Kişisel Verilerin Korunması Neden Önemli
Güvenlik

Kişisel Verilerin Korunması Neden Önemlidir?

Kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında pek çok web sitesi sözleşmesini güncelledi. Bu sebeple bu kanun oldukça fazla dillendi ve yayıldı. Hal böyle olunca kişisel verilerin korunması neden önemli gibi sorular akla gelmeye başladı. Bu içerikte sizlere kişisel verilerin neler olduğunu, kişisel verilerin neden korunması gerektiğini ve kişisel verilerin korunması kanunu hakkında detaylı bilgiler sunuyor olacağız.

Kişisel Verilerin Korunması Neden Önemli?

Kişisel verilerimiz dijital dünyadaki kimliklerimizdir. İnternet ortamında bıraktığımız tüm ayak izleri bir şekilde depolanıyor. Bu veriler bizler için bazen önemli olmayabiliyor. Bazen ise çok önemli veriler olabiliyor. Tüm bu veriler bazı ortamlarda bizim tahmin ettiğimizden çok daha fazla önemli. Tahmin edemediğimiz bir diğer durum ise bu veriler ile neler yapılabileceği. Son derece tehlikeli boyutlara ulaşan kişisel veri saldırılarından korunmak ve kişisel verilerimizi korumak adına çeşitli önlemler almalı ve çeşitli konularda bilgili olmalıyız.

Kişisel Verilerin Korunması Neden Önemli
Kişisel Verilerin Korunması Neden Önemli

Kişisel Veri Nedir? Kişisel Veriler Nelerdir?

Kişisel veri, Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgidir. Kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, dernek ve vakıf üyelikleri, sağlık bilgileri, genetik ve biyometrik veriler, mali bilgiler, kamera kayıtları ve fotoğraflar kişisel verilere örnektir.

Kişisel veri işleme örnekleri elde etme, kaydetme, depolama, muhafaza etme, değiştirme, yeniden düzenleme, açıklama, aktarma, sınıflandırma ve diğerleri olarak betimlenebilir. Bu faaliyetlerin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile denetlenmektedir.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), Anayasa ve kişisel verilerin korunması kanunuyla getirilen hakları korumak amacıyla hizmet vermektedir.

Kişisel verilerin korunması neden önemli?

Kişisel verilerin korunması pek çok kişiye göre önemli olsa da sayısı hiç de azımsanmayacak oranda birey için önemsiz olarak kabul edilir. Bu düşünce ile verilerin güvenliği göz ardı edilmektedir. Verilerimiz bizim için önemli olmasa da bir araya getirildiğinde son derece önemli olabilir.

Örneğin Amerika başkanı Donald Trump’ın seçildiği seçimlerde 50 Milyon kadar Amerikalı vatandaşın kişisel verileri kullanılmıştı. Yapay zeka yardımı ile belirli filtrelerden geçirilen 50 milyon insanın kişisel verisi bazı sorulara cevap veriyordu. Amerikalıların nasıl bir siyasi lidere oy verebileceği sorusuna cevap veren bu veriler belki de sahipleri tarafından gereksiz görülen verilerdi.

Tavsiye: Konu ile ilgili çekilen bir film bulunuyor. Film adı: Brexit

“Benim bilgilerimi ne yapacaklar, alırlarsa alsınlar” gibi yaklaşımlar yüzünden pek çok şirket izni olmadan veri elde ediyor ve bu verileri çeşitli şekilde kullanıyor. Sadece internet üzerinde herkese açık olarak paylaşılan görselleri bile analiz edip ürün ve hizmet geliştiren şirketler var. Bu geliştirdikleri hizmetleri milyonlarca dolara satan bu büyük şirketler çağımızın en değerli madenini yani veriyi işliyor. Bizim toplumumuzda değersiz olarak nitelendirilen pek çok veri okumasını bilenler tarafından oldukça değerli.

Sadece internet üzerindeki hareketlerimizi izleyerek bize özel ürünler geliştiren pek çok marka bulunuyor. Türkiye pazarına giren ürünlerin pek çoğu bu veriler kullanılarak pazarlanıyor. Coca Cola Amerika’da basketbol oynayıp serinlemek isteyen gençleri konu alan bir reklam ile gündemde kalıyor. Fakat Türkiye’de Ramazan ayında iftar sofrasında buz gibi bir şişe göstererek gündeme geliyor. Üstelik bu dönemdeki reklam bütçesini belki de üçe katlıyor. Bu tür bilgiler uç ve alakasız gibi görünebilir fakat siyasi kampanya süreçlerinde de bu durum geçerli.

Birer ikişer kişi olarak bir anlam ifade etmeyen kişisel veriler milyonlarca kişi olunca çok önemli veri yığınları haline geliyor. Hal böyle olunca çok önemli sorulara cevap bulunabiliyor. Bu soruları soranlar ile bu soruların cevaplarını alan kişiler, verilerin sahibi olan kitleler üstünde etkisini hissettiriyor.

İnternette Daha Dikkatli Olun!

Kişisel verilerin korunması bireylerin sorumluluğundadır. Üye olunan siteler ve uygulamalara verdiğimiz bilgilerin sorumluluğunu üyelik sözleşmelerine onay vererek üzerimize alıyoruz. Bu verilerin işlenmesi ya da işlenmemesi platform tarafından organize ediliyor ve üye olurken onayladığınız sözleşmelerde bu tür bilgiler yer alıyor. Bu yüzden üye olunan ve kişisel verilerin paylaşıldığı yerlere kayıt olunduğunda sözleşmelerin iyice okunması oldukça önemli.

Önerilen İçerik: İnternette Güvende Olmanın Yolları

Ayrıca hangi kişisel verilerin bu platformlar ile paylaşıldığına dikkat etmek gerekiyor. Kimlik bilgilerinizi içeren verilerin internet ortamında yayılmasını engellemek için internet ortamına kimlik bilgilerinizi içeren hiç bir evrakı yüklememeniz gerekiyor. Eğer resimlerinizin internet ortamında yayılmasını ve çeşitli mecralarda kullanılmamasını istiyorsanız resimlerinizi de herkese açık paylaşmamalısınız. Sadece tanıdıklarınızın görebildiği ortamlarda paylaştığınız resimler ya da diğer kişisel verileriniz onlar tarafından bilerek ya da bilmeyerek de kötü niyetli kişilerin erişimine açılabilir. Bu yüzden kişisel verilerinizi içeren tüm internet profillerinizi tekrar gözden geçirerek tedbir almanız oldukça önemli.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.