İnternet virüsü temizleme | Tarayıcı Virüsü Temizle ✔️ 2023

internet virüsü temizleme | Günlük hayatta kullandığımız web tarayıcıları üzerine bulaşan reklam virüsleri can sıkıcı olmaktadır. Bu reklam virüslerinin asıl amacı; sizin tarayıcınızı ele geçirip kendi reklamlarını ve arama motorlarını kullanmanızı sağlamaktır. Bu tarz yazılımlar bilindiği üzere reklam şirketleri tarafından yazılmaktadır. Bu yüzden bulaşması kolay temizlemesi zor olan reklam virüslerini nasıl temizleyeceğinizi sizlere kısaca anlatacağım.

Reklam virüsünün nasıl bulaştığı konusunda bir fikriniz var ise en son indirip , yüklediğiniz uygulamalara göz atın. Bu uygulamalar kurulurken sizlere bazı şeylere izin verip vermediğinizi sorar ve kendi eklentilerini tarayıcınız içerisine kurabilir. Anasayfa, giriş sayfası gibi yerlerin adreslerini değiştirebilir. Özellikle Chrome tarayıcısı içerisinde arama motorlarını ayarladığımız kısmı bloke eden reklam virüslerine de değineceğiz. Örnek olarak Chrome tarayıcısına bulaşmış bir reklam virüsünü nasıl temizleyeceğimize bakalım.

İnternet virüsü temizleme (Tarayıcı Virüsü)

Virüsün İncelenmesi :

tarayıcı virüsü arama motorlarını değiştirmemize izin vermiyor Resim 1.0
tarayıcı virüsü arama motorlarını değiştirmemize izin vermiyor Resim 1.0

Daha önceden kurmuş olduğumuz herhangi bir program bu tarz bir eklentiyi sizden gizli olarak siteminize yüklemiş olabilir. Bunun sonucunda Google Chrome Arama Motoru(Search Manage) devre dışı kalacaktır ve değişiklik yapmanıza izin vermeyecektir.

Tarayıcıya bulaşan delta search virüsü Resim 1.1
Tarayıcıya bulaşan delta search virüsü Resim 1.1

Resimlerdede görüldüğü gibi anasayfa üzerinde veya arama motorlarını yönettiğimiz kısımları bloklayan bu virüslerden gelin basitce kurtulalım. Öncelikle, eğer en son yüklediğimiz programı hatırlıyorsak sistem geri yükleme yapınız. Eğer hatırlamıyorsanız devam edelim…

Kullanılan araçlar :
– Adw Clear
– RogueKiller

Tarayıcıdaki Virüslerin Temizlenmesi:

adware clear yardımı ile reklam virüslerinin regedit girdilerini ve tarayıcı üzerinde işlem yapabilen java dosyalarını bulup siz istediğinizde silecektir Resim 1.2
adware clear yardımı ile reklam virüslerinin regedit girdilerini ve tarayıcı üzerinde işlem yapabilen java dosyalarını bulup siz istediğinizde silecektir Resim 1.2

Adw clear tam bu iş için yazılmış ücretsiz bir program diyebiliriz. Ancak bu işlem sadece reklam virüslerinin regedit kayıtlarını yok eder. Arama motorlarını yönetme kısmını pasif bırakması olayını çözmeyebilir. Bu işlemi yaptıktan sonra 2. adıma geçelim.

Denetim masası > Programlar > Program Ekle veya Kaldır (Win7, 8, 10, 11) bu yol üzerinden program kaldırma işlemi için yüklü olan uygulamaları listeleyelim eğer içerisinde herhangi bir Search ,toolbar vs .. kelimelerini geçiren bilinmedik uygulamalar var ise kaldıralım. Bu uygulamaları kaldırdıktan sonra (uygulama yüklü olmaya da bilir ) bilgisayarımızı güvenli modda açalım. Güvenli mod olması çok önemli yoksa arama motorlarının yönetimini ele alamayız bu konuya çok dikkat edelim.

Bilgisayarın açılışı sırasında sürekli olarak F8 tuşuna basın . Bios sürümünüze göre farklılık gösterebilir . bu yüzden bios üzerinden güvenli mod butonunu arayın . veya internetten araştırın
Bilgisayarın açılışı sırasında sürekli olarak F8 tuşuna basın . Bios sürümünüze göre farklılık gösterebilir . bu yüzden bios üzerinden güvenli mod butonunu arayın . veya internetten araştırın

Windows yazısı gelmeden önce sürekli olarak F8 tuşuna bastık ve bilgisayarın güvenli modda açılmasını sağladıktan sonra Chrome’u tekrardan açalım ve Arama motorlarını yönet kısmına tekrardan gelelim. Pasif olan default seçeneğinin artık pasif olmadığını göreceksiniz. Eski linki silerek yeni adresi girelim örnek olarak https://www.google.com/ olarak değiştirelim.

internet virüsü temizleme (Tarayıcı Virüs temizleme)

Ardından regediti açalım ve ctrl + f kombinasyonları ile arama kutusunu getirelim. Bu kutu içerisine Tarayıcınızda sürekli olarak çıkan ve sizi rahatsız eden tarayıcı eklentisinin ismini aratın örnek olarak mysearch bu kelimeyi regedit içerisinde aratın yaklaşık 1 2 dakika sürebilir. Eğer kayıt var ise temizleyin ve tekrar arayın. sonuç bulunmuyor yazısını görene kadar aynı kelimeyi aratıp tüm girdileri silin. Bunu yapmamızın sebebi adw clear programının görmediği virüslerin olabileceğidir.

Unutmayın ki hiç bir güvenlik yazılımı veya firewall size %100 güvenlik sunmaz özellikle windows gibi bir işletim sisteminde 🙂 Virüsleri temizlemeye devam ediyoruz. Güvenli moddan çıkarak veya güvenli mod sırasında roguekilleri çalıştırıp taramayı gerçekleştirelim:

bu program adw clear da yaptığımız taramada bulunamayan virüslerin olabileceği ihtimali ile kullanacağımız alternatif program
bu program adw clear da yaptığımız taramada bulunamayan virüslerin olabileceği ihtimali ile kullanacağımız alternatif program

Bu işlemleri diğer tarayıcılar üzerinde de aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Yukarıda anlatılan işlemleri uyguladıktan sonra  hala  reklam virüsleri sürekli olarak sayfalarca reklam açıyor, aradığınız kelimeleri kendi arama motoruna çekiyorsa, siz daha profesyonel bir virüsle veya daha yeni bir virüs ile karşı karşıyasınız demektir 🙂 . Silemediğiniz reklam virüsleri için veya Tarayıcılara bulaşan arama motorlarını kısıtlayan reklam virüslerinin tespiti için profesyonel destek almanız gerekebilir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

“İnternet virüsü temizleme | Tarayıcı Virüsü Temizle ✔️ 2023” üzerine 2 yorum

    • Yukarıdaki yöntemler ile toolbar temizliği yapabilirsiniz. Lütfen adımları tek tek yapınız ve bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Hata devam ediyor ise kayıt defterinden ‘secure search’ araması yapıp çıkan tüm sonuçları sildikten sonra yukarıdaki işlemleri tekrar yapınız. Yine olmuyor ise manual toolbar kaldırma konusunda yeterli olmadığınız için formatlama yapınız. İndirdiğiniz programların kurulumlarında nelere yetki verdiğinize bir daha ki sefere dikkat etmeniz sizi bu kadar yükten kurtaracaktır.

      Cevapla

Yorum yapın