Ana sayfa Web Geliştirme localhostu ağa açmak

localhostu ağa açmak

0

localhostu ağa açmak | Localhost (Yerel ağ-sunucu) üzerinde site tasarımı yapıyorsunuz ve bu tasarımın ağdaki diğer bilgisayarlar ve telefonlarda da görüntülenmesini istiyorsunuz. Fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bunları zamanında bende yaşamıştım fakat hiç çözümünü araştırmamıştım.

Geçenlerde internet üzerinde bir video izlerken öğrendiğim basit bir yöntemi buradan sizlere aktarmak istedim. Localhost olarak xampp ya da wampp server kullandığınızı varsayalım. Veri tabanı yöneticiniz phpmyadmin üzerinden wp_options tablonuza girin ve siteurl ve home verilerinde yazan http://localhost/siteadi yerindeki localhost yerine modemin size verdiği ip adresini yazın.

Modemin size verdiği ip adresini Başlat > Çalıştır > cmd (Komut istemini çalıştırır) uygulamasını çalıştırın. Cmd üzerinde ipconfig komutunu çalıştırın. Gelen bilgiler arasında IPv4 Address değeri, modemin size atamış olduğu ip adresidir. Bu adres ile localhostu ağdaki diğer bilgisayarlara paylaşabilirsiniz. Yaptığınız veya yapmakta olduğunuz siteleri ağdaki diğer kullanıcıların görmesini sağlayabilirsiniz.

localhostu ağa açmak

Veri tabanında http://192.168.1.1/siteadi/ şeklinde girilen kayıtlar, ağda bu linki kullanan herkese siteyi gösterecektir. Eğer modem kapanır ya da farklı bir sebep ile ip adresiniz değişirse yayın kesilecektir. Ağdakilerin çalışmalarınızı sürekli görmesi gerekmiyor ise localhost kullanmanız daha stabil çalışmanızı sağlayacaktır.

Bu işlem ile localhostu ağa açabilirsiniz. Ağdaki diğer bilgisayarlara açtığınız localhost ile çalışmalarınızı ağdaki diğer kişiler ile paylaşabilirsiniz. Yerel ağda oluşturduğunuz web server ile local hosting de kullanmış olursunuz. Başka bilgisayardan localhosta bağlanmak olarak da bilinen bu yöntem ile yerel ağ üzerinden internet sitesi yayınlayabilirsiniz. Bunların yanı  sıra localhosta dışardan erişimi de etkinleştirmiş olursunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!