Twitter Mavi Tik Alma Yöntemleri – Mavi Tık Nasıl Alınır?

Twitter mavi tik alma işlemini gerçekleştirmiş olan bir hesap, gerçek bir kullanıcı tarafından kullanıldığını kanıtlamaktadır. Hesapla iletişime geçecek veya hesap aracılığıyla bir ticaret gerçekleştirecek olan kişilerin emin olmasını sağlamaktadır. Hesabın gerçekliğine ilişkin bir fikir sunuyor olması sebebiyle de kullanıcılar tarafından fazlaca dikkate alınmaktadır. Güvenilirlik bakımından önemli bir kriter olarak görülmektedir.

twitter mavi tik alma
twitter mavi tik alma

Twitter da diğer önemli sosyal medya platformlarında olduğu gibi mavi tik özelliğini kullanmaktadır. Bu özellik sayesinde platform içerisindeki güven duygusunun yönünü belirlemektedir. Mavi tik sahibi hesaplara karşı güven duygusu daha olumlu yönde olmaktadır. Mavi tik sahibi olmayan hesaplara güven konusunda ise daha kuşkucu yaklaşılmaktadır. Mavi tik sahibi olmaması, güvenilmez anlamına gelmese de herhangi bir kontrol mekanizmasından geçmediği için kuşku duyulmasına sebep olmaktadır. Bu kuşku durumundan kurtulmak için Twitter mavi tik alma konusunda başvuru yapılması gerekmektedir.

Twitter Mavi Tik Nedir? Ne İşe Yarar?

Twitter mavi tik, kamu yararına olduğu düşünülen hesapların gerçek bir kullanıcı tarafından kullanıldığının ve orijinal olduğunun kanıtlanması amacıyla kullanılmaktadır. Hesaplara meşruiyet kazandırmaktadır. Sahte bir kullanıcı tarafından kullanılmadığının kanıtlanması sebebiyle, güvenilirlik hususunda olumlu düşüncelere sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü de iletişimlerde kuşkucu yaklaşımdan uzak durulmaktadır. Böylelikle iletişim kurma konusu daha da kolaylaşmaktadır. Kullanıcı adının yanında mavi tik bulunan hesaplar, daha fazla önemsenmektedir. Böyle hesaplardan gelen takip veya mesaj istekleri, genellikle olumlu yanıt almaktadır. Bu hususlar Twitter mavi tik alma hususunda kullanıcıların isteğini daha da arttırmaktadır. Tüm bunların yanında kamuyu ilgilendiren resmi açıklamaların gerçek bir hesap tarafından yapıldığı anlaşılmaktadır. Devlet kurumu veya özel bir kurum adına yapılan açıklamanın doğruluğu konusundaki şüpheleri ortadan kaldırmaktadır.

mavi tik twitter
mavi tik twitter

Twitter Mavi Tik Alma – Kriterler

Twitter platformunda kullanılan bir hesabın gerçek ve orijinal olduğunun kanıtlanabilmesi için mavi tik sahibi olması önemsenmektedir. Mavi tik sahibi olan bir hesabın çeşitli kontrol mekanizmalarından geçtiği ve gerekli kriterlere uyduğu düşünülmektedir. Bu sebepten ötürü, mavi tik sahibi olması bir meşruiyet kazandırmaktadır. Mavi tik sahibi olmak için uyulması gereken kriterler bulunmaktadır. Twitter mavi tik alma hususunda uyulması gereken kriterler şunlardır:

  • Hesabınız tanınmış olmalıdır.
  • Hesabınız aktif olarak kullanılmalıdır.
  • Hesabınız bir devlet kurumunu, bir şirketi, bir markayı, bir haber aracını, bir spor kuruluşunu veya etkili bir kişiyi temsil etmelidir.
  • Hesabınız Twitter politikalarını ihlal etmemelidir.
  • Hesabınız yasal olmayan hizmetleri teşvik etmemelidir.
  • Hesabınız reklam politikalarını ihlal etmemelidir.
  • Hesabınız suç teşkil edilen içeriklere yer vermemelidir.
  • Hesabınız takip satma ve satın alma gibi manipülasyonlara yer vermemelidir.
  • Hesabınız yöneticisinin uluslararası bir mahkeme tarafından insan hakları ihlalinde bulunduğu tespit edilmemelidir.
  • Hesabınız nefret ve şiddet söylemi ve taciz içeren davranışlar barındırmamalıdır.

Twitter Mavi Tik Alma – Mavi Tik Nasıl Alınır?

Bir Twitter hesabının kullanıcı adının yanına mavi tik eklenebilmesi için öncelikli olarak kriterlere uygun olması gerekmektedir. Yalnızca kriterlere uygun olan hesap, mavi tik başvurusundan olumlu sonuç alabilmektedir. Olumlu sonuç alan kullanıcıların hesaplarının gerçek ve orijinal olduğu mavi tik sayesinde tescillenmektedir. Fakat uzun dönemler boyunca kullanılan mavi özelliği, şuan yeni başvuruları kabul etmemektedir. Önceden başvuran ve mavi tik elde eden hesapların dışında hiçbir hesaba mavi tik başvuru hakkı tanınmamaktadır. Twitter yardım merkezinde belirtilen bilgilere göre 2021’den itibaren başvurulara izin verileceği görülmektedir. Fakat 2021’in ilk çeyreğinin bitmesine rağmen henüz başvuru konusunda bir izin verildiği görülememektedir.

İlgini Çekebilir: Instagram Mavi Tik Alma Yöntemleri / Mavi Tık Nasıl Alınır?

Twitter mavi tik alma konusunda başvuruların başlamasını bekleyen kullanıcılar, bu durumdan rahatsızlık duysa da kısa süre içerisinde yenilenen kriterlerle birlikte hizmete sunulacaktır. Hizmete sunulduğunda mobil uygulama twitter.com adresi içerisinde başvuru yapabilmek için bir bağlantı adresine yer verilecektir. Kullanıcılar bu bağlantı adresine giriş yaparak, yenilenen kriterleri görebilecek ve kriterlere uygunsa başvuru yapabilecektir.

Yorum yapın