Android için en iyi 15 Ücretsiz Antivirüs Uygulaması ✔️ 2023

Akıllı telefonlar hayatımızın doğal bir parçası haline geldikçe, insanlar artık onları sadece iletişim için kullanmıyorlar. Çoğu hassas bilgilerini telefonlarında saklıyorlar.

2022'de Android İçin En İyi 15 Ücretsiz Antivirüs Uygulaması
2022’de Android İçin En İyi 15 Ücretsiz Antivirüs Uygulaması

Veri sızıntıları ve gizliliğinize yönelik sürekli tehditlerin bulunduğu dönemde özel verilerinizi telefonunuzda saklamak güvenli midir? Bazı güçlü mobil güvenlik uygulamalarıyla korumadığınız sürece, tabi ki hayır. İşte Google Play Store’da bulunan 2022’deki Android akıllı telefonlar için en iyi ücretsiz antivirüs uygulamaların bir listesi.

Not: Android güvenlik uygulamalarının bu listesi tercih sırasına göre değildir ve yalnızca bir derlemedir. İhtiyaçlarınıza göre bir tane seçmeniz önerilir.

2022 için En İyi 15 Android Antivirüs Uygulaması

1. Avast Antivirus

Avast Antivirus
Avast Antivirus

Avast, dünya çapında birçok kullanıcıyı birden fazla platformda koruyor ve şu anda AV-Test’e göre en çok puan alan Android kötü amaçlı yazılım tarayıcılarından biri. Tek bir dokunuşla, tehlikeli veya virüslü uygulamaları tarar, casus yazılımlara ve virüslere karşı tam koruma sağlar.

Bununla birlikte, Android için Avast’ın ücretsiz sürümü, akıllı telefonunuzu etkileyebilecek virüslere ve diğer tehditlere karşı kapsamlı koruma sağlamak için bazı inanılmaz özellikleri bir araya getirir. Tüm bu harika özelliklerle Avast Mobile security, 2022’de Android için en iyi ücretsiz antivirüsler için değerli bir rakiptir.

Avast Antivirüs’ün Temel Özellikleri

 • Uygulamalarda harcadığınız vakti görüntülemek için uygulama istatistikleri
 • Önbellek ve artık dosyaları silmek için temizleyici
 • Fotoğraflara istenmeyen erişime karşı korumak için fotoğraf kasası
 • Güvenli web taraması için web kalkanı

Uygulama Yüklemeleri: 100 milyondan fazla indirme

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.7

2. Bitdefender Antivirus Free

Bitdefender Antivirus Free
Bitdefender Antivirus Free

Bitdefender Antivirus Free, Android için virüs koruması sunan güçlü bir antivirüs aracıdır. Süper hızlı tarama yeteneği ile sonuçlanan bulut içi tarama teknolojisini kullanan Android için en iyi güvenlik uygulamalarından biridir. Sonuç olarak, cihazınızı yavaşlatmaz veya pilinizi tüketmez.

BitDefender’ı Android için en iyi ücretsiz antivirüs yapan şey, aynı zamanda gerçek zamanlı koruma sunması ve uygulamaları yüklendikçe taramasıdır.

Bitdefender ayrıca size 14 gün ücretsiz deneme süresi sağlayan ücretli bir sürüme (Bitdefender Mobile Security & Antivirus) sahiptir. Bitdefender’ın Kötü Amaçlı Yazılım tarayıcısı, hesap gizliliği, web güvenliği, Hırsızlığa Karşı Koruma ve Uygulama dolabı gibi daha gelişmiş özelliklerine erişmek için ücretli sürümü deneyebilirsiniz.

Bitdefender Antivirus Free’nin Temel Özellikleri

 • Engellenen web sitelerine erişmek için VPN
 • Güvenilir bir Wi-Fi’ye bağlandığınızda uygulamaların kilidini açmak için akıllı kilit açma.
 • Webde gezinirken reklam yazılımlarını ve kötü amaçlı yazılımları taramak için web koruması.

Uygulama Yüklemeleri: 5 milyondan fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.7

3. Norton 360

Norton 360
Norton 360

2022’de Android için en iyi ücretsiz antivirüslerden biri olan Norton 360, etkileyici güvenlik özellikleri sunuyor. Uygulama çoğunlukla %100 algılama oranı sağlıyor ve cihazınızı yavaşlatabilecek kötü amaçlı yazılımları, casus yazılımları veya Android virüsleri kaldırır. Kayıp cihazınızı bulmak için bir alarm yayabilir, veri hırsızlığını önlemek için cihazınızı uzaktan kilitleyebilir veya istenmeyen aramaları ve SMS’leri engelleyebilir.

Play Store’da ücretsiz olarak kullanılabilen bir uygulama dolabı ve şifre yöneticisi gibi ayrı uygulamalara sahiptir. Başka bir Norton 360 özelliği, darkweb’de herhangi bir kişisel bilgi sızıntısına karşı kontrol sağlamasıdır.

Gelişmiş premium özellikler 30 günlük deneme süresi boyunca kullanılabilir. Genel olarak, Norton 360, 2022’de Android akıllı telefonlar için antivirüs düşünüldüğünde şüphesiz en güvenilir uygulamalardan biridir.

Norton Mobile Security’nin Temel Özellikleri

 • Güvenli olmayan bağlantılar hakkında sizi bilgilendirmek için Wi-Fi taraması
 • Webde gezinirken güvenli olmayan web sitelerini işaretlemek için Güvenli Arama
 • İstenmeyen postaları ve istenmeyen aramaları sessize alma için arama engelleme
 • Cihazınıza izinsiz erişen bir kişinin fotoğraflarını çeker

Uygulama Yüklemeleri: 50 milyondan fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.7

4. AVG AntiVirus

AVG AntiVirus
AVG AntiVirus

AVG AntiVirus, Avast yazılımının bir yan kuruluşu olan AVG Technologies tarafından geliştirilen güçlü bir antivirüs yazılım aracıdır. Mükemmel bir android virüs taraması ve periyodik taramalar, Wi-Fi güvenliği, önemsiz temizleyici, ram güçlendirici, çağrı engelleyici, güç tasarrufu vb. gibi internet güvenlik programları için standart işlevlerin çoğuna sahiptir.

Bu Android antivirüs uygulamasının son derece kullanışlı bazı özellikleri yalnızca 14 günlük bir deneme süresi için kullanılabilir. AVG ayrıca Avg Cleaner, AVG secure VPN, Alarm Clock Xtreme ve Gallery uygulaması gibi birkaç eklenti uygulamasına sahiptir.

AVG AntiVirus’in Temel Özellikleri

 • Virüsleri ve diğer kötü amaçlı içerikleri kaldırmak için çift motorlu virüsten koruma yazılımı
 • Pil ömrünü uzatmak için performans artırıcı özellik
 • Fotoğrafları kilitlemek için fotoğraf kasası
 • Web sitesi aracılığıyla telefondan uzaktan fotoğraf çekmek ve ses kaydetmek için Gözetim ajanı

Uygulama Yüklemeleri: 100 milyondan fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.7

5. Sophos Intercept X

Sophos Intercept X
Sophos Intercept X

Geçmişte Sophos, Bağımsız bir BT-Güvenlik Enstitüsü olan AV-TEST ödüllerinin sahibi olmuştur. Herhangi bir reklam göstermeyen ve zengin özelliklere sahip Android için mükemmel bir ücretsiz antivirüs uygulamasıdır.

Uygun kötü amaçlı yazılım korumasına ek olarak, kayıp ve çalıntı koruması, uygulama dolabı, cihaz güvenliğini nasıl artıracağınız konusunda size tavsiyelerde bulunan güvenlik danışmanı, çağrı engelleyici, kimlik doğrulayıcı vb. özelliklere erişebilirsiniz.

Uygulama, akıllı telefonunuzun performansını engelleyebilecek kötü amaçlı yazılımlara, virüslere ve truva atlarına karşı koruyan Android için en iyi virüs tarayıcılarından biridir.

Sophos Intercept X’in Temel Özellikleri

 • Kötü amaçlı web sitelerini engellemek için web filtreleme
 • Uygulamaları parolayla koruma
 • Aracılar tarafından sizi gözetlenmekten korumak için Wi-Fi güvenliği
 • İstenmeyen aramaları engellemek için arama koruması

Uygulama Yüklemeleri: 1 milyondan fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.3

6. Kaspersky Mobile Antivirus

Kaspersky Mobile Antivirus
Kaspersky Mobile Antivirus

Kaspersky olağanüstü bir güvenlik uygulamasıdır ve Android için en iyi antivirüs uygulamalarından biridir. Uygulama içi premium özellik satın alımlarıyla ücretsiz sürüme veya ücretli sürüm seçebilirsiniz. Ücretsiz sürüm, kötü amaçlı yazılım ve virüslere yönelik uygulamaların manuel olarak taranmasını özelliğine sahiptir.

Premium sürüm özellikleri arasında gerçek zamanlı koruma, hırsızlığa karşı koruma, kimlik avı önleme ve temel uygulamalarınıza ekstra koruma sağlamak için bir uygulama dolabı bulunur. Ücretsiz deneme sürümündeki tüm premium özelliklere 30 gün boyunca erişebilirsiniz.

Kaspersky Mobile Antivirus’ün Temel Özellikleri

 • İstenmeyen aramaları engellemek için arama filtresi
 • Kaybolursa telefonunuzu bulmak için Telefonumu Bul özelliği
 • İndirilen uygulamalarda kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etmek için arka plan uygulamaları denetleme özelliği
 • Virüslere, truva atlarına ve kötü amaçlı yazılımlara karşı güçlü koruma

Uygulama Yüklemeleri: 50 milyondan fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.8

7. Trend Micro Mobile Security

Trend Micro, Android için antivirüs uygulamaları arasında nispeten yenidir, ancak hiçbir şekilde zayıf değildir. Aslında Trend Micro, dünyanın en güvenilir siber güvenlik kuruluşlarından biridir.

Android uygulaması, kullanıcıları kötü amaçlı saldırılara, kimlik avına, kripto madenciliği saldırılarına, yani en iyi telefon antivirüslerinden beklediğiniz her şeye karşı korur. Uygulamaları telefona yüklenmeden önce kötü amaçlı etkinlikler için tarar.

Trend Micro uygulaması, kullanıcıları bankacılık dolandırıcılığı ve hırsızlıktan korumak için büyük çaba sarf ediyor. Ayrıca zararlı web sitelerine karşı koruma ve Facebook için bir gizlilik tarayıcısı sunar. Trend Micro Android uygulaması, Android virüs taramaları söz konusu olduğunda en iyilerden biridir.

Trend Micro Antivirus’ün Temel Özellikleri

 • Sahte bankacılık ve alışveriş uygulamalarına karşı koruma
 • Güvenli olmayan bağlantıları kontrol etmek için Wi-Fi denetleyicisi.
 • Kişisel verileri kötüye kullanılan uygulamaları bulmak için gizlilik tarayıcısı
 • Webde gezinirken URL’leri ve web sitelerini tarama

Uygulama Yüklemeleri: 500 binden fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.7

8. McAfee Mobile Security

McAfee Android antivirüs piyasaya çıktığından bu yana birçok ödül kazandı. Hırsızlığa karşı koruma özellikleri, güvenlik kilidi, Wi-Fi güvenliği, pil iyileştirici, bellek temizleyici vb. özellikleri mevcuttur.

Eşsiz bir ara yüze sahiptir ve en iyi şey her özellik için öğreticiler sağlamasıdır. Profesyonel sürüm sadece birkaç ekstra özellik içerir ve Android için diğer ücretli antivirüs uygulamalarına kıyasla pahalıdır.

Uygulamadaki kusurlardan biri, profesyonel sürümü seçtikten sonra karmaşık bir kurulum yapmasıdır. Uygulama akıllı telefonunuzu korumak söz konusu olduğunda Android için en iyi antivirüs uygulamalarından biridir.

McAfee Mobile Security’nin Temel Özellikleri

 • Davetsiz misafirlerin fotoğraflarını çekmek için Hırsız Kamera
 • Cep telefonunun çalınması veya kaybolması durumunda verileri uzaktan silme seçeneği
 • Bir hırsızın antivirüs uygulamasını kaldırmasını durdurmak için hırsızlığa karşı kaldırma koruması
 • Android Wear cihazları için destek

Uygulama Yüklemeleri: 50 milyondan fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.5

9. DFNDR Security

DFNDR Security
DFNDR Security

DFNDR, 2022’de Android için akıllı telefonunuzun performansını optimize eden en iyi ücretsiz antivirüstür. AV-TEST Enstitüsü, bir zamanlar en çok puan alan antivirüs uygulaması olarak adlandırdı.

Bilgisayar korsanlığı ve kimlik avı önleme özellikleriyle birlikte bir telefon koruma uygulamasıdır. Android uygulaması, bant genişliği için rekabet eden arka plan uygulamalarını kapatarak internet bağlantınızı da hızlandırabilir.

Ancak dezavantajı, çokça can sıkıcı olabilecek reklamları olmasıdır ama küçük bir ücretle yıllık abonelik alabilir ve reklamsız kullanabilirsiniz.

DFNDR Güvenliğinin Temel Özellikleri

 • Bilgisayar korsanlığı ve kimlik avı koruması özelliği
 • Önemsiz dosyaları ve önbelleği temizlemek için hızlı temizleme
 • AppLock özelliği ile uygulamaları parola ve parmak izi teknolojisiyle kilitler
 • Antivirüs kullanımı hakkında size düzenli güncellemeler göndermek için DFNDR asistanı

Uygulama Yüklemeleri: 100 milyondan fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.5

10. Avira Antivirus

Avira Antivirus, listedeki diğer rakipleri gibi eşit derecede güvenilir olan daha az bilinen bir Android kötü amaçlı yazılım tarayıcısıdır. Tamamen özellikli ve işlevlerinin çoğu ücretsiz sürümün kendisinde mevcut.

Antivirüs ve gizlilik koruması söz konusu olduğunda, harici depolama medyasını bile tarayabilir ve her uygulamanın gizlilik ölçeğinde nasıl değer biçebileceğini gösterebilir. ‘Cep telefonu izleyicisi’ ile gerektiğinde telefonunuzun konumunu takip edebilir.

Ayrıca, telefonunuzu kaybederseniz, telefonunuz olan kişiden sizinle iletişim kurmasını istenebilir. Premium sürümle kamera koruması, ek tarayıcı güvenliği gibi ekstra koruma elde edebilirsiniz. Bu özelliklere uygulama içi satın alımlar yoluyla kolayca erişilebilir.

Avira Antivirus Security’nin Temel Özellikleri

 • Uygulamaların verilerinizi nasıl topladığını gösteren gizlilik danışmanı
 • Gözetleme saldırılarına karşı güvenliği sağlamak için kamera ve mikrofon koruması
 • Fidye yazılımı saldırılarına karşı korunmak için fidye yazılımı
 • Web tabanlı kötü amaçlı yazılım koruması

Uygulama Yüklemeleri: 10 milyondan fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.5

11. Safe Security

Safe Security
Safe Security

Safe Security, 2022’de Android için en iyi antivirüslerden biridir. Başlıca özellikler arasında antivirüs koruması, önemsiz temizleyici, hız artırıcı, birden fazla işlevi olan kilit ekranı, CPU soğutucusu, hırsızlığa karşı koruma vb. özellikler bulunmaktadır.

Gerçek zamanlı korumaya ek olarak, telefon durumunuzu doğrudan akıllı telefonunuzun kilit ekranına sağlamak için çok işlevli bir kilit ekranına sahiptir. Antivirüs uygulaması ücretsizdir ve reklamları bulunur.

Safe Security Temel Özellikleri

 • Telefonun RAM’ini temizlemek ve oyun deneyimini artırmak için hız artırıcı
 • Arama ve SMS filtresi
 • Telefonunuza girmeye çalışan herkesin fotoğraflarını çekmek için davetsiz misafir Selfie’si

Uygulama Yüklemeleri: 100 milyondan fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.6

12. Malwarebytes Security

Malwarebytes Security
Malwarebytes Security

Android için Malwarebytes pc’ler için saygın bir antivirüstür, böylece uygulamadan android virüs taramasında kalite bekleyebilirsiniz.

Malwarebytes uygulamasının ücretsiz sürümü, yüklü uygulamalar için düzenli olarak gizlilik denetimleri sağlar. Konumunuzu izleyebilen, aramalarınızı izleyebilen vb. istenmeyen reklam yazılımlarını ve kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, uygulama tamamen reklamsızdır.

Uygulamanın fidye yazılımı saldırılarını gerçekleşmeden önce algıladığı özelliği aylık belli bir ücretle almanızı öneririz. Premium sürüm, sörf yaparken kimlik avı web sitelerini de tarar. Bence daha fazla özellik güzel olurdu. Ne olursa olsun, Android 2022 için harika bir antivirüs uygulaması.

Malwarebytes Güvenliğinin Temel Özellikleri

 • Telefonun RAM’ini temizlemek ve oyun deneyimini artırmak için hız artırıcı
 • Arama ve SMS filtresi
 • Telefonunuza girmeye çalışan herkesin fotoğraflarını çekmek için davetsiz misafir Selfie’si

Uygulama Yüklemeleri: 10 milyondan fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.6

13. F-Secure Antivirus

F-Secure Antivirus
F-Secure Antivirus

Google Play Store’da yüklemeli ortalama 4.2 yıldız olarak değerlendirilen F-Secure, Android için en iyi antivirüs uygulamaları listemizde kesinlikle popüler bir uygulama. Aslında, F-Secure, F-Secure Corporation’ın geliştirdiği tek uygulama değildir. F-Secure, diğer uygulamaların güvenlik kontrolü uygulaması, VPN ve AV-Test uygulamaları ile ekosistemin bir parçasıdır.

Bu uygulama, sizi zararlı uygulamalara karşı koruduğunu iddia eden uygulama taraması ile birlikte gelir. Bunun dışında, banka bilgilerinizi ve kimliğinizi başkalarının burnunu sokmaktan koruyan bir bankacılık koruma özelliğine de sahiptir. Ayrıca ebeveyn kontrolü ve tarama koruması ile birlikte gelir. Sonuç olarak, kesinlikle Google Play Store’da bulacağınız en eksiksiz Anti-virüs uygulamalarından biridir.

F-Secure antivirüsün temel özellikleri

 • Ebeveyn Koruması
 • Hızlı virüs tanımı güncelleştirmeleri
 • İnternet bankacılığı ve uygulama güvenliği.

Uygulama Yüklemeleri: 100.000’den fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.2

14. Zoner Antivirus

Zoner Antivirus
Zoner Antivirus

Zoner Antivirus, bir antivirüs uygulamasında beklediğiniz hemen hemen tüm özelliklerle birlikte gelen minimal bir antivirüs uygulamasıdır. Virüs taramasından reklam algılama’ya, uygulamaları ve izinleri kontrol etmeye kadar, bu uygulama cihazınızdaki her şeyi kontrol altında tutmak için tek durak noktanızdır.

Ayrıca yeni yüklenen uygulamaları kötü amaçlı yazılımlara karşı otomatik olarak kontrol eder ve indirilen dosyaları ve SD kartları tarar. Güvenli mesajlar adı verilen başka bir özellik, SMS, e-posta, Facebook ve neredeyse tüm büyük sosyal medya ve iletişim platformları aracılığıyla gönderilen mesajları şifreler, böylece verileriniz her zaman güvende olur.

Zoner Antivirüs’ün Temel Özellikleri

 • Gerçek zamanlı uygulama ve indirme taraması.
 • Güvenli mesajlaşma verilerinizi şifreler.
 • İhtiyaç duymadıkları izinleri kullanan uygulamaları kontrol etmek için uygulamalar ve izinler menüsü.

Uygulama yüklemeleri: 1 milyondan fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.2

15. ESET Mobile Security

ESET Mobile Security
ESET Mobile Security

ESET, PC güvenliğinde çok deneyimli bir oyuncudur ve şimdi Android için bir antivirüs uygulamasına da sahiptir. Beklediğiniz gibi, uygulamaların izinlerini, gerçek zamanlı taramayı, güvenlik raporunu, etkinlik günlüğünü kontrol eden ve hareket anında USB veya SD kartları kontrol eden bir güvenlik denetimi özelliği ile birlikte gelir.

Ayrıca ödeme koruması, hırsızlığa karşı koruma, kimlik avı önleme, çağrı filtresi, uygulama kilidi gibi daha fazla özellik ekleyen ve aynı anda beş cihaza kadar destekleyen premium bir sürüme sahiptir. Genel olarak, Android için iyi bir genel antivirüs uygulamasıdır.

ESET Mobile Antivirüs’ün temel özellikleri

 • Güvenlik raporları, uygulamaların her raporunu aynı sayfada sunar; farklı uygulamaların telefonunuzda ne yaptığını bilmeyi kolaylaştırır.
 • Gerçek zamanlı tarayıcı, yeni indirdiğiniz bir uygulamanın kötü amaçlı yazılım içerip içermediğini hızlı bir şekilde bildirmek için uygulamaları ve dosyaları tarar.

Uygulama yüklemeleri: 1 milyondan fazla

Google Play Store Derecelendirmesi: 4.7

Android için en iyi antivirüs uygulamasında nelere dikkat etmeli?

Antivirüs uygulamalarında aramanız gereken şeylerden bazıları şunlardır: Uygulamanın çevrimiçi kimlik bilgilerinizi korumak için web korumasına sahipse AV sertifikalı olup olmadığı, uygulamanın boyutu ve son olarak uygulamanın görünümü ve hissi.

Android Telefonların Antivirüs Uygulamalarına İhtiyacı Var mı?

Duruma göre değişir! Güvenilmeyen kaynaklardan çok sayıda uygulama ve içerik indiren bir Android kullanıcısıysanız, yanınızda bir Android antivirüs olması kötü bir fikir değildir.

Ancak, yalnızca güvenilir kaynaklar kullanıyorsanız, örneğin yalnızca Google Play Store’dan uygulama indirirseniz veya genel olarak “güvenli oluyorsanız”, bir antivirüse ihtiyacınız olmayabilir.

Önerilen İçerik: Android İçin En İyi 10 Canlı Duvar Kâğıdı Uygulaması

Bununla birlikte, bunlar en iyi 15 Android antivirüs uygulaması için seçimlerimizdi. Bu uygulamaları yararlı buldunuz mu? Herhangi bir mobil güvenlik uygulamasını kaçırdığımızı düşünüyorsanız düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

VPN’li bir antivirüse ihtiyacım var mı?

Yok, ancak VPN kullanarak coğrafi olarak engellenen web sitelerini ziyaret ederken arka planda virüsten koruma yazılımı çalıştırmanız önerilir. Korsan web siteleri söz konusu olduğunda, indirdiğiniz yazılım ve truva atı içerebileceğinden dosyaları taramak için bir antivirüse sahip olmak mükemmeldir.

VPN ve antivirüs birlikte çalışabilir mi?

Evet, yapabilirler! Arka planda hem VPN hem de antivirüs uygulamalarını aynı anda çalıştırmakta kesinlikle sorun yaşanmaz. Ancak, iki ayrı uygulamanın RAM’inizi arka planda işgal etmesini önlemek için, özellik olarak VPN ile birlikte gelen virüsten koruma uygulamalarını seçebilirsiniz.

Android’imi kötü amaçlı yazılımlara karşı nasıl tarayabilirim?

Android, son birkaç yılda, artık kötü amaçlı dosyaları ve uygulamaları tanımlayabilecek ve bunları indirip yüklemeden önce sizi uyarabilecek kadar olgunlaştı. Bu nedenle, Android’inizdeki kötü amaçlı yazılımları taramak için teknik olarak artık herhangi bir antivirüse ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, bazı kötü amaçlı yazılımların Google Play güvenliğinin pençelerinden kaçmayı başardığına dair daha önce raporlar olmuştur – bu durumda, arka planda çalışan yukarıda listelenen antivirüs uygulamasından herhangi birinde uygulama tarama özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın