localhostu ağa açmak (ağda paylaşma) ✔️ 2023

localhostu ağa açmak | Localhost (Yerel ağ-sunucu) üzerinde site tasarımı yapıyorsunuz ve bu tasarımın ağdaki diğer bilgisayarlar ve telefonlarda da görüntülenmesini istiyorsunuz. Fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu yazıda sizlere detaylı olarak LocalHost’u ağdaki diğer cihazların erişimine açmayı anlatıyor olacağım.

localhostu ağa açma

Geçenlerde internet üzerinde bir video izlerken öğrendiğim basit bir yöntemi buradan sizlere aktarmak istedim. Localhost olarak xampp ya da wampp server kullandığınızı varsayalım. Veri tabanı yöneticiniz phpmyadmin üzerinden wp_options tablonuza girin ve siteurl ve home verilerinde yazan http://localhost/siteadi yerindeki localhost yerine modemin size verdiği ip adresini yazın.

Modemin size verdiği ip adresini Başlat > Çalıştır > cmd (Komut istemini çalıştırır)  ile öğrenebilirsiniz. Cmd üzerinde ipconfig komutunu çalıştırın. Gelen bilgiler arasında IPv4 Address değeri, modemin size atamış olduğu ip adresidir. Bu adres ile localhostu ağdaki diğer bilgisayarlara paylaşabilirsiniz. Yaptığınız veya yapmakta olduğunuz siteleri ağdaki diğer kullanıcıların görmesini sağlayabilirsiniz.

localhostu ağa açmak

Veri tabanında http://192.168.1.1/siteadi/ şeklinde girilen kayıtlar, ağda bu linki kullanan herkese siteyi gösterecektir. Eğer modem kapanır ya da farklı bir sebep ile ip adresiniz değişirse yayın kesilecektir. Ağdakilerin çalışmalarınızı sürekli görmesi gerekmiyor ise localhost kullanmanız daha stabil çalışmanızı sağlayacaktır.

Bu işlem ile localhostu ağa açabilirsiniz. Ağdaki diğer bilgisayarlara açtığınız localhost ile çalışmalarınızı ağdaki diğer kişiler ile paylaşabilirsiniz. Yerel ağda oluşturduğunuz web server ile local hosting de kullanmış olursunuz. Başka bilgisayardan localhosta bağlanmak olarak da bilinen bu yöntem ile yerel ağ üzerinden internet sitesi yayınlayabilirsiniz. Bunların yanı  sıra localhosta dışardan erişimi de etkinleştirmiş olursunuz.

Bu yazıdaki bilgileri kullanarak localhost’u ağa paylaşlabilir ve ağdaki diğer cihazların localhost’a erişmesini sağlayabilirsiniz. Yerel ağ içerisinde çalışan projelerin güvenlik seviyesi daha yüksek olacağından ve daha iyi korunacağından, bu yöntem pek çok şekilde tercih edilebiliyor. Herhangi bir sebepten dolayı localhostu ağa açmak isterseniz veritabanı ayar tablosu üzerinden ağ üzerindeki IP adersinizi tanımlayarak sitenizi ağ içerisinde yayına alabilirsiniz.

Bu tür işlemleri yaparken mutlaka veritabanı yedeğinizi almayı ihmal etmeyin. WordPress dışında başka bir içerik yönetim sistemi kullanıyor iseniz benzer ayarları ilgili scriptin veritabanına uygulamanız gerekir.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

“localhostu ağa açmak (ağda paylaşma) ✔️ 2023” üzerine 2 yorum

  1. Günlerdir WordPress’e dışardan ulaşmaya çalışıyorum. Bu makale sayesinde başarıya ulaştım. Çok teşekkür ederim.

    Cevapla

Yorum yapın