En iyi Hacker Filmleri 2023 ✔️ +22 Hacker Dizileri

İnsanların, zamanın getirdiği teknoloji ile birlikte, hayatın birçok noktasında bilime ve kurguya önem verdiklerini gözlemliyoruz. Boş vakitlerimizi değerlendirmenin en iyi yollarından olan filmler birçok kritere göre değerlendirmeye alınıyor ve tavsiye ediliyor. Bizler de teknoloji ve yazılım ile bu kadar içli dışlı olan insanlar olarak boş vakitlerinizi değerlendirebileceğiniz en iyi hacker filmleri önerisi ile karşınıza bir kez daha çıkmış bulunuyoruz…

En iyi Hacker Filmleri ✔️ 2022 Güncelleme

en iyi hacker filmleri
en iyi hacker filmleri

En iyi hacker filmleri listemize hoşgeldiniz. Zaman içerisinde izlediğimiz ve bu listede derlediğimiz hacker filmlerini özenle seçtiğimize emin olabilirsiniz. Boş vakitlerinizi en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlayacak olan filmleri listelemeye başlayalım. Tabii önce ufak birkaç hatırlatma yapmak istiyoruz. Bu listedeki sıralama sistemi tamamen rastgeledir. Herhangi bir kritere göre sıralama yapılmamıştır ve listedeki filmler kesinlikle iyilik-kötülük durumuna göre sıralanmamıştır.

Bu listede bulunan ve izlemekten gerçekten zevk aldığım filmler 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13 ve 14 numaralı filmlerdir. Ayrıca sonradan eklemeye karar verdiğim diziler de soluksuz izlenecek diziler. Yeni bölümleri çıkana kadar rüyama girmiş alternatif bölümler görmüşlüğüm vardır. 🙂 Bu filmler benim bildiğim en iyi hacker filmleri olma özelliğini taşıyor. Diğerleri de oldukça iyi filmler fakat hepsi listemin başında değiller. Belki size daha çok hitap edecekler. Bu yüzden kesinlikle es geçmeyin. Çünkü listede es geçilecek bir hacker filmi bulunmuyor!

hacker

1. Algorithm / Algoritma (2014) – 4,8/10

Programlamanın temelleri arasında yer alan ve en önemli yazılım terimleri arasında gelen Algoritma’nın adını taşıyan bu film birçok kişiye göre sıkıcı gelirken azınlıkta olan bir kesime göre de gerçekleri kurgulamadan yansıttığı için son derece güzel bir film…

https://www.youtube.com/watch?v=dwhjGKLNOS8

2. WarGames / Savaş Oyunları (1983) – 7,1/10

Hacklediği bir bilgisayar üzerinde oyun oynayan gencin aslında o bilgisayarın Amerika ordusunu komuta eden bir bilgisayar olduğunu anlamasıyla başlayan filmin senaryosu oldukça heyecan verici. Oldukça eski bir yapım olmasına rağmen günümüzde bile keyifle izlenebilecek filmler arasında…

3. Hackers / Hackerlar (1995) – 6,2/10

Henüz 11 yaşında yüzbinlerce insanın kişisel bilgisayarını yazdığı virüs sayesinde ele geçirmeyi başaran bir başrolün canlandırdığı bu filmde Angelina Jojie de rol alıyor. Hack dünyasının gerçekten heyecan uyandırdığı zamanları oldukça iyi kurgulayan bu film kesinlikle başarılı…

4. The Matrix / Matrix (1999) – 8,7/10

Bir çoğumuzun bildiği hatta hayranı olduğu bir film ile listemize devam ediyoruz. İki türlü gerçeklik vardır: biri yaşanan, öteki yaşamın ötesinde olan. Bunlardan biri rüya, öteki de Matrix’dir. Matrix hakkında tüm sırları keşfetmek için bu filmi kesinlikle izleyin! Filmin yeni serisi 2021 yılında yayınlanmıştı. İçeriğin sonlarına doğru yeni filme de yer veriyoruz.

5. Takedown / Sanal Korsan (2000) – 6,3/10

Aranızdan bazıların tanıdığı hacker Kevin Mitnick’in hayatının anlatıldığı bir film olan Takedown, hackerlığın gerçek dünyadaki realist yapısından bahsediyor. Gerçekçi ayrıntıları ele alan Takedown kurgudan uzak, gerçekçi ve heyecan verici  bir senaryo ile bu listeye girmeyi son derece hak ediyor…

6. The Italian Job / İtalyan İşi (2003) – 7/10

Bazılarına göre hacker filmleri arasında gösterilmeyecek bir film olan İtalyan İşi bizce de bir hacker filmi. Spoiler olmaması açısından ayrıntı veremediğimi belirtmek isterim. Filmi izlemeniz için söyleyebileceklerim kısıtlı olsa da usta oyuncu kadrosu ve senaryosu olduğunu bilmenizi isterim. Filmi kesinlikle kaçırmayın!

7. Live free or die hard / Zor Ölüm 4 (2007) – 7,2/10

Zor ölüm serisinin hayranları bu filmi gördüklerinde şüphesiz heyecanlanacaklardır. Film izlemeyi seven biri olarak zor ölüm serisini izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Fakat hacker filmleri listemizde sadece serinin dördüncü filmi yer alıyor. Bu serinin senaryosunda bilgisayarların nimetlerinden oldukça faydalanılmış. Aksiyon dolu bir hacker filmi için kesinlikle Zor Ölüm 4’ü seyredin.

8. Blackhat / Hacker (Siyah Şapkalı)(2015) – 5,4/10

Senaryosunda bazı gerçek olayların yer verildiği ve oldukça beğendiğim bir film Blackhat. 2015 yapımı olsa da daha önce birçok kaynaktan böyle bir film geleceğine dair söylemler duymuştum. Son derece heyecanla beklediğim bu filmi izlediğimde kesinlikle en ufak bir hayal kırıklığına uğramadım. Gerçek hayatta bir hapisanede sadece parça parça içeri soktuğu bir telefonu kullanarak banka hesaplarına giren ve fakir mahkumların hesaplarına yüzlerce dolar gönderen bir hackerin öyküsünden esinlenilmiş bir film…

9. Untraceable / öldür.com (2008) – 6,2/10

“Psikolojisi bozuk biri tarafından kurulmuş öldür.com ilk yayınında bir kedinin kesilerek öldürülmesi ile üne kavuşur. Devletin ilgili birimi bu sitenin kurucusunu araştırırken kurucunun ilginç öyküsünü de öğrenmiş olurlar.” İnternet dünyasının gerçeklerinin kurgulandığı bu filmi de en iyi hacker filmleri listemize eklemeye karar verdik. İzlemenizi tavsiye ederim.

10. Eagle Eye / Kartal Göz (2008) – 6,6/10

Aklınıza gelebilen tüm kameralara ve mikrofonlara erişebilen kartal göz, tüm bu verileri çok hızlı bir şekilde işleyip karar verebilen bir yapay zeka. Yapay zeka dedim evet yanlış okumadınız. 2008 yılında yapay zekaların nasıl değerlendiğini anlatan eşsiz bir yapı Kartal Göz. Çekim teknikleri ve senaryosu ile oldukça başarılı bir film, kesinlikle izlemelisiniz.

11. Fifth Estate / Wikileaks : Beşinci Kuvvet (2013) – 6,2/10

Wikileaks’i bilmeyen yoktur sanırım… (Devletin halktan sakladığı birçok veriyi halka ithaf etmeyi amaçlayan bir oluşum, site, topluluk) Wikileaks’in öyküsünü ele alan ve bilinmeyenleri anlatan bir senaryoya sahip bu filmi de keyifle izleyeceğinize eminim.

https://www.youtube.com/watch?v=ZT1wb8_tcYU

12. Snowden (2016) – 7,3/10

wikileaks’ten sonra bu filmi listeye eklememin bir sebebi var. İkisinde de hükümetlerin karşısında duran birkaç kişiyi ele alan filmler. Özellikle Snowden filmini ülkemiz durumu ve zamanın gerçekleri göz önünde bulundurulduğunda izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Biyografi niteliği taşıyan bu film Hayatımda izlediğim en iyi filmler arasında ve izlediğim en iyi hacker filmleri arasında yer alıyor. Edward Snowden’in bu muhteşem hikayesini kesinlikle kaçırmayın! (Bu filmi izlemeden diğerlerini izlemeyin bile)

13. Who Am I / Ben Kimim? (2014) – 7,6/10

Yazının bu kısmına kadar gelip içinden “Who am i bu listede neden yok, ne kötü bir liste olmuş” diyen bazı arkadaşlarınız olmuştur. Onlara selam niteliğinde bu filmi de listemizin en sonlarına  ekledik. Filmde birçok dağınık konuyu izlemekten rahatsız olabilirsiniz. Daha sonra yönetmenin tüm bu karmaşayı tek bir sahnede toparladığını ve istemsizce “vay canına” dediğinizi göreceksiniz.

14. Swordfish / Kod Adı Kılıçbalığı (2001) – 6,5/10

Wolverine’in karizmatik baş rolü Hugh Jackman’ın ilk filmlerinden olan Kod Adı Kılıçbalığı, eski bir film olmasına rağmen yukarıdaki birçok filmden daha iyi benim gözümde. İlk hacker filmleri arasında yer alması ve eski bile olsa halen izlenebilirliğini koruması sebebi ile bu filme ayrı bir sempati besliyorum. İçinde birçok hacker filmi meraklısına heyecan verecek sahneler de bulunuyor…

15. iBoy (2017) – 6,7/10

Netflix’in yeni bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan iBoy  komadan uyanan bir çocuğun geliştirdiği süper güçleri konu alan güzel bir bilim kurgu filmi. Birçok aleti kontrol edebilen iBoy, diğer hackerlardan farklı olarak çok daha farklı bir senaryoya bağlı kalıyor…

Bu listedeki en iyi hacker filmleri zaman içerisinde izlediğimiz filmlerden oluşmaktadır. İzlemediğimiz ve gözden kaçırdığımız filmler olduğunu düşünüyorsanız lütfen yorum yaparak herkesin görmesini sağlayın. Yorumlarınız değerlendirilip uygun görüldüğü taktirde listeye eklenecektir.

16. Anonymous (2016) – 6,5/10

IMDb puanı diğerlerine nazaran düşük olsa da bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Hacker filmlerini seven insanların bu filmi %92 oranında sevdiği tespit edilmiş. IMDb puanlaması bildiğimiz üzere tüm izleyiciler tarafından yapılıyor. Bilgisayar korsanlığına saçmalık gözü ile bakanların düşük puan vermiş olabileceğini düşündüğümüzde filmin puanını düşüren sebepleri görebiliyoruz.

Film hakkında pek çok eleştiri yapılmış olsa da ben şahsen filmi çok beğendim. Olay örgüsü ve konuyu işleyiş biçimi oldukça akıcı. Konuların ve sahnelerin birbiri ile bağlantısı da oldukça iyi. DarkWeb hakkında bilgi sahibi olan kişilerin bu filmi biraz daha sevebileceğini düşünüyorum.

Başrolün sadece darkweb’e bağlı kalarak değil de dış dünyada da bazı işler yapması gerektiği bu filmde aksiyon ve gerilim ön safhada. Hareketli sahnelerin yanı sıra durağan ve kafa yorulması gereken sahneler de bulunuyor. İzlediğinize kesinlikle değebileceğini düşündüğüm Anonymous filmini kesinlikle izleyin.

17. Mr. Robot

Mr. Robot, Yazar danışmanı Kor Adana (Korhan Gürocak) Türk olan Amerika yapımı bir dizi. Dizinin yapımcısı ve üreticisi olan Sam Esmail, diziyi tam anlamıyla gerçek bilgilere dayanarak kurgulamış. Dizi içerisindeki hacking kavramları gerçek ile o kadar örtüşüyor ki, baş kahramanımız Elliot Alderson, Kali adındaki linux dağıtımını olması gerektiği gibi kullanıyor. bkz: kali linux

Şifre kırarken kullandığı kendine özel terminal uygulamaları ile gerçekten de şifre kırma yöntemleri gözetilerek saldırı yapılıyor. Hikayenin siyasi ayağı da oldukça gerçeğe yakın. Filmin bir bölümünde 2015 de Antalya’da gerçekleşen G20 zirvesinden görüntüler yer alıyor. Recep Tayyip Erdoğan ile bir sahne de var. Ayrıca meşhur baklavacı Güllüoğlu’nun New York şubesinde bir sahnesi de bulunuyor.

Dizinin ülkemiz ile olan ilişkilerinden ziyade aşırı kaliteli senaryosunun olması beni oldukça etkilemişti. Dizinin oyuncuları da gerçek anlamda oyuncu olduğu için her bölümü film tadında izlediğimi söyleyebilirim. Oldukça beğeneceğiniz bu diziyi de en iyi hacker filmleri listenize eklemeyi unutmayın. İzlediğinizde kesinlikle keyif alacaksınız.

18. Silicon Valley

Silikon Vadisi, 6 Nisan 2014’te HBO’da Mike Mike, John Altschuler ve Dave Krinsky tarafından oluşturulan bir Amerikan komedi televizyon dizisidir. Dizi Silikon Vadisi’nde bir başlangıç ​​şirketi bulan beş genç erkeğe odaklanıyor.

Dizinin baş rol oyuncusunun Facebook kurucusu Mark Z. ile olan benzerliği oldukça dikkatimi çektiği için diziye önyargılı olarak başladığımı itiraf edeyim. Fakat birkaç bölüm sonunda gerçek anlamda eğlenceli bir dizi olduğunu fark ettim.

Dizinin içerisinde bilgisayar ve yazılım kavramları oldukça fazla. Hatta dizinin tamamına yakını yazılım, kodlama, girişim, silikon vadisi gibi kavramlara dayanıyor. Sık sık hack olayları da yaşanıyor. Hacker filmleri arayanların bu diziyi sevebileceğini düşündüğüm için listeye ekledim. İzlediğinizde kesinlikle pişman olmayacağınızı düşünüyorum.

19. BlackList

Bu öneri listesinin film olarak başladığını ve araya dizilerin de serpiştirilmeye başladığını fark etmişsinizdir. Çünkü şahsen keyif aldığım filmlerin yanı sıra aslında dizilerin de oldukça başarılı olduğunu ve iyi vakit geçirmeme sebep olduğunu bilmenizi isterim. Günün +16 Saatini bilgisayar ve teknoloji ile geçirdiğim için bu anlamda kendimi de içinde hissettiğim bir dizi daha var. Adı ise Blacklist.

Dizide sağlam oyuncular yer alıyor. Tabii ki en sağlamı başrolümüz. Çok fazla detay vermeyeceğim zaten merak eden internette birkaç entry okuyarak dizi hakkında fikir sahibi olabilir fakat Hacker filmleri listesine girmesinin asıl sebebi hemen her bölümde bir yerlerin hackleniyor olması. FBI ajanı Aram Mojtabai dizideki en favori karakterlerimden biri. Hack faaliyetlerinin başında ise ta kendisi var…

20. The IT Crowd

Hacker filmleri izlemek isteyenlerin kesinlikle izlerken keyif alacağı bir diğer proje ise The IT Crowd. Bu listeyi inceleyen pek çok kişi IT personeli olabilir.

Bir süre benim de içerisinde bulunduğum bu sektörde bilinen ortak sorunlar var. Bunlardan biri; IT departmanının unutulmaya yüz tutmuş, kimsenin uğramadığı ve diğer birimlerin garipsediği bir departman olması. Sadece bilgisayarı bozulan, herhangi bir şeye tıklayamayan personellerin yaşadığı gündelik sorunların çözüldüğü zannedilen bu departmanda yaşanabilecek tüm sorunlar eğlenceli şekilde bu dizide anlatılıyor.

Silicon Valley severlerin özellikle izlemesini önerdiğim bu dizide küçük hack sahneleri de yer alıyor.

21. The Matrix Resurrections (2021)

Gerçeklik algımızı sorgulatan ilk filmlerden biri olan Matrix’in 2021 yılında yeniden karşımıza çıkması biz sinema severleri oldukça heyecanlandırdı. Hacker filmleri listelerinde kendine sıkça yer bulan Matrix’in bu yeni bölümü oldukça ses getirmişti.

Filmde Neo karakteri olarak izlediğimiz Keanu Reeves‘in oyunculuğu her zaman olduğu gibi şahane. Başrolümüze bu bölümde Bugs karakteri ile Jessica Henwick eşlik ediyor.

Yeni teknolojinin nimetlerinden faydalanılan bu devam filminde görsel bir ziyafet çekeceğinizi düşünüyorum. Mutlaka bu devam filmini de izleyin.

22. Enigma (The Imitation Game)

Başrolünde Doctor Strange ve Sherlock Holmes (BBC) ile yakından tanıdığımız Benedict Cumberbatch olan Enigma, II. dünya savaşında gerçekleşen bir dizi şifreleme olaylarını ele alıyor. Kriptoloji ile yakından ilgilenenlerin adını görünce bile heyecanlanacağı bu filmi izlerken muazzam bir keyif aldım.

II. Dünya savaşında savaş sadece karada değil elektronik ortamda da sürüyordu. Elektronik haberleşmenin engellendiği ve manipüle edildiği bir ortamda başrolün hayatında olup bitenleri de çarpıcı şekilde gördüğümüz bu filmde pek çok tarih bilgisi de yer alıyor. Spoiler olmaması açısından fazla detay vermiyorum ama şifreleme, kriptoloji ve iletişim cihazları ile yakından ilgilenen kişiler mutlaka bu filmi izlemeli.

Ufacık bir not…

Belki hacker filmlerinin yanı sıra dövüş filmlerine de ilgi duyuyorsunuzdur diye buraya bir liste daha bırakıyorum. Hoşuma giden dövüş filmlerini listelediğim listeye buradan ulaşabilirsiniz: Heyecanlı ve Bol Kavgalı En İyi 13 Dövüş Filmi

Önerilen Video

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın