Twitter Hassas İçerik Açma iPhone & Android & Web ✔️ 2023

Twitter hassas içerik açma konusunda sorulan sorular çeşitlenmektedir. Hassas içerikleri görmek için Twitter‘da bazı izinler gereklidir. Çünkü Twitter’da paylaşılan her gönderi herkese gösterilmemelidir. Bundan dolayı da Twitter, bazı içerikleri hassas olarak değerlendirir sansürler. Böylelikle kullanıcıların ilgili Tweetleri ya da profilleri görmesi için hassas içerik ayarlarını göz önünde bulundurur.

Twitter’da dolaşırken hassas içeriklerle karşılaşabilirsiniz. Bu içerikler Twitter algoritmaları tarafından otomatik olarak hassas içerik olarak değerlendirilmiştir. Twitter’ın bir Tweet’i ya da profili hassas içerik olarak değerlendirmesi şu üç temel nedene dayanır;

  • Paylaşımların kötü örnek oluşturacak şeyler olması (*rkç*lık gibi)
  • Şiddet içermesi ya da
  • Ç*plaklık

Twitter Hassas İçerik Açma 2022

Bu noktada Twitter, her kullanıcının hassas içerik içeren Tweeti görmesini engeller. Toplum içerisinde açılmayacak derecede hassas medyaları göstermez.

Twitter Hassas İçerik Açma

Yukarıdaki resimde iPhone Twitter ayarlarında hassas içerik ayarının bulunmadığını görüyorsunuz. Twitter hassas içerik açma ayarlarını daha iyi organize etmek için aşağıdaki uyarıları ve talimatları izlemeniz gerekir.

Önemli Uyarı: Hassas içerik görüntülemeyi iPhone ve Android uygulamaları üzerinden açamayabilirsiniz. Pek çok sürümde bu ayarlar desteklenmiyor. Yani, Hassas içerik ayarlarını Twitter’ın web sürümünden yapmanız gerekiyor.

iPhone ve Android için Twitter uygulamasında ayarlara girdiğinizde Gizlilik ve Güvenlik > Gördüğün İçerik sayfasını kontrol edin. Eğer uygulama üzerinde Hassas içeriğe sahip olabilecek medyayı göster ayarını göremiyor iseniz Twitter’a internet tarayıcınızdan giriş yapın. (Safari, Google Chrome, Opera gibi)

Yazının devamında ise bu ayarların nasıl yapıldığına dair detaylı bilgiler bulunuyor.

Twitter Hassas İçerik Açma / Görüntüleme Nasıl Yapılır?

Twitter’daki içerikler her zaman görüntülenmemektedir. Bazı içerikler paylaşımlarda nefret ve kin uyandırabileceğinden dolayı şiddet içerikli kategoride değerlendirilir ve algoritma bunu hassas içerik olarak işaretler. Bunların yanında pornografik içerikler de her yaş grubuna yönelik olmadığından dolayı Twitter tarafından hassas içerik olarak belirlenir.

Twitter hassas içerik açma görüntüleme
Twitter’da hassas içerik bu şekilde görünür

Bu durum, bahsedilen paylaşımın herkesin kolay ulaşabileceği tweetlerden ziyade hassas bir paylaşım içerdiğini belirtir. Twitter kullanıcıları hassas içerik kapamak için bunu ayarlar üzerinden kolay bir şekilde değiştirmektedir. Kullanıcıların güvenli bir sosyal ağ deneyimi yaşamasını sağlayan Twitter hassas içerik açma konusunda da aynı panelden bunu değiştirme imkanı sunmaktadır.

Twitter’da Hassas İçerik Nasıl Açılır

Twitter kullanıcıların iş, okul ve toplu taşıma gibi halk içerisinde yer alabileceği zamanlarda uygulamayı kullandığını göz önüne alarak diğer uygulamalarda bu kadar sık olmayan hassas içerik sistemini geliştirmiştir. Hassas içerikler, içerikte yer alan şiddet unsurlarına göre ya da ç*plakl*k gibi unsurlara göre değişiklik göstermektedir. Bu da diğer kullanıcıların güvenliğini ihlal ettiğinden dolayı herkese her yerde açık olarak gösterilmemektedir.

Twitter’da hassas içerik açmak için şu adımları takip edin;

Twitter Hassas İçerik Açma
  1. Twitter hesabınıza giriş yapın ve bu ayarlara gidin ya da;
  2. Profilinize giriş yapın.
  3. Ayarlar ve Gizlilik > Gizlilik ve Güvenlik adımlarını izleyin.
  4. Gizlilik ve Güvenlik ayarları içerisinde Gördüğün İçerik ayarlarına girin.
  5. Güvenlik başlığında bulunan “Hassas içeriğe sahip olabilecek medyayı göster” ikonunu aktifleştirin.
  6. Twitter hesabınızdan hassas içerik paylaşacaksanız ilgili alandan bunu da işaretleyebilirsiniz.
Twitter Hassas İçerik Açma

Twitter, kullanıcıların güvenli bir şekilde sosyal medyayı kullanması konusunda aldığı bu önlemler sayesinde hassas içeriklerin herkese görünmesinin de önüne geçmektedir.

Twitter ile ilgili daha fazla bilgi almak için bu konulara da göz atın;

Twitter hassas içerik ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Hassas içerikle ilgili ayarları içeriğimizde detaylandırdık. Fakat konu hakkında bazı sorulara da yanıt vermek içeriğin daha faydalı olmasını sağlayacaktır diyerek bu alanda sıkça sorulan sorulara yer veriyoruz. Bu sorular ve yanıtlar sizin sorularınıza benzemiyor ise sayfa sonundan yorum yaparak sorunuzu bizimle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Twitter hassas içerik açma ve kaldırma iPhone’da neden yok?

iPhone başta olmak üzere pek çok işletim sisteminde bulunan Twitter uygulamasında hassas içerik ayarı bulunmaz. Bunun nedeni resmi olarak açıklanmamıştır.
Uygulama ayarları yerine içeriğimizdeki talimatlarda anlatılan adımları takip ederek web sürümünden hassas içerik ayarı yapabilirsiniz.

Twitter hassas içerik ayarı neden yok?

Twitter hassas içerik ayarını mobil uygulamalarda neden sunmadığını resmi olarak açıklamamıştır.
Web sürümde yapılan değişiklikler gerçek zamanlı olarak mobil uygulamalara yansımıyor olabilir. Zamanla hassas içerik ayarının telefondan yapılabileceğini zannediyoruz.

Twitter hassas içerik açma / kapatma güvenli midir?

Hassas içerikleri bilinçli şekilde görmek için bu sayfadaki talimatları izleyebilirsiniz. Fakat hassas içerikleri görebileceğinizi öncesinde biliyor olmanız gerekiyor. Twitter’da görmemeniz gereken rahatsız edici görüntüleri görmek istemiyorsanız hassas içerikleri görme ayarını aktif etmemelisiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın