Nokia Tuşlu Telefon Modelleri
En İyiler, Haber

En iyi 12 Nokia Tuşlu Telefon Modelleri

Nokia’nın bugüne kadarki en popüler, en bilinen ve en iyi tuşlu telefon modellerini sizler için listeledik.

Nokia her ne kadar bugünkü cep telefon markaları arasında adından söz ettiremese de eskiden en çok tercih edilen ve bilinen telefon markasıydı. Unutulmaya yüz tutmuş Nokia tuşlu telefon modelleri için hazırladığımız bu liste sizi maziye götürecek…

90’ların sonu, 2000’lerin başı…

Doksanların sonunda cep telefonu kullanma imkanı olan kullanıcılar iyi bilirler ki Nokia, Sony Ericson ve diğer telefon üreticileri kıran kırana telefon üretim yarışına girmişlerdi. Türkiye’ye ilk gelen telefon modelleri de bu telefon üreticilerinin ürettiği telefonlardı. Nokia’nın Türkiye’ye ilk gelen telefonlarından biri Nokia 5110 olarak bildiğimiz 170 gram ağırlığındaki o antenli efsane

Nokia 5110‘un yanı sıra 2110, 8110, 3310 gibi tuşlu telefon modelleri de dönemin popüler telefonları arasındaydı. Şimdi, hazırsanız En iyi 12 Nokia Tuşlu Telefon Modelleri listemizi inceleyelim. Listemiz tamamen rastgele sıralama ile oluşturulmuştur. Herhangi bir sıralama kriteri bulunmaz.

En iyi 12 Nokia Tuşlu Telefon Modelleri

Nokia’nın bugüne kadar en çok tutulan, en çok beğenilen ve satılan tuşlu telefon modelleri hakkında oluşturduğumuz bu listedeki telefonları satın almak için bazı sitelerdeki ilanları değerlendirebilirsiniz. Liste sadece tuşlu telefon modellerini listeleme amacı ile düzenlenmiştir. Herhangi bir satış amacı gütmüyoruz.

1. Nokia 5110 – Tuşlu Telefon Modeli

Nokia 5110 - Tuşlu Telefonların Kralı
Nokia 5110 – Tuşlu Telefonların Kralı

Neredeyse doksanların sonunda telefon kullanabiliyor olan herkesin bildiği bir tuşlu telefon modeli olan Nokia 5110, anteni ve kaba yapısı ile hepimizin hafızasında sağlam yer edinmiş bir tuşlu telefon.

Nokia 5110
Nokia 5110 – Tuşlu Telefonların Kralı

LCD Ekranı, sert tuş takımı, efsanevi melodi ve uzun şarj süresi ile hafızamıza kazınan bu telefonu bugünlerde bulmak çok ama çok zor olabiliyor. Bu tuşlu telefon 1998 yılında duyurulmuştu.

2. Nokia 3210 – Tuşlu Telefon Modeli

Nokia 3210 - Tuşlu Telefonların Kralı
Nokia 3210 – Tuşlu Telefonların Kralı

Nokia‘nın bir diğer popüler olan en iyi tuşlu telefon modellerinden bir diğeri ise Nokia 3210. Bir önceki tuşlu telefona göre daha estetik ve kompakt olan bu model Türkiye’de yıllarca kullanılan tuşlu telefon modellerinden bir tanesi. 1999 yılında duyurulan bu model 151 gram ağırlığındaydı.

3. Nokia 3310 – Tuşlu Telefon Modeli

Nokia 3310 – Efsane Tuşlu Telefon

Bir neslin neredeyse tamamı bu tuşlu telefonu kullandı. Nokia‘nın dünya üzerinde en çok sattığı tuşlu telefon modellerinden biri olan Nokia 3310, sağlamlığı ve uzun pil süresi ile öne çıkan tuşlu telefonlardan biri. Özellikle sağlamlığı konusunda binlerce caps, meme ve komik espriye rastlamak mümkün. Onlardan birini görüyorsunuz…

Nokia 3310 Thor çekici kadar sağlam olabilir
Nokia 3310 Thor çekici kadar sağlam olabilir

Bugünlerde Nokia 3310 pek çok tuşlu ve eski telefon meraklısı tarafından halen merak ediliyor. Bulsa alacak pek çok kişiye rastlamak mümkün. Bunlardan biriyseniz lütfen yorum yaparak kendinizi belli edin. 🙂

4. Nokia 6310i – Tuşlu Telefon Modeli

Nokia 6310i - Tuşlu Telefon Modeli
Nokia 6310i – Tuşlu Telefon Modeli

Bir zamanların en çok tutulan ve kullanılan popüler tuşlu telefonlarından olan Nokia 6310i, gittikçe kompakt ve ele sığacak kadar zarif olan telefonların üretilmesine öncülük eden tuşlu telefonlardan biri. Daha eski telefonlara nispeten (özellikle tabut 5110) daha zarif, ele oturan, avuca sığan, hanım hanımcık bir tuşlu telefon. Sadece 111 gram ağırlığındaki bu tuşlu telefon 2002 yılında tanıtılmıştı.

5. Nokia 6210

Nokia 6210
Nokia 6210

Nokia‘nın en iyi ve en popüler tuşlu telefon modellerinden bir diğeri ise Nokia 6210 olarak bilinir. 2000 yılında tanıtılan bu model 114 gram ağırlığında ve LCD ekrana sahip. 5110’u andıran fakat daha zarif ve kompakt bir model olan bu tuşlu telefon bir döneme damgasını vurmuştu.

6. Nokia 5200

Nokia 5200 - Kızaklı ve Tuşlu Telefon Modeli
Nokia 5200 – Kızaklı ve Tuşlu Telefon Modeli

Tuşlu telefonların yaygın olduğu zamanlarda telefonlar neredeyse tek tipti. Listenin önceki kısmındaki telefonlara bakarsanız sadece renkleri ve genel olarak ebatları değişse de tuş yerleşimi, görünümleri birbirine çok yakın. Bu durumu 2006 yıllarında Nokia 5200 ile değiştirmeye başlamışlar. Kızaklı olarak adlandırılan bu tuşlu telefon, daha sonra gelecek olan pek çok kızaklı modele öncülük etmiştir.

Bu telefonda ayrıca 0.3 MP VGA görüntü kaydetmenize yardımcı olan bir kamera bulunuyor. O zamanlarda kameralı telefon bulmak, yolda giderken bir çeyrek altın bulmakla eşdeğer olmalı…

7. Nokia 5300

Bir önceki tuşlu telefon olan Nokia 5200‘dan hemen sonra çıkan kızaklı ve tuşlu telefon modeli Nokia 5300, bu sefer multimedya oynatma konusunda yardımcı tuşlarla karşımıza çıkmıştı. 2006 yılında piyasaya sürülen bu tuşlu telefon, sıradan tuş takımının yanı sıra kızaklı yapısı ve müzik ileri geri ve play pause tuşları ile oldukça ilgi görmüştü.

Bu tuşlu telefonda ayrıca 1.3 MP 144p görüntü yakalayabilen bir kamera bulunuyordu. Telefonun hafızası ise 5MB. Evet, yanlış okumadınız. Bugün bir şarkının boyutu bile onlarca MB. Gerisini siz düşünün. 🙂

8. Nokia 5310 XpressMusic

Nokia 5310 XpressMusic
Nokia 5310 XpressMusic

Bir dönemin efsane tuşlu telefonu Nokia 5310 XpressMusic‘i özellikle müzik dinlemeyi seven Nokia kullanıcıları yakından tanıyor. XpressMusic serisinin ilk telefonu olan bu model 2007 yılında satışa çıktı ve yoğun ilgi gördü.

Nokia 5310 XpressMusic
Nokia 5310 XpressMusic

Önceki kızaklı modellerin aksine daha sağlam ve kompakt tasarımsa sahip olan bu tuşlu telefon modeli 30 MB depolama alanına sahipti. Ayrıca 2MP 144p kameraya sahip olan bu tuşlu telefon sadece 71 gram ağırlığındaydı.

9. Nokia N73

Nokia N73 - Tuşlu ve Kameralı Telefon
Nokia N73 – Tuşlu ve Kameralı Telefon

Nokia‘nın N73 modeli en popüler tuşlu telefonlardan biriydi. Dünya genelinde pek çok model çıkaran Nokia, her modeli Türkiye’de satışa sunmadı. Bu sebeple Türkiye’ye sayılı giren modellerden biri Nokia N73 oldu. Bu model, diğerlerine nazaran oldukça fazla kullanıcıya sahip oldu ve halen günümüzde kullananların olduğu söyleniyor. Tam bir efsane diyebileceğimiz bu model zamanın ötesinde özelliklere sahipti.

Nokia N73 - Tuşlu ve Kameralı Telefon
Nokia N73 – Tuşlu ve Kameralı Telefon

3MP kamera, MiniSD yuvası, 42MB dahili hafıza, 64MB RAM kapasitesi ile zamanın amiral gemisi olan bu telefonda bir nesil ilk defa telefondan video izleme deneyimi yaşamıştır. 2.4″ 240×320 pixel ekrana sahip bu tuşlu telefon uzun yıllar daha unutulmayacak…

10. Nokia 6300

Nokia 6300 - bir dönemin efsane tuşlu telefonu
Nokia 6300 – bir dönemin efsane tuşlu telefonu

Sıra geldi en çok tutulan tuşlu telefonlardan bir diğerine. Nokia 6300 gerek ekran kalitesi, gerek fotoğraf kalitesi, gerek multimedya özellikleri gerekse SD kart yuvası özelliği ile oldukça özellikli bir tuşlu telefondu. Pek çoğumuz bu telefonu ilk gördüğünde muhtemelen yeni çağa geçtiğimizi falan sanmışızdır.

Bu tuşlu telefonun 7.8 Dahili hafızası var. Genellikle rehber ve sms gibi dosyalar için kullanılan bu hafıza MicroSD desteği ile arttırılabiliyor. 2MP fotoğraf ve QCIF video kaydı yapabiliyor olması ise onu vazgeçilmezler arasına girdiren diğer özellikleri. 2006 da duyurulup 2007 de piyasaya sürülen bu modeli de uzun süre unutmayacağımız kesin.

11. Nokia E65

Nokia E65 – Tuşlu ve Kızaklı Telefon

Yine 2007 yıllarının sonlarına doğru ülkemizde bulunan popüler tuşlu telefonlardan biri Nokia E65. Kızaklı ve tuşlu telefonlar kategorisindeki bu telefon tasarım olarak yeni tuş takımına sahip olmasıyla ve üstün donanım özellikleri ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Üstün donanım özellikleri ifadesi o zaman için geçerliydi elbette. 50MB dahili hafıza, MicroSD kart desteği ve 64MB RAM bulmak o zamanlarda kolay değildi. Bu tuşlu telefonun ağırlığı ise 115 gram. 2MP 144p kameraya sahip ve 2.2″ 240×320 pixel ekrana sahip.

12. Nokia 6120 Classic

Nokia 6120 Classic
Nokia 6120 Classic

Nokia‘nın bir diğer sağlam ve tuşlu telefon modeli ise 6120 Classic. Eski ve daha kült olan modellere nazaran 2007 de tanıtılan bu model, ön kamerası ve yumuşak hatları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Özellikle tuşların simetrik şekilde dizilmesi, orta tuş özelliği ve sağlam yapısı ile tercih sebebi olan bu tuşlu telefon yeni donanımları da beraberinde getirmişti.

89 Gram ağırlığındaki bu tuşlu telefon 2MP 240p kayıt yapabiliyordu. 32MB depolama, 64MP RAM, 128MB Rom belleğe sahip olan bu model ayrıca microSDHC kart destekliyordu. Önde bulunan kamerası sayesinde ise QVGA görüntülü aramaları destekliyordu. Evet, 2007 yılında görüntülü görüşmeler bu kalitede ve bu donanımlar ile yapılıyordu…

Nokia’nın tuşlu telefonları asla unutulmayacak – R.I.P

Her biri kendi dönemine bomba gibi düşen bu tuşlu telefonlar asla unutulmayacak. Günümüz mobil cihazlarına öncülük eden bu telefonlar aslında bugünkü kullandıklarımızın atası sayılıyor. Mühendislik olarak da ilk fikirlerin üretildiği bu telefonların yerini ise tamamı ile tuşsuz telefonlar almış durumda.

Eski tuşlu telefonlarda bulunan mimari, mühendislik ve tasarım detayları en azından fikir ve yapı itibarı ile günümüz telefonlarına uyarlanmış. Telefonda bir kamera olması fikri bile o günlerde tartışılırken bugün hemen her telefonda kamera var. Bu tip özellikler henüz çok çok tazeyken bu sürece tanıklık edip, bu günkü üstün donanımlı telefonları görmek ise başka bir deneyim…

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[8 kişinin oyu: 5]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.