Cep telefonu güvenliği nasıl sağlanır? Akıllı Telefon Güvenlik ✔️ 2023

Telefonlarınızın güvenliği hakkında bilgilendirmede bulunduğumuz bu yazıda telefonlarınızı nasıl güvenli hale getirebileceğinizi ve güvenlik için nelere dikkat edeceğinizi öğreneceksiniz. İşte Cep telefonu güvenliği ve akıllı telefon güvenliği ile ilgili notlar:

Cep telefonları hayatımızın merkezine konumlanmış durumda. Hal böyle olunca telefonların önemi de günden güne artış gösteriyor. Böylece telefonlara olan ilgiyle beraber telefonlar ile geçirilen süre de artıyor. Bu süre ile telefon ile paylaştığınız her türlü bilgi tehlike altında olabiliyor.

Cep telefonu güvenliği nasıl sağlanır? Akıllı Telefon Güvenlik

Öncelikle telefonunuzun işletim sistemine göre yazılımlar üretilmektedir. Virüsleri hazırlayanlar ise tam da bu bilgiye ihtiyaç duymaktadır. Eğer şahsınıza özel yapılacak bir virüs var ise bunu işletim sisteminize göre yapması gerekecektir. En çok tehlikede olan işletim sistemi ne yazık ki en yaygın olanı yani Andoid’dir. Android telefonlara çok sayıda yöntem ile virüs bulaştırılabilir. Detaylar: Android ne kadar güvenli?

Reklam smsleri epostalar mobil sitelerdeki indirme butonları bunlardan birkaçıdır. Telefonunuza kurduğunuz antivirüs uygulamaları telefonunuzun şarjını tüketirler. Bataryanızın sağlığını olumlu etkilediklerini söyleyip bataryanızı bozar ve şarjınızın az gitmesine sebep olabilirler. Bu yüzden güvenli uygulamaları tercih etmeniz gerekir.

Cep telefonu güvenliği nasıl sağlanır? Akıllı Telefon Güvenlik

Bunun yanı sıra antivirüs uygulamaları pek fazla güvenlik önlemi alamazlar. Bunun sebebi virüsü yapan kişilerin telefonlarınızda bir anti virüs olduğunu varsayarak o virüsü size göndermeleridir. Anti virüsleri geçecek şekilde yazılmış virüsler karşısında kullandığınız birçok anti virüs programı yetersiz kalacaktır. Burada iş tam olarak size düşüyor.

Güvenli olmadığını düşündüğünüz hiçbir yerden dosya indirmeyiniz hele ki bu dosyaları açmayınız. Oyun hileleri ve benzerleri uygulamalarda bu virüslerden oldukça fazla bulunmaktadır.

Bilgilerinizi istedikleri gibi kullanırlar ve şifrelerinizi alırlar. Güvenlik bağlantısı olmayan sitelerden dosya indirmeyin. (https ile başlayan) Şirketi ve adresi belli olmayan firmaların yüklediği yazılımları Google Play üzerinden indirmeyin.

Cep telefonu güvenliği nasıl sağlanır? Akıllı Telefon Güvenlik

Unutmayın ki orada bulunan her yazılımın güvenli olduğuna dair bir kaide yok. Gelen mesajlardaki linkleri mesajı gönderen kişiyi iyi tanımıyorsanız açmayın. Her şeyi kuralına uygun yaparsanız telefon üreticileri sizler için sürekli güncelleme ve iyileştirmelerde bulunuyor. Virüsler genelde kullanıcılar üzerinden telefonlara bulaştırılır. Bu yüzden neyi nerden nasıl indirip nasıl kullandığınıza dikkat edin.

Genel olarak daha güvenli bir internet ve akıllı telefon deneyimi yaşamak için bu yazılarımızı da mutlaka okuyun:

Soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden bildirip daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın