Vodafone Gizli Numara Kapatma Nasıl Yapılır?

Vodafone gizli numara kapatma, kimliğini belli etmeksizin telefon görüşmelerini gerçekleştirmek isteyen insanlara engel olmak adına gerçekleştirilen bir işlemdir. Kişinin gizli numara kullanarak aramasını engellerken, iletişim kurabilmek adına normal yolla arama mecburiyetinde bırakmaktadır. Böylelikle arayan kişinin numarası ve bunun sonucunda da kimliği kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Vodafone Gizli Numara Kapatma
Vodafone Gizli Numara Kapatma

Uzun yıllardır gizli numara başlığı altında verilen hizmetin, hangi gerekçeyle devam ettiği bilinmemektedir. Tamamen kimliğini gizlemeye dayalı bir biçimde insanlara rahatsızlık verilmesine sebep olsa da hiçbir operatör şirketi bu durumdan rahatsızlık duymamaktadır. Bu durum, kötü niyetli bazı insanların cesaret bularak, insanları rahatsız edici biçimde iletişime geçmesine sebep olmaktadır. Zaman zaman, duruma da bağlı olarak faydaları olabilse de önemli ölçüde zararları olmaktadır. Bu sebepten ötürü numara sahibi kişiler, Vodafone gizli numara kapatma yolunu tercih ederek bu doğrultuda ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları engelleme gayretine girmektedir.

Vodafone Gizli Numara Kapatma Nasıl Yapılır?

Sıklıkla kötü amaçlar doğrultusunda kullanılan gizli numara aramalarının kapatmak için izlenebilecek birkaç farklı yol bulunmaktadır. İlk yol olarak SMS gönderme tercih edilmektedir. Daha pratik ve hızlı bir biçimde gelen gizli numara aramalarını engelleyebilmektedir. Bakıldığında gönderilecek SMS içerisinde kullanılan ifade hatalı gibi görünse de Vodafone web sitesinde bu şekilde belirtilmektedir. Vodafone gizli numara kapatma için cep telefonunun kendi mesajlar bölümünden GİZLİ AC yazarak 7046’ya mesaj gönderilmesi gerekmektedir. Aç şeklinde ifade edilen ibare “Vodafone gizli numaraya kapalı” isimli servisin açılması anlamına gelmektedir.

vodafone gizli numaran gelen aramaları kapatma
vodafone gizli numaran gelen aramaları kapatma

Cep telefonu kullanımında pek de başarılı olmayan bir kullanıcıysanız ve SMS gönderemiyorsanız arama yoluyla işleminizi gerçekleştirebilmeniz de mümkündür. Bunun için 7046’yı aramanız ve gelen gizli numara aramalarını kapatmak istediğinizi ifade etmeniz yeterlidir. Bunun ardından “Vodafone gizli aramaya kapalı” isimli servis aktif duruma gelecektir. Böylelikle gelen gizli numara aramaları kapatılacaktır. Kapatılan aramalar içerisinde analog santraller ve yurtdışından numarasız olarak yapılan çağrılar dâhil değildir. Bu yolları kullanarak arama işlemini gerçekleştiren kişiler size ulaşabilecektir.

vodafone gizli numaran gelen aramaları kapatma
vodafone gizli numaran gelen aramaları kapatma

Kullanmış olduğunuz mobil hat için özel numara kapatma işlemini uygulamadan önce sizi arayan ve rahatsızlık veren kişilerin kimliğini tespit edebilmeniz pek de mümkün değildir. Bu kişileri yalnızca savcılığa başvuru yaparak tespit edebilmeniz mümkündür. Savcılığa yapılacak olan başvurunun da sonuçlanması yoğunluktan dolayı biraz uzun sürebilmektedir.

İlgini Çekebilir: Rehberde Kayıtlı Olmayan Numaraları Engelleme

Vodafone Gizli Numara Kapatma – Yanımda Uygulaması / İnternet sitesi

Operatör şirketleri, birçok işlemin ve değişimin kolaylıkla yapılabilmesi için geliştirmiş oldukları mobil uygulamalar aracılığıyla özel numara kapatma işleminin yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Gizli numaraların verdiği rahatsızlıktan kurtulmak isteten kullanıcılar Vodafone yanımda uygulamasını kullanarak aşağıda belirtilen adımları izlemelidir.

  • Mobil cihazınızın uygulama mağazasından Vodafone yanımda uygulamasını indiriniz ve açınız.
  • Vodafone gizli numara kapatma işlemini yapacağınız Vodafone numarasıyla giriş yapınız.
  • Ana ekranın sol kısmındaki “Hesabım” isimli butona tıklayınız.
  • Devamında ise “Ayarlar” isimli butonuna tıklayınız.
  • Karşınıza gelen “Ayarlarım” isimli pencereden “Hat Ayarlarım” kısmına tıklayınız.
  • Sayfayı biraz aşağıya çekiniz.
  • Gizli Numara Engelle” isimli seçeneği aktif konuma getiriniz.

Belirtilen seçeneği aktif konuma getirmeniz durumunda gizli numara üzerinden gelen aramaların otomatik olarak reddedilmesi sağlanacaktır. Gizliden yapılan aramaların sürekli olarak reddedilmesi arayan kişinin de vazgeçmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda numara sahibinin de herhangi bir şekilde arama bildirimi almasının önüne geçilecek ve yaşadığı rahatsızlık ortadan kalkacaktır. Yaşanan rahatsızlığın üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra gizli numarayla aranma hizmetini açmak için ise aktif duruma getirilen seçeneğin kapalı duruma getirilmesi yeterli olacaktır.

Yorum yapın