Gizli Arama Nasıl Yapılır? Android ve iOS için Numara Gizleme

Gizli arama nasıl yapılır sorusu birçok kişi tarafından sıkça araştırılmaktadır. Karşınızdaki kişinin sizin onu aradığınızı öğrenmesini istemiyorsanız gizli numara sistemini kullanarak aramalar gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu işlemin sizi tamamen gizlemediğini unutmayın. Eğer yine de numaranızı gizlemek ve gizli arama yapmak istiyorsanız doğru içerikte bulunuyorsunuz.

Gizli Arama Nasıl Yapılır
Gizli Arama Nasıl Yapılır

Gizli Arama Nedir?

Gizli arama, karşıdaki kişinin arayan kişinin numarasını görmemesi için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistem sayesinde bir kişi istediği kişiyi numarası gözükmeyecek şekilde arayabilir. Bilinmeyen bir arama gerçekleştirmek amacıyla veya diğer farklı amaçlar için kullanılabilir.

Eğer siz numaranızı gizleyerek bir arama gerçekleştirirseniz karşı taraftaki telefonda “Bilinmeyen Numara” veya “Gizli Numara” ifadesiyle gözükürsünüz. Bu yüzden karşı taraf kesinlikle numaranızı görmeyecektir. Bunun yanında karşı taraf gizli numaraların aramasını kapatmışsa maalesef bu yöntemle arama yapabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

Gizli arama yapabilmek için öncelikle gizli arama servislerinin nasıl açıldığını öğrenmek gerekiyor. Bunu bir veya birden fazla yöntemle yapabilmek mümkün oluyor. Telefonunuzun modeline göre ve size en kolay gelen yöntemi seçerek hemen gizli numara servislerini aktif hale getirebilirsiniz.

iOS iPhone Gizli Arama Nasıl Yapılır?

iPhone yani iOS işletim sistemine sahip bir telefona sahipseniz, birkaç işlem ile gizli arama hizmetlerini aktif hale getirebilirsiniz. Böylece gizli arama nasıl yapılır sorusunun da cevabını bulmuş olacaksınız. Aşağıdaki adımları izleyerek iOS telefonunuzu gizli numarada kullanabilirsiniz.

iOS iPhone Gizli Arama Nasıl Yapılır?
iOS iPhone Gizli Arama Nasıl Yapılır?
 • Telefonunuzu açın ve menüden “Ayarlar” uygulamasına girin.
 • Ayarlar sayfası içerisindeki menüde “Telefon” sekmesine tıklayın.
 • Telefon sayfasında “Aramalar” sekmesini bulun ve dokunun.
 • Burada “Numaramı Göster” yazısına tıklayın.
 • Açılacak olan ekranda “Numaramı Göster” seçeneğini kapalı konuma getirin.

Böylece yaptığınız aramalarda karşı taraf numaranızı görmeyecek, bunun yerine “Bilinmeyen Numara” ifadesi ile karşılaşacaklardır. Genellikle böyle bir aramaya kolay kolay cevap verilmeyeceğini unutmayın.

Android Gizli Arama Nasıl Yapılır?

Eğer Android işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız numaranızı gizlemek için farklı bir yol izlemeniz gerekmektedir. Android numara gizleme işlemini yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Bahsedeceğimiz bu birkaç dakikalık işlemle numaranızı gizleyebilirsiniz.

Android Gizli Arama Nasıl Yapılır?
Android Gizli Arama Nasıl Yapılır?
 • Telefonunuzu açın ve “Arama” uygulamasına girin. (Arama yaptığınız ekran)
 • Sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayarak açılır menüyü açın.
 • Açılır menüde “Ayarlar” yazısına tıklayın.
 • Sayfayı aşağıya kaydırarak “Diğer Ayarlar” yazısına dokunun.
 • En başta bulunan “Arayan Kimliğini Göster” sekmesine tıklayın.
 • Açılan ekranda “Numarayı Gizle” seçeneğini seçin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Android telefonunuzda da yaptığınız aramalar gizli olacaktır. Bunu daha sonra kapatmak isterseniz aynı yolu izleyerek “Varsayılan Ağ” seçeneğini seçebilirsiniz. Ayrıca bazı Android telefonlarda bu işlemler bazı farklılıklara sahip olabilmektedir. Benzer bir yol izleyerek yine numaranızı gizleyebilirsiniz.

Hat Üzerinden Gizli Arama Nasıl Açılır?

İşinizi garantiye almak istiyorsanız ve telefon ayarlarını değiştirmek istemiyorsanız, direkt olarak hat üzerinden telefon numaranızı gizleyebilirsiniz. Gizli arama nasıl yapılır sorusunun net cevabı olan bu yöntemi uygulayarak, kesin bir şekilde numaranızı gizleyebilirsiniz. Hangi hatta sahip olursanız olun (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone) fark etmeksizin bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Eğer Türk Telekom kullanıcısıysanız Türk Telekom Numara Gizleme Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

 • Telefonunuzu açın ve arama sekmesine girin.
 • Numara yazma yerine “#31#* ibaresini tuşlayarak arama butonuna tıklayın.
 • Gelen uyarıyı onaylayın.

Böylece direkt olarak hattınız üzerinden gizli numara servisini aktifleştirmiş olursunuz. Daha sonrasında tekrar bu kodu arayarak gizli numara hizmetini kapatabilirsiniz. Ayrıca telekomünikasyon firmalarının mobil uygulamaları üzerinden de gizli numara servislerini açıp kapatabilirsiniz.

Yorum yapın