profesyonel ekran yakalama için opsiyonlar sunuyor. Ekran kaydedici yazılımımızla internet seminerlerini, oyunlar ve Skype videolarını yüksek çözünürlükte kaydedebilir ve daha bir çok şeyi basit ve kolayca yapabilirsiniz. Icecream Screen Recorder, en iyi ekran videosu alma programlarından biri olarak biliniyor.


5. Screenflow by Telestream – Sadece Mac

En iyi video çekme programı


Sadece Mac kullanıcıları için listeye eklediğim bu ekran video kaydedicisi, ekran videosunu kayıt ettikten sonraki montaj işlerinizi de halledebileceğiniz türden bir program. Bazı programlar sadece ekran videosu alıp size tek dosya veriyor. Siz bu dosyayı alıp video düzenleme programlarında düzenliyor ve yayına hazır hale getiriyorsunuz. Tüm bunları kendi içerisinde yapmayı başaran ScreenFlow, Mac kullanıcıları için tercih edilebilir bir ekran kayıt programı. ScreenFlow, en iyi ekran videosu alma programlarından biri olarak biliniyor.


6. SmartPixel

En iyi video çekme programı


Oyuncuların ekran videoları kaydetmek için kullandığı en yaygın programlardan birisi SmartPixel’dir. Ekran kayıtları sırasında oluşan videoları özel kodekler sayesinde sıkıştırıp gerçek anlamda optimizasyon vaat ediyorlar. Resim içinde resim modu ile ekran videosu kayıt ederken web kameranızdan da sizi kayıt ederek işinizi kolaylaştırır. SmartPixel, en iyi ekran videosu alma programlarından biri olarak biliniyor.


7. TinyTake

ekran videosu çekme programları

TinyTake, Microsoft Windows ve Mac için ücretsiz bir ekran yakalama ve video kayıt yazılımıdır. TinyTake ile bilgisayar ekranınızın görüntülerini ve videolarını yakalayabilir, yorumlar ekleyebilir ve dakikalar içinde başkalarıyla paylaşabilirsiniz.


8. EzVid

ekran videosu kaydetme programı



Ezvid, dünyanın ilk yapay olarak akıllı video yaratıcısı ve ses sentezi ile desteklenen ilk video editörüdür. Aynı zamanda şimdiye kadar tasarlanan en şık tasarımlı web içerik oluşturma motorlarından biri olarak ortaya çıkıyor.


9. CamStudio



ekran videosu çekme programları

CamStudio, tüm ekran ve ses etkinliklerini bilgisayarınıza kaydedebilir ve endüstri standardı AVI video dosyaları oluşturmanızı sağlar. Yerleşik SWF üreticisini kullanarak bu AVI’leri düşük boyutlu, kaliteli, bant genişliği dostu Streaming Flash videoları (SWF’ler) haline getirmenizi sağlar.

  • Herhangi bir yazılım programı için tanıtım videoları oluşturmak için kullanabilirsiniz
  • Ya da en sık sorulan soruları yanıtlayan bir dizi video oluşturabilirsiniz
  • Okul veya üniversite sınıfı için video eğitimleri oluşturabilirsiniz
  • Teknik destek çalışanlarına çözüm sunmak için kullanabilirsiniz. Hazır videolar ile müşterilerinize destek verebilirsiniz.

10. Free Screen Video Recorder

En iyi video çekme programı #1


Free Screen Video Recorder , ekran etkinliklerini kolayca kaydetmenize ve pencereler, nesneler, menüler, tam ekran ve dikdörtgen bölgeler dahil olmak üzere ekranda herhangi bir şeyi yakalamanıza izin veren kompakt, ancak tam özellikli bir ekran video kaydedici ve ekran görüntüsü yakalama aracıdır.

Yakalamaları dosyaya, panoya kaydetmeyi veya doğrudan program penceresinden yazdırmayı seçebilirsiniz.

– Ekran değişiklikleri, mikrofondan konuşma, fare hareketleri dahil olmak üzere ekran etkinliklerini kaydedin
– Çoklu pencereleri ve çok düzeyli menüler dahil nesneleri yakalayın
– Çıktı görüntülerini yeniden boyutlandırın, kırpın ve döndürün
– Ekran videonuzu MP4 dosyalarına kaydedin –
Netlik için imleç yolunuzu vurgulayın
– Kayıt sesli video (mikrofondan)
– BMP, JPEG, GIF, TGA veya PNG formatlarında kaydetme
– Windows başladığında çalıştır (isteğe bağlı)Ücretsiz Ekran Video Kaydedici, casus yazılım veya reklam içermez. Açıkça ücretsiz ve kurulumu ve çalıştırması kesinlikle güvenlidir. Windows 10, 8, 7, Vista, XP SP3 desteklemektedir.


11. Open Broadcaster Software | OBS

ekran ve webcam kaydı alma programı
ekran ve webcam kaydı alma programı

Open BroadCaster Software, diğer ekran kayıt programlarından farklı olarak canlı akış (stream) imkanı sunuyor. Canlı video yayını yapmak isteyenlerin kullanabileceği açık kaynaklı ve ücretsiz bir yazılım olması oldukça önemli bir nokta. Bu programı keşfettiğim anda hemen listeye eklemem gerektiğini düşündüm. Ayrıca OBS bize bir özellik daha sunuyor. Bu özellik ise, webcam ile ekran kaydını aynı anda alıp işleyebiliyor olması.

ekran ve webcam kaydı alma programı
ekran ve webcam kaydı alma programı

Webcam görüntünüzü videonun bir kenarına iliştirip ekranınızı kaydedebilir ve ekran kaydı başlatabilirsiniz. Özellikle eğitim videoları hazırlayanlar için oldukça önemli bir özellik olan webcam kaydı, bizi OBS kullanmaya teşvik ediyor.

OBS, sahneler arasında geçiş yaparken bizlere özelleştirilebilir geçişler ekleme imkanı sunuyor. Ayrıca ekran kaydı aralarına istediğimiz videoları ekleme imkanı da sunuyor. Tüm özellikleri hızlıca kullanabileceğiniz kısayolları da oldukça hızlı işler çıkarmanızı sağlıyor.

Canlı yayınlar için önceden ayar yapmanıza yardımcı olan Stüdyo Modu ise aynı zamanda aldığınız kayıtları yayınlamadan önce son kez kontrolden geçirip işlem yapmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca ekranı ızgaralara bölerek her görüntüyü tek ekranda kontrol edebilir, yayında göstermek istediğiniz görüntüyü reji ekiplerinin yaptığı gibi anlık olarak izleyicilerinize sunabilirsiniz.

Son olarak, OBS açık kaynaklı bir yazılım olmasından dolayı oldukça yenilikçi bir yapıya sahiptir. Eklentilerin ve komut dosyalarının ihtiyacınıza göre düzenlenebiliyor olması büyük bir artı. Lua ve Python ile yazılmış yüksek performanslı entegrasyonlar içeren eklentiler ile programı daha esnek özellikler ile kullanabilirsiniz.


# Bonus |BB FlashBack Pro

Benim kullanmayı en çok sevdiğim ve özelliklerini en çok beğendiğim ekran video kayıt programı BB FlashBack Pro’dur. Ekran kaydınızı bitirdikten sonra kendi player’ı içerisinde bu kaydı oynatabilirsiniz. Kayıt oynatma sırasında istediğiniz kareleri kesip istediğiniz notları ekleyebilirsiniz. Kurgu konusunda oldukça kullanışlı olan bu program kodekleri ile de beni benden alıyor. Çok kaliteli video çıktılarını çok düşük boyutlarda alabiliyor olmam onu tercih etmemdeki en önemli unsurlardan birisi.

En iyi video çekme programı hangisi sorusuna bu liste ile cevap vermeye çalıştım. En iyi video çekme programı 2020 yılı içerisinde de bana göre BBFlash’tır. Diğer ekran kaydetme ve video çekme programları doğru ayarlar yapıldığında oldukça kullanışlıdır. Kodekleri, sıkıştırma algoritmaları, dosya boyutları ve dosya kalitesi olarak değerlendirilebilecek video çekme programlarını seçerken eğer oyuncu iseniz FPS ayarlarını da kontrol etmenizde fayda var.

Sizin tecrübe ettiğiniz ekran kayıt programı hangisi? Lütfen yorum yaparak belirtin. Böylece listeye ekleyecek daha çok programımız olur…

19 Yorum

  1. arkadaşlar ben rusça ders videosu çekmek istiyorum alfabe önümde iken benim sağ alttan falan görüntüm olup bilgisayardan ders anlatmam gerekiyor bunu nasıl yapabilirim umarım anlatabilmişimdir yardımcı olursanız instagramdan rusca_ders_ e yazabilirsiniz

  2. BB flashback bu konuda çok iyi bir program. ekran kaydını aldıktan sonra kendi arayüzünde istemediğiniz yerleri frame olarak kaldırıp üzerine yazılar ekleyip istediğiniz yerleri de bulanıklaştırabiliyorsunuz. hızlı ve basit işler için bbflashback pro bence efsane. yazı için teşekkürler hocam

  3. Kulaklıktaki mikrofon ve discorta arkadaşlarırım sesi obs de az geliyor apex videosu cekiyorum hangisini önerirsiniz

    • Kulaklığın kablosuz ise genelde özellikle discord sorunları yaşanabiliyor özellikle sony kulaklıklarda mikrofon ve discord sorunu oldukça fazla. Wirecast ve XSplit ses kontrolleri de tercih edilebilir. Dediğim gibi program standart ses seviyesini destekliyor. Buna rağmen az geliyor ise donanımında iyileştirme yapman gerekebilir. Stream özellikli yazılımlar tabii bunlar. Sadece kayıt için BB Flash Back öneririm ses kontrolü iyidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!