Başlangıç Mobil Cihazlar Rehberde Kayıtlı Olmayan Numaraları Engelleme

Rehberde Kayıtlı Olmayan Numaraları Engelleme

17

Rehberde Kayıtlı Olmayan Numaraları Engelleme nasıl yapılır bu yazıda hep birlikte öğrenelim. Zaman zaman cep telefonlarımıza bazı çağrılar alırız. Bir noktadan sonra bu çağrılar bizi rahatsız etmeye başlayabilir. Hele ki sürekli olarak farklı numaralardan çağrı alıyorsak toplu olarak rehberimizde kayıtlı olmayan numaraları engellememiz gerekir…

Rehberde Kayıtlı Olmayan Numaraları Engelleme

Rehberinizdeki olmayan numaraların aramasını engellemek istediğinizde aklınıza ilk gelen şey muhtemelen benim aklıma gelen şeyle aynıdır. Rahatsız etme modu belirli durumlarda belirlenen kişilerin sizi rahatsız etmemesi mantığı ile hayata geçmiş bir özellik. Bu yüzden androidde sadece arama ve sms bildirimlerini kapatmak için bulunuyor.

iPhone kullanıcıları ise gelen aramaları otomatik meşgule alma konusunda bu özelliği kullanıyor. Yani rahatsız etme modu iPhone kullanıcıları için rehberde olmayan kişileri engelleme yöntemi iken Android kullanıcıları için rehberde olmayanları engelleme yöntemi sayılmaz. Android rehbderde olmayan aramaları engelleme yöntemi ise şu şekilde;

Rehberde Kayıtlı Olmayan Numaraları Engelleme | Android

Android Kullanıcılarının kayıtlı olmayan numaraları engelleme konusunda iPhone kullanıcılarının sahip olduğu kadar kolay bir yönteme sahip olmadıklarını söylemiştim. Ama en az onun kadar basitleştirdiğimiz yöntem ile kolaylıkla rehberinizde olmayan numaraları engelleyebileceksiniz.

  • Google Play Store’a girin ve aramaya Calls Blacklist yazıp aratın. Doğrudan indirmek için buraya tıklayın.
rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme


  • Çıkan ilk uygulamayı (yukarıdaki resimdeki uygulamayı) indirin ve kurun ve açın. Açılışta rehberinize erişmek isteyecek gerekli izinleri verin. Ekrana uyarılar gelecek onaylayın. Daha sonra Uygulama içerisinde Seçenekler > Ayarlar > Engellemeler yolunu izleyin.


  • Yukarıdaki gibi bilinmeyen numaralar seçeneğini işaretleyip aktif ettiğinizde artık rehberinizde olmayan numaralar sizi aradığında otomatik olarak meşgule atacak.

Rehberde Kayıtlı Olmayan Numaraları Engelleme | iPhoneiPhone kullanıcıları rehberinde olmayan numaraların kendilerini aramasını engellemek için aşağıdaki ayarları yapabilirler;

Ayarlar > Rahatsız Etme > yoluna gidin ve Rahatsız Etme Açık konumuna getirin. Daha sonra  Arayabilecekler alanından kimlerin aramasını istediğinizi seçin. Kişilerinizi seçerseniz kişilerinizde ekli olmayanlar yani rehberde olmayanlar arayamazlar. İstediğimiz de bu olduğuna göre kişileri seçiyor ve kişilerin aramasına izin veriyoruz. Bu sayede rehberimizde olmayan kişiler arayamıyor ve bizi rahatsız edemiyor.

Video: iPhone Rahatsız Etme Ayarları;

 

17 Yorum

  1. telefonumu değiştiricem ve numaraları hattıma kaydetmemişim hattı yeni telefona takınca engellenen kişilerin engeli kalkar mı?

    • Aramaları engelleyen ayarları uygulama içerisinde saklıyorsunuz. Bu yüzden uygulama kaldırıldığında ayarlar da devre dışı kalacak ve aramalara müdahale edemeyeceksiniz. Uygulamayı silerseniz gider.

    • Rahatsız etme aktif iken eğer tüm kişilere izin verirseniz tüm kişileriniz arar. Arayabilecekler kısmında seçtiğiniz kişiler sizi arayabilir. Diğer kısmı otomatik meşgule atar. Telefon kilitli iken ya da her zaman bu ayarın aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Acil durumlar için de yinelenen aramalar ayarını kullanabilirsiniz.

  2. bu uygulamayı varsayılan telefon uygulaması olarak ayarlamamız gerekiyor mu? Gerekiyorsa varsayılan telefon uygulaması olarak seçmeyeceğimiz uygulama var mı ?

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!