En İyi 8 Şarkı Bulma Uygulaması
En İyiler, Mobil Cihazlar, Önerilen

2022’de Android İçin En İyi 8 Şarkı Bulma Uygulaması

Hiç etrafta kulağa hoş gelen bir şarkı duyduğunuz ve adını çözemediğiniz bir durumda bulundunuz mu? Çoğu durumda, şarkı sözlerini hatırlayamazsınız veya şarkının sanatçısı hakkında hiçbir bilgiye ulaşmazsınız. Neyse ki, Android cihazlarda müziği tanımlamak için şarkı bulucu uygulamalarının bir listesini yaptık.

En İyi 8 Şarkı Bulma Uygulaması
En İyi 8 Şarkı Bulma Uygulaması

Bu uygulamaların bazılarındaki şarkıları yalnızca akıllı telefonunuzun yerleşik mikrofonuna mırıldanarak tanımlayabilirsiniz. Şarkı tanıma uygulamaları nam-ı diğer Music ID uygulamaları esas olarak dinlenen müzik örneklerini toplar ve ses parmak izini büyük bir çevrimiçi şarkı veritabanıyla karşılaştırır.

Kısacası, şarkı bulucu uygulamaları bazı yeni çalma listelerini dinlerken sorduğumuz en yaygın sorulardan birini yanıtlar: “Bu hangi şarkı?” veya “Arka planda ne çalıyor?”

Bu yazımda, 2022’de Android’de bulunan müzik / şarkıları tanımlamak için en iyi şarkı bulucu uygulamalarının bir listesini derledim, böylece bir daha hiçbir şarkıyı kaybetmeyeceksiniz. Her uygulamanın sonunda, bu müzik bulucu uygulamalarını şarkı tanıma hızlarına ve doğruluğuna göre derecelendirdim. Hadi başlayalım!

Android için En İyi Şarkı Bulma Uygulamaları Listesi

1. Music ID

Music ID
Music ID

Music ID, benzersiz özellikler sağlamasa da en iyi müzik tanıma özelliği ve film müziği etiketlerini sağlayarak minimalist görünümlü bir uygulamaya ihtiyaç duyan insanlar için mükemmeldir.

Music ID uygulaması, en iyi şarkılar ve farklı sanatçılar hakkında bilgi görebileceğiniz Keşfet sekmesine sahiptir. Ne yazık ki, uygulama şarkının sözlerini paylaşmıyor. Ancak iyi tarafından bakarsak, tanımlanan şarkılara yorum ekleyebilirsiniz.

Music ID Android uygulamasının ilginç bir özelliği, filmler ve TV şovları bilgileri, biyografik veriler vb. gibi her sanatçının ayrıntılı bir profilini görüntülemesidir.

Fiyat – Ücretsiz

 • Music ID’in müzik tanıma hızı : ⭐⭐⭐⭐
 • Music ID’nin müzik tanıma doğruluğu: ⭐⭐⭐⭐

2. Shazam

Shazam
Shazam

İnsanların “Shazam bu şarkı ne?” dediğini duymuşsunuzdur. Şüphesiz, Shazam uygulaması şarkı bulucu uygulamaları arasında en popüler olanıdır. Üç panelli çekici bir arayüzü olan uygulama, şarkıları tanımada aşırı derecede hızlıdır, tabi ne kadar ücretsiz sürümdeki reklamlar biraz can sıkıcı olsa da.

Şarkıyı tanımladığında, android uygulaması farklı seçenekler sunar. Örneğin, şarkıdan bir alıntı çalabilir, YouTube videosunu izleyebilir, şarkı sözleriyle birlikte şarkı söyleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Uygulama ayrıca diğer uygulamaları kullanırken müziği tanımlayan bir açılır araca sahiptir. Ardından, kullanıcı tekrar çevrimiçi olduğunda şarkıyı otomatik olarak tanımlayan çevrimdışı Shazam’ınız vardır.

Shazam uygulaması, gömülü QR kod okuyucudan bahsetmiyorum bile, kamerayı kullanarak posterleri, dergileri ve filmleri de bulabilir. Ayrıca, bölgenizde hangi parçaların popüler olduğunu görmek için şarkı listelerini keşfedebilir ve tüm şarkıları dinlemek için Spotify ve Google Play Müzik gibi müzik uygulamaları simgelerine dokunabilirsiniz.

Fiyat – Ücretsiz

 • Shazam’ın müzik tanıma hızı: ⭐⭐⭐⭐⭐
 • Shazam’ın müzik tanıma doğruluğu: ⭐⭐⭐⭐⭐

İndir: Shazam

3. SoundHound

SoundHound
SoundHound

SoundHound, müzik oynatıcı uygulamalarına çok benzer. Android uygulaması, müziği tanımlamanın yanı sıra, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı müzik kategorileri sunar. Shazam’ın aksine, sonuçlar ekranında sadece müzik yerine müzik videolarını da oynatır.

SoundHound uygulamasında kendi şarkı asistanı da bulunuyor. “Ok Hound” demek bir sanatçı aramanıza ve şarkı çalmanıza izin verir. Ayrıca, şarkıyı tanımlamak için mırıldanabilirsiniz, ancak SoundHound bu özelliğin doğru çalışması için pek çalışma yapmaz.

Bunun dışında, şarkıların sözlerini görebilir, Spotify’a bağlanabilir ve Google Play’de şarkı satın alabilirsiniz. Onu diğer müzik tanımlayıcılarından ayıran bir diğer özellik, şarkıları tanımak için PC mikrofonunuzu kullanan “Midomi” adlı web tabanlı sürümüdür.

Şarkı tanımlayıcısını kullanırken, kullanıcı arayüzünü biraz karışık ve kısıtlayıcı buldum, özellikle, hiç gitmeyen kayan video penceresiyle. Ve Youtube videolarında gördüğümüze benzer şekilde; ekranı kapatınca müziği hemen durduruyor.

Fiyat: Ücretsiz / Ücretli

 • Sound Hound’un müzik tanıma hızı: ⭐⭐⭐⭐⭐
 • Sound Hound’un müzik tanıma doğruluğu: ⭐⭐⭐⭐

İndir: SoundHound

4. Musixmatch

Musixmatch
Musixmatch

Diğer şarkı bulucucum media uygulamalarının aksine, Musixmatch tamamen şarkı sözleri sağlamaya ve şarkıları tanımaya odaklanmıştır. Yine de, bu konuda olağanüstü bir iş yapıyor.

Musixmatch şarkı sözleri özelliği, dünyadaki hemen hemen her şarkının sözlerini sergileyebilir ve hatta şarkı parçası arka planda çalarken kelimeleri gerçek zamanlı olarak görünür hale getirebilir. Bu müzik bulucu uygulaması ayrıca şarkı sözlerinin çevrilmiş bir sürümünü de içeriyor. Ne yazık ki, çoğu şarkı farklı dillere çevrilmemiş.

Şarkıdan bir alıntıyı sosyal medyada paylaşma için şarkı sözlerinin flashcard’larını oluşturabilirsiniz.

MusicXmatch premium sürümü, karaoke müzik uygulamalarına benzer şekilde şarkıyı söylerken kelime kelime senkronizasyona izin verir. Ayrıca, çevrimdışı şarkı sözleri seçeneğiniz de vardır.

Fiyat: Ücretsiz / Uygulama içi satın alımlarla sunar

 • MusiXmatch’in müzik tanıma hızı : ⭐⭐⭐⭐⭐
 • MusiXmatch’in müzik tanıma doğruluğu: ⭐⭐⭐⭐⭐

İndir: Musixmatch

5. Genius

Genius
Genius

Genius, Google Play’de bulunan başka bir popüler şarkı bulucu uygulamadır. Harika uygulama arayüzü, devasa şarkı kitaplığında gezinmeyi ve en iyi listeleri görüntülemeyi kolaylaştırır.

Uygulama, MusiXmatch kadar sorunsuz çalışmayan gerçek zamanlı şarkı sözlerine sahiptir. Bunun dışında, herhangi bir şarkıyı arayabilir ve sözlerini görebilirsiniz. Şarkının videosunu bile oynatabilirsiniz.

Uygulama, tanımlanan şarkının sözlerini indirmenize izin verir, böylece çevrimdışıyken sözleri okuyabilirsiniz. Ayrıca, uygulamanın tamamı bir video kitaplığına sahiptir.

 • Genius’un müzik tanıma hızı : ⭐⭐
 • Genius’un müzik tanıma doğruluğu: ⭐⭐⭐

İndir: Genius

6. BeatFind

BeatFind
BeatFind

Beatfind, tüm dinleme deneyiminizi yükselten bir şarkı tanıma uygulamasıdır. Sadece müzik aramak yerine, aslında müzikle senkronize olur ve akıllı telefon el fenerini kullanarak yanıp sönen bir flaş ışığı efekti yapar.

Şarkıların ritimleriyle harmanlamaya çalışan büyüleyici animasyonlar göreceksiniz. Ancak Beatfind müzik bulucu uygulamasıyla ilgili önemli bir sorun var, reklamlar.

Bir şarkıyı bulmak için ekranın altındaki arama simgesine tıklamanız gerekir. Ancak, çoğu zaman simge reklam pop-up’larının arkasına gizlenir.

Bunun dışında, tanınan şarkıların geçmişini tutmak, Spotify, Youtube’da şarkıları açmak gibi bilinen temel özellikleri kapsar.

Fiyat: Ücretsiz

 • BeatFind’in müzik tanıma hızı : ⭐⭐⭐⭐⭐
 • BeatFind’in müzik tanıma doğruluğu : ⭐⭐⭐⭐

İndir: Beatfind

7. Soly

Soly
Soly

Soly, şarkıları tanımlayabilen ve şarkı sözleri bulabilen başka bir şarkı bulucu uygulamadır. Ayrıca gömülü bir müzik çalara sahiptir, bu da cihazınızda depolanan şarkıları çalabileceğiniz anlamına gelir

Soly’nin şarkı bilinirliği iyi olsa da, pek fazla özelliği yok. Soly’nin en rahatsız edici özelliği, burada belirtilen diğer şarkı tanımlayıcı uygulamalarından daha sık olan reklamlardır.

Bunun dışında, Soly bir şarkıyı tanımladığında şarkı sözleri genellikle çıkmaz. Öte yandan, şarkı sözlerini manuel olarak arayabileceğiniz bir şarkı sözü arama sütununa sahiptir.

Fiyat: Ücretsiz

 • Soly’nin müzik tanıma hızı : ⭐⭐⭐⭐
 • Soly’nin müzik tanıma doğruluğu : ⭐⭐⭐

8. Google Music Recognition

Google Music Recognition
Google Music Recognition

Google’ın, onları keşfetmenizi bekleyen birçok arama hilesi bulunuyor. Örneğin, Google’ın yerleşik müzik tanıma özelliği. Herhangi bir şarkıyı aramak için Google uygulamasını açmanız, mikrofon simgesine (arama çubuğunun yanında) dokunmanız ve ekranın altındaki “Şarkı ara”yı seçmeniz yeterlidir. Google’ın sizin için tanımlamasına yardımcı olmak için şarkının çalmasına veya mırıldanmasına izin verin.

Google müzik tanıma herhangi bir şarkı listesi veya bunun gibi bir şeye sahip değildir. Sadece basit bir şarkı tanımlayıcısıdır. Google parçayı tanıdıktan sonra, şarkı sözlerini arayabileceğiniz, Spotify ve YouTube’da çalabileceğiniz arama sonuçları listelenir.

En iyi yanı, herhangi bir müzik tanımlayıcısı uygulaması indirmenize gerek olmamasıdır. Akıllı telefonunuza önceden yüklenmiş Google uygulaması sizin için her şeyi yapacaktır. Şarkı tanıma geçmişinizi kontrol etmek istiyorsanız, bunu Android Ayarları’ndan yapabilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz

 • Google’ın müzik tanıma hızı : ⭐⭐⭐
 • Google’ın müzik tanıma doğruluğu : ⭐⭐⭐⭐⭐

Şarkıları bulmak için ipuçları

Bahsettiğimiz müzik tanıma uygulamaları oldukça yeteneklidir, ancak bir şarkıyı tanımlarken hatırlamanız gereken birkaç şey vardır. Örneğin, ortam çok gürültülüyse veya diğer şarkılar aynı anda çalınıyorsa uygulama sorunlarla karşılaşabilir. Bu durumda, telefonunuzu ses kaynağına yaklaştırmak yardımcı olabilir.

Ayrıca, uygulamanın belirli bir şarkıyı analiz edemediği zamanlarda, şarkının şarkı tanıma uygulamasının veritabanında bulunmayan bir müzik veya kişisel kompozisyon olması da mümkün olabilir.

En çok hangi şarkı bulma uygulamasını beğendiniz?

Görünüşe göre Shazam ve MusiXmatch şu an itibariyle en iyi şarkı bulucu uygulamaları. Ancak, her uygulama müzik tanımlama aracına eşlik eden benzersiz bir özellik sunar. Örneğin, SoundHound şarkıları sadece mırıldanarak tanımlamanızı sağlar. Bu nedenle, kararınızı vermeden önce farklı uygulamaları deneyin.

Müzik tanıma verimliliği ile ilgili olarak, Shazam her zaman şarkı bulucu uygulamalar listesinin başında yer alacaktır. Bununla birlikte, MusiXmatch eşit derecede hızlı müzik tanıma aracıyla da oldukça popüler hale geldi.

Aşağıdaki yorumlarda hangi şarkı bulucu uygulamasının size en uygun olduğunu bize bildirin.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangisi daha iyi? Shazam? SoundHound?

Müziği tanımlamak söz konusu olduğunda her iki uygulamanın da harika olduğu doğru olsa da, SoundHound sadece mırıldanmanıza dayanarak şarkı ayrıntılarını öğrenebildiği için Shazam’a karşı hafif bir avantaj elde ediyor. Başka bir avantaj, Midomi olarak bilinen bir web sürümüne sahip olduğundan SoundHound’ı kullanmak için indirmek zorunda kalmamanızdır.

Önerilen İçerik: En İyi Spotify Alternatifi 10 Müzik Uygulaması

Google’da bir şarkıyı nasıl bulabilirim?

Bir şarkıyı bulmanın en hızlı yollarından biri, telefonunuzda önceden yüklenmiş Google uygulamasını açmak, mikrofon simgesine dokunmak ve “Şarkı ara”yı seçmektir. Müziğin çalmasına izin verin ve arama motoru işi sizin şarkıyı bulacaktır.

Bir şarkıyı mırıldanarak nasıl bulabilirim?

Bir şarkıyı aramak için Google’a veya Midomi gibi uyumlu bir üçüncü taraf uygulamasına bir şarkı mırıldanabilir veya söyleyebilirsiniz. Bu hizmetlerin çalan gerçek şarkıyı dinlemesini sağlamak kadar doğru olmasa da, mırıldanma bir şarkıyı bulmanıza da yardımcı olabilir.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[4 kişinin oyu: 5]
Posted by
Teknoloji Editörü

Gündelik hayatında kitap okumayı, çimlere uzanmayı ve kahve içmeyi seven yazar, teknoloji hakkında araştırmayı ve yazmayı da ihmal etmiyor. Fırsat buldukça liste içerikleri üretmeye ve farklı teknoloji konularında bloglamaya bayılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.