Google ilk sıra garantili reklam dolandırıcılığı

Google reklamlarına gösterilen ilgi gün geçtikçe artış gösteriyor. Bu kadar büyük bir pazarda dolandırıcıların da kendilerine kazanç elde etmek istemesine maalesef ki alıştık. Google ilk sıra garantili reklam vaatleri ile insanları kandıran dolandırıcılar hakkında uyarılar içeren bu yazıyı dikkatlice okuyun…

Google Reklamları

Google, bildiğiniz üzere Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru. Burada arama yapan insanların karşısında birer satıcı olarak çıkmak oldukça önemli. Peki tam karşılarına çıkmak? İşte burada devreye Google Reklamları giriyor. Google reklamları sayesinde işletmenizi potansiyel müşterilerinizin daha rahat bulmasını sağlayabilirsiniz.

Google reklamları Google Ads servisi ile yayınlanmaktadır. Reklamların kontrolü Google Ads üzerinden yapılır ve bakiye yönetimi, reklam performansları, raporlar ve analizlerin tamamı yine Google Ads paneli üzerinden kontrol edilir.

Google Reklam danışmanları (Dijital Pazarlama Uzmanları) ve Dijital Reklam Ajansları, bu reklamları sizin adınıza oluşturur, yönetir ve analiz eder. Uzman kişiler ile çalışarak kendi başınıza ulaşabileceğiniz potansiyel müşterilerinizden daha fazlasına ulaşırsınız. Üstelik daha az maliyet ile müşterilerinize ulaşmanız için sürekli olarak iyileştirmeler ve güncellemeler yaparlar. İşi uzmanına bırakmanız doğrudan size kazanç olarak döneceği gibi, daha fazla reklam bütçesi ayırmanızın da önüne geçmiş olacaktır.

Her ne kadar uzman kişiler ile çalışıyor olsanız da reklamlarınız arama motorlarında ilk sırada kesinlikle çıkarılacak diye bir durum söz konusu değildir, olamaz. Google bile müşterilerinden ödeme alırken ilk sıra garantisi vermez.

 

Piyasada oldukça fazla dolandırıcı bulunmakta. İnsanların internet ortamındaki iletişim bilgilerini alıp arıyorlar ya da e-posta gönderiyorlar. Onlara Google’da ilk sırada çıkma garantisi vererek tam anlamı ile dolandırıyorlar. Ne yazık ki bilinçsizce bu durumun kurbanı olan bir çok firma ve kişi var.

Dijital Pazarlama Uzmanı her ne kadar iyi olursa olsun, bu kişi Google çalışanı da olsa reklamınızı ilk sırada çıkarma garantisi veremez, vermemelidir. İlk sayfa ve sayfanın üstünde çıkma oranlarını sizinle doğal olarak paylaşabilir. Riskleri ve avantajları tarafınıza bildirebilir. Yönettiği bütçeyi sizinle paylaşım referanslarını sizlere sunabilir. Bu şekilde gerçekçi tutum sergileyen uzmanlar ile çalışmanız yararınıza olacaktır. Fakat herhangi bir sıralama garantisi ve müşteri garantisi veriyor ise kesinlikle o kişilere itibar etmeyiniz.

Hali hazırda bir web siteniz var ise ve bu web siteniz birkaç anahtar kelimede ilk sırada çıkıyor ise bazı dolandırıcılar sizi arıyor ve “Bu sorgularda ilk sırada çıkıyorsunuz, bunu biz sağlıyoruz, şu fiyata anlaşmıştık, ödemenizin günü geldi, eğer ödeme yapmazsanız bu sorgularda artık görünmeyeceksiniz ve müşterileriniz sizi bulamayacak” gibi yalanlar söyleyen dolandırıcılar da oldukça fazla. Bizzat beni bile aramışlıkları var. Anahtar kelime başına para isteyen dolandırıcılar başlıklı forum konumuzda bu konu ile alakalı uyarılar mevcut.

Yukarıda da belirttiğim gibi ilk sıra garantisi veren ve hiç bir referansı olmadan bol keseden sallayan kişilerin sizleri arayıp gerçek dışı vaatlerde bulunması durumunda kesinlikle itibar etmeyin. Bu konuda bir hizmet almak istiyorsanız kesinlikle dijital pazarlama uzman belgesi olan kişiler ya da bünyesinde bu uzmanları çalıştıran kuruluşlar ile çalışın.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın