Twitter Gelişmiş Arama Nasıl Yapılır? ✔️ 2023

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter, kullanıcılarına birçok farklı seçenek sunuyor. Tweet karakter sayısını artıran, sohbet odaları gibi gelişmiş özellikleri bünyesine ekleyen Twitter’da, en çok kullanılan bir diğer özellik; gelişmiş arama. Twitter gelişmiş arama nasıl yapılır? Arama sonuçlarında ulaşamayacağınız sonuçlara ulaşma imkanı veren bu özellik, eski Tweet’leri de bulmanıza olanak sağlıyor.

Twitter günlük olarak milyonlarca kişinin kullandığı bir platform. Dolayısıyla Twitter’da arama yapmak başlı başına bir sanat olabiliyor. Aradığınız konuya ve kişilere dair bilgilere görece daha rahat ulaşabildiğiniz arama kısmının aksine, Twitter gelişmiş arama, belirli dillerde eski Tweet’leri bulmanıza yardımcı olabilir.

Twitter Gelişmiş Arama Nasıl Yapılır?
Twitter Gelişmiş Arama Nasıl Yapılır?

Twitter Gelişmiş Arama

Twitter gelişmiş arama, Twitter’da somut sonuçlar elde etmenin tek yolu olarak değerlendiriliyor. Hashtag’ler, terimler, hesaplar veya bağlantılar için yardımcı olacak bazı temel Twitter arama bölümleri mevcuttur. Ancak tarihe, türe veya dile göre Tweet’leri bulmayı kolaylaştıran tek yol gelişmiş aramadır.

Gelişmiş Arama Yapma

Twitter’da gelişmiş arama yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar:

Twitter Gelişmiş Arama Nasıl Yapılır?
Twitter Gelişmiş Arama Nasıl Yapılır?
  • Adım 1: Twitter’da arama yap
  • Adım 2: Arama sonuçları sayfasında Arama filtreleri kısmına girin.
  • Adım 3: Gelişmiş aramaya tıklayın ya da buraya tıklayarak doğrudan gelişmiş arama başlatın
  • Adım 4: Karşınıza çıkan menüde gerekli yerleri doldurarak ara butonuna tıklayın / dokunun

Gelişmiş Arama Yapma Araçları

Gelişmiş arama yapma menüsünde aramanızı filtreleyebilmeniz için karşınıza çeşitli araçlar çıkmaktadır. Bu kısımdaki alanları doldurarak aramanızı spesifik hale getirebilirsiniz.

Gelişmiş Arama Yapma Araçları
Gelişmiş Arama Yapma Araçları

1. Kelimeler

Basit arama kısmında çıkan sorgulama sonuçları bezen istediğimizden çok daha başka sonuçlar gösterebiliyor. Bu gibi durumlarda belirli ifadeleri, belirli kalıpları, belirli kelimelerin dahil olduğu cümleleri arayabilir; ayrıca, aramaya dahil edilmesini istemediğiniz kelimeleri dışarıda bırakabilirsiniz.

2. Hesaplar

Twitter’da uzun süre hesabı olan ve Twitter’ı aktif kullanan kişilerin binlerce Tweet’leri olabiliyor. Bu gibi durumlarda hesabın adını kullanarak arama yapabilirsiniz. Ayrıca bu hesaptan belirli hesaplara atılmış mention’ları da filtreleyebilme şansınız olacaktır.

3. Filtreler

Aradığınız hesaplarda bulunan aradığınız belirli kelimelere yönelik cevapları dahil edebilir, bağlantıları aramanıza dahil edebilir veya sadece orijinal Tweet’lerin aramaya dahil edilmesini buradan ayarlayabilirsiniz.

4. Etkileşim

Örneğin çalışmanız gereği sadece belirli beğeni almış Tweet’lere ulaşmak istiyorsunuz veya bir kelimeyi ararken sadece yüksek beğeni sayısına sahip Tweet’lere ulaşmaya çalışıyorsunuz; bu filtre tam size göre. İstediğiniz şekilde aramanızı kısıtlayabilirsiniz.

5. Tarihler

Belirli tarih aralıklarındaki Tweet’leri arama şansı sunan Twitter gelişmiş arama aracı, aynı zamanda bir hesabın belirli bir tarih aralığındaki Tweet’lerine de ulaşmaya yardımcı olur. Özellikle belirli dönemlerde atılan, belirli bir olaya yönelik tepki Tweet’lerini görmek istiyorsanız, filtreleme işinize yarayacaktır.

Bütün bu araçlar içerisinden ne kadar fazla alanı doldurursanız, aradığınız konuya dair ulaşmak istediğiniz Tweet’lere daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Diğer içeriklerimizi ziyaret ederek Twitter hakkında daha kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz:

Yorum yapın